Следете не

Култура

Кичево денес: Концерт „Оперски Доживувања“ на кичевчанката Мартина Аврамоска и познатиот тенор Влатко Груевски

Avatar

Објавено пред

на

Денес на ден 14.06.2019 година, петок, во НУЦК “Кочо Рацин“ во Кичево, со почеток во 19 часот, ќе биде одржан концертот “Оперски Доживувања“, концерт кој е дел од концертната сезона на Влатко Груевски насловена “The Art of Power“ или во превод “Уметноста на моќта“.

Солисти на концертот се Мартина Аврамоска – сопран и Влатко Груевски – тенор, придружувани на пијано од нивниот уметнички соработник Андреј Наунов.

Влатко Груевски е еден од најпознатите оперски изведувачи во нашата земја, со голем број одржани концерти и настапи од областа на високата култура и уметност. Неговата биографија вклучува настапи на најпознатите културни фестивали во државата како “Битфест“, “Карпошово лето“, “Десет дена крушевска република“, “Град на културата“ и тн. Настапи за највисоките државни установи и значајни државни настани. Награди и признанија за неговата работа и талент.

Мартина Аврамоска е сопран, родена во Кичево. Нејзините заложби во однос на нејзините достигнувања во уметноста вродуваат со плод. Дипломиран пејач на Факултетот за музичка уметност во Скопје, моментално вработена во Националната Опера и Балет – Скопје.

Андреј Наунов е пијанист, композитор и диригент вработен во Национална Опера и Балет – Скопје. Уметнички соработник на Влатко Груевски од почетокот на неговата кариера. Прв студент на познатиот пијанист од светски рамки Симон Трпчески. Неговата биографија вклучува огромен број на концерти со првенци од целиот свет, диригенти од светски рамки и посветена работа кон студентите на ФМУ.

Концертот “Оперски доживувања“ опфаќа едни од најпознатите бисери на оперската уметност, влучуваќи ги познатите канцони како “’O sole mio“, “Non ti scordar di me“ и тн. најпознатата тема “Time to say goodbye“, неизбежната арија на заводничката Кармен и уште многу познати музички класици кои уверуваме дека ќе бидат мелем за душата и за кратко ќе ве одведат во светот на уживањето и задоволството.

Култура

Името им се „растркала“ во вселената: Камен на Марс наречен по Ролинг Стоунс

Avatar

Објавено пред

на

Иако Мик Џегер и Кит Ричардс во познатата песна „I can get no satisfation“ пеат за неможноста да почувствуваат задоволство, сега конечно се чувствуваат поинаку бидејќи еден мал камен на Марс е именуван по нивната легендарна рок група Ролинг Стоунс.

Американската вселенска агенција НАСА го нарече „Камен на Ролинг Стоунс“ (Rolling Stones Rock) откако роботизираната вселенска сонда Инсајт го снимила како се тркала по површината на Марс.

Веста прв ја објави американскиот глумец Роберт Дауни Јуниор, кој се качи на сцената на стадионот Роуз Боул во Пасадена, во Калифорнија, само неколку минути пред да се појават Ролинг Стоунс.

Потоа Мик Џегер го искористи моментот меѓу неколку песни да и каже на публиката дека НАСА им подари на Ролинг Стоунс нешто за кое од секогаш сонувале, „наш сопствен камен на Марс“.

– Не ми се верува, изјави Џегер, додавајќи дека доколку би можел би сакал да го донесе тој камен и да го стави на каминот во својот дом.

Прочитај повеќе...

Култура

Ќерката на Брус Ли се скара со Тарантино

Avatar

Објавено пред

на

Ќерката на легендарната филмска ѕвезда Брус Ли, Шенон, влезе во расправија со режисерот Квентин Тарантино поради несоодветнo прикажаниот лик на нејзиниот татко во најновиот филм на Тарантино.

Според неа во својот последен филм, „Беше еднаш во Холивуд“, режисерот создал вообразен и горд лик на Брус Ли кој наликува на човек со „заостанат“ карактер.

-Тој не беше таков и никогаш никого не задевал ниту пак говорел во надмен тон, изјави Шенон за списанието „Вараети“.

Критики доаѓаат и од поранешни соработници на Ли. На пример, се укажува дека карате ѕвездата никогаш не говорела дека може да го „скрши“ боксерот Мухамед Али, туку напротив, им давал совети на своите ученици да користат движења од боксерите како него.

Тарантино до завчера беше во посета на Москва на руската премиера на својот филм, каде прашан од новинарите призна дека навистина дал малку поекспресивен лик за Брус Ли, но дека во целина манирот на арогантното поведение е предадено верно, бидејќи самиот го знае и го слушал карате мастерот.

На ова, Шенон одговори дека режисерот треба да „замолкне“ и да се извини, јави „Вараети“.

-Тој треба да признае дека лаже во филмот, а не за реалните луѓе да предава блескави филмски ликови.

Прочитај повеќе...

Култура

Марко Трпчевски ја препеа песната на сите македонци. Која е код, кој сме и од каде сме!

Avatar

Објавено пред

на

Младиот и талентиран Марко Трпчевски, кој веќе неколку години ги собира импресиите од публиката во Македонија. Позитивно ја изненади публиката и овој пат, со преработка на, прекрасната македонска песна “Внуци на Гоцета”. Пред Марко, очигледно стои прекрасна кариера, а ние како тим на порталот “Порта.мк”, му посакуваме безброј други новосоздадени нумери и преработки. Секоја чест да ја продолжи да ја негува македонската песна.

Марко Трпчевски има зад него и други авторски песни, како и преработка на прекрасни македонски народни песни. Во повеќе настапи, настапува заедно со неговиот бенд “Плетенка”, но и како солист со други групи на различни веселби, каде добива само позитивни коментари. Уште еднаш му посакуваме среќа во понатамошната работа и творењена македонска народна музика.

 

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МагазинПред 11 час

Хороскоп за денес (25 август) Недела

Овен Не сте дисциплинирани на работа и тоа ви прави проблем на работа со надредените. Поволен период кој носи убави...

КичевоПред 1 ден

АТВА: Се ближат школските денови, бидете подготвени со нов школски прибор!

Нашите партнери од АТВА Маркети за сите кои се школуваат имаат одлична понуда по одлични цени на школски прибор! Посетете...

Живот и стилПред 1 ден

Домашен мелем од само 3 состојки: За 20 дена половината ќе ви биде потенка за 10 сантиметри

Ако сакате фигурата да ја доведете до совршенство, а малку ви недостасува, пробајте го овој домашен мелем од рен. Станува...

Живот и стилПред 1 ден

Бидете добри луѓе и ќе бидете среќни

Добрите работи почнуваат да се случуваат кога ќе се оддалечиме од негативните луѓе. Сите ја знаеме оваа фраза, уште една...

КултураПред 1 ден

Името им се „растркала“ во вселената: Камен на Марс наречен по Ролинг Стоунс

Иако Мик Џегер и Кит Ричардс во познатата песна „I can get no satisfation“ пеат за неможноста да почувствуваат задоволство,...

СпортПред 1 ден

По еден меч од Серија А на МТВ, има преговори за ЛШ на ЕХФ и за Лига 1

Новата сезона во Серија А започнува викендов а Македонската радио телевизија обезбеди ТВ преноси. Ова е официјално потврдено што значи...

МакедонијаПред 1 ден

Денеска е Св. великомаченик Евпал

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 11 август. Денеска е Св. великомаченик Евпал. Евпал...

Временска прогнозаПред 1 ден

Претпладне сончево, попладне можен пороен дожд

Времето претпладне ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Во попладневните часови облачноста ќе се зголемува,...

МакедонијаПред 1 ден

Ова е состојбата на патиштата низ Македонија

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини...

МагазинПред 2 дена

Викенд Хороскоп (24 август) сабота

ОВЕН Пред вас е можност да напредувате на работа и да ги остварите целите кои ги имате од порано. Може...

НАЈЧИТАНИ