Следете не

Скопје

Онака опуштено на гепек низ Скопје (ФОТО)

Објавено пред

на

Што ли уште ќе ни се случи во оваа мала и харизматична наша државичка..

Стариот е фотографиран и објавен на популарна група каде што типично ужива и се вози на гепек..

Чиче бе?! 😮

Скопје

Последна шанса за пријавување на спектакуларниот „Wizz Air – Скопски маратон“ кој ќе се одржи по 19-ти пат на 1-ви октомври

Објавено пред

на

©IdeaLab

Полека, но сигурно наближува најголемиот спортски настан за оваа година. Уште 12 дена нѐ делат од најпознатата трка во Македонија и на Балканот, Виз Ер Скопски маратон, кој ќе се оддржи по 19ти пат. Маратонот е сертифициран од страна на АИМС и Светска атлетика и е дел од квалификациските трки за Светско првенство во старосни категории, под капата на ABBOTT WORLD MARATHON MAJORS, кое ќе се одржи во Чикаго на 8 октомври оваа година.

Сите заинтересирани тркачи, кои сè уште не се пријавиле на настанот, тоа можат да го направат заклучно со 20ти септември 2023 на официјалната страна на Виз Ер Скопски маратон http://skopskimaraton.com.mk/prijavuvanje/.

19то издание на Виз Ер Скопски маратон, ќе се оддржи во недела на 01.10.2023 година со традиционалните трки, кои се дел од оваа спортска манифестација. Стартот на маратонот ќе биде пред Собранието на Р. Македонија, додека целта ќе биде Плоштадот „Македонија“. Стартот на сите трки ќе биде во 08:00 часот.

Подигнување на стратните пакети сите учесници ќе имаат можност да го направат на 29ти и 30ти септември 2023, (петок и сабота), на Маратон и Спорт Експо 2023, во СЦ Јане Сандански, од 10:00 до 20:00 часот. При подигнување на пакетите, тркачите ќе треба да прикажат потврден меил од пријавата или документ за идентификација.

Секој учесник на Виз Ер Скопски маратон добива вредносен ваучер од 20 евра од насловниот спонзор на трката, Виз Ер, кој можат да го користат до наредното издание на маратонот.

Виз Ер Скопски маратон е во организација на Сојузот на спортови на Скопје, во соработка со Атлетски Клуб „Работнички“ од Скопје, а под покровителство на Град Скопје, Делегацијата на ЕУ и Агенцијата за млади и спорт.

Подетални информации поврзани со маратонот може да се најдат на официјалната веб страна на трката: skopskimaraton.com.mk, како и на официјалните профили на Виз Ер Скопски маратон на социјалните мрежи Facebook и Instagram.

Прочитај повеќе...

Скопје

Поради снимање спот, овие скопски сообраќајници ноќта во недела ќе бидат затворени

Објавено пред

на

Секторот за внатрешни работи Скопје, односно Единицата за безбедност на патниот сообраќај на 27/28.08.2023 поради снимање на музички спот од страна на Друштво за продукција и услуги „Мелем продукција“ ДООЕЛ, Скопје ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќај во центарот на Скопје.

Имено, во периодот од 23.00 на 27 август до 06.00 часот на 28 август затворен за сообраќај во двете насоки на движење ќе биде бул.„Илинден“, на потегот од крстосница со бул. „Св. Климент Охридски“ до ул.„Наум Наумовски Борче“, при што сообраќајот ќе се пренасочува по околните сообраќајници.

МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат наредбите што ги издаваат полициските службеници по сообраќајниците опфатени со посебниот режим на сообраќај, велат од МВР.

Прочитај повеќе...

Скопје

До кога новинарите ќе бидат мета на напади? Денес екипа на „ТВ Алсат“ била нападната во старата скопска чаршија, ЗНМ до МВР бара итно да се спроведе ефикасна истрага и санкции!

Објавено пред

на

Екипа на ТВ Алсат денеска била нападната додека била на должност и снимала на јавно место, така што прво вербално, а потоа и физички напад се случил во Старата скопска чаршија, додека двете новинарки на Алсат Ера Ѓакова и Сара Хоџа заедно со снимателот биле на терен. Лице кое има продавница во близина, без повод и причина со остар предмет им се заканувал на новинарките и на снимателот, дури и по живот. Потоа, без повод и причина, лицето физички го нападнало снимателот, нанесувајќи му повеќе повреди на различни делови од телото.

„Си ја работевме нашата работа бидејќи новинарството многу голем дел е на терен. Снимавме на јавно место во Старата скопска чаршија без да нарушиме ничија приватност. Неочекувано ни се појави еден кој има дуќан во Старата чаршија, па сфативме дека е бербер. Почна да ни се заканува, особено на снимателот. Заканите беа – ќе те распарчам, пцовки и разни навреди. И покрај тоа што се обидовме да заминеме, лицето се врати во продавницата и излезе. Почна физички да го напаѓа снимателот, снимателот падна на земја и има повреди на различни делови од телото“, за нивниот медиум вели новинарката Ера Ѓакова.

При физичкиот напад била оштетена и опремата на снимателот, така што ЗНМ веднаш контактираше со новинарката од Алсат, Ера Ѓакова која беше видно вознемирена го потврдила инцидентот и даде конкретни информации дека:

  • Екипата со која снимале на терен била нападната без причина од страна на непознато лице, ситуацијата била непредвидлива и многу вознемирувачка, особено за нападнатиот снимател а и за колешката Сара Хоџа на која ова не и е прв пат да биде нападната, „лицето по нападот се врати во дуќанот а потоа повторно излезе, но кога виде дека веќе се собраа минувачи да помогнат а и дека е повикана полициска екипа се упати во непознат правец”.

ЗНМ бара од Министерството за внатрешни работи да спроведе брза и ефикасна истрага во интерес на пронаоѓање и санкционирање на напаѓачот.

Заканите по живот се кривични дела предвидени во Кривичниот законик а МВР и ОЈО, треба итно да ги истражат и процесираат со цел да ги казнат оние кои го прекршуваат законот но и да превенираат евентуални вакви кривични дела во иднина, истакнаа од Здружението на новинари на Македонија, па оттука и ние прашуваме, до кога новинарите ќе бидат мета и цел на вакви напади, неможејќи да си ја работат својата работа?

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп6 часа

Хороскоп за среда (27 септември)

ОВЕН Денес, се ќе се сведе на достигнувања, а не на тоа што сте или како се чувствувате за другите...

Спорт13 часа

Познати осминафиналистите за Купот на Македонија, додека теренот на ФК Башкими суспендиран за натпревари

Познати се двојките од осминафиналето во Купот на Македонија. Бранителот на трофејот, Македонија Ѓорче Петров ќе игра против Вардар. Финалистот...

Автомобили22 часа

(ВИДЕО) „BMW XM“ изненади на тестот на еден престижен настан за автомобили

Шпански специјализиран сајт го тестираше BMW XM, првиот независен модел М, но и најтешкиот сериски BMW во продажба од 2.800...

На денешен ден23 часа

На денешен ден (26 септември)

1186 – Дубровник склучил мир со српскиот голем префект Стефан Немања, кој се обидел да го заземе градот во два...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за вторник (26 септември)

ОВЕН Размислувајте однапред при носењето одлуки на деловно поле и важно е некои проекти добро да ги организирате. Со саканата...

Спорт1 ден

Ова е составот на Украина кој ќе биде на располагање и на мечот против Македонија во Прага закажан за 14 октомври, истакна Ребров

Селекторот на фудбалската репрезентација на Украина, Сергеј Ребров, го објави списокот на фудбалери на кои ќе бидат на располагање на...

Македонија2 дена

Од вечерва горивата со намалена цена за литар, ова е новата цена

Од вечерва по еден ипол денар поевтинуваат нафтените деривати, односно, новата цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 89 денари за...

Магазин2 дена

Пристигнаа првите информации за серијата Google Pixel 8: Дали iPhone 15 добива „ривал во сенка“? (ФОТО)

Впечатоците по iPhone 15 сè уште не стивнуваат, а веќе ги имаме првите информации за новиот изданок на серијата Google...

Магазин2 дена

Snapchat се обидува да им отежне на тинејџерите да се поврзат со странци

Snapchat додава нови функции кои имаат за цел да ги обесхрабрат тинејџерите да комуницираат со странци на својата апликација. Промените...

Магазин2 дена

YouTube работи на алатки за вештачка интелигенција за да им помогне на креаторите

YouTube има нови AI функции за креаторите. Функциите со вештачка интелигенција што компанијата ги објави на настанот „Made on YouTube“...

НАЈЧИТАНИ