Следете не

Свет

Женава откачи на аеродромот во Флорида, им се дереше на вработените! (ВИДЕО)

Објавено пред

на

На аеродромот во Флорида, една жена потполно изгуби контрола и одлучи вербално, вриштејќи на вработените, да им каже што има. Ваквите сцени се чести на аеродромите каде што луѓето се нервозни, без разлика дали станува збор за одложен лет, изгубен куфер или некоја друга ситуација.

Оваа жена секако го привлече вниманието на аеродромот во Флорида, каде што таа викаше и се качуваше на шалтерот за да го реши нејзиниот проблем.

Погледнете во видеото како тоа изгледаше.

Свет

Крај на најдолгото затворање

Објавено пред

на

Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгото затворање на „Ковид -19“ во светот доцна во четвртокот навечер, иако бројот на случаи сe уште е близу до рекордно ниво.

Пабовите, рестораните и кафулињата брзаат да се набават пред да ги отворат вратите.

Од почетокот на август, жителите на вториот по големина град во Австралија се во изолација – нивното шесто затворање за време на пандемија – за да ја задушат епидемијата поттикната од многу заразен сој Делта.

Официјалните лица ветија дека ќе ја укинат забраната откако вакцинацијата со двојна доза за лица над 16 години надмина 70 проценти во државата Викторија, чиј главен град е Мелбурн.

Премиерот Скот Морисон во четвртокот потврди дека државата ја постигнала таа цел, така што имало места каде разликата достигнала 80 и 90 проценти.

Од 23:59 часот (1359 GMT), пабовите и кафулињата можат да имаат 20 посетители – кои се вакцинирани двапати – во затворени простории и 50 на отворено, додека фризерите можат да дозволат влез за пет клиенти. Маските и понатаму ќе бидат задолжителни и во затворени простории и на отворено.

Додека компаниите се подготвуваат да ги пречекаат клиентите, дневните инфекции во Викторија се зголемија на 2.232 во четвртокот, втор најголем дневен број во која било австралиска држава за време на пандемија.

Извор: B92
Фото: Unsplash

Прочитај повеќе...

Свет

Свет: Белата куќа прави план за вакцинирање на 28 милиони деца на возраст од 5 до 11 години; Индија дистрибуираше повеќе од милијарда дози вакцини

Објавено пред

на

Децата на возраст од 5 до 11 години во Соединетите Американски Држави наскоро ќе можат да се вакцинираат против Ковид-19 во канцеларијата на нивниот педијатар, локалната аптека, а потенцијално дури и на училиште, објави денеска Белата куќа, планирајќи го детално очекуваното одобрување на вакцината Фајзер. за таа возраст.

Федералните регулатори ќе се состанат во следните две недели за да ја анализираат безбедноста и ефективноста на давање мали дози од вакцината „Ковид -19“ на приближно 28 милиони американски деца во таа возрасна група, пренесува АП.

Во рок од неколку часа по формалното одобрување, што се очекува откако Управата за храна и лекови (ФДУ) ќе донесе заклучок и состанок на советодавниот одбор на Центарот за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) 2-3. Во ноември, милиони дози ќе почнат да се испорачуваат добавувачите низ целата земја.

“Го комплетираме оперативното планирање за да се осигураме дека вакцинациите за деца на возраст од 5 до 11 години се лесно достапни и удобни. Ќе бидеме подготвени, во очекување на одлуката на ФДУ и ЦДЦ”, изјави координаторот на Белата куќа „Ковид-19“,  Џеф Зејнтс.

Повеќе од 25.000 педијатри и даватели на примарна здравствена заштита веќе потпишаа договори за испорака на вакцината на деца, објави Белата куќа.

Покрај канцелариите на лекарите и локалните аптеки и училишта, најверојатно ќе има места каде што ќе се вршат имунизации.

Белата куќа подготвува и засилена кампања за едукација на родителите и децата за безбедноста на вакцината и леснотијата на нејзино добивање.

Како што беше случајот со вакцинирањето за возрасни, администрацијата верува дека препораките од доверливи луѓе, едукатори, лекари и водачи на локалната заедница ќе бидат од витално значење за поттикнување на вакцинацијата.

Иако децата се со помала веројатност од постарите да се разболат сериозно со „Ковид-19“, најмалку 637 луѓе на возраст од 18 години и помлади починале од коронавирус во Соединетите држави, според ЦДЦ.

Шест милиони американски деца имале инфекција досега, од кои еден милион од почетокот на септември, и поради ширењето на позаразната варијанта на делта.

Во Индија се дадени повеќе од милијарда дози вакцина

Индија им подели повеќе од милијарда дози на вакцини на своите граѓани, соопштија денеска индиските власти.

Околу 75 проценти од населението во Индија прими барем една доза од вакцината, додека околу 30 проценти беа ревакцинирани, објави АП.

Земјата со близу 1,4 милијарди жители е втората земја во светот која надмина една милијарда дози, а првата ја направи Кина во јуни.

Во средата, бројот на нови случаи на коронавирус беше нешто повеќе од 14,000, значителен пад од почетокот на годината кога повеќе од 400,000 луѓе се разболија со сорти на делта дневно.

Шефот на индискиот кризен штаб за борба против ковид, Кеј Пол, рече дека би сакал да види уште поголем број вакцинирани.

„Покривањето на целото население (со вакцини) е од апсолутна важност“, рече Пол.

Шахид: Земјите во развој вакцинираа 2 до 3 проценти од населението

Сегашното ниво на вакцинација во земјите во развој, кое е два до три проценти, е неприфатливо, и целата планета би можела да биде имунизирана против ковид до крајот на 2022 година, рече претседателот на 76 -то Генерално собрание на Обединетите нации Абдулах Шахид за Новинската агенција ТАС.С.

„Знаеме дека само два до три отсто од населението на земјите во развој е вакцинирано. Ова е особено точно во Африка. Тоа е неприфатливо, не треба да биде вака“, рече Шахид.

Тој верува дека „меѓународната заедница, сите 193 земји, имаат капацитет да го имунизираат целиот свет до крајот на 2022 година“.

Шахид додаде дека планира да свика настан на високо дипломатско ниво со цел да ја пренесе оваа порака до сите членки на Обединетите нации.

Извор: B92
Фото: Unsplash

Прочитај повеќе...

Свет

Три четвртини од Европејците вакцинирани

Објавено пред

на

БРИСЕЛ – Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, вели дека ЕУ извезла над милијарда дози вакцини против Ковид -19 низ целиот свет во последните десет месеци и дека повеќе од 75 проценти од возрасните во ЕУ биле целосно вакцинирани.

„Јасно е дека ЕУ е најголемиот извозник на вакцини против Ковид-19. Ние секогаш ги споделувавме нашите вакцини праведно со остатокот од светот. Извезовме онолку колку што доставивме до граѓаните на ЕУ.

„Барем секоја втора вакцина произведена во Европа се извезува“, рече Лајен.

Во денешната видео порака, Урсула фон д -р Лајен нагласува дека ЕУ и САД заедно се стремат кон глобална стапка на вакцинација од 70 проценти до 2022 година.

Таа потсетува дека „Ковид-19“ може да се победи само ако се бори против него насекаде и најавува дека ЕУ ќе донира најмалку 500 милиони дози за најзагрозените земји во следните неколку месеци, објави Танјуг.

Претседателот на ЕК најави и дека победата над глобалната академија ќе биде тема на состанокот на лидерите на Г20 на самитот во Рим следната недела.

Извор: Politika
Фото: Unsplash

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 6 минути

Денес 227 нови случаи на Ковид, додека 15 починале. Билансот по градови и активни случаи е следен..

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.595 тестирањe,...

СпортПред 3 часа

Moto GP: Среќен крај и завршница на пиедесталот за Фабио Квартараро

Францускиот мотоциклист Фабио Квартараро денеска ја освои титулата во Мото ГП. Денешната трка за Големата награда на Емилија Ромања ја...

СкопјеПред 7 часа

Скопјанец лишен од слобода, превезувал мигранти према Гевгелија

На 23.10.2010 19.00 часот на автопатот Скопје – Гевгелија, на место викано „Клучка – с.Смоквица“, полициски сужбеници од Полициската станица...

МакедонијаПред 7 часа

Прилепчанец фатен жив додека обивал автомобил

На 23.10.2021 во 21.30 часот на ул.„Рампо Левката“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп го лишиле од слобода И.Д.(38)...

На денешен денПред 12 часа

На денешен ден: 24 октомври

1360.- Англискиот крал Едвард III од Франција и францускиот крал Жан II Бон потпишаа договор во Кале за завршување на...

ХороскопПред 20 часа

Хороскоп за денес (24 октомври) недела

ОВЕН Максимално сте посветени на обврските и работата, одговорни сте и важно ви е да решите некои проблеми. Доколку имате...

ГејмингПред 23 часа

Grand Theft Auto: „The Trilogy – Definitive Edition“ пристигнува во ноември, ова се перформансите кои ќе се потребни на вашиот компјутер

Поминаа неколку недели откако Rockstar официјално го објави Grand Theft Auto: The Trilogy – Definitive Edition. Сега студиото повторно се...

СпортПред 1 ден

(ВО ЖИВО) Репрезентативките до 19 години во поход против Белорусија

Девојките до 19 години денес во 18.00 часот одат по нова победа против домаќинот на квалификацискиот турнир Белорусија 🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰 Гледајте...

БалканПред 1 ден

Состојбата со Ковид-19 на балканот

Во Хрватска, се забележани 3.585 нови случаи на вирусот Корона, а 25 лица починале, објави во саботата на националната цивилна...

Временска прогнозаПред 1 ден

Детали за временската прогноза, ќе биде уште по студено

До крајот на денов времето во Македонија ќе биде променливо облачно и релативно топло со слаб до умерен ветер од...

НАЈЧИТАНИ