Кичево Случувања

Откриен сторителот за тешкото свирепо убиство во Кичево

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „убиство“, надворешната канцеларија за криминалистички работи при полициската станица од Кичево, до надлежното Јавно обвинителство, поднесе кривична пријава против Х.Ј.(47) од гостиварското село Ќафа.

Х.Ј. казненото дело го сторил на 29 декември минатата година околу 17,00 часот во угостителскиот објект „Гурман“ лоциран на улицата „Борис Кидрич“ во Кичево, кога со неколку убоди со нож во пределот на градите, го убил маж на возраст од 64 години – сопственик на објектот.

Х.Ј. е предаден на распит во Основното јавно обвинителство во Гостивар а потоа, ќе биде изведен пред судија на претходна постапка.

Извор: СВР Охрид /Стефан Димоски