Следете не

Забава

Ова се 10 најдобри и најлоши градови за возење автомобили

Avatar

Објавено пред

на

Познатиот европски продавач на делови за автомобили „Mister Auto“, поради сè почестите полемики околу тоа каде најдобро се вози, издвоил неколку градови кои се најдобри за возење на автомобил.

Во фокусот биле ставени три главни категории – инфраструктурата, безбедноста и трошоците, за стотина градови ширум светот, а потоа изборот бил стеснет на финални 100 градови.

Секоја категорија испитува низа помали фактори како што се бројот на автомобили по глава на жител, сообраќајниот метеж, квалитетот на патниот и јавен превоз, квалитетот на воздухот, агресивноста на возачите, цената на горивата, годишниот данок на патиштата и други.

Конечниот индекс комбинира вкупно 15 фактори. Резултатите покажуваат дека одлично се вози во Калгари, Дубаи, Отава и Берн.

Во продолжение, погледнете ги двете интересни табети за најдобри и најлоши градови за возење, а не е познато дали балканските градови биле предмет на оваа анализа.

Десет најдобри градови за возење:

1. Калгари, Канада

2. Дубаи, Обединети Арапски Емирати

3. Отава, Канада

4. Берн, Швајцарија

5. Ел Пасо, САД

6. Ванкувер, Канада

7. Гетеборг, Швајцарија

8. Дизелдорф, Германија

9. Базел, Швајцарија

10. Дортмунд, Германија

Десет најлоши градови за возење:

1. Мумбај, Индија

2. Улан Батор, Монголија

3. Калкута, Индија

4. Лагос, Нигерија

5. Карачи, Пакистан

6. Богота, Колумбија

7. Сао Паоло, Бразил

8. Мексико Сити, Мексико

9. Рио де Жанеиро, Бразил

10. Москва, Русија

/tocka.mk

Занимливости

Неделни акции во АТВА Маркети – Кичево

Avatar

Објавено пред

на

Посетете ги најуредените и најснабдените Супер-Маркети на ланецот АТВА во Кичево и пазарете по неодоливи цени на производите кои се на акција

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Поради оваа грешка во зима ги празниме акумулаторите

Avatar

Објавено пред

на

Студот и ладното време кое ја зафати цела Европа највеќе ги мачи возачите и нивните проблеми со автомобилите.

Во ова видео експерт за акумулатори објаснува како да го заштите акумулаторот и да се спасите да не купувате нов акумулатор во зима

Погледнете во продолжение и веднаш решете го проблемот:

Прочитај повеќе...

Забава

Која е разликата помеѓу зимски и летни гуми за вашиот автомобил

Avatar

Објавено пред

на

Се наоѓаме во тој период од годината кога едноставно летните гуми повеќе не ви вршат работа, но не е доволно ладно за да ги ставите зимските гуми на вашиот автомобил. Но, која е поточно разликата помеѓу овие два типа на гуми?

Не се работи само за тоа колку гумите можат да издржат во снег, туку и колку ладно можат да поднесат самите гуми.

Летните гуми се стврднуваат на ладни температури и стануваат потврди, додека составот на зимската гума всушност ја прави помека на ладни температури, што пак помага за гумата подобро да се „залепи“ за асфалтот.

Екипата на YouTube каналот преку информативно видео проба да ја објасни разликата помеѓу двата видови гуми.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 3 часа

Доаѓа големиот христијански празник Свети Ѓорѓија – Светецот кој ја убил ламјата што на народот му правела голема штета

Православните верници во понеделник на 9 декември го празнуваат посен свети Ѓорѓија. Овој ден, освен како семејна слава, се празнува...

ЗанимливостиПред 9 часа

Неделни акции во АТВА Маркети – Кичево

Посетете ги најуредените и најснабдените Супер-Маркети на ланецот АТВА во Кичево и пазарете по неодоливи цени на производите кои се...

СпортПред 10 часа

Шампионот Игор Стефановски-Иџе заборавен од државата, нула денари за него и неговиот успех во автомобилизмот

Македонскиот натпреварувач во автомобилски трки и европски шампион на ридски патеки, Игор Стефановски – Иџе ја обвини Агенцијата за млади...

Здравје и убавинаПред 13 часа

Пијалок за здрав црн дроб, доколку го пиете секое утро, само по една голтка

Црниот дроб учествува во процесот на обновување на крвта. Исто така, помага при зајакнување и стимулација на варењето на храната...

Временска прогнозаПред 15 часа

Денес ќе биде студено, со сончеви периоди преку ден, останатите денови ќе имаме вакво време

Во Македонија ќе биде променливо облачно и студено со сончеви периоди. По одделни котлини магливо. Утринсакта температура ќе се движи...

Живот и стилПред 19 часа

Истражувањата покажуваат дека и пивото е лек за несоница

Секоја втора возрасна личност во Европа, меѓу кои вклучувајќи ги и жените, имаат проблем со несоница. Според истражувањето од универзитетот...

ХороскопПред 22 часа

Денешен Хороскоп (05.12) Четврток

ОВЕН Ќе имате среќа околу работата денес. Можно е некои деловни обврски да ги завршите побргу од планираното. Ве очекува...

МакедонијаПред 24 часа

Дури 7 лица заболени од ХИВ/СИДА жители на Кичево, ова е целосниот извештај за 2019-та година

Пет новорегистрирани лица со ХИВ/СИДА во Битола од почетокот на годинава до денес. Ова го соопштија од Центарот за јавно...

Здравје и убавинаПред 1 ден

Нова надеж за болните од рак? Корен од глуварче поефикасен од хемотерапија?

Иако нашите баби подготвувале сирупи од глуварче знаејќи дека содржи многу лековити супстанции, она што сигурно не го знаеле е...

МакедонијаПред 1 ден

СВР Тетово со извештај за сработеното во месец Ноември

Во текот на ноември оваа година, полициски службеници на СВР Тетово, на поширокото тетовско подрачје, откриле и соодветно санкционирале вкупно...

НАЈЧИТАНИ