Следете не

Свет

(ВИДЕО) Ова се најопасните соеви на Корoнавирусот кои ги плашат научниците

Објавено пред

на

Коронавирусната мутација Б.1.1.7, која за прв пат беше идентификувана во Велика Британија, е поврзана со 64% ​​поголем ризик од смрт од ковид 19, сугерира новата студија објавена во научното списание BMJ.

Научниците од различни британски институции анализирале податоци за повеќе од 100.000 пациенти кои биле позитивни на ковид 19 во периодот од октомври до јануари и биле следени до средината на февруари.

Студија за британскиот вид покажа дека мутацијата е поврзана со 227 смртни случаи кај примерок од 54.906 пациенти – во споредба со 141 смртни случаи кај ист број на пациенти заразени со претходни соеви.

Поголем ризик од смрт како резултат на инфекција со британската мутација се јавува во првите две недели од болеста ковид, откриено е и истражувањето.

Британскиот вид не е единствениот што им пречи на научниците и лекарите ширум светот. Се појавија неколку варијанти на коронавирусот, од кои многу се позаразни и погубни од првично доминантната варијанта.

Кои мутации се шират низ целиот свет, освен британската?

Б.1.351
Варијантата, која за прв пат е видена во Јужна Африка под името B.1.351 или 501I.V2, има поинаква шема на мутации што предизвикува повеќе физички промени во структурата на протеинот отколку британската мутација.

Оваа варијанта не е поврзана со почестиот развој на потешката форма на ковид 19, но се чини дека е приближно 50 проценти позаразна од другите варијанти.

Сепак, повеќе заразната варијанта може да зарази повеќе луѓе побрзо, што ќе доведе до повеќе случаи воопшто. Па дури и ако поединците веројатно нема да се разболат, веројатно ќе резултира со повеќе хоспитализации и смрт.

Една важна промена, наречена E484K, се чини дека влијае на делот од протеинот што е најважен за врзување со клетките. Ова може да и помогне на оваа мутација делумно да ги заобиколи ефектите на вакцините. Производителите на вакцини и академските истражувачи тестираат примероци од оваа варијанта на коронавирус за да утврдат дали може да се избегне имунолошкиот одговор предизвикан од вакцинацијата.

П.1 и П.2
Овие варијанти првпат се појавија во Бразил. Еден, наречен П.1, е пронајден во 42 проценти од примероците во студијата направена во бразилскиот град Манаус.

П1 споделува мутации (како E484K) и однесување со јужноафриканската варијанта, а доказите сугерираат дека оваа мутација е поголема веројатноста да зарази луѓе.

Студија од Царскиот колеџ во Лондон сугерира дека P.1 се шири 1,4 до 2,2 пати побрзо од другите варијанти присутни во Манаус, а исто така се инфицира повторно помеѓу 25 и 61 процент од луѓето кои имаат имунитет на овие првични варијанти.

Б.1.427 / Б.1.429
Овие мутации, кои последен пат беа откриени, беа пронајдени во Калифорнија. Мутации се пронајдени во 16 проценти од примероците секвенционирани во Сан Франциско, во латино-заедницата со ниски примања. До јануари, варијантата изнесува 53 проценти од случаите во примерокот. Истражувачите од Универзитетот во Калифорнија откриле дека луѓето имаат 35 проценти поголема веројатност да се заразат со овие мутации.

Тие исто така ја анализирале медицинската евиденција на 324 пациенти хоспитализирани со ковид и откриле дека 69 од тие пациенти носат варијанта B.1.427 / B.1.429. Тие исто така имале поголем ризик од смрт. Научниците сугерираат дека варијантата е веројатно подобра во заобиколување на имунолошкиот систем.

Свет

Повеќе од 200 американски официјални лица добија мистериозна болест, ЦИА ја повикува Русија

Објавено пред

на

Околу 100 вработени во ЦИА и членови на нивните семејства се меѓу 200-те американски службеници кои страдаат од мистериозниот синдром Хавана, изјави во четвртокот директорот на ЦИА, Вилијам Барнс.

Барнс, кој беше назначен за прв дипломат во кариерата од страна на американскиот претседател Џо Бајден на чело на ЦИА, во интервју за „National Public Radio“ (NPR) рече дека ги засилил напорите на својата агенција за утврдување на причината за овој синдром.

Тој потврди дека, покрај другите чекори, му дал упатство на еден висок офицер кој некогаш го водел ловот на Осама бин Ладен да ја предводи работната група која го испитува синдромот и тој ја зголемил тројно големината на медицинскиот тим што учествувал во истрагата.

Агенцијата исто така го скрати, од осум на две недели, времето кога луѓето поврзани со ЦИА треба да чекаат прием во Националниот воено-медицински центар Валтер Рид, рече тој.

„Сметам дека е длабока обврска на кој било водач да се грижи за луѓето и јас сум решен да го сторам тоа“, изјави Барнс за НПР во првото интервју откако стана директор на ЦИА во март.

Барнс потсети дека Американската национална академија на науките потврди дека е веројатна теоријата дека синдромот предизвикува зраци на „насочена енергија“.

Постои „многу силна можност“ дека синдромот е намерно предизвикан и дека Русија може да биде одговорна, рече Барнс, воздржувајќи се од конечни заклучоци до крајот на истрагата.

Синдромот Хавана, со симптоми како што се вртоглавица, гадење, мигрена и пропаѓање на меморијата, е именуван така затоа што првпат бил забележан кај американски работници во амбасадата во Куба во 2016 година.

Извор: Nova
ФОТО: SAUL LOEB / AFP / Profimedia

Прочитај повеќе...

Свет

Автомобилот Тесла повторно ќе може да се купи со биткоин

Објавено пред

на

На иницијатива на нејзиниот сопственик Илон Маск, компанијата Тесла, која произведува електрични автомобили, неколку пати го смени ставот кон криптовалутата биткоин (биткоин), објави Ројтерс. Нивните одлуки имаа влијание врз цената на најпопуларната крипто валута во светот и се менуваа за неколку месеци.

Оваа недела, Маск изјави дека Тесла дефинитивно повторно ќе се продава за биткоин. Сепак, пред тоа, мора да се исполнат одредени услови, така што биткоинот, кој ќе може да купи автомобил Тесла, ќе мора да се минира со најмалку 50% обновливи извори на енергија. Кога нивната анализа ќе покаже дека се движат кон таа цел, тогаш Тесла ќе продолжи да го прифаќа биткоинот како платежно средство.

Маск рече дека Тесла и неговата компанија SpaceX, која се занимава со лансирање на авијација и вселенски летала, во моментов имаат одредена количина биткоин. Маск исто така истакна дека ниту тој лично, ниту неговите компании нема да ја продадат таа крипто валута. Тој додаде дека покрај биткоинот, тој поседува и одредена количина на други, етереум (ethereum) и (dogcoin).

Како и обично, од устата на Маск, информациите за биткоинот одлетаа директно во ушите на инвеститорите, кои ја кренаа цената на биткоинот неколку часа по објавувањето. За кратко време порасна за 10%, од 29 000 на околу 32 000 УСД.

Компанијата Тесла на почетокот на годината објави дека купува одредена сума на биткоин со цел да заработи пари на неа, но и затоа што тие може да ја прифатат како платежно средство за своите автомобили.

Почетокот на продажбата на автомобили „Тесла“ за биткоин беше официјално во март, а тоа се совпадна со растот на вредноста на таа криптовалута.

Сепак, два месеци подоцна, Илон Маск „сфати“ дека не е логично производителот на автомобили што промовира зелени технологии и заштита на животната средина истовремено да го охрабрува биткоинот. Рударството на таа криптовалута инаку предизвикува многу голема потрошувачка на електрична енергија, како и емисија на голема количина на стакленички гасови.

На тој начин заврши љубовната приказна за Тесла и биткоинот, барем што се однесува до плаќањата за автомобили, па цената на биткоинот започна да паѓа малку. Околностите, сепак, повторно се менуваат.

Во последно време во некои земји се повеќе се одбива гостопримството на рударите на Биткоин бидејќи трошат многу електрична енергија.

Извор: novaekonomija
ФОТО: Pixabay

Прочитај повеќе...

Свет

На прагот на новата ера на откривање – НАСА ги објави плановите за Марс

Објавено пред

на

Rover Perseverance се подготвува да го собере првиот примерок од карпи од Марс, објави во средата американската вселенска агенција.

Собирањето примероци, што НАСА го означи како пресвртница, ќе започне во следните две недели. „Ние сме на прагот на новата ера на планетологија и откривање“, рече научникот од НАСА, Томас Зурбучен.

Процесот ќе трае околу 11 дена и вклучува употреба на разни научни инструменти на роверот “Perseverance”. Точно кога и како сондата ќе биде вратена на земјата сè уште не е планирано.

Последователните мисии на НАСА, кои во моментов се во развој со Европската вселенска агенција, ќе испратат вселенско летало на Марс да собере запечатени примероци и да ги врати на Земјата.

“Perseverance“ ризично слета на Марс на крајот на февруари. Развојот и изградбата на роверот чинеше околу 2,5 милијарди долари и траеше осум години.

Роверот бара траги од претходниот живот на микробите на Црвената планета и ги истражува нејзините геологии и клима.

Со Ровер беше донесен мини хеликоптер на Марс. Во средината на април, тој полета на Марс, што беше првиот лет.

Оттогаш, хеликоптерот Ingenuity направи девет летови и неговата оригинална мисија од 30 дена е продолжена.

Извор: B92
ФОТО: Pixabay

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 8 часа

Хороскоп за денес (24 јули) сабота

ОВЕН Се чувствувате подготвени да прифатите дополнителна работа што може да биде отскочна даска за вас и која може многу...

СветПред 21 час

Повеќе од 200 американски официјални лица добија мистериозна болест, ЦИА ја повикува Русија

Околу 100 вработени во ЦИА и членови на нивните семејства се меѓу 200-те американски службеници кои страдаат од мистериозниот синдром...

СветПред 21 час

Автомобилот Тесла повторно ќе може да се купи со биткоин

На иницијатива на нејзиниот сопственик Илон Маск, компанијата Тесла, која произведува електрични автомобили, неколку пати го смени ставот кон криптовалутата...

СветПред 21 час

На прагот на новата ера на откривање – НАСА ги објави плановите за Марс

Rover Perseverance се подготвува да го собере првиот примерок од карпи од Марс, објави во средата американската вселенска агенција. Собирањето...

Временска прогнозаПред 1 ден

Продолжува стабилното време со мала локална облачност, од недела многу топло, ова се деталите..

И понатаму продолжува периодот на стабилно, суво и сончево време со мала локална облачност. Повремено ќе има услови за изолирана...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден – 23 јули

1757 година – почина италијанскиот композитор Доменико Скарлати, виртуоз на чембало. Составил 555 сонати на чембало користејќи нова техника со...

ХороскопПред 1 ден

Редовен Хороскоп -( 23 јули )- петок

ОВЕН Денес Месечината кај Овенот ги истакнува деловните и личните односи што се сведуваат на одредени обврски и дискусии. Договорените...

ГејмингПред 2 дена

Конами: Популарната игра „PES“ го менува името во „eFootball“ и станува бесплатна за играње

Јапонската компанија „Конами“ објави дека популарната видео игра PES (Pro Evolution Soccer) се откажува и дека на нивната долгогодишна фудбалска...

Здравје и убавинаПред 2 дена

Светско, а сепак наше и кичевско, апи-центар „Грозданоски“ – „Нашата природна аптека за вдишување на здрав пчелин воздух“

По теркот на малкумината европски и балкански пчелари г-дин Зоран Грозданоски, сакајќи да ги прикаже благодетите на пчелите и пчелните...

СветПред 2 дена

Ливерпул е отстранет од списокот на светско културно наследство на УНЕСКО

Англискиот град Ливерпул вчера беше избришан од списокот на светско наследство на УНЕСКО, бидејќи новите згради ја нарушија убавината на...

НАЈЧИТАНИ