Следете не

Занимливости

Ова се трите најмоќни жени во хороскопот

Објавено пред

на

Ова се трите најмоќни жени во хороскопот.

Лав

Станува збор за многу силна жена, која не се препушта лесно на брановите на судбината. Нејзината виталност, волја и авторитет овозможуваат таа да влезе во категоријата на оние жени кои доминираат и кои никогаш не дозволуваат да бидат победени. Лавицата сака движење и акција. Тешко и е да остане на едно место, па постојано сонува за убави нешта. Не поднесува мрзеливост, дури ни кога одмора. Гордоста игра голема улога во нејзиниот живот и таа сака успех по секоја цена.

Има огромно мислење за себеси, а во односите со другите секогаш наметнува одредени правила на однесување. Кога нешто не и се допаѓа, таа отворено го покажува тоа. Многу тешко се прилагодува на луѓе кои се воздржани во своето однесување и чувства. Затоа, не трпи луѓе кои седат на две столици, односно кои се неодлучни, колебливи и лицемерни. Верува дека луѓето можат да бидат отворени како и тоа, но штом се увери дека не се, длабоко се разочарува. Така наметнатите рани тешко и зарастуваат. Искрена е, но понекогаш сака да се шегува и се прикажува каква што не е.

Оваа жена е великодушна и сака кога им носи среќа на другите. Меѓутоа, понекогаш е егоцентрична и се однесува себично. Таа секогаш мисли само на себе.

Ако сака, оваа жена потполно им се предава на своите чувства. Чувствата ги искажува без претерано зборување. Сепак, умее да прави разлика меѓу моментални впечатоци и трајни чувства. Во љубовта не поднесува ништо што е нејасно и неодредено.

Скорпија

Оваа жена сигурно не е пасивна, мирна и кротка. Во животот, таа ништо не прави без волја или половично. Не сака неодлучност. Кога ќе се ангажира за некоја работа или кога е вклучена во некоја дискусија, секогаш оди до крај. Или пак, ништо не презема.

Разочарувањата и несупесите ја разочаруваат многу. Кај неа доминира инстинктот. Најдобрите одлуки ги носи врз основа на својот инстинкт. Нејзините први впечатоци за луѓето вообичаено се точни и прецизни. Тоа понекогаш ја прави претерано сигурна во своите мислења и ставови. Симпатијата или антипатијата која ја чувствува за луѓето веднаш се забележува на нејзиното лице. Ретко може да го скрие своето расположение.

Шкорпијата не спаѓа во категоријата на студени жени, лишени од страста. Нејзините реакции се нагли и непосредни, а така е и во љубовта. Физичката љубов за неа има огромно значење, па според тоа физичкиот изглед на мажот понекогаш на почетокот и е пресуден и игра поголема улога од моралните или интелектуални квалитети. Таа не може да сака некого, ако прво не го посакува. Нејзината страст ја прави голема заводничка и жена која може да го привлече вниманието на секој маж.

Не им се отвора лесно на луѓето. Таа секогаш останува мистериозна личност за другите. Понекогаш остава впечаток како личноста за неа да е само игра, но не е така. Таа вешто знае да го искористи своето оружје во љубовта, но тоа го прави без скриени намери. Многу е чувствителна, но во љубовта сака се или нешто.

Стрелец

Нејзиниот карактер се покажува во две насоки. Таа е смела и независна жена, која секогаш наоѓа верни и сигурни пријатели. Од друга страна, таа е сосема поинаква – смела, независна и подготвена да ги надмине сите бариери и ризици за да оствари некој идеал или план, за да им покаже на другите колку вреди.

Жената родена во овој знак е многу амбициозна. Сака да се постави во животот така што сите нешта и луѓе и се на неа подредени. Има истенчено чувство за сите животни вредности, не занемарува ништо што би можело да и биде од корист.

Не сака збрки и анархија. За неа животот е постојана борба и докажување. Нејзиниот темперамент е силен и моќен. Таа виталност е лесно сфатлива за другите, но таа секогаш го искажува. Често сака да биде независна, но често и сака да биде во друштво и постојано да ги привлекува симпатиите на другите. Ја навредуваат непријателски постапки, а не може да поднесе омраза. Таа е отворена, лојална, цени точност и коректност. Ако другите не се како неа, знае да се револтира и да се побуни.

Во љубовта сака маж кој ќе и се восхитува и кој ќе сака да ја претстави пред неговите пријатели. Потребно и да биде сакана, но и обожавана. Не бара совршенство бидејќи знае дека тоа не постои, но сака маж кој ќе и биде посветен.

Не сака луѓе кои се срамежливи и кои плашливо ги покажуваат своите чувства. Смета дека тие не е и се потребни. Човекот на нејзиниот живот мора отворено да ја искаже својата љубов и да ја докаже.

Занимливости

Неколку работи кои треба да ги знаеме пред да купуваме леб

Објавено пред

на

Веројатно знаете барем едно лице кое се откажало од јаглени хидрати за да ја изгуби телесната тежина. Но, вие не мора да кажете „не“ на тостови и сендвичи за да видите како вашите бројки на вагата се движат во вистинската насока.

Во реалноста, ако се држите до цели житарици, лебот може да биде здрав дел од урамнотежена исхрана бидејќи има вредни хранливи состојки и може да содржи влакна што можат да бидат добри за вас, пишува WeightWatchers.

Што е толку супер кај целите зрна? Целите зрна имаат повеќе здравствени придобивки: луѓето кои дневно консумираат најмалку три порции житарици од цели зрна имаат помал ризик од дијабетес и срцеви заболувања. Што да барате?

Повеќето продавници за леб во супермаркетите се преполни со различни опции, па затоа е многу важно внимателно да го прочитате пакувањето. Најдобро место за почеток е листата на состојки, каде што основните состојки се наведени според количината од најмногу до најмалку. Всушност, најдобро е да земете леб со цели зрна. Понекогаш е тешко да се одреди, но во идеален случај барајте 16 грама цели зрна кај лебот.

Што да избегнувате? Кога ја читате етикета, избегнувајте леб направен од “бело брашно”, “збогатено бело брашно” или “пченично брашно”. Сите три термини укажуваат на тоа дека зрното е рафинирано, односно дека му се одземени хранливите материи.

Без да го прочитате пакувањето, тешко е сигурно да знаете точно што добивате со пекарскиот леб. Но, постојат неколку правила: Барајте леб од цела пченица. Прашајте дали можете да го фатите лебот пред да го купите и ако почувствувате дека лебот е како воздух, не го купувајте. Општо земено, колку е покрупен лебот, толку е поголема содржината на целото зрно.

/denar

Прочитај повеќе...

Занимливости

Колкави плати земаат професионалните „MotoGP“ возачи, според последните информации за 2022-ра година

Објавено пред

на

Секогаш незгодната тема е платата на MotoGP возачите. Некој би рекол недоволно со оглед на ризикот што го преземаат при секое излегување на патеката. Не размислуваме само за ризикот од смрт, туку и за повредите кои можат засекогаш да ги отстранат од моторните спортови.

Возењето на возачите од мотоспортот обично значи дека тие остануваат без занает во нивните раце. Причината лежи во тоа што речиси сите момчиња и девојчиња од мали нозе се занимаваат со мото спорт, па добар дел од нив не го завршиле целосно образованието.

Лавината околу платите започна кога ДОРНА официјално објави дека годинава ќе се одржат 42 трки, односно по две трки по тркачки викенд. Воведувањето на спринтерски трки го зголемува ризикот за возачите и бара дополнителен напор од нив (да бидат физички поподготвени итн.). Бидејќи ДОРНА е иницијатор на дополнителните трки, тимовите побараа ДОРНА да ги сноси трошоците за зголемување на платите.

Во виорот на овие настани, La Gazzetta dello Sport ги претстави платите што ги добија возачите на MotoGP во 2022 година. Ве молиме имајте предвид дека бројките што ги гледате се веројатно само сумите што возачите ги добиваат од тимовите за кои возат. Вкупната заработка е секако поголема, бидејќи возачите имаат приходи и од спонзори.

Плати на возачите на MotoGP за 2022 година (возач: износ во евра):

Марк Маркез: 12.500.000

Маверик Вињалес: 10.000.000

Фабио Квартаро: 6.000.000

Џоан Мир: 6.000.000

Франческо Бањаја: 5.000.000

Какви суми добиваат Еспаргаро, Морбидели, Жарко и други, погледнете овде.

/nova

Прочитај повеќе...

Занимливости

Сте сѐ запрашале ли дали кивите можат да се јадат како јаболката со се кора?

Објавено пред

на

Една од омилените состојки на витаминското смути и совршен додаток на лути маргарити е специфичното овошје киви.

Меѓутоа, многумина го избегнуваат поради чистење, бидејќи може да одземе многу време, ако не сте вешти во тоа. Така се дошло до поставување на прашањето- дали ова овошје може да се јаде како јаболко? Едноставно да го измиете и веднаш да почнете да го јадете заедно со кората, и не би ви одземало многу време. Одлучивме да дознаеме дали е тоа можно.

Дали кивите може да се јадат со кора? Се разбира. Кората на кивите е целосно јадлива и заедно со месото на овошјето дополнително внесува хранливи материи во организмот. Многу ги јадат така затоа што е ефикасно и брзо, а покрај тоа и една студија открила дека во кората се наоѓаат двојно повеќе влакна отколку во самото месо.

Дали е вкусно? Косата на кората е „големо не“ за многу луѓе, додека други велат дека ситуацијата е слична како кај праската. Што се однесува на вкусот, го има истиот како и месото на овошјето!

Како да се јаде? Едноставно измијте го и гризете како јаболко или целиот плод ставете го во блендер при правење на смути. Се разбира, секогаш со помош на крпа или нож можете да ги отстраните малите влакна, ако ви сметаат.

Сега го знаете одговорот, но, дали ќе пробате да изедете цело киви со кора?

/denar

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Занимливости2 часа

Неколку работи кои треба да ги знаеме пред да купуваме леб

Веројатно знаете барем едно лице кое се откажало од јаглени хидрати за да ја изгуби телесната тежина. Но, вие не...

Спорт10 часа

Денвер поразен од Филаделфија, во спектакуларен меч на МВП центрите Ембид и Јокиќ

Кошаркарите на Денвер се поразени на гостувањето кај Филаделфија со 126:119 во спектакуларен меч кој го одбележа МВП дуелот меѓу...

На денешен ден10 часа

29 јануари – На денешен ден

1412.- Во Нови Брдо бил издаден „Законот за рудниците на деспотот Стефан“. Тој е важен документ за српската писменост и...

Хороскоп12 часа

Хороскоп за недела (29 јануари)

ОВЕН Немојте да се впуштате во поголеми инвестиции денес. Најдобро е да избегнувате тешки физички активности. Оние кои се во...

Занимливости12 часа

Колкави плати земаат професионалните „MotoGP“ возачи, според последните информации за 2022-ра година

Секогаш незгодната тема е платата на MotoGP возачите. Некој би рекол недоволно со оглед на ризикот што го преземаат при...

Временска прогноза18 часа

Попоски: Рана најава за снежни врнежи, дали февруари ќе биде снежен месец?

Следува период на ЗНАЧИТЕЛНО ПОСТУДЕНО и променливо време со сончеви периоди. Повремено ќе има услови за локално и слабо провејување на СНЕГ. Исто така...

Скопје18 часа

Кичевчанка во Скопје пријавила дека таксист недолично се однесувал и ја допирал по телото

На 27.01.2023 во 04.33 часот во Полициска станица Аеродром, 19-годишна кичевчанка пријавила дека околу 04.20 часот додека со такси возило...

Здравје и убавина23 часа

Истражување покажало дека трчањето го продолжува животот

Дури и ако сте пушач, а редовно се занимавате со трачање, ќе живеете подолго од две до десет години. Луѓето...

На денешен ден1 ден

28 јануари – На денешен ден

814 – Чарлс I Велики, крал на Франките од 768 година и римско-германски император од 800 година, умрел кога бил...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (28 јануари)

ОВЕН Пред вас е одличен ден за промени, па ако сте планирале некоја промена ќе бидете успешни и задоволни. Ви...

НАЈЧИТАНИ