Следете не

Занимливости

Ова се трите најмоќни жени во хороскопот

Објавено пред

на

Ова се трите најмоќни жени во хороскопот.

Лав

Станува збор за многу силна жена, која не се препушта лесно на брановите на судбината. Нејзината виталност, волја и авторитет овозможуваат таа да влезе во категоријата на оние жени кои доминираат и кои никогаш не дозволуваат да бидат победени. Лавицата сака движење и акција. Тешко и е да остане на едно место, па постојано сонува за убави нешта. Не поднесува мрзеливост, дури ни кога одмора. Гордоста игра голема улога во нејзиниот живот и таа сака успех по секоја цена.

Има огромно мислење за себеси, а во односите со другите секогаш наметнува одредени правила на однесување. Кога нешто не и се допаѓа, таа отворено го покажува тоа. Многу тешко се прилагодува на луѓе кои се воздржани во своето однесување и чувства. Затоа, не трпи луѓе кои седат на две столици, односно кои се неодлучни, колебливи и лицемерни. Верува дека луѓето можат да бидат отворени како и тоа, но штом се увери дека не се, длабоко се разочарува. Така наметнатите рани тешко и зарастуваат. Искрена е, но понекогаш сака да се шегува и се прикажува каква што не е.

Оваа жена е великодушна и сака кога им носи среќа на другите. Меѓутоа, понекогаш е егоцентрична и се однесува себично. Таа секогаш мисли само на себе.

Ако сака, оваа жена потполно им се предава на своите чувства. Чувствата ги искажува без претерано зборување. Сепак, умее да прави разлика меѓу моментални впечатоци и трајни чувства. Во љубовта не поднесува ништо што е нејасно и неодредено.

Скорпија

Оваа жена сигурно не е пасивна, мирна и кротка. Во животот, таа ништо не прави без волја или половично. Не сака неодлучност. Кога ќе се ангажира за некоја работа или кога е вклучена во некоја дискусија, секогаш оди до крај. Или пак, ништо не презема.

Разочарувањата и несупесите ја разочаруваат многу. Кај неа доминира инстинктот. Најдобрите одлуки ги носи врз основа на својот инстинкт. Нејзините први впечатоци за луѓето вообичаено се точни и прецизни. Тоа понекогаш ја прави претерано сигурна во своите мислења и ставови. Симпатијата или антипатијата која ја чувствува за луѓето веднаш се забележува на нејзиното лице. Ретко може да го скрие своето расположение.

Шкорпијата не спаѓа во категоријата на студени жени, лишени од страста. Нејзините реакции се нагли и непосредни, а така е и во љубовта. Физичката љубов за неа има огромно значење, па според тоа физичкиот изглед на мажот понекогаш на почетокот и е пресуден и игра поголема улога од моралните или интелектуални квалитети. Таа не може да сака некого, ако прво не го посакува. Нејзината страст ја прави голема заводничка и жена која може да го привлече вниманието на секој маж.

Не им се отвора лесно на луѓето. Таа секогаш останува мистериозна личност за другите. Понекогаш остава впечаток како личноста за неа да е само игра, но не е така. Таа вешто знае да го искористи своето оружје во љубовта, но тоа го прави без скриени намери. Многу е чувствителна, но во љубовта сака се или нешто.

Стрелец

Нејзиниот карактер се покажува во две насоки. Таа е смела и независна жена, која секогаш наоѓа верни и сигурни пријатели. Од друга страна, таа е сосема поинаква – смела, независна и подготвена да ги надмине сите бариери и ризици за да оствари некој идеал или план, за да им покаже на другите колку вреди.

Жената родена во овој знак е многу амбициозна. Сака да се постави во животот така што сите нешта и луѓе и се на неа подредени. Има истенчено чувство за сите животни вредности, не занемарува ништо што би можело да и биде од корист.

Не сака збрки и анархија. За неа животот е постојана борба и докажување. Нејзиниот темперамент е силен и моќен. Таа виталност е лесно сфатлива за другите, но таа секогаш го искажува. Често сака да биде независна, но често и сака да биде во друштво и постојано да ги привлекува симпатиите на другите. Ја навредуваат непријателски постапки, а не може да поднесе омраза. Таа е отворена, лојална, цени точност и коректност. Ако другите не се како неа, знае да се револтира и да се побуни.

Во љубовта сака маж кој ќе и се восхитува и кој ќе сака да ја претстави пред неговите пријатели. Потребно и да биде сакана, но и обожавана. Не бара совршенство бидејќи знае дека тоа не постои, но сака маж кој ќе и биде посветен.

Не сака луѓе кои се срамежливи и кои плашливо ги покажуваат своите чувства. Смета дека тие не е и се потребни. Човекот на нејзиниот живот мора отворено да ја искаже својата љубов и да ја докаже.

Занимливости

(ВИДЕО) Вистински дела на љубезност и човечност ширум светот во една компилација

Објавено пред

на

Овие луѓе ги заслужуваат дефинитивно сите почести, во една видео компилација од 3 ипол минути видете ги најдобрите вистински дела на човечност, љубезност ширум светот

Прочитај повеќе...

Занимливости

На денешен ден пред 165 години е роден Никола Тесла

Објавено пред

на

На возраст од деветнаесет години, Никола Тесла ја напуштил родната Лика засекогаш за да студира електротехника во Грац. Кога пристигнал во пристаништето во Њу Јорк девет години подоцна, без багаж и со необјавена книга со свои стихови, бил оптоварен со знаење за иднината на светот.

Никола Тесла се запишал во Политехничкото училиште во Грац на 19-годишна возраст. Спие многу малку и го поминува целото време на учење. Загрижени за неговата здравствена состојба, професорите испраќаат писма до неговиот татко во кои го советуваат да го отпише синот ако не сака да се убие од прекумерна работа. За жал, тој ги напушта студиите затоа што нема пари за школување.

Патот го води преку Марибор, Прага до Будимпешта, а потоа Париз и Стразбур, и конечно на 28-годишна возраст завршува во Newујорк.

За шест години работа со Едисон, тој ја покажа целата своја умешност, талент, знаење и трудоубивост.

Тој се пријавил за своите први патенти во 1877 година. Многу од неговите откритија се припишуваат на други, но некои заблуди се исправени со текот на времето и светот дозна дека тој е магичен визионер,
Никола Тесла беше татко на радиотехнологијата, радарот, пра-татко на роботите, татко на безжичниот пренос на енергија и безжичната телеграфија.

Преголем во сè, Тесла можеше да работи 21 час секој ден, и се случи да помине точно 82 часа работејќи без момент на пауза. Тој беше творец на нови принципи, еден од визионерите на нашата цивилизација, прекрасен човек кој не сакаше да има време или нешто друго освен наука.

Иако не дипломирал, докторирал на многу светски универзитети за време на неговиот живот и бил прогласен за член на неколку најпознати академии на науките.

Наспроти сите големи авторитети во неговото време, тој инсистираше на користење наизменична струја наместо директна струја. Тој пронајде ротирачко магнетно поле, индукциски мотор, генератор и трансформатор, феномен на електромагнетна резонанца и патентираше серија пронајдоци на кои се базира модерната електроника и електротехниката воопшто.

Без неговите пронајдоци, модерната цивилизација би имала сосема поинаков изглед. Патентирал околу 700 пронајдоци.

По повод стогодишнината од неговото раѓање, во 1956 година единицата за мерење на висок напон беше именувана Тесла, по што беше именувана единицата за јачина на магнетното поле.

ФОТО: Pixabay / www_slon_pics
Инфо: РТС

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Неверојатна снимка каде се спојуваат Пацификот и Атланскиот океан близу Кејп Хорн

Објавено пред

на

Местото каде се спојуваат Пацификот и Атлантскиот океан, близу Кејп Хорн, изгледа како некој да повлече линија на географска карта – едната половина ја наслика со темно сина, другата со зеленикава нијанса.

Снимката од „судирот“ на двата океана стана вирална токму поради неочекувана глетка што сугерира дека нивните води не се мешаат.

Сепак, експертите забележуваат дека границата помеѓу двата океана е само понекогаш јасно видлива, бидејќи водите на океаните се мешаат, само многу побавно отколку што би очекувале и под влијание на разни фактори.

Вода со различни бои и густини се меша според принципот на дифузија (експанзија или истурање), што е исклучително бавно во течностите. Во океанот, должината на тој процес најмногу зависи од физичката вознемиреност, т.е. физички влијанија врз мешањето – бранови, подводни струи, ветрови… Различни густини на соседните океани се под влијание на бројни фактори – разлики во соленоста на водата, прилив на свежа вода од топење на глечерите, големи реки кои локално внесуваат одредена количина глина и тиња во океан и промена на нејзината густина и боја, поголем број на алги од едната страна

Но, сето ова не ја прави оваа појава помалку привлечна.

ФОТО: screenshot/video
Извор: српска Нова

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 4 часа

На денешен ден (24 септември)

768.- Почина францускиот крал Пепин III Мали (Пепин ле Бреф), првиот монарх од династијата Каролингија. За време на неговото владеење...

ХороскопПред 7 часа

Хороскоп за денес -[ 24 септември ]- петок

ОВЕН Оваа недела ќе се случи емоционален климакс со влегувањето на месечината во вашиот знак, време е да се посветите...

МакедонијаПред 12 часа

Со Тотал ТВ секогаш си до најдобрите филмски содржини и најпопуларните ТВ серии. Погледнете ги следните најдобри ТВ понуди

Со Тотал ТВ секогаш си до најдобрите филмски содржини и до најпопуларните ТВ серии. Не пропштај и одбери го твојот...

МагазинПред 14 часа

Европската комисија предлага единствен полнач за сите електронски уреди

Европската комисија (ЕК) предложи USB-C да биде заеднички порт за сите електронски уреди. Денешниот предлог предвидува USB-C да стане стандардeн...

СпортПред 15 часа

Женска репрезентација на Македонија до 17: На турнир во Естонија

Женската репрезентација на Македонија до 17 години денеска на тренинг центарот „Петар Милошевски”, ги започна подготовките за квалификацискиот турнир што...

ГејмингПред 17 часа

Nvidia објавува драјвери за Windows 11 со поддршка за DLSS за повеќе од 28 игри

Nvidia објавува нова програма која додава поддршка за DLSS (Deep Learning Super Sampling) за 28 игри, а сега е сертифицирана...

СветПред 17 часа

Соединетите држави одобрија трета доза Pfizer-Biontek за стари лица и лица во ризик

Соединетите Американски Држави (САД) ја одобрија третата доза на вакцина Pfizer-Biontek против коронавирус за лица постари од 65 години и...

СветПред 17 часа

Вакцинација против корона наскоро и за бебињата: Директор на Модерна за борба против пандемијата на корона вирусот

Во моментов тестираме вакцини кои се адаптирани за делта сојот во клинички испитувања. Тие ќе ја формираат основата на зајакнувачки...

СкопјеПред 23 часа

Поради зафати во електродистрибутивната мрежа следните скопски локации денеска ќе останат без електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, денес на ден 23.09.2021 година – четврток, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини...

СпортПред 1 ден

Спировски: Тимот го победува најтешкиот и најсилниот противник. Верувам дека сме на правиот пат.

Македонскиот репрезентативен фудбал по завршувањето на Европското првенство 2020. отвора нова страница во својата историја. Под водство на новиот селектор...

НАЈЧИТАНИ