Следете не

Здравје и убавина

Оваа зима стоплете се со масажа со масло од сусам

Avatar

Објавено пред

на

Маслото од сусам ќе ве загрее и е идеално за зимски масажи.

Маслото од сусам се покажа како одличен природен лек за третирање на сите состојби на кожата, првенствено за сувата и чувствителна кожа, која е склона кон воспаление.

Ова масло е природен антиоксиданс кој го забавува стареењето и ја намалува видливоста на лузните. За разлика од кокосовото масло кое има ефект на ладење, маслото од сусам загрева и е идеално за зимски масажи.

Ја лекува иритацијата на кожата, разни неправилности и болести како што се егзема и псоријаза и помага во проблемот со ослабената микроциркулација. Овозможува побрзо заздравување на гребнатини, рани и други оштетувања на кожата и придонесува за намалување на видливоста на лузните.

Маслото од сусам ги сврзува за себе токсините, па затоа е идеално за чистење на кожата и отстранување на нечистотиите од порите.

Високата количина на витамин Е ги спречува предвремените брчки и стареењето на кожата. Цинкот лекува осип, акни и мозолчиња. Маслото од сусам делува антибактериски и неговата примена на кожата помага при габични и бактериски инфекции.

Нанесете го маслото врз целото тело, почекајте 15 минути за да се апсорбира во кожата, а потоа може да се истуширате.

Здравје и убавина

Пијалок за здрав црн дроб, доколку го пиете секое утро, само по една голтка

Avatar

Објавено пред

на

Црниот дроб учествува во процесот на обновување на крвта. Исто така, помага при зајакнување и стимулација на варењето на храната во организмот. Врши и уште една важна функција: Ја прочистува крвта и ги отстранува сите токсини и нечистотии надвор од неа.

Најдобриот начин за превенција на здравјето на црниот дроб е неговото секојдневно чистење – секое утро на празен стомак, пијте по една лажица маслиново масло измешано со една лажица сок од лимон. Потоа можете да уживате во појадокот.

По еден месец ќе почувствувате промена. Вашиот изглед ќе се подобри, темните кругови под очите ќе исчезнат, тенот ќе ви стане свеж и ќе изгледате подмладени. Цревата ќе работат како часовник, ќе заборавите на запекот и дигестивните проблеми. Ќе се чувствувате здраво и со многу позитивна енергија.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Нова надеж за болните од рак? Корен од глуварче поефикасен од хемотерапија?

Avatar

Објавено пред

на

Иако нашите баби подготвувале сирупи од глуварче знаејќи дека содржи многу лековити супстанции, она што сигурно не го знаеле е дека коренот од глуварче може да помогне на болните од рак.

Откриено е дека коренот од ова растение наводно делува подобро од хемотерапија, бидејќи таа ги убива сите клетки, а коренот од глуварче удира само на раковите клетки.
На универзитетот во Виндзор во Канада е спороведено иницијално истражување на Оделот за хемија и биохемија, а резултатите даваат нова надеж за болните од рак. Откриено е дека коренот од глуварче ефикасно ги убива клетките зафатени со карцином без никакви штетни нус појави на останатите клетки во организмот.

Чајот од глуварче делува на зафатените клетки така што тие се распаѓаат во текот на 48 часа, а за тоа време ни една нова здрава клетка во организмот не се разболува, покажало истражувањето. Се смета дека континуиран третман со корен на глуварче може да ги уништи клетките зафатени со карцином кај болните, а поради овие неочекувани резултати тимот експерти добиле дополнителна подршка да продолжат со истражување на оваа билка.

Џон Карло, 72 годишен пациент кој и сам се уверил во лековитоста на глуварчето, поминал низ интензивни и агресивни третмани со хемотерапија, а на лечење поминал цели три години пред лекарите да го пуштат дома со цел да ги помине последните денови со најблиските.
Со оглед на тоа дека лекарите имале се помалку алтернативи во наоѓањето на функционално решение во борбата против неговата болест, предложиле да пие чај од корен на глуварче како последна шанса за спас.

После 4 месеци, овој човек доживеал ремисија на болеста ( делумно или целосно повлекување на карциномот).

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Имате главоболка? Не треба апче, овој брз лек ефикасно дејствува и го имаме сите дома

Avatar

Објавено пред

на

Вообичаено кога имаме главоболка веднаш посегнуваме по некое апче. Можеби во моментот го решаваме проблемот, но ако тоа се случува често може само да се создаде нов проблем.

Апчињата колку што се лековити, толку и му наштетуваат на организмот, бидејќи сепак се составени од разни хемикалии со силно дејство.

Главоболката може да биде мошне непријатна и да ви го отежнува нормалното функционирање.

Наместо веднаш да правите комбинација на апчиња, обидете се да направите природен лек, кој ќе ве ослободи од главоболката, а нема штетно да ви влијае.

Потребни состојки:

  • 2 лимони
  • Филтрирана, но не флаширана вода
  • Морска сол

Постапка:

Исцедете го лимонот, додајте онолку вода колку што има сок, додајте малку сол и мраз доколку сакате.

Можеби нема да ви биде омилен пијалак, но може многу да ви помогне, бидејќи морската сол содржи доволно количество електролити, минерали со кои го подигнува енергетското ниво, ја отстранува болката, прави рамнотежа во нивото на сератонин во организмот и го зајакнува имунитетот.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 4 часа

Доаѓа големиот христијански празник Свети Ѓорѓија – Светецот кој ја убил ламјата што на народот му правела голема штета

Православните верници во понеделник на 9 декември го празнуваат посен свети Ѓорѓија. Овој ден, освен како семејна слава, се празнува...

ЗанимливостиПред 10 часа

Неделни акции во АТВА Маркети – Кичево

Посетете ги најуредените и најснабдените Супер-Маркети на ланецот АТВА во Кичево и пазарете по неодоливи цени на производите кои се...

СпортПред 11 час

Шампионот Игор Стефановски-Иџе заборавен од државата, нула денари за него и неговиот успех во автомобилизмот

Македонскиот натпреварувач во автомобилски трки и европски шампион на ридски патеки, Игор Стефановски – Иџе ја обвини Агенцијата за млади...

Здравје и убавинаПред 13 часа

Пијалок за здрав црн дроб, доколку го пиете секое утро, само по една голтка

Црниот дроб учествува во процесот на обновување на крвта. Исто така, помага при зајакнување и стимулација на варењето на храната...

Временска прогнозаПред 15 часа

Денес ќе биде студено, со сончеви периоди преку ден, останатите денови ќе имаме вакво време

Во Македонија ќе биде променливо облачно и студено со сончеви периоди. По одделни котлини магливо. Утринсакта температура ќе се движи...

Живот и стилПред 20 часа

Истражувањата покажуваат дека и пивото е лек за несоница

Секоја втора возрасна личност во Европа, меѓу кои вклучувајќи ги и жените, имаат проблем со несоница. Според истражувањето од универзитетот...

ХороскопПред 22 часа

Денешен Хороскоп (05.12) Четврток

ОВЕН Ќе имате среќа околу работата денес. Можно е некои деловни обврски да ги завршите побргу од планираното. Ве очекува...

МакедонијаПред 1 ден

Дури 7 лица заболени од ХИВ/СИДА жители на Кичево, ова е целосниот извештај за 2019-та година

Пет новорегистрирани лица со ХИВ/СИДА во Битола од почетокот на годинава до денес. Ова го соопштија од Центарот за јавно...

Здравје и убавинаПред 1 ден

Нова надеж за болните од рак? Корен од глуварче поефикасен од хемотерапија?

Иако нашите баби подготвувале сирупи од глуварче знаејќи дека содржи многу лековити супстанции, она што сигурно не го знаеле е...

МакедонијаПред 1 ден

СВР Тетово со извештај за сработеното во месец Ноември

Во текот на ноември оваа година, полициски службеници на СВР Тетово, на поширокото тетовско подрачје, откриле и соодветно санкционирале вкупно...

НАЈЧИТАНИ