Следете не

Свет

Овие европски земји ги отворија границите за туристите кои примиле вакцина против Ковид-19

Објавено пред

на

Се повеќе европски земји креваат карантин и им ја отвораат вратата на оние гости кои имаат доказ дека примиле вакцина за коронавирус.

Земјите гладни за туристи објавија дека ги отвораат вратите за вакцинирани патници, а се шпекулира дека авиокомпаниите во иднина ќе можат да ги релаксираат своите строги правила, пишува британски Индепендент. Во пресрет на бесплатното патување, некои европски земји ги олабавија мерките за оние кои имаат доказ дека ги примиле дозите на вакцините, пишуваат медиумите.

Полска
Полска го укина карантинот за патниците кои примиле обете дози на вакцина против коронавирус, така што ќе им биде многу полесно на посетителите кои патуваат од странство и имаат доказ за вакцината да влезат и да останат во земјата. Оние кои имаат негативен тест за коронавирус на возраст од 48 часа пред да ја преминат границата, исто така можат да ги заобиколат ограничувањата.

Естонија
Естонија е последната земја што нуди карантинско олеснување за патниците кои се опоравиле од болест или биле вакцинирани. Карантин за други пристигнувања од странство, освен за некои земји со низок ризик (Бугарија, Финска, Грција, Исланд и Норвешка), трае десет дена.

„Од 1 февруари, десет дена самоизолација и тестирање на коронавирус не се задолжителни за лица кои преживеале ковид 19 и поминале помалку од шест месеци откако биле излекувани, како и за оние кои биле вакцинирани и помалку од шест месеци поминаа од тогаш “, се вели во тоа. Полско Министерство за надворешни работи.

Грузија
Од 1 февруари, вакцинираните гости можат да влезат во Грузија; сè што треба да сторат е да покажат документ што го докажува тоа на граница. Georgiaорџија е првата земја што целосно ги отстрани ограничувањата за влез за вакцинирани патници – без тестирање пред поаѓање, тестирање за пристигнување и карантин.

Романија
Романија исто така објави дека патниците кои ги примиле двете дози на вакцина за коронавирус нема да мора да бидат ставени во карантин по пристигнувањето. Ова ги вклучува патниците кои доаѓаат од земји со висок епидемиолошки ризик. Theе ви требаат најмалку 10 дена од втората доза пред да можете да влезете во Романија.

Исланд
Според исландските власти, сите оние кои презентираат важечки меѓународен сертификат за вакцинација се изземени од условите за тестирање и карантин.

Сепак, Исланд истакна дека сегашните ограничувања за патување остануваат во сила; па патниците од УЕА и Швајцарија можат да влезат во земјата, но велат жителите на Обединетото Кралство не можат да патуваат на Исланд, без оглед дали се вакцинирани, освен ако немаат валидна причина, рече член на семејство во Исланд.

Кипар
Кипар стана првата земја-членка на ЕУ што во декември објави дека планира да ги укине условите за влез како што се тестирање и карантин. Сепак, планот на владата не треба да стапи на сила до март.

/nova

Свет

За прв пат во историјата на Шведска: Изгласано недоверба на премиерот

Објавено пред

на

Шведскиот премиер, социјалдемократот Стефан Левен беше соборен денеска откако парламентот изгласа недоверба на неговата влада.

Ова е првпат да се случи во политичката историја на Шведска.

Левен има една недела да поднесе оставка или да распише нови избори.

Повеќе од 180 пратеници гласаа против премиерот.

Прочитај повеќе...

Свет

(ФОТО) Камион влета на велосипедска трка во Аризона, има повредени..

Објавено пред

на

Шест велосипедисти се во критична состојба во болницата откако камион влета во мал планински град северо-источно од градот Феникс врз група учесници на трката со вкупно 270 велосипедисти, соопшти полицијата. Полицијата која била задолжена за обезбедување на настанот, по бркотниците го сопрела камионот многу подалеку и со неколку истрели го раниле возачот.

Шлемови, обувки, луѓе и скршени велосипеди се наоѓаа на улица, а тркалото на еден велосипед беше пронајдено забиено во маската на камионот кој беше оштетен од судир дури и на покривот, а на прозорецот има дупка од куршум – вели еден од присутните.

Во тешка, но стабилна состојба хоспитализиран е и возачот на камионот, 35-годишник.

„Не го знаеме неговиот мотив“ да налета на велосипедисти, „знаеме само дека тој сакал да побегне од местото на несреќата“ – изјави полицијата за АП.

 

ФОТО: abc15.com

Прочитај повеќе...

Свет

Сега е официјално: Земјата добива петти океан

Објавено пред

на

ПЛАНЕТА Земјата наскоро ќе има петти океан благодарение на Националното географско друштво.

За прв пат по повеќе од сто години, Здружението објави дека ќе го признае Јужниот океан, површината на водата околу Антарктикот, како петти океан во светот, пренесуваат агенциите.

На Земјата има четири океани – Големиот Пацифик, Атлантик, Индија и Арктикот Арктик, а ќе има и Јужен океан.

– Иако Националното географско друштво претходно го обележа овој океан на мапите, тој официјално не го признаваше поради недостаток на поширок договор – рече Алекс Тејт, географ на Националното географско друштво.

Јужниот океан е водно тело што се протега од брегот на Антарктикот до 60-от степен на јужната географска ширина. Содржи области со најбрзо затоплување на Земјата, како што е Антарктичкиот полуостров. Морскиот мраз во Јужниот океан игра улога во одредувањето на циркулацијата на океаните и временските обрасци, а понатамошното затоплување може да ја „наруши глобалната клима“.

Меѓународната научна заедница сè уште не постигнала договор за името и границите на ова водно тело.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СкопјеПред 2 часа

ЕВН Скопје: Најава за прекин на електрична енергија во следниве скопски реони

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, утре на ден 22.06.2021 година – вторник, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини...

СпортПред 3 часа

(ВИДЕО) Нашата репрезентација оштетена, недосудениот фаул причина за примениот гол во контра на лалињата

Да токму така, Македонската репрезентација е дефинитивно оштетена по недосудениот фаул врз Горан Пандев на работ на шеснаесетникот, по што...

МакедонијаПред 8 часа

Од ноќеска поскап бензин и дизел, ова е новата цена

Регулаторната комисија за енергетика ги одреди новите цени, бензините поскапуваат за еден денар. Поточно, ЕУРОСУПЕР-95 од полноќ ќе чини 69,5...

АвтомобилиПред 8 часа

Пристигнува електричната Mazda MX-5

Mazda потврди дека има намера да понуди електрифицирана верзија на MX-5 до крајот на деценијата. Според Carscoops, извештајот доаѓа од...

МагазинПред 9 часа

Тежината на сите ковид честички кај пациенти е од 100g до 10kg

Доколку сите честички на ковид се пронајдени на едно место, нивната тежина би се движела помеѓу тежината на јаболкото и...

СпортПред 9 часа

Кичевчанката Минговска непобедлива во својата класа, освои златен медал на државното првенство во Карате каде се натпреваруваа 260 спортисти

Во салата Крсте Мисирков при ООУ „Крсте Мисирков“ во Скопје изминатиот викенд на 19 и 20 јуни 2021 година, се...

АвтомобилиПред 9 часа

Toyota Supra од филмот Fast & Furious е продадена за 550.000 долари

Toyota Supra во 1994 година, управувана од Paul Walker во филмот Fast & Furious, беше продадена на аукција во Барет-onексон...

СветПред 9 часа

За прв пат во историјата на Шведска: Изгласано недоверба на премиерот

Шведскиот премиер, социјалдемократот Стефан Левен беше соборен денеска откако парламентот изгласа недоверба на неговата влада. Ова е првпат да се...

LifestyleПред 9 часа

Денес се одбележува Светскиот ден на јогата

Љубителите на јога ширум светот денес го слават Меѓународниот ден на јогата, меѓутоа, поради се уште актуелната пандемија на Ковид-19,...

Временска прогнозаПред 12 часа

Од денес топлиот бран од северните предели на Африка ќе продира кон нашите простори

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена локална облачност. Попладне ќе биде нестабилно со локална појава...

НАЈЧИТАНИ