Следете не

Случувања

ОВР Кичево: Две лица непочитувале полициски час, жена касната од куче, повреден градежен работник

Објавено пред

на

Во текот на изминатото деноноќие (13/14.2020 година), за време на полицискиот час и спроведувањето на мерките за ограничено движење и заштита на граѓаните од ширење на коронавирус COVID-19, според статистичките податоци на МВР, на подрачјето на СВР Охрид,  пет лица не ја почитувале забраната за движење (Охрид-2, Струга-1, Кичево-2) . Тие се приведени и против нив ќе бидат поднесена кривична пријава по членот 206 од Кривичниот законик „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.

Во истиот период, не се регистрирани нарушувања на јавниот ред и мир,  кражби и сообраќајни незгоди. На подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници извршиле 3 контроли врз лица во изолација, 35 контрола врз лицата во самоизолација и 60 контроли на угостителски и други објекти.

На 13.05.2020 околу 11.30 часот,  од објект во изградба на улица „Мара Угринова Гина“ во Кичево паднал и со тешки телесни повреди се здобил градежниот работник Д.К.(35) од Кичево.

Тој бил префрлен во Ургентен центар  „Мајка Тереза“ во  Скопје. Увид бил извршен

На 13.05.2020  во Полициската станица кичево, М.М. (38) од Кичево пријавила дека на улица „Живко Туфегџиоски“ во Кичево била касната од куче скитник на десната потколеница.

Извор: СВР Охрид / ОВР Кичево

Кичево

ЕВН Кичево: село Пополжани, Бржани, Свињиште, Козица, Белица, Добреноец, Подвис – Утре без електрична енергија

Објавено пред

на

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре 20.09.2021 година – понеделник, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување на електрична енергија ќе имаат локалитетите и живеалиштата во следните места:

  • село Пополжани, Брждани, Свињиште, Козица, Белица, ХПП Белица 2, село Долни и Горно Добреноец, село Подвис
  • Време: Од 08:00 до 15:20 часот

Инфо: Струја

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Времето ќе биде променливо облачно и денес, во вторник се очекува по студено време

Објавено пред

на

Во останатиот дел од викендот повторно ќе има услови за локален пороен дожд и грмежи. До понеделник ќе продолжи да дува умерен, повремено на некои места ЗАСИЛЕН ветер од западен и од југозападен правец (над 60 км/час).

Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 25 до 33 степени.

Потоа во следните денови ќе имаме претежно стабилно, суво и сончево време со мала до умерена облачност. Повремено ќе има нешто повеќе облачност, кога ќе има услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи.

Од вторник ветерот ќе го промени својот правец во северен и во северозападен и повремено на некои места (особено Долж Повардарието) ќе биде засилен на интензитет. Од вторник па натаму, под влијание на ПОСВЕЖА воздушна маса од север температурите ќе бележат тенденција на ПАД.

Во Скопскиот регион во останатиот дел од викендов ќе има услови за локален краткотраен дожд и грмежи, како и засилување на ветерот. Потоа во следните денови времето ќе биде претежно стабилно, суво и сончево со мала до умерена облачност. Повремено ќе има повеќе облачност кога ќе има услови за слаб краткотраен дожд. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 30 степени.

Известува: Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден (19 септември)

Објавено пред

на

1356.- Англиската војска, предводена од Црниот принц, син на кралот Едвард, ја победи армијата на францускиот крал Jeanан II во битката кај Поатје, завршувајќи ја првата фаза од Стогодишната војна. Истиот ден во 1370 година, Црниот принц го зазеде и опустоши Лимож.

1551 – Роден е Анри III од Франција, последниот владетел на династијата Валоа. За време на неговото владеење од 1574 година, земјата беше погодена од конфликти меѓу римокатолиците и Хугенотите (француски протестанти).

1802 – Роден е унгарскиот револуционер Лајош Кошут, водач на Унгарската револуција од 1848 година и Војната за независност од Австрија, гувернер на ослободената Унгарија од април до август 1849 година. По унгарската капитулација на 13 август 1849 година, живеел во егзил (Турција , Англија), САД, Италија) каде, како водач на емиграцијата, агитираше за независност на Унгарија.

1814 година – Востанието Хаџи -Продан започна во областа Пожега во Србија. Востанието предводено од игументите Пајси и Хаџи-Продан се прошири во областите Крагуевац и Јагодина, но не ја доби поддршката од Милош Обреновиќ, кој сметаше дека востанието е прерано. И покрај ветувањето дека бунтовниците ќе бидат простени, Турците погубија околу 300 бунтовници, вклучувајќи го игуменот Пајсиј, а Хаџи-Продан побегна во Австрија.

1837.- Во близина на Пожаревац се одржаа првите воени маневри на редовната српска војска, кои траеја 20 дена со учество на 1.700 војници.

1888.- Во белгискиот Спа се одржа првиот светски натпревар за убавина, а првата официјално најубава жена на планетата е 18-годишната Берта Сокарет, креолка од Гвадалупе.

1911.- Роден е англискиот писател Вилијам Голдинг, добитник на Нобеловата награда за литература во 1983 година. Неговиот прв објавен и најпознат роман, „Господарот на мувите“, стана светски бестселер.

1914 година – Битката за каменот на мачката започнува во Првата светска војна. По четири дена борба, супериорната австро-унгарска војска ги принуди Србите да се повлечат.

1922.- Роден е чешкиот атлетичар Емил Затопек, кој освои златен медал на трката на 10.000 метри на Олимписките игри во Лондон 1948 година и 5.000, 10.000 и маратон на Игрите во Хелсинки 1952 година. Тој собори 18 светски рекорди и победи на 69 трки по ред помеѓу 1949 и 1951 година.

1928 година – „Steamer Willie“, првиот анимиран цртан филм со Мики Маус, беше прикажан во .ујоршкиот театар на колони.

1939.- Советските трупи стигнаа до унгарската граница и го окупираа Вилнус, сега полски главен град, во северна Европа.

1941 година – Германските трупи го окупираа Киев во Втората светска војна, по 45 -дневна битка, британските трупи влегоа во Техеран.

1955 – Во Аргентина, армијата го собори претседателот Хуан Доминго Перон, кој избега и живееше во странство до 1973 година. По враќањето во земјата, тој беше реизбран за претседател и ја предводеше земјата до неговата смрт во 1974 година.

1957 – Американците ги спроведоа првите подземни нуклеарни тестови во Невада.

1961 година – Јамајканските граѓани гласаа на референдум за отцепување од Западна Индија.

1985.- Земјотрес со јачина од 8 степени според Рихтеровата скала го погоди главниот град Мексико Сити, при што загинаа најмалку 12.000 луѓе, а 40.000 беа повредени.

1989.- Францускиот UTA DC-10 експлодира на релација Бразавил-Париз над Нигер, за што подоцна се обвинува Либија, убивајќи ги сите патници и членови на екипажот (171).

1991 – Колони тенкови на Југословенската народна армија се преселија од Белград во Хрватска, каде што започнаа судирите меѓу српските вооружени групи и хрватската полиција. На 25 јуни 1991 година, Хрватска прогласи независност и се отцепи од СФР Југославија.

1992.- Советот за безбедност на ОН ја протера СР Југославија од светската организација, негирајќи го правото автоматски да ја наследи СФРЈ. СРЈ повторно стана членка на ОН на 2 ноември 2000 година, откако демократската опозиција ја презеде власта во Србија.

1994.- Американските војници слетаа на Хаити во операција опишана од Вашингтон како „повторно воспоставување на демократијата“ во земјата.

1999.- Во Белград умре Павле Ивиќ, еден од водечките југословенски лингвисти, член на Српската академија на науките („За говорот на Србите од Галиполи“, „Српскиот народ и нивниот јазик“).

2000.- Во Прага започна петдневна сесија на Меѓународниот монетарен фонд и Светската банка, за време на која илјадници антиглобализациски демонстранти се судрија со полицијата. Во судирите беа повредени 142 демонстранти и 123 полицајци, а центарот на Прага беше демолиран.

2001.- Исламските свештеници го повикаа терористичкиот водач Осама бин Ладен доброволно да го напушти Авганистан, но не му определија краен рок да ја напушти земјата. САД се заканија дека ќе ги нападнат Талибанците доколку не го предадат Бин Ладен.

2003.- Поранешниот американски претседател Бил Клинтон ја посети Приштина, каде што беше прогласен за почесен доктор на Универзитетот во Приштина.

2006.- Тајландската војска ја презеде власта, прогласи вонредна состојба и ја распушти владата, соборувајќи го премиерот Таксин Шинаватра, кој присуствуваше на годишната сесија на Генералното собрание на ОН во Newујорк.

2008 – Почина Маурицио Кагел, еден од најважните современи композитори, кој се занимаваше со филм, пишување есеи, камерна музика, компониран за радио драми и имаше клучно влијание во областа на инструменталниот театар.

2009.- Почина академик Душан Каназир, претседател на Српската академија на науките и уметностите (САНУ) од 1981 до 1994 година. Тој беше докторант по физиолошки науки на Универзитетот Либре во Брисел, добитник на бројни награди и член на неколку странски академии.

2010.- Владејачката коалиција на десниот центар победи на парламентарните избори во Шведска, освојувајќи 172 места од вкупно 349 места во парламентот, или загуби апсолутно мнозинство во парламентот со три места, во кој за првпат беше вклучена и екстремната десница.

2017 година – Земјотрес со јачина од 7,1 степени според Рихтеровата скала го погоди централно Мексико и уби повеќе од 430 луѓе.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 1 час

ЕВН Кичево: село Пополжани, Бржани, Свињиште, Козица, Белица, Добреноец, Подвис – Утре без електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре 20.09.2021 година – понеделник, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

Временска прогнозаПред 1 час

Времето ќе биде променливо облачно и денес, во вторник се очекува по студено време

Во останатиот дел од викендот повторно ќе има услови за локален пороен дожд и грмежи. До понеделник ќе продолжи да...

На денешен денПред 12 часа

На денешен ден (19 септември)

1356.- Англиската војска, предводена од Црниот принц, син на кралот Едвард, ја победи армијата на францускиот крал Jeanан II во...

ХороскопПред 14 часа

Дневен Хороскоп (19 септември) недела

ОВЕН Доколку имате деца, денес ќе сакате да ги разгалете. Сепак на крајот на краиштата работите за денови како што...

МакедонијаПред 16 часа

Денес рекорден број на починати од Ковид, од Кичево три лица

Во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 274...

КичевоПред 21 час

Вчера во ОВР Кичево пријавени два случаи на напади од кучиња скитници

На 17.09.2021 година во ОВР Кичево, Б.З.(46) од кичевското село Стрелци, пријавил дека на булеварот „Ослободување“ во Кичево бил каснат...

СкопјеПред 23 часа

Изменет сообраќаен режим во Скопје денес од 18 до 23 часот, ова се деталите..

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека на подрачјето на Скопје на 19.09.2021 (недела), во временскиот период од 18.00...

Временска прогнозаПред 23 часа

Најнова метео-анализа за викендов

Овој викенд нашата територија ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса од северозапад. Времето ќе биде променливо облачно...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден (18 септември)

1502 – Шпански навигатор со италијанско потекло, Кристофоро Коломбо, пристигна во Костарика на своето четврто и последно патување во Новиот...

ХороскопПред 2 дена

Дневен Хороскоп (18 септември) сабота

ОВЕН Овој викенд ќе бидете доста емотивни и чувствителни, но не во негативна смисла. Обрнете посебно внимание на луѓето што...

НАЈЧИТАНИ