Следете не

Македонија

Патната состојба до 15:00ч во Македонија по реони

Состојба со врнежите од снег во Република Македонија до 15:00 часот

Скопски регион
Непроодни се патните правци кон селата Градманци, Кожле, Бадар, Брезница, Летевци, Блаце и другите населени места во тој правец.
Во Општина Зелениково – патните правци кон планинските села: Дејковец, Тисовица, Гумалево, Добрино и Палиград се непроодни.
Во Општина Студеничани –отсечени се селата Елово и Црни Врв, Горно Количани, Црвена Вода, Алдинци. Истите села имаат и проблем со снабдувањето со електрична енергија.

Битолски регион
Во Општина Новаци не се исчистени локалните патни правци кон селата Ивени, Груништа и Балдовенци.
Не е исчистен и регионалниот пат кон с.Старавина и тоа во делот од с.Рапеш до с.Старавина.
Во Општина Демир Хисар не е исчистен регионалниот пат кон село Боиште.
Во Општина Прилеп не се приодните локални патни правци кон селата во Мариовскиот регион (Полчиште, Бешиште, Дуње, Крушевица), бидејќи не е исчистен регионалниот пат Прилеп – Витолиште.

Заради дефект на електричната мрежа без напојување со електрична енергија се:
– КЕЦ Битола: Драгарино, Драгожани, Секирани, Габалавци, Лопатица, Буковски Ливади, Буково, Ореово, Новачки Пат, „Кафанџиска“, Долно Оризари, Карамани, Ѓавато, Кажани, Маловиште и Ротино.
– КЕЦ – Прилеп: Витолиште, Полчиште, Бешиште, Градешница, Старавина, Будимирци, Зовиќ, Канатларци, Ерековци, Подмол, Марул и Бонче.

Штипски регион
Со прекин на снабдување со електрична енергија во моментов се:Пониква, Шталковица и Ратковица во Општина Кочани.

Струмички регион
Поради испад на 10 КВ далековод, во моментот без електрична енергија е с.Куклиш.

Охридски регион
Во општина Центар Жупа не е прооден патниот правец за с.Броштица.
Во општина Кичево патните правци не се проодни за селата Душегубица и Кленоец.
Во општина Струга патните правци за с.Дренок, с.Вишни и с.Г.Белица се проодни само за теренски возила. Патниот правец за селата во Малесијата е прооден до с.Присовјани а се прават напори да се пробие до с.Збажди, додека останатиот дел од патот за селата Ржаново, Локов, Селци и Буринец не е прооден.

Кумановски регион
Во Општина Старо Нагоричане, непроодни се патните правци кон селата во Козјачијата, Малотино, Мгленце, Буковљане, Арбанашко, Дренак, Длабочица, Жељувино, Цветишница, Дејловце кон Бајловце.
Во Општина Липково од ЕВН известуваат дека поради дефект на 10 кв далновод, без електрична енергија се селата: Биљановце, Винце, Студена Бара и Краста.
-Регионален пат Ранковце – село Герман е непрооден.
Локалниот пат од село Дурачка река м.в.Метоф кон село Дренак е непрооден.
-Во општина Ранковце непрооден е патот кон село Криви Камен и патот с.Петралица.

Велешки регион
Во моментов без електрична енергија се: Оморани, Парадиште, Орешје, Нежилово, Мамутчево. Џидимирци.
Во општина Кавадарци без електрична енергија се селата Бегниште, Коштани, Коношиште, Горна Бошава, Чемерско, Бохола, Радња, Гопеш, Шешково, Праведник, Добротин во општина Кавадарци.
Во општина Неготино селата: Тимјаник, Горни и Долни Дисан, Дуброво, Војшанци, Каланево, Брусник и Тремник.
Во општина Демир Капија селата: Корешница, Драчевица и Чифлик.
Во општина Свети Николе непроодни се патните правци кон селата: Ерџелија, Мустафино, Пеширово, Анзабегово, Црнилиште
Без електрична енергија се селата: Горубинци, Кнежле, Трстеник, Преод, сопот и Малино.

АМСМ /ЦУК

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

ЗабаваПред 13 часа

Хороскоп за денес (20.5) Понеделник

ОВЕН Ве очекува прекинување на договорот за работа, а крајот кој е пред вас ви носи нов почеток кој ќе...

БалканПред 17 часа

За овај преубав пар на матура зборуваат сите: Ангела и Дамјан испратија важна порака (ФОТО)

Ангела Богојевиќ (18) и Дамјан Томиќ (19) деновиве се главна тема за јавноста ширум регионот, откако на социјалните мрежи ги...

Временска прогнозаПред 19 часа

Утре попладне дожд и грмежи, УХМР со прогноза за времето до петок

Времето утре ќе биде променливо облачно, попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер,...

КичевоПред 1 ден

Сообраќајна несреќа на мотоциклист према с.Извор Кичевско

Од информации на терен дознаваме дека во моментов пристигнува болничко возило и увидна екипа од ПС Кичево поради случена сообраќајна...

МакедонијаПред 2 дена

Фантастично и историско 8-мо место за Македонија на Евросонг 2019 (ВИДЕО+ФОТО)

Спектакуларен настап на нашата Тамара Тодевска во финалето на Евросонг 2019! На фантастичната бина воТел Авив во Израел, нашата Тамара блесна на...

КичевоПред 2 дена

Ученици после 60 години му подарија душа и џагор на првото училиште по македонски јазик во с.Подвис – Кичевско (ГАЛЕРИЈА)

Првото училиште на мајчин македонски јазик во селото Подвис на 16 и 17 мај 2019 година беше посетено од ученици...

СветПред 2 дена

Со цел памет го нападна Арнолд Шварценегер од зад грб додека снимаше јавен настан, брука! (ВИДЕО)

Американскиот актер Арнолд Шварценегер беше нападнат за време на јавен настан во Јоханесбург. На видеото објавено од медиумската платформа еNCA,...

Временска прогнозаПред 2 дена

Сепак нови промени: Ќе почекаме за сонце и топло време, повторно следат дождови

Времето утре ќе биде претпладне сончево со мала до умерена облачност. Во текот на денот ќе дува слаб до умерен,...

ЗабаваПред 2 дена

Водителката на Евросонг имаше непријатна ситуација, ги покажа гаќичките (ФОТО)

Една од водителките на вечерашниот Евросонг е израелскиот модел Бар Рафаели.Таа една од заштитните лица на Израел па затоа организаторите...

СпортПред 2 дена

Кружна трка: Денешни резултати, за најава на уште по возбудлив спектакл утре во Кичево

Со трката во Кичево овој викенд, започна шампионатот на Македонија во автомобилизам. Карактеристично за нас и нашиот авто-мото Клуб –...

НАЈЧИТАНИ

Close