Следете не

Македонија

Патната состојба до 15:00ч во Македонија по реони

Објавено пред

на

Состојба со врнежите од снег во Република Македонија до 15:00 часот

Скопски регион
Непроодни се патните правци кон селата Градманци, Кожле, Бадар, Брезница, Летевци, Блаце и другите населени места во тој правец.
Во Општина Зелениково – патните правци кон планинските села: Дејковец, Тисовица, Гумалево, Добрино и Палиград се непроодни.
Во Општина Студеничани –отсечени се селата Елово и Црни Врв, Горно Количани, Црвена Вода, Алдинци. Истите села имаат и проблем со снабдувањето со електрична енергија.

Битолски регион
Во Општина Новаци не се исчистени локалните патни правци кон селата Ивени, Груништа и Балдовенци.
Не е исчистен и регионалниот пат кон с.Старавина и тоа во делот од с.Рапеш до с.Старавина.
Во Општина Демир Хисар не е исчистен регионалниот пат кон село Боиште.
Во Општина Прилеп не се приодните локални патни правци кон селата во Мариовскиот регион (Полчиште, Бешиште, Дуње, Крушевица), бидејќи не е исчистен регионалниот пат Прилеп – Витолиште.

Заради дефект на електричната мрежа без напојување со електрична енергија се:
– КЕЦ Битола: Драгарино, Драгожани, Секирани, Габалавци, Лопатица, Буковски Ливади, Буково, Ореово, Новачки Пат, „Кафанџиска“, Долно Оризари, Карамани, Ѓавато, Кажани, Маловиште и Ротино.
– КЕЦ – Прилеп: Витолиште, Полчиште, Бешиште, Градешница, Старавина, Будимирци, Зовиќ, Канатларци, Ерековци, Подмол, Марул и Бонче.

Штипски регион
Со прекин на снабдување со електрична енергија во моментов се:Пониква, Шталковица и Ратковица во Општина Кочани.

Струмички регион
Поради испад на 10 КВ далековод, во моментот без електрична енергија е с.Куклиш.

Охридски регион
Во општина Центар Жупа не е прооден патниот правец за с.Броштица.
Во општина Кичево патните правци не се проодни за селата Душегубица и Кленоец.
Во општина Струга патните правци за с.Дренок, с.Вишни и с.Г.Белица се проодни само за теренски возила. Патниот правец за селата во Малесијата е прооден до с.Присовјани а се прават напори да се пробие до с.Збажди, додека останатиот дел од патот за селата Ржаново, Локов, Селци и Буринец не е прооден.

Кумановски регион
Во Општина Старо Нагоричане, непроодни се патните правци кон селата во Козјачијата, Малотино, Мгленце, Буковљане, Арбанашко, Дренак, Длабочица, Жељувино, Цветишница, Дејловце кон Бајловце.
Во Општина Липково од ЕВН известуваат дека поради дефект на 10 кв далновод, без електрична енергија се селата: Биљановце, Винце, Студена Бара и Краста.
-Регионален пат Ранковце – село Герман е непрооден.
Локалниот пат од село Дурачка река м.в.Метоф кон село Дренак е непрооден.
-Во општина Ранковце непрооден е патот кон село Криви Камен и патот с.Петралица.

Велешки регион
Во моментов без електрична енергија се: Оморани, Парадиште, Орешје, Нежилово, Мамутчево. Џидимирци.
Во општина Кавадарци без електрична енергија се селата Бегниште, Коштани, Коношиште, Горна Бошава, Чемерско, Бохола, Радња, Гопеш, Шешково, Праведник, Добротин во општина Кавадарци.
Во општина Неготино селата: Тимјаник, Горни и Долни Дисан, Дуброво, Војшанци, Каланево, Брусник и Тремник.
Во општина Демир Капија селата: Корешница, Драчевица и Чифлик.
Во општина Свети Николе непроодни се патните правци кон селата: Ерџелија, Мустафино, Пеширово, Анзабегово, Црнилиште
Без електрична енергија се селата: Горубинци, Кнежле, Трстеник, Преод, сопот и Малино.

АМСМ /ЦУК

Македонија

Ова се денешните Ковид бројки по градови

Објавено пред

на

Во последните 24 часа направени се 3.045 тестирања, а регистрирани се 329 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 178
• Велес – 27
• Куманово – 20
• Прилеп – 16
• Штип – 13
• Струмица – 10
• Охрид – 9
• Tетово, Пробиштип и Кочани – по 8
• Битола – 7
• Кочани и Гевгелија – по 5
• Свети Николе – 3
• Струга, Ресен, Крива Паланка и Демир Хисар – по 2
• Кавадарци, Виница, Македонска Каменица и Дојран – по 1

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 13 починати лица: 6 починати лица од Скопје (91г, 88г, 79г, 78г,69г и 68г), 3 починати лица од Велес (86г, 72г и 57г) и по едно починато лице од Прилеп (57г), Тетово (64г), Крива Паланка (78г) и Куманово (74г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 5 починати лица, со датум на смрт од 20.09.2021 до 02.10.2021 година. Регистрирани се двајца починати лица од Скопје, и по едно починато лице од Тетово, Гостивар и Демир Хисар, на возраст од 49 до 86 години. Од пријавените лица 2 се починати во болнички услови, а 3 во домашни услови.

Регистрирани сe 200 оздравени пациенти од:
• Скопје – 103
• Куманово – 15
• Битола – 12
• Штип – 11
• Велес и Прилеп – по 9
• Крива Паланка – 7
• Кичево – 6
• Кочани и Свети Николе – по 5
• Кавадарци – 4
• Берово – 3
• Радовиш, Кратово и Богданци – по 2
• Пробиштип, Гевгелија, Ресен, Гостивар и Крушево – по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.342.870 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 197.091 бројката на оздравени пациенти е 183.227, на починати е 6.940, а бројот на активни случаи изнесува 6.924

Прочитај повеќе...

Македонија

Утрово земјотрес детектиран во северозападниот дел на Македонија

Објавено пред

на

Земјотрес со магнитуда од 2,2 степени според Европската макросеизмичка скала, утрово околу 7.23 часот беше почуствуван во Маврово и околината.

Земјотресот бил на длабочина од 4 километри и епицентар на 14 километри северозападно од Гостивар.

/kurir.mk

Прочитај повеќе...

Македонија

Ковид-19 дневен биланс: 395 нови и 14 починати

Објавено пред

на

Во последните 24 часа направени се 3.595 тестирања, а регистрирани се 395 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 177
• Куманово – 35
• Велес – 31
• Штип – 21
• Кавадарци – 19
• Прилеп – 17
• Охрид и Кочани – по 12
• Битола – 11
• Струмица – 10
• Гевгелија – 7
• Тетово – 6
• Кичево – 5
• Кратово – 4
• Гостивар, Свети Николе, Радовиш, Ресен, Крива Паланка, Валандово и Богданци – по 3
• Пробиштип – 2
• Струга, Крушево, Демир Хисар, Македонска Каменица и Дојран – по 1

Во текот на изминатите 24 часа починале 14 лица: 6 починати лица од Скопје (85г, 85г, 80г, 75г,72г и 68), 2 починати лица од Велес (71г и 66г) и по едно починато лице од Битола (22г), Македонски Брод (75г),Радовиш (67г), Куманово (90г) и Струмица (66г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 7 починати лица, со датум на смрт од 05.09.2021 до 10.10.2021 година. Регистрирани се тројца починати лица од Скопје, два починати лица од Тетово и по едно починато лице од Крива Паланка и Прилеп, на возраст од 58 до 88 години. Од пријавените лица 4 се починати во болнички услови, а 3 во домашни услови.

Регистрирани сe 245 оздравени пациенти од:
• Скопје – 121
• Велес – 22
• Куманово – 21
• Штип – 15
• Кавадарци – 10
• Струмица – 8
• Прилеп – 7
• Кочани – 5
• Битола, Дебар и Виница – по 4
• Тетово и Кичево – по 3
• Гевгелија, Кратово, Радовиш, Ресен, Богданци и Пробиштип – по 2
• Охрид, Гостивар, Крива Паланка, Неготино, Делчево и Македонски Брод – по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.339.824 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 196.762 бројката на оздравени пациенти е 183.027, на починати е 6.922, а бројот на активни случаи изнесува 6.813

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СветПред 10 минути

Три четвртини од Европејците вакцинирани

БРИСЕЛ – Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, вели дека ЕУ извезла над милијарда дози вакцини против Ковид...

АвтомобилиПред 50 минути

На денешен ден започна да се произведува легендарнато „Фиќо“ (ВИДЕО)

На 18 октомври 1955 година, првиот од 923.487 автомобили „Застава 750“ излезе од фабричката линија на фабриката „Застава“ во Крагуевац....

МагазинПред 59 минути

Претставен OnePlus Watch Harry Potter Edition

OnePlus Watch Harry Potter Edition беше официјално претставен, три месеци пред дваесетгодишнината од објавувањето на првиот филм за Хари Потер....

МагазинПред 4 часа

Прелистувањето на интернет на мобилни уреди никогаш не било полесно и поточно

Се проценува дека новиот начин на прикажување на резултатите од пребарувањето ќе го зголеми просечно бројот на прегледани страници. Google...

МагазинПред 4 часа

Зошто Netflix влегува во сферата на видео игрите?

Netflix ги избра видео игрите како едно од своите најважни деловни потфати. Netflix gaming Netflix почнува да произведува видео игри,...

Временска прогнозаПред 6 часа

Уште денес променливо облачно, од утре сонце и стабилизација

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб ветер од променлив правец. Особено во...

ХороскопПред 16 часа

Денешен Хороскоп (18 октомври) понеделник

ОВЕН Денес, се ќе се сведе на достигнувања, а не на тоа што сте или како се чувствувате за другите...

МакедонијаПред 24 часа

Ова се денешните Ковид бројки по градови

Во последните 24 часа направени се 3.045 тестирања, а регистрирани се 329 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 178...

МакедонијаПред 1 ден

Утрово земјотрес детектиран во северозападниот дел на Македонија

Земјотрес со магнитуда од 2,2 степени според Европската макросеизмичка скала, утрово околу 7.23 часот беше почуствуван во Маврово и околината....

Здравје и убавинаПред 1 ден

Десет намирници за спас од болки за вашето грло

Болката во грлото е чест и непријатен здравствен проблем во постудените денови. Најчестите причини се вируси или бактерии, но иритациите...

НАЈЧИТАНИ