Следете не

Дом и уредување

ПЕРЕЊЕ, ПЕГЛАЊЕ,ЧИСТЕЊЕ: Што троши најмногу калории

Avatar

Објавено пред

на

Погледнете ја листата и одберете што сакате да завршите утре

Не постои некој што ги сака домашните работи. Миење садови, пеглање, чистење прашина, гланцање прозори. Но, со овие работи можете и да ослабнете ако ги практикувате барем десетина минити дневно. Добивката е двојна, ем домот ќе биде чист ем вашата линија ќе биде витка.

Погледнете ја листата и одберете што сакате да завршите утре.

Чистење на кадата (за 15 минути 100 калории)

Перење садови (15 минути 560 калории)

Бришење прашина (15 минути 25 калории)

Пеглање ( 3 часа 420 калории)

Чистење прозори (30 минути 145 калории)

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Дом и уредување

ВПИВА НЕГАТИВНА ЕНЕРГИЈА И ЗРАЧЕЊЕ ОД КОМПЈУТЕРИТЕ: Успешните луѓе ја имаат оваа билка во своите канцеларии (ФОТО)

Avatar

Објавено пред

на

Иако не е премногу лично на изглед, ова растение ефикасно го прочистува воздухот во домот или во работните канцеларии. Една ваква билка е доволна за просторија од десет метри квадратни

Ако некаде прочитате термин хлорофитум, малку е веројатно дека ќе знаете за што се работи. Но, доколку ги видите фотографиите, тогаш веднаш ќе ви стане јасно дека станува збор за растение што речиси сите наши баби го имале во своите домови и куќи.

Но освен кај бабите, истото растение често се наоѓа и во канцелариите на успешни менаџери, уметници, претприемачи. Причината е едноставна. Иако не е премногу лично на изглед, ова растение ефикасно го прочистува воздухот во домот или во работните канцеларии. Една ваква билка е доволна за просторија од десет метри квадратни.

Доколку внимателно се одгледува, листовите на ова растение остануваат зелени и свежи. Тоа помага во доброто расположение на луѓето кои се во негова близина. Сепак, за да се задржат зелени, неопходно е тоа да се наводнува умерено. Доколку просторијата во која се наоѓа е премногу влажна, коренот ќе почне да скапува. Доколку, пак, нема доволно вода, тогаш врвовите од листовите почнуваат да се сушат. Таа треба да се наводнува со обична вода, а и да се храни со течно ѓубриво. Препорачливо е да ја чувате како во дневната соба, така и во спалната.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Дом и уредување

ШТО ЗНАЧИ ОВА СУЕВЕРИЕ: Кршењето огледало значи седум години несреќа

Avatar

Објавено пред

на

Познати венециски мајстори од 15 и 16 век не сакале да ги откријат тајните на занаетот, но за уште повеќе да ја зголемат цената на својата работа, покренале приказна дека оној што ќе скрши огледало ќе биде несреќен

Едно од најраширените верувања дека кршењето огледало носи несреќа датира од древни времиња кога изработката на овој предмет била многу скапа бидејќи се правел од ретки материјали, како што е вулканското стакло, а го имале само богатите.

Познати венециски мајстори од 15 и 16 век не сакале да ги откријат тајните на занаетот, но за уште повеќе да ја зголемат цената на својата работа покренале приказна дека оној што ќе скрши огледало ќе биде несреќен. Сепак, ова не било нивен „изум“.

Старите Римјани имале и своја теорија, верувајќи дека огледалото „ја фаќа” душата додека се гледаме во него, па кога ќе го скршиме таа останува растурена во делчиња и треба да поминат седум години за да се обнови. Можеби токму од таа причина во некои краишта постои обичај да се покриваат огледалата и стаклата во домот кога некој ќе умре, за душата да може  непречено да си оди.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Дом и уредување

ЦВЕЌИЊА НА СМРТТА: Фрлете го одма ова растение ако го имате дома (ФОТО)

Avatar

Објавено пред

на

Дефенбахијата е цвеќе што се однесува на ефектот на труење, може да предизвика привремена неспособност за зборување, опасно е за очите, па затоа не го допирајте

На интернет ќе прочитате бројни примери на тажни судбини каде се раскажува како родителите го загубиле детето од отровното цвеќе кое го чувале дома.

Една мајка од Америка ја раскажува својата тага со светот на еден форум на интернет. Таа го загубила своето чедо на две години. Детето скинало парче од цвеќето по име Дифенбахија го ставило во уста и почнало да го јаде, за жал не издржало ни еден ден и починало.

Има неколку вакви цвеќиња кои се одгледуваат во саксија и најчесто имаат многу убав примамлив изглед. Во продолжение ќе ви ги кажеме имињата на растенијата кои веднаш треба да ги исфрлите од дома.

Дефенбахијата е цвеќе што се однесува на ефектот на труење, може да предизвика привремена неспособност за зборување, опасно е за очите, па затоа не го допирајте.

Олеандерот е, исто така, отровно растение и децата и домашните миленичиња треба да бидат спречени да допират или консумираат цвет или лист од ова цвеќе.

Момина солза е многу отровна и на никаков начин не треба да се консумира. Избегнувајте да го допирате со голи раце, Кога го чистите од прашина ставајте ракавици, ова впрочем важи за сите цвеќиња.

Перуниката има отровно подземно стебло, предизвикува дерматитис, отежнато дишење и дијареа.

Спатифилот (мирољубив крин) спаѓа меѓу најчестите растенија што предизвикуваат изложеност на отров кај луѓето. Ова цвеќе може да отстрани некои отрови од воздухот, но не е добар избор ако имате мали деца или миленичиња.

Смртоносните цвеќиња се штетни и за миленичињата. Според ветеринарите, мачките најчести се трујат од лилјаните, додека кучињата од саговата палма – но, поретко. Лилјаните може да предизвикаат бубрежна слабост и смрт кај мачките.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КултураПред 2 часа

Денес се празнува „Светиот цар Константин и Светата царица Елена“

Според Православниот календар за 2020-то Лето Господово, денес се празнува Христијанскиот празник: „Светиот цар Константин и Светата царица Елена Во...

КичевоПред 5 часа

Доцна ноќва дефект на главна цефка за водовод на ул. „Ужичка“ – Кичево

Вечерва околу 23:40 часот на кичевската ул. „Ужичка Република“ се случило подземен дефект на салонитна цефка која е главна во...

ХороскопПред 9 часа

Дневен Хороскоп (03.06) среда

Овен Во некои денови од месецот ќе се чувствувате како сите да се против вас, но веќе на 10-ти јуни,...

КичевоПред 13 часа

Нема решение за кучињата скитници, пријавени два нови случаи во центарот на Кичево

На 01.06.2020 година, Ф.М.(46) од кичевското село Стрелци, во полициската станица пријави дека на 31.05.2020 година, околу 16,30 часот, на...

КултураПред 15 часа

Кичевчани за отец Партениј, владиката на нашите срца!

Во своето свето Евангелие нашиот Спасител Господ Исус Христос вели дека макар и една човечка душа вреди повеќе отколку целиот...

МакедонијаПред 17 часа

Поскапи течниот нафтен гас „плин“, ова е новата цена од денес

По ноќешното мало намалување на цените од течните горива, од денес на повеќето малопродажни објекти плинот е со покачена цена...

МакедонијаПред 18 часа

И денес над 60 нови случаи регистрирани заразени од Ковид-19 во нашата држава, најавен прес во 15:00 часот

Повеќе од 60 нови случаи со Ковид-19 се регистрирани во изминатите 24 часа во државава, а еден пациент е починат....

ХороскопПред 1 ден

Денешен Хороскоп (02.06) вторник

ОВЕН Подготвени сте да работите прекувремено и максимално да се посветите на работата за да остварите напредок. Доколку ви се...

МакедонијаПред 2 дена

РКЕ одлучи: Од ноќеска по оваа цена ќе точиме гориво

Регулаторната комисија за енергетика си објави новите цени на нафтените деривати кои ќе стапат на сила од полноќ. Малопродажните цени...

МакедонијаПред 2 дена

Денес 89 нови случаи на Корона вирус во нашата држава

Во последното деноноќие бројот на заразени повторно се зголеми. Бројот на нови позитивни случаи на Ковид-19 изнесува 89 случаи и...

НАЈЧИТАНИ