Следете не

Настани

По скоро три децении: Перо Антиќ повторно ќе го облече дресот на Работнички!

Најтрофејниот македонски кошаркар на сите времиња и троен европски шампион, Перо Антиќ, утре (18 часот), по пауза од скоро три децении, повторно ќе го облече дресот на Работнички како дел од составот на ветераните на овој клуб кој ќе одигра натпревар од хуманитарен карактер против првиот тим на центарци.

Средствата кои ќе бидат собрани од овој настан се наменети како помош за Ирена Танчева, 25-годишна мајка на две деца, која на 27 април минатата година имаше тешка сообраќајна несреќа по која остана неподвижна. Билетите нема да се наплаќаат, туку ќе се делат бесплатно пред салата „Градски парк“, а ќе бидат поставени кутии за донации според принципот „кој колку може“ од кои целиот приход ќе оди за нејзиното лекување во Русија со матични клетки по кое таа би можела повторно да застане на свои нозе.

Покрај Антиќ, кој првите кошаркарски чекори ги направи токму во Работнички (1999-2001 година) по што имаше блескава кариера со три титули европски шампион и две сезони минати во НБА, во составот на ветераните ќе настапат уште многу други имиња кои освоија многу шампионски трофеи во црвено-белиот дрес. На паркетот, меѓу другите, ќе се појават уште и Тодор Гечевски, Горан Веселиновски, Марјан Србиновски, Тони Симиќ, Борис Нешовиќ, Перо Блажевски додека овој ветерански состав од клупата ќе биде предводен од легендата на македонската кошарка, Лазар Лечиќ.

Носител на овој хуманитарен проект е општина Центар, која воедно е и сопственик на акционерското друштво Работнички, од каде што апелираат до сите спортски вљубеници и хумани луѓе да дојдат во „Градски парк“ и истовремено да уживаат во мајсториите на паркетот и во рамки на своите можности да помогнат околу лекувањето на 25-годишната Ирена за таа конечно да може да застане на своите нозе.

Sport1.mk

 

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 3 часа

Денес сончево со мала умерена облачност, висок УВ до 9 – не очекува топол бран!

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец....

ЗабаваПред 6 часа

Денешен Хороскоп (27 Јуни) Четврток

Овен Работа Имате шанса да ги ставите своите идеи во акција. Ќе ја имате поддршката на лице во знак на...

ЗабаваПред 8 часа

„Check In“: Bionda Band & Addicted 2 U, резервирај за забава!

Бидете дел од домашните збиднувања со „Check In“ Четврток: Bionda Band ●LIVE Петок: Addicted 2 U ●LIVE Резервации на тел:...

СветПред 15 часа

Куче фрлено во катран без грам совест го оставиле да умре, но сепак се спасило (ВИДЕО)

Животните можеби имаат начини да се заштитат себе си, но кога се со луѓето, тогаш може само да веруваат во...

СлучувањаПред 15 часа

(ФОТО) Гушнати татко и ќерка починаа од како не ја препливаа реката за да го остварат сонот

Светот е шокиран од фотографиите објавени во светот денес на безживотните тела на таткото и ќерката кои гушнати лежат на...

НастаниПред 15 часа

Верен другар: Тони Центински со песната за Тоше ги расплака сите, а сцените во позадина ја кинат душата (ВИДЕО)

Тони Цетински одржа концерт за паметење пред полниот Ташмајдан. Публиката во еден глас ги пеела сите хитови на познатиот музичар...

КичевоПред 16 часа

По повод празникот св.Јован Крстител-Иванден во с.Староец ќе се одржи дводневен турнир во мал фудбал

По повод големиот христијански празник св.Јован Крстител – Иванден во кичевското с.Староец традиционално се организира турнир во мал фудбал. За...

КичевоПред 18 часа

ЕВН: Овие кичевски улици ќе бидат два часа без струја

ЕВН известува дека поради планирани зафати на електро дистрибутивната мрежа на ден 26.06.2019 година без електрична енергија ќе останат: Од...

ЗабаваПред 1 ден

Хороскоп за денес (26 Јуни) Среда

ОВЕН Размислувајте однапред при носењето одлуки на деловно поле и важно е некои проекти добро да ги организирате. Со саканата...

МакедонијаПред 1 ден

МВР: „Секогаш ставај кацига кога возиш мотор“ – Разбуди ги добрите сообраќајни навики!

Министерството за внатрешни работи уште еднаш Ве потсетува за сообраќајните правила за возење мотор. Заштитниот шлем го намалува ризикот од...

НАЈЧИТАНИ