Следете не

Здравје и убавина

Пешачење за подобро здравје и природна детоксикација

Avatar

Објавено пред

на

Eдноставна навика со која ќе го подобрите вашето здравје и ќе постигнете природна детоксикација: пешачете секој ден по 30 минути. Секојдневната прошетка ќе го исчисти вашето тело, ќе ве наполни со енергија и ќе ви го подобри варењето. Ако во месец јануари не започнавте да го практикувате ова, еве ви нова можност во февруари да се поправите. Имате уште два дена за физичка и психичка подготовка!

„Практикувајте пешачење секој ден цел месец, а кон крајот на месецот тоа ќе ви стане здрава навика која ќе ви служи до крајот на животот”, вели др. Маошинг Ни.

Прошетката, освен што ќе делува позитивно на вашето расположение, има и добар ефект врз лимфниот систем, циркулацијата и варењето.

Точно дека телото има природна способност да ги чисти органите и ткивата, но претерувањето со шеќери и маснотии, зачинети со стрес и токсини од околината го оневозможуваат природниот процес на детоксикација.

Физичката активност го “одзатнува” организмот и токсините полесно се отстрануваат. Иако пешачењето е лесна телесна активност, сепак е доволна за да го исчисти телото.

Др.Ни ве советува:

Пропуштивте ден? Не го чувствувајте тоа како неуспех. Простете си себеси и согледајте ги причините за тоа – обидете се да го поправите тоа и продолжете онаму каде застанавте минатиот пат.

Немате време? Доколку немате време, пешачете до или од работа. И не пропуштајте да се искачите по скали, секогаш кога ќе можете.

Зимата е ладна. Нека не ви биде тоа оправдување да се затворите дома. Облечете чизми, капут, се што е потребно и прошетајте. Уживајте во зимските бои на природата.

Не сте обожавател на пешачење? Доколку пешачењето едноставно не е за вас, одберете танцување, јога, пливање или некоја друга активност која ве интересира.

Немате друштво? Земете го со вас вашиот миленик и на него добро ќе му дојде, или понесете ја со себе вашата омилена музичка компилација која дополнително ќе ве мотивира.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Здравје и убавина

Јадете ги оревите, заштитниците на вашето срце, еве зошто..

Avatar

Објавено пред

на

Набрзо откако е откриено дека оптималната дневна доза на ова овошје може да спречи развој на срцеви болести, оревите се прогласени за „суперхрана“. Ако зборуваме за здрави намирници за срцето, тие се наоѓаат на самиот врв на листата со најздрави намирници кои би требало да ги внесуваме.

Плодот на оревот содржи високо ниво на масти, високо-квалитетни протеини и јаглени хидрати. Исто така е богат со калиум, магнезиум, фосфор, железо и витамините Б и Ц.

„Оревите се меѓу најздравите намирници, пред сите други видови на храна. Нашето истражување покажа дека здравата исхрана би требало да вклучува поголема потрошувачка на ореви“ изјави докторот Џо Винсон.

Најдобри начини оревите да се консумираат е да се јадат сирови, бидејќи печењето ја намалува нивната ефикасност, истакнуваат научниците. Големите количини на алфа-линоленска киселина во оревите играат важна улога во одржувањето на здравјето на срцето, го намалуваат ризикот од срцев удар и го нормализираат крвниот притисок.

Студијата објавена во магазинот American Journal of Clinical Nutrition наведува дека консумирањето на ореви го намалува LDL холестеролот, додека редовното консумирање може да ги намали и шансите за развој на дијабетес тип 2.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Дознајте кои чаеви припаѓаат на вашата крвна група

Avatar

Објавено пред

на

Диетата според крвните групи на сите добро им е позната. Дали сте знаеле дека поволното влијание на чајот на вашето здравје зависи од тоа која крвна група сте?

Чајот се смета за здрав напиток, а неговото влијание зависи од тоа која крвна група сте. Погледнете ги најдобрите комбинации на чаеви за сите крвни групи.

Крвна група 0

На оние кои ја имаат оваа крвна група им одговара конзумација на месо, а би требало да избегнуваат млеко, мешунки и глутен. Иако добро се справуваат со стресот, нив најчесто ги мачи желудочната киселина. Чаевите кои им се препорачуваат на луѓето со крвна група 0 се на основа на ѓумбир, женшен, зелен чај и мате, кој е позната замена за кафе.

Крвна група А

Станува збор за многу емотивни и аналитични луѓе, подложни на стрес, заради што имаат постојано високо ниво на кортизол, хормон на стресот. Иако кафето не им пречи, потребата за претежно растителна храна, медитација и јога, совршено ќе се надополни со секојдневна консумација соодветен чај. Чаевите соодветни за оваа крвна група се чајот од јасмин, мешавина од сребрен јасмин и зелен чај, како и мешавина од ајдучка трева, невен и мајчина душица.

Крвна група Б

Луѓето со крвна група Б имаат бавен метаболизам, склони се кон автоимуни болести, дебелеење, летаргија, хроничен замор и неуреден сон. Имаат отпорен дигестивен систем, но слаба одбрана од бактерии, а на прво место е бактеријата Escherichie coli. Би требало да пијат млад зелен чај, органски зелен или чај од рибизла, како и имуно-мешавина од бозел, жалфија и маточина.

Крвна група АБ

Припадниците на оваа група се интуитивни, не се толку склони кон стрес, но имаат намалено либидо. Би требало да се фокусираат на посебни видови зелен чај, нане, божур, сандаловина, како и напитоци од ориз. Идеален избор на чај за нив е мешавина од зелен чај и нане. За мажите со крвна група АБ особено се препорачува мешавината од коприва, нане и чај од рибизла.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Нешто што не сме знаеле за шеќерот и неговото вистинско лице

Avatar

Објавено пред

на

Освен слатките, шеќерот има и мрачна страна која малкумина ја познаваат. Според експертите, шеќерот го загадува нашиот организам, а луѓето не сe свесни во колкава количина всушност го консумираат, пренесува „mindbodygreen.com“.

1. Возрасните просечно консумираат 22 лажици шеќер, додека децата неверојатни 32. Докторите предупредуваат дека жените во просек не би требале да консумираат повеќе од 6, додека мажите 9 лажици.

2. Рафинираниот шеќер е поврзан со низа здравствени проблеми како несоница, вртоглавица, алергија, депресија, губење на косата, иритација на кожата, расипување на забите, дебелина, дијабетес тип 2, рак на дебелото црево и панкреасот.

3. Шеќерот предизвикува зависност, во организмот ослободува супстанција што наликува на опијат и го активира делот на мозокот задолжен за чувството на надоградување и уживање.

4. Консумирањето на рафиниран шеќер го одзема витамионт Б во организмот. Недостатокот од витамин Б предизвикува симптоми како што се силно срцебиење, хроничен умор, параноја, анксиозност, несоница, проблеми со концентрација и желба за слатко.

5. Поголемиот дел од преработената храна како кечапот, хамбургерот, путерот од кикирики, помфритот, сосовите за тестенини и мајонезот содржат скриен шеќер.

6. Рафинираниот шеќер нема нутритивна вредност, не содржи ниту витамини, минерали, ензими, масти и влакна, бидејќи сето тоа се губи во текот на обработката.

7. На кој начин рафинираниот шеќер влијае на телото?

Шеќерот го прави дигестивниот состав кисел, ги раствора витамините и минералите во телото, особено калциумот неопходен за коските и забите. Ги ослабнува имуниот систем, функционирањето на црниот дроб, го отежнува протокот на крвта, го забрзува стреењето, ги истакнува брчките и сувата кожа.

Ако се престане со внесување на рафинираниот шеќер преку исхраната, може да се појави повлекување на симптомите како умор, депресија, главоболка и болки во екстремитетите.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 2 часа

Скопјанец во Кичево вчера го нарушил јавниот ред и мир

На 30.10.2020 година во 21:30 часот, пред угостителски објект лоциран на булеварот „Ослободување“ во Кичево, Ш.А.(49) од Скопје го нарушил...

ЕстрадаПред 5 часа

(ВИДЕО) Зурлаџијата Џељо Дестановски меѓу најмладите со ново оро за пријатен викенд

Нашиот пријател Џељо Дестановски и во овие тешки ковид моменти за македонската музика, успешно твори и компонира нова музика. Како...

КичевоПред 6 часа

Понуда плус за ваша сигурна заштеда преку АТВА маркети

Екстра понуди, неодоливи цени на акциските производи само во АТВА маркети – Кичево © Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови...

Здравје и убавинаПред 7 часа

Јадете ги оревите, заштитниците на вашето срце, еве зошто..

Набрзо откако е откриено дека оптималната дневна доза на ова овошје може да спречи развој на срцеви болести, оревите се...

ХороскопПред 18 часа

Денешен Хороскоп (31.10) сабота

ОВЕН Ќе се чувствувате некако нерасположени и ќе барате нешто што ќе ве расположи. Очекувајте повик од драга личност и...

Без категоријаПред 19 часа

Кичево високо на врвот во ПМ-10 честички на последните мерења вечерва, дали стартот на грејната сезона дополнително ќе го отежни квалитетот на воздухот?

Вечерва мерната станица лоцирана во Кичево на последните мерења во 21:00ч покажува опасна загаденост на воздухот особено во однос на...

МакедонијаПред 21 час

КОВИД-19 НЕ ЗАПИРА ДЕНЕС РЕКОРДНИ 934 НОВИ СЛУЧАИ

Во последните 24 часа се направени 2748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 420 -Куманово...

КичевоПред 1 ден

На ул. Рудничка во Кичево вчера кучиња скитници нападнале две лица

На 29.10.2020 година во ОВР Кичево, Д.Т.(84) од селото Малкоец, пријави дека на улицата „Рудничка“ во Кичево, бил каснат од...

СпортПред 1 ден

Поради новиот протокол во рамките на пандемијата, натпреварите во Првата и Втората лига се одложени соопшти ФФМ.

„Комисија за натпреварување во рамки на Фудбалската федерација на Македонија информира дека поради измени на Протоколот за спроведување мерки за...

МакедонијаПред 1 ден

(ВИДЕО) Милион причини зошто да ги изберете ЛУКОИЛ бензинските станици

Милион причини зошто да ги изберете ЛУКОИЛ бензинските станици… која и да е твојата, знаеш дека СЕКОГАШ ДОБИВАШ ПОВЕЌЕ. ЛУКОИЛ...

НАЈЧИТАНИ