Следете не

Забава

Пиењето вино може да ве направи попаметни

Виното не само што ќе ви остави убав вкус во устата подолго време откако ќе го испиете, туку тоа може и да ве направи попаметни, тврдат експертите. Љубители на вино, наздравете.

Според невронаучникот од Јејл Универзитетот, Гордон Шепард, пиењето вино ја активира сивата маса во поголема количини и поинтензивно од слушањето музика и решавањето математички задачи.

Пиењето вино е многу повеќе од само ставање на вино во чашата и конзумирање на истото. Вистинските познавачи, посебно професионалните сомелиери, внимателно ја пијат секоја голтка од него, вкусувајќи со јазикот и примајќи ја секоја арома од виното преку носот.

„За разлика од другите пијалоци, виното не го пиете во неколку голтки, туку го мрдате низ устата, го мирисате и го чувствувате на јазикот. За препознавање на различни сорти на вино потребна ви е голема мозочна активност“, вели Шепард.

Мозокот игра голема улога во одредувањето на вкусот на виното. Шепард тврди дека проучувањето на различните сорти вино и нивното правилно конзумирање го развиваат мозокот и ја активираат сивата маса.

„Можете да направите аналогија со бојата на работите низ светот. Ништо на светот вистински нема боја, туку таа се креира во нашиот мозок, бидејќи нашите очи на различен начин го примаат одблесокот на светлина од површините. Така е и со виното. Ниедно вино во суштина нема вкус, туку нашиот мозок му го предодредува вкусот откако ќе го конзумираме“, додава тој.

За време на празничниот период, додека пиете вино, помислете на тоа дека не само што внесувате течност во телото, туку и го развивате мозокот истовремено.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

КичевоПред 7 часа

Тешка сообраќајка во близина на с.Другово – Кичево помеѓу мотор и тешко товарно возило

Поради случена сообраќајна несреќа на патот према Охрид, пред клучката што ги поврзува Демир Хисар и Битола – сообраќајот е...

СветПред 7 часа

За 16 секунди исчезнуваат 16.000 тони челик снимено на камера! (ВИДЕО)

„Кулата Мартин“ е облакодер во Пенсилванија (поточно не Е, туку БЕШЕ) кој беше срушен за само 16 секунди. Станува збор...

СпортПред 9 часа

Зидан ја започна реконструкцијата на Реал Мадрид

Екипата на Реал Мадрид го продолжи договорот со уште еден првотимец, додека навивачите нетрпеливо чекаат трансфер-бомби со кои ќе може...

Временска прогнозаПред 15 часа

Викендот може да се планира, ќе имаме летни температури!

Полека но сигурно летото ни доаѓа а тоа може да се забележи по поизразениот топол бран кој кај нас ќе...

ЗабаваПред 19 часа

Дневен Хороскоп | 23.05 Четврток

ОВЕН Ќе имате слободно време повеќе од обично, а тоа ви е потребно. Искористете го овој ден за да се...

КичевоПред 1 ден

(ВИДЕО) Вака си поминаа кичевските матуранти од ОСУ „Мирко Милески“ – Кичево

Честитки за вашата матура ви посакуваме се најдобро во животот и успеси во понатамошните скалила на едукација. Утре на другарска...

СветПред 1 ден

Германија е-тротинетите ги брка од тротоарите и ги вклучува во сообраќајот

Германскиот Горен дом од Парламентот потврди дека на предлог на министерот за транспорт, Андреас Шауер, електричните тротинети од тротоарите се...

МакедонијаПред 2 дена

Веќе возиме поскапи горива, за тие што не се информираа – еве ги цените!

На бензинските на Лукоил и Макпетрол бензините поскапеа за 1 денар, а дизелот за 2 денари по литар. Бензинот 95...

ЗабаваПред 2 дена

Хороскоп за денес (22.5) Среда

ОВЕН Пред вас е добар ден во кој ќе успеете да реализирате сѐ што ќе замислите. Имате сѐ повеќе проблеми...

СпортПред 2 дена

Од само едно кроше се здоби со осум фрактури, погледнете (ВИДЕО)

Американскиот ММА борец и бивш член на UFC, Сејџ Норткат, ќе се обиде што поскоро да го заборави своето деби...

НАЈЧИТАНИ

Close