Следете не

Здравје

Пивото ќе ги сноси последиците од климатските промени…

Avatar

Објавено пред

на

Со оглед на зголемувањето на температурите и пролонгираните суши, јачменот кој е главна состојка во пивото е загрозен.

Имено, намаленото количество на жетва несомнено има влијание на суровината, се разбира и на дериватите. Исто како и пивотот.

Во случај на низок пренос на јачмен, пивото би можело да ја зголеми својата вредност за 15%, а тоа секако ќе ја повлече со себе помалата потрошувачка, очекувана за 4% дури и во земјите каде пивото е заштитен знак, како што се Чешка, Белгија и Германија.

“Многу малку од поседите јачмен се одгледува за пиво – околу 17%. Останатите се одгледуваат за сточна храна”, вели професорот по економија на климатските промени во Универзитетот на Нова Англија Дабо Гуан.

Ефектот вели тој, од климатските промени ќе има особено влијание во помалите посиромашни држави, каде се очекува половина милион луѓе да загинат до 2050. година. Во развиените општества ќе станува збор повеќе за социјален проблем и развој на црниот пазар.

Здравје

УН ДИЕТА – Ослабете 15 до 20 килограми за 90 дена

Avatar

Објавено пред

на

Стриктното спроведување на оваа диета доведува, покрај намалувањето на килограмите, и до промена на метаболизамот па затоа изгубените килограми не се враќаат.

Диетета трае 90 дена. Ако е потребно да се изгубат помалку килограми, диетата се прекинува порано, но тогаш не доаѓа до промена на метаболизамот. УН диетата секогаш почнува со протеински ден, потоа следува ден на скробот, па ден на јаглени хидрати, овошен ден, па повторно протеински. РЕДОСЛЕДОТ НА ДЕНОВИТЕ НЕ СМЕЕ ДА СЕ МЕНУВА!

ДЕН 1: ПРОТЕИНИ

ПОЈАДОК: За појадок во сите 90 дена се јаде само овошје. Се јадат по две исти овошја или еден грст суво овошје.

РУЧЕК: Месо, варено или печено (250гр.) или 3 варени јајца, едно парче леб, салата во неограничени количини. Супа без тестенини.
Овој ден може да се јаде сирење или млеко, но во тој случај на месото, односно на јајцата треба да им се преполови количината.

ВЕЧЕРА: Истото од ручекот, но без супата и лебот. Задолжително е доколку за ручек сте јаделе месо и вечерата да ви биде месо.

ДЕН 2: СКРОБ

РУЧЕК: Грав, грашок, леќа, ориз или компир. Треба да биде варено и единствено зачинето со сол, вегета, бибер, кечап или варен домат. Едно парче леб и салата.

ВЕЧЕРА: Вечерата исто како ручекот, но пола доза и без леб.

ДЕН 3: ЈАГЛЕХИДРАТИ

РУЧЕК: Варени тестенини зачинети со кечап, или пак пица со кечап, а може и бело печиво (пример 3 кифли).

ВЕЧЕРА: Две тенки парчиња торта, или три-четири колачиња, или пак три-четири топчиња сладолед. Задолжително е еден ред чоколада за готвење.

ДЕН 4: ОВОШЈЕ

РУЧЕК и ВЕЧЕРА: Мешано овошје, колку што сакате. Може и зеленчук/салата.

ПОЈАСНУВАЊЕ: После циклусот од 7×4 дена, односно 29-тиот ден се држи воден ден (три пати во текот на диетата). Се пие само вода и евентуално може да додадете и чај, но без шеќер. После овошниот и водениот ден се продолжува со протеинскиот ден.
Кафе и чај може да пиете но без шеќер. Соковите сведете ги на минимум.

Се што е наведено треба да се јаде бидејќи има своја улога во организмот.

Овошјето е задолжително да се јаде наутро бидејќи најбрзо ќе му даде енергија на организмот, а црната чоколада во третиот ден го штити организмот од можни алергии.

Мора да бидете доследни и упорни.

ЗАБЕЛЕШКА: Може да се случи првите 10 дена да не дојде до намалување на килограмите, но потоа нагло ќе изгубите 3-4 килограми.

После 90 дена диета уште 90 дена за појадок се јаде само овошје, додека со ручекот и
вечерата се враќате по стариот начин на исхрана. Во тој период треба да изгубите уште 3 килограми што е показател за промената на метаболизмот. Доколку не сте задоволни од постигнатата тежина истата диета може да ја повторите, но после 3 месеци.

Прочитај повеќе...

Здравје

Вежби за во вода кои ефикасно согоруваат калории: Доведете го вашето тело до совршенство!

Avatar

Објавено пред

на

Кога ќе започне летниот одмор, на сите нас омилена активност ни е лежењето на плажа, веднаш покрај водата. Слушалките во уши, книгата во раце и денот е совршен, но сепак, тоа што е лето не значи дека е време целосно да заборавиме на тренингот. И за време на одморот постојат различни интересни начини кои ќе ви помогнат да останете во одлична форма и да ја доведете вашата линија до совршенство.

Одморот ви дава можност да се одморите од салата и од затворениот простор и да вежбате на отворено, во близина на водата. Покрај пливањето, што е одличен тренинг и ја активира секоја мускулна група на нашето тело, можете да изведувате и многу други вежби, што доколку ги правите во вода само ќе ја зголемат ефикасноста, ќе согорите повеќе калории и ќе го обликувате вашето тело до совршенство.

Инспирацијата за тренинг во море пронајдете ја тука!

Прочитај повеќе...

Здравје

Не сакате целулит?! – Прескокнете го ова јадење

Avatar

Објавено пред

на

Веројатно и вам овие намирници ви се омилени, но ќе треба да ги заборавите доколку сакате да се ослободите од целулитот. Дури и ако имате добри гени и природно имате витка линија, не сте заштитени од целулитот. Таа тврдкорна „досада“ не си оди толку лесно. За да се елиминира целулитот, потребни се строги правила и дисциплини, што подразбира правилна исхрана, редовно вежбање, козметички третмани и вода во големи количини. Сега ќе се фокусираме само на една ставка, а тоа е исхраната.

Конзервирана храна

Готовата храна содржи натриум во изобилство, што доведува до дехидрација на телото, што е вистински „магнет“ за целулитот.

Сланина

Исто така содржи премногу натриум, што предизвикува до задржување на водата во телото.

Пица

Знаеме дека штотоку ве растаживме, но пицата, за жал, може да ја влоши ситуацијата со целулитот поради големата количина на заситени масти.

Сирење

Да, и сирењето! Делува на целулитот исто како и останатите „забранети“ јадења. Обидете се да го избегнувате целосно.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 45 минути

Поранешен сопруг на дебарчанка извршил полов напад врз нејзиниот син

На 18.08.2019 во 15.15 часот во Полициската станица Дебар, 50-годишна жена пријавила дека во периодот од 14.07. до 04.08.2019 во...

ХроникаПред 5 часа

Трагедија го потресе Ресен: Загина младо момче при удар на дрво во глава, додека работел

На 18.08.2019 во 15:40 часот во Полициската станица Ресен од Итната медицинска помош било пријавено дека во с.Брајчино, при сеча...

МакедонијаПред 5 часа

Вечерва дизелот поскапува, бензините остануваат непроменети. Ова е новата цена

Регулаторната комисија за енергетика на својата интернет страна го објави новиот ценовник за нафтените деривати што ќе стапи во сила...

ЗабаваПред 7 часа

Миа Калифа откри колку пари заработи во порно индустријата

Поранешната порно ѕвезда Миа Калифа откри колку пари има заработено од порно филмовите кои ги сними пред 5 години, а...

Временска прогнозаПред 8 часа

Сончево со мала облачност, температурата до 35 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од источен правец....

ХороскопПред 17 часа

Денешен Хороскоп (19 август) понеделник

Овен Ако очекувате прилив на пари, можете да се надевате на успех. Ви доаѓа можност на личноста која ви се...

БалканПред 1 ден

(ГАЛЕРИЈА) Македонци доминираа на „Night Car Meet 2k19“ во Врање, нашите „Car Club-Kicevo“ и останатите авто-клубови од Скопје и Охрид ги собраа пехарите!

И оваа година после како што најавија бурните периоди од убави случувања популарните „Major Team“ од Врање ни приредија одличен...

Живот и стилПред 1 ден

Како да ја победите депресијата по одморот?

  Годишниот одмор е прекрасно време за полнење на батериите и подготовка за нови предизвици. Но, еуфоријата и задоволството кои...

Живот и стилПред 1 ден

Со мене треба да знаеш како…

Еден ден, додека седевме на една клупа во парк, тој се сврте и ми рече: „Кралице, со тебе човек треба...

Живот и стилПред 1 ден

7 докази дека сте супер тетка

Да се биде тетка е една од најубавите одговорности. Тетките развиваат многу убав однос со своите внуци. Тие се нивната...

НАЈЧИТАНИ