Следете не

Свет

Покрај треската, недостаток на мирис и кашлицата овие симптоми на Коронавирусот не смеат да се заборават

Објавено пред

на

Официјалните симптоми на коронавирусот се треска, кашлица и останување без здив, а неодамна Центрите за контрола и превенција на болести побараа да се додадат уште неколку симптоми на официјалниот список – тресење, болки во мускулите, главоболки, болки во грлото и губење на мирис и вкус.

Првите симптоми обично се појавуваат од 2 до 14 дена по изложеноста на вирусот, а оние за кои е потребно веднаш да отидат на лекар се дефинитивно континуиран скратен здив, отежнато дишење, збунетост, болка во градите, синкава усна или лице.

Сепак, постојат неколку други симптоми што некои пациенти ги развиле кои не се толку вообичаени за да бидат на официјалниот список, иако може да бидат добар показател за инфекција со коронавирус.

Болки во мускулите

Еден од симптомите што често се повторува кај лица со тешки респираторни заболувања е болка во мускулите (мијалгија).
Мијалгијата претходно беше знак дека се развиле поголеми воспаленија во организмот.

Според Светската здравствена организација, околу 15 проценти од сите пациенти со коронавирус имале болка во телото или зглобовите.
Болката е предизвикана од хемикалии наречени цитокини, хемикалија која телото ја ослободува кога реагира на инфекција.

Лезии на јазикот

Лезии и дамки што се појавуваат во устата или грлото може да бидат нови симптоми на коронавирусот, се вели во новото истражување.

Истражувачите откриле дека една третина од пациенти со Ковид-19 кои имаат осип на кожата, т.е. на рацете и нозете, исто така, имаат промени и во усната шуплина.

Дамки и лезии на непцето обично се појавуваат две недели откако пациентите за прв пат имале симптоми на коронавирус, како што се треска или останување без здив.

Екипа од Здравствениот дом „Рамон и Кајал“ во Мадрид соопшти дека лекарите и медицинските сестри треба да ги испитаат усните шуплини на пациенти кои се позитивни за коронавирус или сомнителните пациенти за да утврдат дали и тие ги покажуваат овие знаци.

Депресивно расположение

Истражувачите од Универзитетот во Синсинати ги испитале симптомите на 114 пациенти на кои им бил дијагностициран Ковид-19 и врз основа на собраните податоци дошле до изненадувачки податоци.

Дури 47,7 проценти од учесниците пријавиле депресивно расположение барем неколку дена пред почетокот на првите симптоми.

Тие, изјавиле дека страдаат од блага вознемиреност, а 10,5 проценти рекле дека имаат сериозна вознемиреност.

Коавторот на студијата, д-р Ахмад Седахт, истакна дека знаците на вознемиреност и депресија се разбирливо поврзани со симптомите на Ковид-19, бидејќи болеста го напаѓа централниот нервен систем.

Мирисот на урината

Лекарите сега велат дека силниот мирис на урина може да биде аларм дека имате корона вирус.

Урина со интензивен мирис и невообичаена жолта боја е знак на дехидрираност, која често се јавува поради инфекција со Ковид-19. Урината потоа добива особено непријатен мирис затоа што станува поконцентрирана, токму заради пониското ниво на течност во крвта.

Затоа, секој што ќе забележи дека е дехидриран заедно со останување без здив, треба веднаш да се јави кај лекар.

Воспаление на увото

Научниците го откриле корона вирусот во ушите на двајца починати пациенти кои биле позитивни на Ковид-19, затоа студиите индицираат дека губењето на слухот може да биде редок симптом на инфекција.

Истражувањата покажаа дека вирусот исто така може да ги зарази увото и мастоидната коска веднаш зад увото.

Ова не е првпат корона вирусот да се поврзе со инфекции на ушите или проблеми со ушите. Студија објавена во април откри дека Ковид-19 кај возрасни пациенти предизвикува отитис медиа, воспалителен процес во кој тапанчето станува воспалено.

Лезии на нозете

Иако несаканите ефекти на коронавирусот или болеста Ковид-19 варираат од личност до личност, шпанските експерти сега ги испитуваат лезии на нозете што се појавиле кај некои пациенти во раните фази на болеста.

Имено, станува збор за лезии што личат на сипаници, се наведува во извештајот на Советот на Универзитетот во Поддијарија (експерти за болести на нозе).

Според нив, во Италија, Франција и Шпанија, бројни случаи на пациенти со корона вирусот имале лезии на нозете, за што сведочат дерматолозите.

Овој симптом беше особено изразен кај тинејџери и деца, но и некои возрасни, исто така, имале слични знаци на нозе.

Свет

СЗО повторно проговори за омикрон

Објавено пред

на

Светската здравствена организација соопшти дека затворањето на границите „купува време“ во борбата против новиот вид коронавирус – омикрон.

Претставниците на Светската здравствена организација во Западен Пацифик тврдат дека затворањето на границите, како мерка усвоена од некои земји, може да купи време за справување со видот омикрон на коронавирусот, но дека применетите мерки и искуството стекнато во работата со соеви делта треба да останат основа за борба против пандемија.

„Додека неколку земји во регионот се соочуваат со зголемување на инфекциите, случаите на ковид-19 и смртните случаи во многу други земји се намалени“, рече регионалниот директор на СЗО за Западен Пацифик, д-р Такеши Касаи за новинарите на виртуелна конференција емитувана во Манила. Агенцијата АП .

Според него, граничната контрола може да го одложи влегувањето на вирусот и да купи време, но секоја земја и секоја заедница мора да се подготви за ново зголемување на случаите.

„Позитивната вест во сето ова е дека ниту една од информациите што моментално ги имаме за омикрон не сугерира дека треба да ја смениме насоката на нашиот одговор“, рече Касаи.

Омикрон, додава тој, е идентификуван како варијанта што предизвикува загриженост поради големиот број мутации и затоа што претходните информации сугерираат дека може да биде повеќе пренослив од другите варијанти на вирусот.

„Потребно е повеќе тестирање и набљудување“, заклучи тој.

Прочитај повеќе...

Свет

Шокантно откритие: Што кријат внатрешните извештаи на ЦИА

Објавено пред

на

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) има докази дека најмалку 10 нејзини вработени биле вмешани во злосторства поврзани со сексуална експлоатација на деца, а само еден вработен е обвинет за кривично дело додека другите биле внатрешно разрешени, покажуваат новообјавените документи.

Шокантното откритие го објави „Басфид њуз“, до кој пристигнаа стотици доверливи внатрешни извештаи на ЦИА. Документите се од периодот од 2004 до 2019 година.

Според документите, секој 10 вработен во ЦИА имал „несоодветна сексуална активност со неидентификувано двегодишно девојче“ и признал дека во два наврати имал сексуален контакт со шестгодишно дете. Вработениот добил отказ од Агенцијата, но против него никогаш не била поднесена пријава.

Друг службеник на ЦИА, наводно, набавил експлицитни видео снимки од млади девојки направени од мајките на жртвите, што доведе до негова оставка, но не и до обвинение.
Тој бил фатен како се обидува да договори сексуални односи со дете зад чиј профил се криел агент на ФБИ.

И единствениот вработен во ЦИА кој е обвинет за сексуални злосторства врз деца бил под истрага за манипулирање со доверливи документи, наведува „Базфид“.
Неименуван поранешен функционер за „Базфид“ изјавил дека ЦИА повеќе би сакала внатрешно да ги решава инцидентите бидејќи вработените кои се обвинети за кривично дело „може да бидат принудени да откријат извори и методи“, пренесува RT.

/V-Online/

Прочитај повеќе...

Свет

Обединетото Кралство го одобри GSK лекот против Ковид-19

Објавено пред

на

Британската агенција за лекови денеска објави дека го одобрила третманот на GlaxoSmithKline (GSK) против Ковид-19.

Сотровимаб базиран на моноклонални антитела го намалува ризикот од хоспитализација и смрт кај пациенти кои може да развијат тежок ковид-19.

GSK наведува дека третманот е активен и против новата варијанта на коронавирус омикрон.

Сотровимаб се покажа како безбеден и ефикасен во намалувањето на ризикот од хоспитализација и смрт кај луѓе со блага до умерена инфекција со Ковид-19 и зголемен ризик од развој на тешка болест, според Британската агенција за лекови.

/NoviMagazin/

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 6 часа

На денешен ден: 4 декември

1154.- Николас Брекспеир, првиот и единствен Англичанец што бил избран за папа, бил устоличен за поглавар на Римокатоличката црква како...

СпортПред 11 часа

(ВИДЕО) Поим за фер плеј, им дозволија на противникот да постигнат гол

И тоа се случува во фудбалот. Во третолигашки меч домашната екипа постигна гол на среќа во истиот момент кога фудбалерот...

ХороскопПред 13 часа

Дневен Хороскоп [4 декември] – сабота

ОВЕН Може да очекувате парична награда или унапредување за трудот кој сте го покажале во претходниот период. Една личност се...

МакедонијаПред 18 часа

Тешка сообраќајка кај с.Лескоец на патот Охрид-Ресен

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва на патот Охрид – Ресен, кај селото Лескоец. Настанот го потврди и портпаролот на...

Временска прогнозаПред 18 часа

Променливо облачно, во вечерните часови повремени локални врнежи од дожд, утре кратка сталибизација, од недела нови врнежи од дожд и снег

Моментално променливо облачно со умерен, а повремено и засилен ветер од јужен и од југоисточен правец, во вечерните часови покасно...

LifestyleПред 19 часа

Кичевска компанија генерален застапник за најпознатите козметички производи од „Cream Team“, купувајте онлајн по екстра цени!

Ексклузивно за прв пат во нашата држава може да ги купите познатите грчки козметички производи од компанијата „Cream Team“ претставувани...

ТехнологијаПред 20 часа

Слаба заинтересираноста за „Windows 11“, што велат претпоставките и статистиката

Корисниците многу бавно го прифаќаат Windows 11, а можна причина се строгите барања за надградба и фактот што Windows 10...

СпортПред 22 часа

До 14 јануари рок за пререгистрација на фудбалери од македонската лига

Фудбалската федерација на Македонија праќа информација до клубовите од МФЛ дека пререгистрацијата на фудбалери во машка конкуренција ќе биде спроведена...

КичевоПред 22 часа

Малолетно девојче и возрасен човек од Кичево каснати од кучиња скитници

На 02.12.2021 година во 19.15 часот, Ф.Ф. (39) од Кичево, во надлежната полициска станица пријави дека на ул. „Партизански одреди“...

СветПред 1 ден

СЗО повторно проговори за омикрон

Светската здравствена организација соопшти дека затворањето на границите „купува време“ во борбата против новиот вид коронавирус – омикрон. Претставниците на...

НАЈЧИТАНИ