Следете не

Социјални мрежи

Поради граѓанска непослушност Азијската држава привремено ја забрани социјалната мрежа „Фејсбук“

Avatar

Објавено пред

на

Иако беше доста популарен во Мјанмар, Фејсбук беше забранет од новите воени власти, бидејќи преку таа мрежа следеле повици за граѓанска непослушност …

Новата воена влада во Мјанмар го блокираше пристапот до социјалната мрежа Фејсбук во време кога отпорот на граѓаните поради воениот удар во таа земја расте поради повиците за граѓанска непослушност, со цел да протестираат против соборувањето на избраната влада и премиерот Аунг Сан Су Чи.

Соборената влада честопати ја користеше таа социјална мрежа за да комуницира со јавноста, пренесува АП.

Корисниците на Интернет соопштија дека прекините со работа на мрежата започнале уште во средата вечерта, а мобилниот оператор Теленор Мјанмар потврди дека мобилните оператори и провајдерите на Интернет во Мјанмар добиле упатства од Министерството за комуникации за привремено блокирање на Фејсбук.

Теленор Мјанмар, кој е дел од норвешката група „Теленор“, додаде дека ќе се придржува до овие упатства, иако се загрижени дека наредбата ги крши човековите права.

Како што беше претходно најавено, мала група демонстранти излегоа на улиците во Мандалај, вториот по големина град во Мјанмар, во знак на протест против воениот удар, што се случи во понеделникот, а тоа се првите улични демонстрации од кога армијата ја презеде власта.

Социјални мрежи

Новата политика на приватност од „WhatsApp“ може да биде нелегална?

Avatar

Објавено пред

на

WhatsApp се соочува со бурни реакции откако објави дека сака да ја ажурира својата политика за приватност со измени што ќе му овозможат на Facebook да ги консолидира сите податоци на своите корисници во сите свои услуги. Германскиот регулатор за приватност започна постапка што сака да го спречи WhatsApp во плановите за ажурирање на својата политика за приватност.

Јоханес Каспар, комесар за заштита на податоци и слобода на информации од Хамбург, се обидува да го спречи Facebook да собира податоци од WhatsApp, стравувајќи дека компанијата може да ги искористи за проширување на бизнисот со маркетинг и рекламирање.

Каспер во изјавата додаде: „Во моментов постои причина да се верува дека одредбите за споделување на податоци помеѓу WhatsApp и Facebook се нелегално спроведени поради недостаток на доброволна и информирана корисничка согласност. Да се ​​спречи нелегалното масовно споделување на податоци и да се стави крај на нелегалниот притисок врз согласноста на милиони корисници, сега е започната формална постапка за заштита на податоците“.

Целта е одлуката да биде донесена пред 15 мај, а тоа е датумот кога корисниците мора да ја прифатат новата политика за приватност или (веројатно) да престанат да користат WhatsApp. Многу е можно оваа нарачка да се однесува само на корисниците во Германија, но сепак постои надеж дека постапката ќе биде разбрана како основа за другите земји и регулатори.

Комесарот од Хамбург претходно успешно спроведе слична наредба против Facebook пред четири и пол години, поради ажурирање на условите за користење на WhatsApp и промените поврзани со размената на информации во компаниите на Facebook. Наредбата беше потврдена од два инстанца и покрај фактот што facebook легално се обиде да се бори против таа одлука, а размената на податоци меѓу facebook & whatsapp оттогаш е поограничена во ЕУ отколку во другите региони.

Извор: Срспки benchmark

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

Корисниците во светот се пожалија дека Фејсбук, Инстаграм и WhatsApp повторно паднаа

Avatar

Објавено пред

на

Имаше потешкотии и при користењето на WhatsApp, а оние што се обидоа да пристапат до Фејсбук беа поздравени од пораката „работат на отстранување на грешката“

Инстаграм и Фејсбук се срушија пред еден час, околу 23:30 часот. Корисниците од целиот свет објавија дека апликациите не работат и не може да се обнови „почетна“

Некои корисници имаа пристап до него непосредно пред полноќ, но сепак има потешкотии.

За сега нема официјално соопштение што се работи..

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

„Instagram“ копира уште една нова опција по име Remix, која потсетува на опцијата што го направи „TikTok“ толку популарен.

Avatar

Објавено пред

на

Пред неколку дена се појави нова опција на Инстаграм и таа е опција што им овозможи на корисниците да создадат свој „Ролна“, како одговор на оние што другите веќе ги објавија. Значи, Ремиксот неверојатно потсетува на одликата TikTok Duet, која исто така им овозможува на корисниците да снимаат одговори на содржината на другите. Заинтересираните за новата функција на Инстаграм можат да пристапат до неа ако кликнат на три точки во содржината на која сакаат да одговорат.

Ова не е прв пат да се копираат опциите на „ТикТок“, бидејќи „Нетфликс“ влезе и на територијата на „ТикТок“, со „Брзи смеа“. До апликацијата Netflix обично се пристапува за брзо проверување на нова содржина, а потоа префрлување на ТВ, компјутер и друг уред со поголем екран. Тоа би можело да се промени благодарение на новата опција наречена Брзо смеење, која работи во рамките на апликацијата и им нуди на корисниците можност да се забавуваат на прв поглед.

Тоа покажува низа кратки, смешни клипови, кои се земени од ТВ-емисии, филмови, стенд-ап настапи. Малку личи на TikTok, а разликата е во тоа што корисниците не можат да поставуваат свои снимки. До содржината може да се пристапи преку копчето Брзо смеење, сместено на самото дно од менито. Корисниците можат да ги зачуваат избраните клипови во списокот со омилени и да ги споделуваат на платформи како што се Whatsapp, Instagram, Snapchat и Twitter.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СветПред 40 минути

Британските научници истражуваа кои вакцини даваат повеќе антитела во организмот

Првото истражување на британските научници, кое директно го спореди имунолошкиот одговор на вакцините Фајзер и Астразенека, откри слично ниво на...

МакедонијаПред 3 часа

Денеска 949 нови случаи на Коронавирус, починале 33 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а...

ТехнологијаПред 4 часа

Неколку паметни трикови за Windows 10 оперативниот систем кои сигурно не сте ги знаеле

Според „Мајкрософт“, повеќе од милијарда уреди користат Windows 10. Скоро шест години по неговото објавување, сигурни сме дека сè уште...

СпортПред 6 часа

Македонската футсал репрезентација вечерва со директен пренос на МРТ3 игра против Романија

Македонската футсал репрезентација вечерва во 18:00 часот (директен пренос на МРТ 3) против Романија во Темишвар (ги затвора квалификациите за...

КичевоПред 7 часа

ЕВН КЕЦ Кичево: Најавен прекин на електрична енергија од половина час во следните кичевски села утре

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре на ден 15.04.2021 година – четврток, ЕВН КЕЦ Кичево ќе работи на терен, така што...

КичевоПред 9 часа

Во Кичево пронајдена неексплодирана граната, од ДЗС е безбедно подигната

Вчера на ден 13.04.2021 година во 12:30 часот во ОВР Кичево пријавено е дека на автопатот во изградба Кичево-Охрид, во...

Социјални мрежиПред 15 часа

Новата политика на приватност од „WhatsApp“ може да биде нелегална?

WhatsApp се соочува со бурни реакции откако објави дека сака да ја ажурира својата политика за приватност со измени што...

СпортПред 20 часа

Нашата репрезентација до 19 години победи против Црна Гора во првиот контролен меч, вториот е закажан за утре

Репрезентацијата на Македонија до 19 години славеше победа против Црна Гора во рамките на првата контролна средба одиграна меѓу овие...

КичевоПред 20 часа

Највкусното мени од „Bacardi Lounge Bar“ до вашата сакана дестинација, брзо и било каде во Кичево, порачајте веднаш!

Поради актуелнита мерка за затворање на угостителските објекти која стапи на сила од 7 април до 20 април, преку нашиот...

На денешен денПред 21 час

На денешен ден – 14 април

1629 година – Роден е христијанскиот математичар и астроном Кристијан Хајгенс. Открил прстен околу Сатурн и конструирал часовник со нишало....

НАЈЧИТАНИ