Следете не

Занимливости

Порта Хороскоп за денес (27.3.18) Вторник

Објавено пред

на

ОВЕН
ЉУБОВ: Изгледате напнато и вознемирено. Ве мачат љубовни дилеми или лошо претчувство во врска со една блиска личност.
РАБОТА: Успешните резултати подразбираат вземна доверба и долгорочна соработка. Постојат ситуации кои неможете да ги решавате самостојно.
СОВЕТ: Добро ќе ви дојде проштека. Релаксирајте се.
БИК
ЉУБОВ: Ви недостасува емотивно поттикнување, нема причина да се спротиставувате на нечии желби. Партнерот е прекрасно расположен.
РАБОТА: ДОколку сте незадоволни од нечие однесување или одговори кои ги добивате, потребно е да промените одредени ставови во работењето.
СОВЕТ: Вашно е да ја контролирате својата суета. Избегнувајте стресни ситуации.
БЛИЗНАЦИ
ЉУБОВ: Во средбата со саканата личност нема потреба да смислувате нови и лажни изговори кои изгледаат неубедливи.
РАБОТА: ДОколку ви е важно да пронајдете излез од некои комплицирани ситуации, употребете го паметот и личното искуство.
СОВЕТ: Избегнувајте напорни и конфликтни ситуации. Опуштете се.
РАК
ЉУБОВ: Не дозволувајте некој да ве критикува без причина. На партнерот му недостасува доказ за обвинување.
РАБОТА: Вашите идеи претставуваат потенцијален ризик, па поради тоа не очекувајте нечија деловно-финансиска поддршка.
СОВЕТ: Разубавете ја својата околина бидејќи тоа ќе делува позитивно на расположението.
ЛАВ
ЉУБОВ: Разубавете го својот интимен живот така што ќе делувате доволно заводливо и привлечно на љубовниот партнер.
РАБОТА: СОработниците имаат доволно доверба во вашето знаење или способност. Добри проценки и мудри одлуки носат успех.
СОВЕТ: Се наоѓате во прекрасна форма.
ДЕВИЦА
ЉУБОВ: Нема причина за лажна скромност во било кој поглед. Обидете се да освоите нечие внимание, употребете го својот шарм.
РАБОТА: Имате прекрасна можност да ги дупирате своите резултати. Не дозволувајте некој да влијае на вашата концентрација или планови.
СОВЕТ: Дозволете си возбудлива забава како рецепт за добро расположение.
ВАГА
ЉУБОВ: Нема потреба да се оптоварувате со некои емоционални ситуации од минатото. Планирајте средба со една драга личност.
РАБОТА: Вие сте во позиција да ја завршите работата што ќе ви донесе психолошко олеснување, но не и материјалната корист или користа која ја посакувате.
СОВЕТ: Ќе ви годи активен одмор и добра нега.
СКОРПИЈА
ЉУБОВ: Ако сте млади или слободни, не двоумете се да контактирате со лицето кое ви дава “емотивни сигнали” и искрени комплименти.
РАБОТА: Вашите соработници имаат добри намери, така што очекувате позитивни настани и успешни резултати на различни страни.
СОВЕТ: Чувајте позитивно расположение и добри односи со околината.
СТРЕЛЕЦ
ЉУБОВ: Знаци на емоционално внимание или нови изрази на нежност секогаш носат позитивен ефект во однос на некој близок.
РАБОТА: Ништо не функционира успешно, без твоето присуство и добра деловна организација. Преземете дополнителна иницијатива пред соработници.
СОВЕТ: Вие сте во одлична физичка форма.
ЈАРЕЦ
ЉУБОВ: Изберете ги зборовите со кои се обраќате на некој близок и избегнувајте дискусија.
РАБОТА: Поради различни интереси, мора да прифатите бизнис компромис или утеха.
СОВЕТ: Намалувете ја психичката напнатост и нервоза.
ВОДОЛИЈА
ЉУБОВ: Вие делувате на задоволителен и инспиративен начин, добивате емоционална поддршка од лице кое има важно место во вашиот живот.
РАБОТА: Треба да преземете активна улога или да се фокусирате на практични решенија. Тоа ќе покаже дека среќата е на ваша страна.
СОВЕТ: Направи нешто корисно во прилог на подобар изглед и подобро расположение.
РИБИ
ЉУБОВ: Вие недостига трпеливост во средба со саканата личност, оценувајќи ја ситуацијата субјективно и врз основа на првиот впечаток.
РАБОТА: Бидете внимателни и избегнувајте импулсивни реакции. Понекогаш се неопходни дипломатски манири, како услов за деловен договор.
СОВЕТ: Потребна ви е психолошка рамнотежа и релаксација.

Занимливости

Нов бонус 777% во Евротип! Три седумки за тројна среќа!

Објавено пред

на

Нов зголемен бонус од 777% во спортските обложувалници Евротип, кој може да се добие отсега со максимални 50 натпревари на еден уплатен тикет.

Новите бонуси во Евротип започнуваат од 5 натпревари, се до 50 натрпевари, кои ве носат до Евробонусот од 777%, а ако седумката е среќен број, тогаш среќата за добивка е зголемена тројно!
Овој бонус е важечки само за тикети уплатени со Евротип Клуб Картичка.

Ова е само почеток на новитетите кои ќе бидат воведени во спортските обложувалници Евротип, посочуваат од таму. Во наредниот период ќе следуваат уште новитети и поволности кои ќе ја зголемат среќата на типувачите, а добивките и понатаму ќе бидат најголеми само во Евротип.

Ова е само уште една од причините зошто да станете дел од Евротип клубот и да ги искористите придобивките на Евротип клуб картичката.

Бројот 7 секогаш се смета за среќен број, уште од времето на старите цивилизации, затоа верувајте и вие во неговата среќа, бидејќи ништо не е случајно, па ни фасцинацијата од бројот 7.

Повеќе информации ќе најдете ТУКА

Прочитај повеќе...

Занимливости

Денеска е 1-ви мај, државен празник – „Денот на трудот“

Објавено пред

на

Во Македонија Први мај е државен празник, како и во повеќе земји во светот. Се до 2006 година Први мај се празнуваше два дена, на 1 и 2 мај, а од 2007 година се празнува само еден ден. Вообичаено кај нас, овој ден се користи за излети во природа. Скоро секој град има свои традиционални излетнички места, а тоа се најчесто зелени прекрасни ливади покрај вода каде населението ја пали традиционалната скара и со песна и игра го поминува денот на трудот.

Први мај е меѓународен празник кој се слави ширум светот. Во многу земји се поистоветува со денот на трудот кој произлезе од традициите на работничкото движење, иако славењето на први мај има длабоки корени во древните пагански празници посветени на природата. Празникот на трудот кој се празнува на првиот ден од мај и е посветен на борбата за зачувување и унапредување на работничките права,  всушност е ден на кој се оддава почит кон жртвите на штрајкот што се одржал од 1 до 4 мај 1886 година во Чикаго.

За разлика од ваквото празнување, кое има корени во паганското чествување на природата, во некои држави работничките синдикати организираат масовни протести на кои се истакнуваат нови барања за подобрување на работничките права при што често пати има и судири со полицијата. Кај нас тоа е само симболично, што е одраз на традициите и културата на славање на овој празник како и на нивото на зрелоста на синдикалната организација.

Слично како и кај нас така и во други европски држави овој ден се прославува во природа покрај логорски оган на кој се спрема скара или некое друго јадење. Во некои земји во Северна и Централна Европа, во природа се излегува ноќта спроти Први мај (Валпургина ноќ) и се прославува плодноста, при што се пие и пее долго во ноќта покрај запалените огнови.

Прочитај повеќе...

Занимливости

И овој пат ги имаме најубавите Велигденски пораки!

Објавено пред

на

Велигден е најубавиот православен празник, а ова се најубавите пораки кои ги пронајдовме и ги споивме во еден натпис

*Нека од Велигден до Велигден биде присутна кај сите вас … ЉУБОВТА … ИСКРЕНОСТА … ДОБРОДУШНОСТА … и секогаш бидете она што и всушност сте за да сите знаат колку е убаво да си бидете само … СВОИ … Имајте … ПРЕСРЕЌНИ ПРАЗНИЦИ …

*Додај мир во душата, љубов во срцето со верба во Бога, во слава на Христос да се радуваме, да простуваме, да сакаме и да се почитуваме. ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!

*Да го празнуваме животот денес.
Да го воскреснеме Исус во нашите срца.
Да ги отвориме душите за љубов и радост.

*Додека велигденски јајца кршиш во твојата душа нека владее мир,нека Христос ти даде снага да злото не те совлада. И нека оваа реченица ти се мота низ глава “денес е почеток на нов живот” и денешниот празник нека ти донесе многу среќа и љубов. Христос Воскресе.

*Слезе од небото заради наше спасение. Страдаше па заради нас воскресна, се вознесе на небото. Нека силата божја го благослови твоето постоење. Христос воскресна – Навистина воскресна !!!

*Нека светлината на Христовото Воскресение ви ги осветли вашите срца,а неговата бесконечна љубов,го благослови вашиот живот и вашиот дом … Христос Воскресна

*Денес нека се веселат небесата, нека се радува Земјата, нека празнуваат видливите и невидливите светови, зашто Христос, нашата Вечна радост – Воскресна од мртвите ! Нека ни е за многу години празникот Христијани… Христос Bоскресе

*Ви го честитам овој животворен ден, кој е една и единствена основа на христијанскиот живот и христијанската надеж. Да поздравиме сé што е во светлината на Христовото Воскресение, зашто после него сé е поразлично од она што го имавме вчера, сé изгледа подобро и повеличенствено. Да ја искусиме целата сила на оваа Пасхална радост, зашто, само во светлината на Воскресението, животот добива вистинско значење.

*Честит Велигден!
Ви го честитам најголемиот христијански празник, и ви посакувам многу, здравје, радост, успех и слога! Од срце на сите им посакувам смирение и срцата да ви бидат исполнети само со љубов, оти нашиот бог се жртвуваше за нас заради преголемата љубов кон нас, земајќи ги врз себе нашите гревови.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Култура10 часа

Денеска е празник, Св.Кирил и Методиј, ден на словенските просветители

Денес е празник, Св.Кирил и Методиј, светите браќа кои се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за...

На денешен ден11 часа

24 мај – На денешен ден

1543.- Почина полскиот астроном Николаус Коперник, творец на хелиоцентричниот систем и основач на модерната астрономија, автор на „Циркулацијата на небесните...

Хороскоп13 часа

Денешен Хороскоп (24 мај) – вторник

ОВЕН Денес е идеален ден за Овенот да се посвети на прашањата кои ве мачеа изминативе неколку недели. Обрнете посебно...

Спорт16 часа

„Сер Боби“ ги објави предводниците за натпреварите против репрезентациите во сегментот „Ц“ од новото издание на Лига на нации

Селекторот на македонската А репрезентација, Благоја Милевски го објави списокот со фудбалери за натпреварите против Бугарија (2. јуни), Гибралтар (5....

Lifestyle16 часа

Претставници од „Евротип, Голд Слот и Голд Фелициа“ учествуваа на хуманитарен турнир во „Бељот“ и се закитија со високото второ, односно трето место

Во организација на Ротаракт клубот – Битола, се одржа хуманитарниот Бељот турнир во Битола, втор по ред. На него зедоа...

Македонија21 час

Од ноќеска ново поскапување на бензините!

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во...

Свет24 часа

СЗО: Светот се соочува со големи предизвици – се шири епидемија на мајмунски сипаници

Светот се соочува со „страшни“ предизвици, вклучувајќи ги Ковид, војната во Украина и мајмунски сипаници, предупреди првиот човек на Светската...

Магазин24 часа

Apple повторно го одложува враќањето во канцелариите

Apple повторно го одложува враќањето во канцелариите, а овој пат ќе биде помалку строг во однос на личната работа. Компанијата...

Магазин1 ден

Нема повеќе APK инсталации на телефоните Xiaomi?

Целата поента на оперативниот систем Android е неговата отворена природа. Сепак, се чини дека ваквата состојба не одговара на сите,...

Магазин1 ден

Падна Viber: Популарната апликација има непознати проблеми

Според нашите податоци, апликацијата е прилично „забавена“ и многумина не можат да праќаат пораки или да повикуваат. Пораките доцнат, па...

НАЈЧИТАНИ