Следете не

Забава

„Porta.MK“ и оваа година номиниран во три категории на овогодинешниот „Сајт на годината 2019“

Avatar

Објавено пред

на

Благодарение на успешната работа по три две години активност низ Македонскиот и меѓународниот етер, вашиот гратски информатор, кој ги застапува сите настани, случувања, занимливости, вашиот секојдневен пријател ПОРТА.mk се најде на овогодинешната манифестација за „Сајт на годината 2019

Нашиот портал е номиниран во три категории, и тоа за главната награда „Сајт на годината 2018“ (бр.131), „Најдобар забавен сајт“ (бр.30) како и за „Најдобар сајт за вести и информации“ (бр.49)

Гласањето е веќе започнато и ќе трае до 17.12.2018, така што секој поединец кој сака да учествува во гласањето тоа може да го направи едноставно со посетување на линкот ТУКА каде на предходно внесена валидна e-mail адреса – ќе ви стигне ЛИНК за потврда – кој ве носи директно на гласање, потоа може да распределите гласови за 3 сајтови, во секоја категорија со одбирање на порталот во полињата – каде има (2) ; (6) и (10) поени.

Сајт на Годината е манифестација која по јубилеен десетти пат во Македонија ги избира најдобрите веб сајтови во повеќе категории. Манифестацијата е организирана од Media Solutions и системот за онлајн реклами Keep An Eye.

Избор за Сајт на годината е проект кој има за цел да ги промовира, развива и поддржува интернет медиумите и севкупното интернет издаваштво во Македонија. Сајт на годината ги адресира сите прашања поврзани со електронскиот медиум и простор во Македонија.

Мисијата на оваа манифестација е да го подигне нивото на електронскиот медиумски простор во Македонија преку препознавање и наградувањае на најдобрите остварувања од разни области на електронското издаваштво и развој на интернет културата во Македонија.

Занимливости

(ВИДЕО) Со парче бакарна жица и потрошена батерија направи изум и изненади милиони!

Avatar

Објавено пред

на

Некогаш човечката генијалност и науката може прилично да не изненадат.

Она што ќе го видите во ова видео е чиста наука…

Прочитај повеќе...

Занимливости

Швалери и вие имате свој празник: 13 Фебруари е вашиот ден!

Avatar

Објавено пред

на

Повеќето парови на 14 Фебруари ќе го прослават Денот на вљубените. Но денот пред Свети Валентин е денот кога поголемиот дел од неверните партнери ќе ја прослават својата забранета врска, открива истражувањето спроведено од еден популарен сајт за склопување на вонбрачни врски.

52% од неверните партнери изјавиле дека својата тајна љубовна врска ќе ја прослават на 13 Фебруари па затоа овој ден во Америка се нарекува Денот на швалерите.

5% од нив изјавиле дека Свети Валентин ќе го прослават во друштво на својата тајна љубов ден подоцна, односно на 15 Фебруари, а 12% изјавиле дека Денот на вљубените ќе го прослават на 14 Фебруари и тоа на јавно место во ресторан.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Нови вознемирувачки податоци за штетното влијание на боите за коса!

Avatar

Објавено пред

на

Се докажа дека трајните бои за коса реагираат со димот од цигари и други загадувачи на воздухот, па создаваат една од најканцерогените формули познати на човекот – Н Нитрозамин. Велат дека сите информации за евентуалната штета веќе биле познати, и дека оваа студија само ги споила точките и ја поврзала со опасноста од ракот.

Со оглед на тоа дека повеќето жени редовно ги користат овие препарати, научниците сметаат дека ризикот по здравјето мора да се обелодени преку поширока масовна кампања.

Предупредуваат дека хемикалиите наречени секундарни амини кои се содржат во бојата за коса можат да продрат низ кожата и да останат таму со седмици и месеци, па дури и со години после нанесувањето на боја. Со време овие амини реагираат со димот од цигари и останати издувни гасови формирајќи го смртоносниот Н Нитрозамин.

Н Нитрозамин е забранет да се употребува во козметичката индустрија поради поврзаноста со појава на рак. Професорот Дејвид Левис, еден од авторите на студијата вели: “Во оваа фаза не можеме да бидеме сигурни за количината на Н Нитрозамин кој се создава при реакцијата ни пак нивото на ризикот кој овие состојки го претпоставуваат, но е јасно дека постои потенцијален ризик!“

“Во интерес на безбедноста на потрошувачите, императив е да отвориме независна истрага и да го дефинираме нивото на токсичност на овие компоненти и да го одредиме конкретниот ризик“, вели Левис како заклучок.

Иако со години бојата за коса се поврзува со појавата на рак, вклучувајќи рак на градата, мочниот меур, јајниците, како и леукемија, козметичката индустрија упорно го негира ова тврдење.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 6 часа

Дожд и ветер преку целиот ден, не излегувајте без потреба надвор!

Времето ќе биде облачно и значително постудено со повремени врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места...

ХороскопПред 11 час

Хороскоп за денес (27.02) четврток

ОВЕН Ќе оставите многу позитивен впечаток при нов деловен разговор. Може да очекувате поволна фаза на работа. Личност која живее...

Здравје и убавинаПред 13 часа

Лесен и брз лек за имунитет, победете ја брзо настинката

Едноличната исхрана најмногу ја ослабува способноста на организмот да се избори со болестите.Затоа е важно редовно да консумираме овошје и...

МакедонијаПред 16 часа

(ВИДЕО) Д-р Александар Митов: Важни информации за „Корона вирусот“, на кој начин да се заштитиме и што знаеме

Д-р Александар Митов е магистер по јавно здравје и влијанија на животната средина врз здравјето. Во специјално издание докторот изјавува...

ВидеоПред 16 часа

(ВИДЕО) Му го скрши задното стакло, овој со тарабуката му врати со удар, па инструментот извади тон силината

Видеото кое стана вирално на интернет, во прашање е кавга на двајца, но како што гледаме едниот е доста наелектризиран...

МакедонијаПред 18 часа

ОФИЦИЈАЛНО: ПРВ СЛУЧАЈ НА КОРОНАВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА- заразена жена која патувала во Италија

Во Македонија денеска е регистриран првиот случај на коронавирусот, ова во овие моменти го истакна министерот за здравство Венко Филипче....

СпортПред 21 час

Милвоки преку шампионот Торонто до 50. победа оваа сезона во НБА лигата

Тимот на Милвоки бакс ја забележа победата број 50 во тековната НБА сезона, откако ноќеска на гостински терен го совлада...

СлучувањаПред 21 час

МОНСТРУМ ОД СКОПЈЕ: Си го силувал своето 12-годишно дете!

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против лице осомничено дека сторило кривично дело...

МакедонијаПред 21 час

Уште двајца сомнителни пациенти од коронавирус се испитуваат на Клиниката за инфективни болести

Уште двајца сомнителни пациенти со симптоми на грип се тестираат на присуство на коронавирус, дознаваме од извори од Клиниката за...

Временска прогнозаПред 1 ден

Денес ќе имаме засилен ветер, така што од четврток следуваат дождови а некаде и снег

Денес ќе преовладува поладно време со засилен ветер од југозападен правец, особено во западните делови каде на места ќе достигнува...

НАЈЧИТАНИ