Следете не

Случувања

Предмалку регистриран силен земјотрес во Албанија

Објавено пред

на

Предмалку се тресеше тлото во Албанија, според информациите на ЕМСЦ, земјотресот е регистриран на 22км западно од Елбасан, според истиот извор потресот е со јачина од 4.2 според рихтер.

Потресот кој според првичните информации бил на длабочина од само 2 километри, додека според наши извори, земјотресот силно бил почувствуван и во Охрид.

Кичево

Кичево: Времен прекин на електрична енергија, Бул. „Ослободување“, П.С. Кичево, 11-ти септември, „Надпашино“…

Објавено пред

на

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес 28.10.2021 година – четврток, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување на електрична енергија ќе имаат локалитетите и живеалиштата во следните места на Општина Кичево:

  • Булевар „Ослободување“, 11-ти Септември, Полиција Кичево (Од 10:30 до 12:30 часот)
  • Дел од населба „Надпашино“ и Центар за Диализа „Систина“ – Кичево (Од 13:00 до 15:00 часот)

Инфо: Струја

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден: 28 октомври

Објавено пред

на

1492.- Кристофор Коломбо ја открил Куба на своето прво патување преку Атлантикот и го прогласил за шпанско.

1628 – Кралските трупи под водство на кардиналот Ришелје го окупираа упориштето на Ла Рошел по неколкумесечна опсада.

1636.- Во Кембриџ, Масачусетс, основан е колеџот Харвард, најстарата образовна институција во САД.

1704.- Умре англискиот филозоф Џон Лок, еден од основачите на емпиризмот и либералната филозофија. Тој имал силно влијание врз подоцнежните филозофи, емпиричари и теоретичари на либералното општество и граѓанска држава („Преглед на човечкиот разум“, „Писма за толеранцијата“, „Две дебати за владата“, „Образование“).

1746.- Земјотрес во Перу ги уништи градовите Лима и Калао, при што загинаа најмалку 18.000 луѓе.

1836.- Прогласена е федерација на Перу и Боливија.

1884.- Роден е српскиот композитор, музиколог, педагог и критичар Милоје Милојевиќ, професор на Музичката академија во Белград, еден од основоположниците на музикологијата во Србија. Го основал белградскиот оркестар „Collegium musicum“ („Четири дела за пијано“, „Мелодии и ритми од Балканот“, „Пред величественоста на природата“).

1886.- На островот Бидл во њујоршкото пристаниште, американскиот претседател Гровер Кливленд ја откри Статуата на слободата, подарок од Франција, направена од Фредерик Огист Бартолди.

1891.- Во земјотрес во Јапонија загинаа 10.000 луѓе, а 300.000 останаа без покрив над главата.

1914.- Роден е американскиот микробиолог Џонас Едвард, кој во 1953 година пронашол вакцина против детска парализа.

1918.- По распадот на Австро-Унгарија во Првата светска војна, Националниот комитет ја презеде власта во Прага. Република Чехословачка беше прогласена во ноември 1918 година со претседателот Томас Гариг Масарик.

1919.- Во САД стапи на сила закон со кој се забранува продажба на пијалоци кои содржат повеќе од половина процент алкохол.

1922.- Околу 40.000 црно-кошули фашисти, Бенито Мусолини, маршираа од Неапол на „Маршот кон Рим“. Два дена подоцна, кралот Виторио Емануеле му доверил на Мусолини мандат да формира влада. Фашистичкиот режим траеше до јули 1943 година.

1923.- Умре српскиот политичар и публицист Стојан Протиќ, еден од основачите на Радикалната партија, првиот премиер на Кралството Срби, Хрвати и Словенци. Бил уредник на весниците „Самуправа“ (1881-83) и „Оџек“ од 1884 година.

1932.- Роден е кипарскиот државник Спирос Кипријану, првиот министер за надворешни работи откако Кипар стекна независност во 1960 година. Тој стана шеф на државата во 1977 година, по смртта на претседателот архиепископот Макариос III.

1940.- Италијанските трупи ја нападнаа Грција од Албанија, откако Грција го отфрли ултиматумот на Италија да бара воени упоришта на грчка територија. Со помош на Германците, Грција била окупирана во април 1941 година.

1962 – Заврши кубанската ракетна криза – советскиот лидер Никита Хрушчов објави дека наредил повлекување на ракетите од Куба, а американскиот претседател Џон Фицџералд Кенеди ќе ја укине блокадата на земјата.

1974.- Шефовите на арапските држави, вклучувајќи го и јорданскиот крал Хусеин, усвоија Декларација со која се бара создавање независна палестинска држава.

1982.- Социјалистичката работничка партија на Фелипе Гонзалес извојува убедлива победа на општите избори во Шпанија.

1995.- Во пожар во метрото на главниот град на Азербејџан, Баку, загинаа 289, а беа повредени 270 луѓе.

2000.- Во Косово се одржаа локални избори организирани од администрацијата на ОН, на кои убедливо победи Демократскиот сојуз на Косово на Ибрахим Ругова. Косовските Срби ги бојкотираа изборите, но југословенските власти не ги признаа.

2001.- Американскиот претседател Џорџ В. Буш ја формираше Групата за набљудување на странски терористи, предводена од државниот обвинител Џон Ешкрофт, со задача да ги лоцира и депортира странските државјани кои илегално престојуваат во САД.

2002.- Високиот американски дипломат Лоренс Фоли е убиен во Аман, Јордан. Фоли ја водеше Американската агенција за меѓународна помош и соработка (УСАИД) во американската амбасада во Аман. Тој е првиот западен дипломат некогаш убиен во таа држава.

2005.- Умре големиот театарски и филмски актер Љуба Тадиќ. Бил постојан член на Белградскиот драмски театар, Народниот театар, Ателје 212 и Југословенскиот драмски театар, во кој одиграл голем број забележителни улоги. Глумел во повеќе од 60 филмови и во многу радио и телевизиски драми.

2008.- На изборите на Малдивите, претседателот Маумун Абдула Гејум ја загуби власта по 30 години. Тој ја призна победата на опозицискиот кандидат Мохамед Нашид, кој за време на неговото владеење неколку пати беше затворен поради промовирање на демократијата во тој архипелаг во Индискиот Океан.

2011.- Умре писателот и филозоф Радомир Константиновиќ, најпознат по неговото филозофско-есеистичко дело „Филозофија на Паланка“.

2013 – Умре Тадеуш Мазовјецки, првиот некомунистички премиер во советскиот блок од крајот на Втората светска војна и активист на движењето Солидарност; Почина Александар Тијаниќ, новинар, директор на Српската радио-телевизија.

2018 – Жаир Болсонаро победи на претседателските избори во Бразил и стана 38-ми претседател на оваа земја.

Прочитај повеќе...

Македонија

Ноќта помеѓу сабота и недела започнува зимското сметање на времето

Објавено пред

на

Ноќта меѓу сабота (30 октомври) и недела (31 октомври) поголемиот дел од регионот ќе премине на зимско сметање на времето. Во три часот по полноќ, часовниците се враќаат еден час наназад, односно времето во три ќе се смета како два часот.

Зимското сметање на времето почнува секој последен викенд во октомври и трае до последниот викенд во март следната година, кога повторно настапува летното сметање на времето.

Европскиот парламент на 4 март 2019 изгласа да биде укинато сезонското поместување на времето од 2021 година. Но, Советот на ЕУ сè уште нема донесено конечна одлука, па не е сосема сигурно дека ова ќе биде последното поместување на часовниците во ЕУ.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СпортПред 17 минути

Одбранетиот пенал на македонецот Димитријевски против Барселона, му ја запечати судбината на тренерот Куман

Барселона по поразот од „Рајо Ваљекано“ падна на деветтото место на табелата, по десет кола има само 15 освоени бода,...

КичевоПред 23 минути

Кичево: Времен прекин на електрична енергија, Бул. „Ослободување“, П.С. Кичево, 11-ти септември, „Надпашино“…

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес 28.10.2021 година – четврток, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што прекини во...

На денешен денПред 35 минути

На денешен ден: 28 октомври

1492.- Кристофор Коломбо ја открил Куба на своето прво патување преку Атлантикот и го прогласил за шпанско. 1628 – Кралските...

ХороскопПред 2 часа

Дневен Хороскоп (28 октомври) четврток

ОВЕН Вашата страст и ентузијазам денес ќе ја истакнат вашата креативност. Ова е одличен период за да започнете некое уметничко...

МакедонијаПред 8 часа

Ноќта помеѓу сабота и недела започнува зимското сметање на времето

Ноќта меѓу сабота (30 октомври) и недела (31 октомври) поголемиот дел од регионот ќе премине на зимско сметање на времето....

LifestyleПред 8 часа

🎵„La Casa“: Викендов „Скандал Састав“ и „Зоран Илиев“ во живо ќе бидат задолжени за вашето расположение

Викенд агенда на кичевските локали кои се во соработка со нас. Овој петок 29 ноември, забавите во „La Casa“ продолжуваат...

КичевоПред 11 часа

Кичево вчера: Удрен велосипедист + случен пожар на орман со електрични броила

На 26.10.2021 година во 18.30 часот, во полициската станица Кичево пријавено е дека на улицата „Арсо Војвода“ во Кичево, патничко...

МагазинПред 12 часа

Twitch го тестира копчето за премотување назад

Една од атракциите на Twitch е гледањето на работите во живо, но многумина од нас посакуваа да можеме повторно да...

СветПред 13 часа

Директор на Центарот „Гамалеја“: „Sputnik V“ е ефикасен против новата мутација на ковид

Руската спутник вакцина „Sputnik V“ штити од сите варијанти на корона вирусот, вклучувајќи го и новиот вид делта, изјави за...

Здравје и убавинаПред 13 часа

ОВА СЕ СИМПТОМИ ДЕКА ИМАТЕ ТРОМБ ВО ТЕЛОТО! Обрнете внимание – знаци кои не смеете да ги ИГНОРИРАТЕ

Згрутчување на крвта или тромб е нешто со кое треба да се биде многу внимателен, бидејќи може да го нападне...

НАЈЧИТАНИ