Следете не

Спорт

Катар го претстави футуристичкиот стадион за Мундијалот во 2022 – на што ве потсеќа?

Стадионите кои Катар ги гради за потребите на Светското фудбалско првенство 2022 година, на кое ќе биде домаќин, се скоро при крај. Еден од нив, Ал Вакрах, е веќе готов и со својот изглед ги запали социјалните мрежи.

Стадионот кој има капацитет од 40.000 гледачи, на кој ќе се играат четвртфиналните дуели од Мундијалот во 2022 година, предизвика бурна расправа на социјалните мрежи поради неговиот футуристички изглед.

Стадионот е дизајниран од страна на британско-ирачкиот архитект Даме Заха Хадид, кој почина од срцев удар во 2016 година. Дизајнот на овој фудбалски храм е инспириран од традиционалниот арапски брод „dhow“.

Но, и покрај оригиналната инспирација на архитектот, коментарите на социјалните мрежи за изгледот на стадионот заминаа во сосема поразличен правец, категорично потенцирајќи дека изгледот на стадионот ги потсетува на женски полов орган.

Освен дизајнот на стадионот, фудбалските обожаватели сметаат дека Катар не е најдобра опција за домаќин на Светското фудбалско првенство поради високите температури и жештините. Дизајнерите на стадионите се потрудија да го решат и овој проблем, така што стадионите се опремени со разладувачки системи кои температурата на стадионите ќе ја одржуваат на пријатни 20 Целзиусови степени.

Останува да видиме дали ова Светско првенство ќе биде на ниво какво што го најавуваат или ќе остане запаметено по пеколните горештини и стадионите кои предизвикуваат асоцијации и алузии на женски полови органи.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

БалканПред 3 часа

За овај преубав пар на матура зборуваат сите: Ангела и Дамјан испратија важна порака (ФОТО)

Ангела Богојевиќ (18) и Дамјан Томиќ (19) деновиве се главна тема за јавноста ширум регионот, откако на социјалните мрежи ги...

Временска прогнозаПред 5 часа

Утре попладне дожд и грмежи, УХМР со прогноза за времето до петок

Времето утре ќе биде променливо облачно, попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер,...

КичевоПред 11 час

Сообраќајна несреќа на мотоциклист према с.Извор Кичевско

Од информации на терен дознаваме дека во моментов пристигнува болничко возило и увидна екипа од ПС Кичево поради случена сообраќајна...

МакедонијаПред 22 часа

Фантастично и историско 8-мо место за Македонија на Евросонг 2019 (ВИДЕО+ФОТО)

Спектакуларен настап на нашата Тамара Тодевска во финалето на Евросонг 2019! На фантастичната бина воТел Авив во Израел, нашата Тамара блесна на...

КичевоПред 23 часа

Ученици после 60 години му подарија душа и џагор на првото училиште по македонски јазик во с.Подвис – Кичевско (ГАЛЕРИЈА)

Првото училиште на мајчин македонски јазик во селото Подвис на 16 и 17 мај 2019 година беше посетено од ученици...

СветПред 24 часа

Со цел памет го нападна Арнолд Шварценегер од зад грб додека снимаше јавен настан, брука! (ВИДЕО)

Американскиот актер Арнолд Шварценегер беше нападнат за време на јавен настан во Јоханесбург. На видеото објавено од медиумската платформа еNCA,...

Временска прогнозаПред 24 часа

Сепак нови промени: Ќе почекаме за сонце и топло време, повторно следат дождови

Времето утре ќе биде претпладне сончево со мала до умерена облачност. Во текот на денот ќе дува слаб до умерен,...

ЗабаваПред 1 ден

Водителката на Евросонг имаше непријатна ситуација, ги покажа гаќичките (ФОТО)

Една од водителките на вечерашниот Евросонг е израелскиот модел Бар Рафаели.Таа една од заштитните лица на Израел па затоа организаторите...

СпортПред 1 ден

Кружна трка: Денешни резултати, за најава на уште по возбудлив спектакл утре во Кичево

Со трката во Кичево овој викенд, започна шампионатот на Македонија во автомобилизам. Карактеристично за нас и нашиот авто-мото Клуб –...

МакедонијаПред 1 ден

Мотор со малолетници од Битола се заби во автомобил, итно се пренесени во болница!

Вчера во 16.25 часот на крстосница од улиците „Илија Николовски Луј“ и „Глигор Прличев“ во Битола се случила сообраќајна незгода...

НАЈЧИТАНИ

Close