Следете не

Здравје и убавина

Преку јадење на банани се опушта нервниот систем кај човекот

Avatar

Објавено пред

на

Бананите поседуваат многубројни лековити својства и имаат моќ да ги ублажуваат симптомите на многу болести, освен што имаат пријатен вкус, бананите поседуваат и многубројни лековити својства и имаат моќ за ублажување на многу болести.

Изобилуваат со хранливи материи, витамин А, Б6 и Ц и ги содржат минералите фосфор, манган, магнезиум, калиум и фолна киселина.

Поради поголемите количини на витаминот Б, тие поволно делуваат на нервниот систем. Ја ублажуваат состојбата на депресија и делуваат релаксирачки, бидејќи протеините во текот на варењето доведуваат до создавање на серотонин, хормонот на задоволство и среќа. Кората од бананите многумина ја користат за смирување на кожата по убод или иритација.

Сушените банани исто така се исклучително корисни бидејќи го забрзуваат метаболизмот, производството на хемоглобин, ја зголемуваат мускулната сила и отстрануваат опстипација. При сушењето единствено ја губат течноста и мали количини од витаминот А и Ц, но затоа другите материи се уште поконцентрирани отколку во свежите банани.

Здравје и убавина

Се што е претерано е штетно по нашето здравје, неколку работи кои мора да се знаат

Avatar

Објавено пред

на

Се што не е умерено, се е штетно врз човечкиот организам, еве неколку примери кои можат да ни користат низ животните циклуси:

Антибактериски сапуни

Антибактериските сапуни се добри за одржување на хигиената додека сте некаде на пат, на пример, но доколку ги користите постојано ќе ги уништите и добрите бактерии. За одржување на хигиената доволно е да ги миете рацете со обичен сапун и вода и тоа во времетраење од само 20 секунди.

Спиење

Во просек на секој човек му се потребни осум часа сон. Ако редовно спиете помалку или пак повеќе од 9 часа, не си правите добро. Луѓето не се создадени така да може оптимално да функционираат и размислуваат со премногу или премалку сон. Освен тоа, неурамнотеженото спиење лошо делува на кожата, предизвикува отоци, прејадување, збунетост и депресија.

Избегнување на сонце

На нашето тело му треба витамин Д кој ги одржува коските силни и здрави и кој ја поттикнува работата на имунолошкиот систем. А, за создавање на витамин Д треба да излегуваме на сончева свтелина. Доколку излегувате на сонце помалку од 20 минути, нанесувањето на крема за заштита не е потребно.

Органска храна

Ако на некој производ пишува – органско, тоа не значи дека не е преработено. Внимателно прочитајте ја декларацијата.

На храната не треба да пишува „органско“ за да биде здрава. Држете се до храната која не е преработена или има само неколку додадени состојки и мала количина на шеќер, сол и преработени јагленохидрати.

Вежбање

На нашето тело и ум не им требаат повеќе од 3 до 4 дена кардио/аеробични вежби неделно (секој тренинг од 30 до 45 минути).

Доволно е секоја недела да практикувате тенис, тимски спортови, пливање и едноставни вежби за да останете витки и да ги одржите мускулите силни, можете и само да пешачите. Нема никаква потреба од претерување, освен ако со тоа не се занимавате професионално. Потребно е да знаете дека и врвните спортисти кои постојано се оптоварени со прекумерна количина тренинзи, патат од различни оштетувања на телото.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Се што не сме знаеле за „Аронија“, лековити својства и содржина

Avatar

Објавено пред

на

Аронијата има малку калории и маснотии. Исто така, аронијата содржи импресивно ниво на минерали и витамини. Покрај тоа, лушпата од оваа Бери е исто така добар извор на диетални влакна.
Оваа Бери е исто така добар извор на многу антиоксидантни витамини, како што се витамин Ц, витамин А, витамин Е, бета-каротин и фолати. Можете да одгледувате аронија во вашата домашна градина и да уживате во вашите сопствени, свежи бобинки од аронија. Бобинки ќе бидат зрели кон крајот на летото или раната есен. Потоа можете да изберете бобинки и да ги јадете свежи од грмушка, сурови или преработени на многу различни начини, пишува Здрависимо.

Редовното консумирање на бобинки обезбедува потенцијални здравствени придобивки против рак, стареење и невролошки болести, воспаленија, дијабетес и бактериски инфекции.

Сибирска аронија

Сибирската аронија се нарекува и црна аронија или сибирска боровинка – бидејќи наликува на боровинки и може да толерира многу ниски температури.

Потекло

Сибирската аронија е мала, листопадна грмушка, висока околу 5-8 м, и потекнува од северноамериканските области за кои се знае дека се многу студени. Таа пристигна во Сибир од Северна Америка.

Сибирските бобинки од аронија се богат извор на антиоксиданти, пред се антоцијани. Поради оваа причина, особено сибирската аронија е ценета како неверојатен природен лек за многу болести и состојби.

Аронија и нејзините лековити својства

Аронијата како лек има голем број на предности, пред се поради антиоксидансното, антиинфламаторно и антибактериско дејство.

Може да се користи за подобрување на општата здравствена состојба и за спречување на ризик од многу болести.

Аронијата промовира губење на тежината

Аронијата е малку калорична и масна и содржи диетални влакна и многу хранливи материи. Аронијата ве одржува сити подолго и го подобрува целокупното здравје, што има корисен ефект врз слабеењето.

Го подобрува варењето на храната

Аронијата е богата со диетални влакна, што значи дека го олеснува непречено варење, подобрувајќи го движењето на храната низ цревата. Влакната можат да помогнат против запек, дијареја, грчеви, надуеност и стомачни тегоби.

Во зависност од составот на телото, дневно може да се јадат околу триесет бобинки од аронија.

Превенција од рак

Студиите ја поврзаа аронијата и нејзината содржина на антоцијанин директно со намалување на ризикот од рак на дебелото црево.

Аронијата и спанаќот се особено добри за крвната слика.

Третман на когнитивни нарушувања со помош на аронија

Антиоксидансите во аронија го намалуваат оксидативниот стрес во мозокот, што го намалува ризикот од Алцхајмерова болест, деменција и други когнитивни нарушувања поврзани со стареењето.

Подобрување на видот

Каротените кои се наоѓаат во овие бобинки можат да го намалат оксидативниот стрес во очите, со што се спречува развојот на катаракта.

Антиоксидансите во аронија можат да спречат симптоми на стареење, а поради нивните затегнувачки својства, тие всушност можат да ја затегнат кожата и да направат да изгледате помладо.

Аронија за регулирање на крвниот притисок

Содржината на калиум во аронија е доволно висока за да има забележителен ефект врз здравјето на срцето. Влакната и различните антиоксиданти во аронија играат клучна улога во здравјето на срцето, бидејќи го намалуваат нивото на холестерол и делуваат против слободните радикали.

Аронијата е поврзана и со регулирање на инсулин, што помага да се нормализираат нивоата на шеќер во крвта.

Аронијата најчесто е достапна во форма на сок, екстракт и како прав од аронија, а може да се најде во подобро снабдени продавници за здрава храна.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Народен лек против главоболка, потребни се „Мед, Бел лук, зрна пиперка“

Avatar

Објавено пред

на

Третманите со лук датираат од антички Египет и античка Грција, додека медот е познат по своите антисептички својства. Со комбинирање на овие две намирници, со додавање на зрна бибер, ќе добиете силен домашен лек кој нема да остави штетни ефекти врз вашето тело како лекови против болки.

Стар народен рецепт

Состојки:

– 10 чешниња лук
– 500 грама мед
– неколку зрна пиперка

Постапка:

Излупете чешне лук, пресечете го на половина и ставете го во тегла, додадете бибер и мед. Затворете ја теглата и оставете ја да стои пет дена. Земете една кафена лажичка секој пат кога ќе почувствувате дека главата почнува да ве боли.

Овој домашен лек може да го земете и без оглед на болката – на пр. за зајакнување на имунитетот. Во тој случај, земете една лажичка наутро и една навечер на празен стомак. Исто така, ги неутрализира бактериите во телото, го стимулира и олеснува варењето на храната, ги регулира нивото на шеќер во крвта и крвниот притисок.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 3 часа

На денешен ден – 18 април

1480 година – Родена е Лукреција Боргија, покровител на уметници и научници за време на италијанската ренесанса, вонбрачна ќерка на...

ХороскопПред 6 часа

Хороскоп за денес (18 април) недела

ОВЕН Овој викенд за Овенот ќе биде исполнет со страст и романтика. Ќе се чувствувате особено емотивно, страствено и полно...

Здравје и убавинаПред 10 часа

Се што е претерано е штетно по нашето здравје, неколку работи кои мора да се знаат

Се што не е умерено, се е штетно врз човечкиот организам, еве неколку примери кои можат да ни користат низ...

МакедонијаПред 11 часа

Ковид-19 денешен биланс: 824 новозаболени, 31 починати – од нив најмладиот починат е на 38 години од Битола

Во изминатите 24 часа од направени 3988 тестови, 824 се позитивни на коронавирус, а битката со Ковид-19 ја изгубија 31...

СпортПред 12 часа

Ф1: Луис Хамилтон ја освои 99-тата пол позиција во својата кариера

Луис Хамилтон, возачот на Мерцедес, ја освои пол-позицијата пред трката за Големата награда на Емилија Ромања во Формула 1 шампионатот....

АвтомобилиПред 17 часа

ЕУ забележа нагло зголемување на продажбата на нови автомобили

Вкупната продажба на автомобили во Европската унија се зголеми за 87,3 проценти во март во однос на истиот период минатата...

Временска прогнозаПред 17 часа

Доаѓа циклонска активност која носи врнежи од дожд и грмежи – ова се најновите метео детали

Нашата држава се наоѓа под влијание на циклонска активност која условува доста нестабилно време. Понатаму кон крајот на денов и...

КичевоПред 17 часа

Причина за сечење на 30 годишните врби во центарот на Кичево

Известување во насока за дознавање на вистината и елиминирање на секакви сомнежи околу одстранувањето на 27 годишните врби од пред...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден – 17 април

1492 година – Кристофоро Коломбо доби согласност и пари од шпанскиот крал Фердинанд V и кралицата Изабел за истражување на...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп ( 17 април ) сабота

ОВЕН Генерално сте задоволни со деловната ситуација, денешниот ден ви е многу поволен. Ве очекува исклучително интересно познанство. Ќе се...

НАЈЧИТАНИ