Следете не

Без категорија

При несоница, со овие две вежби на дишење ќе заспиете веднаш

Објавено пред

на

Некогаш се случува и по топла бања и вистинско релаксирање во темница едноставно да не можеме да му се препуштиме на сонот.

Токму во тие моменти како нашиот мозок да прави анализа на сите минати и идни настани, па без разлика на фактот колку се чувствуваме исцрпени, само бледо гледаме во таванот и не можеме да заспиеме.

Специјалистот за дишење Ешли Нис верува дека начинот на кој што дишеме има директно влијание со самото заспивање.

Таа наведува дека самиот процес на дишење има потенцијал да го намали стресот, но и нивото на кортизол во организмот, а истовремено да поттикне природни реакции на релаксација на нашето тело.

Сепак ваквите придобивки се резултат на правилно дишење. Многумина од нас не се свесни дека најголемиот дел од времето дишат низ уста, наместо низ нос.

Ешли смета дека потребно е континуирано да се потенцира ефикасноста на дишењето преку нос. Впрочем, таа нагласува дека ваквиот начин на дишење ја зголемува циркулацијата, ја намалува анксиозноста, го подобрува здравјето на белите дробови и ја зголемува функцијата на мозоко,т како и емоционалната интелигенција.

Како голем поборник за побавно и подлабоко дишење во текот на ноќта, Ешли потенцира дека правилното дишење во моментот кога не можете да заспиете претставува клучот за подобар ноќен одмор.

Па, немате што да изгубите, доколку имате проблем со несоницата, погледнете кои се двете едноставни техники за дишење на Нис:

ВЕЖБА 1: ПРОДОЛЖЕНО ИЗДИШУВАЊЕ

– Ставете ја раката на стомакот

– Вдишувајте и издишувајте низ нос

– За време на дишењето, следете го природниот пораст и пад на абдоменот

– По неколку минути почнете да издишувате подолго отколку што вдишувате

– Повторувајте ја вежбата додека да заспиете

ВЕЖБА 2: ПРЕБРОЈУВАЈТЕ ГИ ИЗДИШУВАЊАТА

– Почнете со неколку вдишувања и издишувања низ нос

– Во период од една до две минути воспоставете бавен модел на дишење

– Почнете да ги броите своите издишувања од 1 до 5 и наназад. Не надминувајте со броење над 5, поентата е да се сконцентрирате на конкретните 5 издишувања. Доколку се изгубите почнете одново.

– Продолжете со броење се додека не заспиете

 

Без категорија

АТВА Маркети со нова акција на производи по екстра намалени цени

Објавено пред

на

Производи на акција по супер неодоливи цени, само во АТВА маркети – Кичево

Прочитај повеќе...

Без категорија

Денес е големиот празник „Александрија“, со векови чествуван во кичевска Белица

Објавено пред

на

Кичевска Белица, денес 26 мај го празнува празникот Александрија кој е посветен на светецот-маченик Свети Александар.

Празнувањето кога не би била ситуацијата со пандемијата од Ковид-19 би започнало најпрво со одењето на жените ден порано во малото црквиче кое го носи името на светецот, ќе одржат молитва за своите најблиски и ќе се дружат.

На денот на празнувањето 26 мај, во црквичето се одржува утринска литургија, па крштевка, па венчавка и во 14 часот ќе започнеше долго очекуваната народна веселба со музичка група.

За оваа веселба секогаш била обезбедена храна и пијалоци. Поканети се сите, особено оние кои го носат името Александар и Александра.

Свети Александар е светец-маченик од Македонија кој служел како војник во војската на римскиот император Максимијан. Пострадал како христијанин кратко пред да биде озаконето христијанството во римското царство. Неговата мајка го зела телото и го погребала.

Празникот Свети Александар (Александрија) се празнува во Белица со векови, а над селото постои мала црквичка, сега обновена, изградена во поново време врз темели на постара базилика која датира од доцноримско време.

Постои претпоставка дека токму таа да ги крие моштите на светецот, а самиот светец да потекнува од ова село кое е доста старо.

Нека ви е честит и вековит празникот наши пријатели беличани и кичевчани!

ФОТО: Архива / porta.mk

Прочитај повеќе...

Без категорија

25. коло во 2. МФЛ ќе се одигра в сабота. ФФМ ги покрива трошоците за тестирање

Објавено пред

на

Комисијата за натпревари на Фудбалската федерација на Македонија донесе одлука сите натпревари од 25. коло од Втора МФЛ – Исток и Запад да бидат одиграни на 01. мај 2021 (сабота) со почеток во 13:00 часот.

Фудбалската федерација на Македонија согласно одлуката од Владата на Република С. Македонија за изменување и дополнување на одлуката за превентивни препораки, член 1, објавена во СЛУЖБЕН ВЕСНИК ќе спроведе ТЕСТИРАЊЕ – Молекуларна RT – PCR Детекција на SARS-CoV-2 (Covid-19) во лабораторијата БИОТЕК во Скопје.

ФФМ го подмирува тестирањето за 25 лица по екипа (18 фудбалери и членови на стручен штаб) и официјални лица на натпревар се додека е на сила мерката за задолжително тестирање пред секој натпревар со Молекуларна RT – PCR Детекција на SARS-CoV-2 (Covid-19).

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СветПред 18 минути

СЗО: Во светот дури милијарда корисници пораст на е-цигарите

Глобалните напори за контрола на тутунот доведоа до значителен напредок во намалувањето на пушењето и заштитата на здравјето на луѓето...

ХороскопПред 15 часа

Месечен Хороскоп (август)

ОВЕН Време е за проценка на задоволството со вашата работа и дали постојат шанси за напредок. Односите со колегите можат...

Временска прогнозаПред 20 часа

Екстремно високи температури, во понеделник топлотен бран!

Нашата држава поради ЕКСТРЕМНО ВИСОКИТЕ температури на воздухот се наоѓа во ПОРТОКАЛОВА ПРЕДУПРЕДУВАЧКА фаза, така ќе се задржи и понатаму...

СветПред 23 часа

(ВИДЕО) Полската полиција имаат метод за возачите на кои им се брза

Полската полиција има совршен метод за оние учесници во сообраќајот кои не го почитуваат законот за безбедност при возење. На...

ХороскопПред 2 дена

Хороскоп, последен за месец јули – (31.07)

ОВЕН Имате впечаток дека околностите се против вас и најверојатно сте во право. Држете се настрана и не залетувајте се...

МакедонијаПред 2 дена

Ковид-19 денешен биланс, вкупно 74 нови случаи, 5 нови од Кичево, по градови сликата на регистрирани е следна

Во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 16, Тетово...

На денешен денПред 2 дена

На денешен ден (30 јули)

1419 година – Хусите, следбеници на егзекутираниот чешки религиозен реформатор Јан Хус, испровоцирани фрлајќи камења кон нивната поворка, упаднаа во...

КичевоПред 2 дена

„Соседската патрола“ на СВР Охрид вчера беше во посета на Кичево

На 27/28.07.2021 година во периодот од 22 до 02 часот, СВР Охрид, на подрачјето на Кичево, ја спроведе превентивна кампања...

ХороскопПред 3 дена

Дневен Хороскоп (30 јули) петок

ОВЕН Денес ќе бидете доста напнати. Луѓето околу вас ќе бидат доста критични и непријатни. Односите со некој надреден (шеф...

ТехнологијаПред 3 дена

PS5 стана најбрзо продаваната конзола на сите времиња

Компанијата откри дека продала 10 милиони конзоли PS5 до 18 јули, осум месеци по премиерата на 12 ноември. На тој...

НАЈЧИТАНИ