Следете не

Автомобили

Пристигна BMW M5 CS, неговата цена драстично варира по земја

Avatar

Објавено пред

на

НАЈСПОРТСКИОТ BMW Серија 5 е најповолен во Америка, додека европските цени варираат од земја до земја.

M5 CS штотуку беше претставен, но се повеќе и повеќе не зборуваат за перформанси, туку дискутираат за цената. Чудно, особено овој BMW претставува веројатно најдоброто што може да го понудат баварската компанија и германската автомобилска индустрија во овој сегмент. И со тоа можеме да кажеме дека и остатокот од светот нема подобра понуда.

На кратко, М5 е суперспортски седан со извонредни перформанси, а перформансите на ЦС се усовршуваат со автомобил со тркачки аспирации. Подобрено во сите егзистенцијално важни области, од шасијата до масите, со 635 КС е сон на многумина.

И тој сон најмалку ќе плати за Америка. Почетната цена во Америка за M5 CS е околу 117.000 евра, додека во Европа е значително повисока. Во Германија тоа не оди за помалку од 180.400 евра, додека во Франција почетната цена е дури 199.900 евра. Во превод, ова значи дека Французинот ќе му плати на CS колку Американецот ќе мора да издвои за истиот ЦС и скоро друг М5.

И сега уште една збунувачка точка што ја разбива тезата дека сè е во даноци. Имено, BMW M5 започнува во Германија по цена од 91.900 евра, додека во Америка чини 103.500 USD, што е за околу 8.000 USD помалку.

Автомобили

ЕУ забележа нагло зголемување на продажбата на нови автомобили

Avatar

Објавено пред

на

Вкупната продажба на автомобили во Европската унија се зголеми за 87,3 проценти во март во однос на истиот период минатата година. Група VW води во продажба на нови автомобили, следени од Стелантис, и Рено на трето место.

Според Европската асоцијација на производители на автомобили, продажбата на нови автомобили во ЕУ се искачи на 1.062,446 примероци во март, што е за 87,3% повеќе од истиот период во 2020 година, кога поради пандемијата на коронавирусот и мерките за штедење продажбата падна на 567.253.

Продажбата на автомобили во Италија се зголеми во март за дури 497,2%, во Франција за 191,7%, во Шпанија за 128% и во Германија за 35,9% во споредба со истиот период минатата година.

Во 27-те земји-членки на ЕУ, повеќето нови автомобили биле продадени во Германија во март – вкупно 292.349 нови автомобили, проследено со Франција со 182.774, Италија со 169.684 и Шпанија со продадени 85.819 автомобилски единици.

Продажбата на нови автомобили во ЕУ се зголеми на 2.560.330 во периодот јануари-март 2021 година, што е за 3,2% повеќе во споредба со истиот период минатата година.

Според производителите, групацијата Фолксваген продала најмногу нови автомобили во ЕУ со 269.035 примероци во март.

По групата Фолксваген следи Стелантис, кој вклучува брендови како „Пежо“, „Фијат“, „Цитроен“ и „Опел“ и продаде вкупно 251.489 автомобили. Групата Рено го зазеде третото место со продадени 98.659 автомобили.

 

Прочитај повеќе...

Автомобили

„Maybach“ добива конкуренција од планираниот редизајн на Ауди А8

Avatar

Објавено пред

на

Ознаката „Horch“ треба да се врати како дел од планираниот редизајн на Ауди А8, и би се користел за најексклузивната верзија на оваа престижна лимузина.

Во тој случај, A8 во продолженото, L издание би послужил како основа, а под хаубата треба да се смета на моќниот мотор W12. Надворешната марка за разликување на оваа верзија, заедно со поголемите алуминиумски тркала, сигурно ќе бидат хромирани детали и ознаката Horch.

Како може да изгледа сето тоа, може да се види на шпекулативните рендери на Никита Чујко, кои неодамна ги објави рускиот сајт Колеса.ру.

Што се однесува до името „Horch“, тоа е тесно поврзано со историјата на Ауди, чии почетоци датираат од крајот на 19 век кога Август Horch (Хорч), кој работел за Карл Бенц, се здружил со деловен партнер за да основа нова компанија.

Horch & Cie. Motorwagenwerke AG е основана во 1904 година, но подоцна го изгуби правото да го користи сопственото име за деловни цели поради несогласувања со нејзините партнери.

(Можен изглед на Ауди А8 не официјално од Kolesa.ru)

(Можен изглед на Ауди А8 не официјално од Kolesa.ru)

Затоа тој беше принуден следната компанија што ја основаше во 1909 година да ја преименува во „Audi Automobilwerke GmbH“ во 1910 година. Името „Ауди“ го избра синот на еден од деловните партнери на Август Хор.

Во 1932 година, Ауди се спои со ДКВ и Вондерер за да формира „Авто унија АГ“, кој во 1965 година беше купен од Фолксваген како „Авто унија ГмбХ“.

Auto Union, во меѓувреме, се спои со NSU и официјално стана Audi NSU Auto Union AG, и на крајот само Audi.

Во текот на следните децении, името „Хорч“ беше нешто заборавено, така што пред неколку години „Ауди“ реши да го „оживее“ и да го искористи за идниот суперлуксузен А8, кој ќе му конкурира на С-класа „Мерцедес-Мајбах“ на пазарот.

Audi A8 Horch ќе им понуди на клиентите повеќе од врвната верзија на A8 L во однос на опремата и луксузот, но без дополнително зголемување на меѓуоскиното растојание.

Како можни погонски агрегати спаѓаат V8 и 6.0-литарскиот твин-турбо W12, кој во моментов не е достапен кај Audi A8 / A8 L.

За разлика од Мерцедес, кој ја користи етикетата Мајбах за некои други модели освен седанот С-класа, Ауди ќе го задржи името Хорч само за потребите на моделот А8.

ФОТО: (Можен изглед на Ауди А8 не официјално од Kolesa.ru)

Прочитај повеќе...

Автомобили

Автомобилските гиганти „Dacia & Lada“ се соединуваат?

Avatar

Објавено пред

на

Дачија и Лада стануваат една посебна деловна единица. Ова е веста од Рено, која покажува колку е важен источниот производствен блок за тој производител. Имено, досега Дачија и АвтоВАЗ беа составен дел од империјата на Рено, а сега ќе бидат разделени, односно имаат свој Управен одбор како и новиот директор Денис ле Ворт.

Идејата е да се создадат попрофитабилни модели во компактниот и среден сегмент на џипови со синергија и платформи за споделување на овие две марки, пишува HAK Magazine.

Првиот модел на Dacia ќе биде теренец од средна големина – Bigster, кој исто така ќе има опција до седум места. Основата ќе биде платформата на Renault-Nissan CMF-B, а овој модел на Dacia ќе служи како модел за многу Лада, кој ќе се вика Нива.

Извор: Hrvatski Revijahak
ФОТО: Аrhiva srpski Autoblog

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 2 часа

На денешен ден – 18 април

1480 година – Родена е Лукреција Боргија, покровител на уметници и научници за време на италијанската ренесанса, вонбрачна ќерка на...

ХороскопПред 5 часа

Хороскоп за денес (18 април) недела

ОВЕН Овој викенд за Овенот ќе биде исполнет со страст и романтика. Ќе се чувствувате особено емотивно, страствено и полно...

Здравје и убавинаПред 9 часа

Се што е претерано е штетно по нашето здравје, неколку работи кои мора да се знаат

Се што не е умерено, се е штетно врз човечкиот организам, еве неколку примери кои можат да ни користат низ...

МакедонијаПред 10 часа

Ковид-19 денешен биланс: 824 новозаболени, 31 починати – од нив најмладиот починат е на 38 години од Битола

Во изминатите 24 часа од направени 3988 тестови, 824 се позитивни на коронавирус, а битката со Ковид-19 ја изгубија 31...

СпортПред 11 часа

Ф1: Луис Хамилтон ја освои 99-тата пол позиција во својата кариера

Луис Хамилтон, возачот на Мерцедес, ја освои пол-позицијата пред трката за Големата награда на Емилија Ромања во Формула 1 шампионатот....

АвтомобилиПред 15 часа

ЕУ забележа нагло зголемување на продажбата на нови автомобили

Вкупната продажба на автомобили во Европската унија се зголеми за 87,3 проценти во март во однос на истиот период минатата...

Временска прогнозаПред 15 часа

Доаѓа циклонска активност која носи врнежи од дожд и грмежи – ова се најновите метео детали

Нашата држава се наоѓа под влијание на циклонска активност која условува доста нестабилно време. Понатаму кон крајот на денов и...

КичевоПред 16 часа

Причина за сечење на 30 годишните врби во центарот на Кичево

Известување во насока за дознавање на вистината и елиминирање на секакви сомнежи околу одстранувањето на 27 годишните врби од пред...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден – 17 април

1492 година – Кристофоро Коломбо доби согласност и пари од шпанскиот крал Фердинанд V и кралицата Изабел за истражување на...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп ( 17 април ) сабота

ОВЕН Генерално сте задоволни со деловната ситуација, денешниот ден ви е многу поволен. Ве очекува исклучително интересно познанство. Ќе се...

НАЈЧИТАНИ