Следете не

Живот и стил

Притисокот кој родителите од Кина го вршат врз своите ќерки за да се омажат до 25-тата година

Avatar

Објавено пред

на

Видео со моќна порака го прикажува притисокот кој родителите од Кина го вршат врз своите ќерки за да се омажат до 25-тата година од животот.

4-минутното видео започнува со реченици на родители упатени кон нивните ќерки, како „Нема да почивам во мир сè дури не се омажиш“„Премногу си пребирлива“ и „Тврдоглава си“.

Фразата „Sheng nu“, која кај нас би се поврзала со терминот „стара мома“, во Кина се користи за девојките кои се сингл во доцните 20-ти години.

„Таа има само просечен изглед. Не е многу убава, затоа е стара мома“ – вели една мајка за својата ќерка, која со солзи во очите седи веднаш до неа.

Во продолжението на видеото, родителите посетуваат „пазари за брак“ и ги изложуваат профилите на своите деца, со цел да им пронајдат соодветен партнер.

Сакајќи да добијат разбирање и поддршка од своите родители, немажените девојки го преплавуваат пазарот со свои фотографии на кои оставаат важни пораки преку кои ги искажуваат своите ставови и чувства. „Не сакам да се омажам само заради тоа да бидам во брак. На тој начин нема да бидам среќна“, „Дури и ако останам сама ќе бидам среќна, самоуверена и ќе имам добар живот“, „Ми треба повеќе време за да ја најдам совршената личност“.

„Не дозволувај притисокот да ја диктира твојата иднина“ – се вели на крајот…

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Живот и стил

Неколку причини зошто жените сакаат мажи со пивско стомаче

Avatar

Објавено пред

на

Секоја девојка ќе забележи момче со совршено извајано тело, но кога станува збор за зрела врска, жените не се заморуваат премногу околу тоа дали нивниот партнер има стомачни мускули или е опседнат со своето торзо.

Еве зошто жените сакаат обични мажи со пивско стомаче…

1. Немаат притисок

Со покрупен маж покрај себе, никогаш немаат грижа на совест затоа што имаат некој килограм плус. Жените обожаваат мажи кои не се опседнати со себе и знаат дека ни тој нема да го очекува истото од нив.

2. Се чувствуваат подобро во своја кожа

Не мора да се измачуваат со размислување дали се доволно згодни за него. Ако се задоволни од себе, свесни се дека и тој ќе биде задоволен од нив.

 

3. Галењето е многу позабавно

Кога тој ги прегрнува се чувствуваат мали, нежни и заштитени.

4. Знае да се забавува

Покрупните мажи се многу поопуштени од мажите со плочки, бидејќи не бројат калории и минути поминати во теретана. Знаат да уживаат во јадењето без да се казнуваат.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Живот и стил

Што прават успешните луѓе после работа?

Avatar

Објавено пред

на

Сите имаме некакви навики по завршување на работните обврски, но што точно прават оние најуспешните? Хафингтон пост, се обиде да ги собере одговорите од најмоќните луѓе на светот, па пренесуваме дел од нивните совети.

Исклучување

Тоа значи дека по напуштањето на канцеларијата потребен ви е вистински одмор, па и да е само еден час. Исклучете се целосно и од мобилните телефони и од компјутерот. Не мора да значи дека ќе спиете, може да испиете кафе со пријател/ка, но без погледнување на телефонот или проверување на електронската пошта.

Излегување на пијалак

Умерената консумација на алкохол не може да ви наштети, па опуштање со еден пијалак добро ќе ви дојде.

Секс

Сексот го намалува крвниот притисок, така што се намалува ризикот од срцев удар и рак на простата, а го подобрува сонот. Сексуалната активност намалува одредени заболувања.

Свирење инструмент

Алан Русбрингер, уредник на Гардијан, секојдневно успева во распоредот да вметне дваесетминутно свирење на пијано. На тој начин се опушта и добива поголема мотивација за работа. Тоа не мора да биде токму пијано, туку било кој инструмент е добредојден, па и да сте почетници. Но, треба да знаете и дека слушањето добра музика, дејствува добро на расположението.

Екотерапија

Ова не е ништо комплицирано, едноставно прошетка или пикник на чист воздух.

Квалитетен сон

Ова не треба дополнително да се споменува, но оптимални часа на спиење морате да пронајдете.

Семејство

Дружење со семејството или со блиските пријатели секогаш доаѓа добро по напорниот работен ден. Не ги заборавајте, тие се секогаш тука кога нешто не ви оди како што треба.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Живот и стил

Мислите на едно двегодишно дете

Avatar

Објавено пред

на

Американскиот писател и комичар Џејсон Гуд следејќи го својот 2 годишен син, се обидел да сфати за што тој размислува. Прочитајте што сè е „врзано” во главата на едно две годишно детенце.

Сакам да си играм со на тато телефонот! Сакам да ги облечам на мама чевлите. Соблечете ги мамините чевли! Сакам да го отварам и затворам термосот. Сакам да го уклучувам и исклучувам светлото на микробрановата печка. Дали тука има уште некој со чиј телефон не сум си играл? Морам да притискам некои копчињаааа!

Сакам да ја подигнам мачката држејќи ја за врат. Сакам да ги фрлам сите четки за заби во мијалникот. Ужас, гладен сум! Мразам овошје! Сакам да станам од столицата. Сакам да си играм со iPad-от. Сакам надвор. Би ги соблекол панталоните. Не ми се допаѓа маицата која ја носам.

Сакам да си играм со телефонот на мама, морам да притискам некои копчиња!!!

Жеден сум! Не, сепак не е тоа. Супер, тетрапак сок. Сега ќе го притиснам и ќе се полијам. Каде е тато? Каде е мачката? Каде е мама? Мама си отиде засекогаш. Ух, еве ја мама. Сакам да си играм со нејзиниот телефон.

Повторно сум гладен. Нема врска. Соблечете ми ги овие панталони. Не ми ги соблекувајте панталоните. Умирам од глад. Сакам грав, но не знам како да кажам. Конечно грав. Сакам да ги фрлам зрната грав. Зошто овие панталони се сè уште на мене? Ох, некој дојде. Се прашувам дали има телефон.

Уморен сум. Не сум уморен. Сакам да се шетам, но не сакам да излегувам надвор. Не, не сакам да останам внатре. Одма мора да притиснам некое копче. Мразам пелени. Ме чеша окото. Оооо дали е тоа мојот прст? Престанете да се обидувате да ми ги соблечете панталоните! Ги мразам овие панталони.

Уморен сум. Престанете да ме прашувате дали сум уморен. Каде е онаа играчка која вели: Бииип! Сакам да се капам облечен. Пуштете ја мојата омилена песна. Каде е мачката? Што се случува со мојата маица? Дали се слушна куче што лае? Не се обидувајте да ми ја соблечете маицата!

Сакам да го видам кучето. Не, не надвор. Сакам да го видам кучето дома. Дали мојот пенис е сè уште тука? Добро е. Ми се мочка. Досадно ми е.

Одиме од почеток.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 3 часа

Првите анализи покажуваат снежна зима во нашите краишта со студени воздушни маси и температури до -20°C

Според првичните и моментални анализи со кој ние располагаме, секако и со помош на најпрецизните метеоролошки модели во светот, претстојната...

ЗанимливостиПред 3 часа

Еве зошто пластичните шишиња за вода се користат само еднаш

Според едно ново истражување се докажа дека наполнето пластично шише содржи повеќе бактерии од тоалетна школка. Поточно, има речиси 300.000...

Здравје и убавинаПред 3 часа

Научници проучија зошто некои луѓе заболуваат од рак, а други не..

Една од најважните цели на денешната наука е насочена кон истражувањето за канцерот, втор најчест причинител на смрт во светот,...

Здравје и убавинаПред 3 часа

Лек од само 2 состојки лечи испукани пети и проширени вени за 10 дена

Кога се работи за стапалата, најчест проблем се испуканите пети и сувата кожа. Тие се последица на недостаток на влажност...

Здравје и убавинаПред 3 часа

Алуминиумската фолија ги лекува болките во грбот и вратот

Ако чувствувате болки во грбот и рамената, колената или на друго место од телото, ставете алуминиумска фолија на болното место...

Живот и стилПред 3 часа

Неколку причини зошто жените сакаат мажи со пивско стомаче

Секоја девојка ќе забележи момче со совршено извајано тело, но кога станува збор за зрела врска, жените не се заморуваат...

МакедонијаПред 5 часа

Голем број на новозаразени од Ковид-19, вкупно 194, 2 лица починати

Во последните 24 часа се направени 1697 тестирања, а регистрирани се 194 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 77 -Куманово...

ЗабаваПред 6 часа

Како да плаќате помали сметки за струја?

Сезоната на греење почна, а за да ја поминете во топол дом, ви претставуваме неколку начини како да заштедите на...

ТехнологијаПред 6 часа

Повеќето автомобили на улиците се бели, дали знаете зошто? (ВИДЕО)

И покрај богатата понуда на нијанси, клиентите обично избираат бела боја на автомобилот! Според достапните податоци, белата боја доминира во...

ТехнологијаПред 6 часа

За прв пат по 10 години, пристигнува нова Википедија

Промените ќе се воведат постепено, во подолг период, за да им се даде на корисниците можност да испробаат нови опции...

НАЈЧИТАНИ