Следете не

Спорт

„Проголтав многу работи поради репрезентацијата“ – интервју со првиот човек на ФФМ

Avatar

Објавено пред

на

Македонскиот фудбал успешно го заврши „проектот – Европско првенство“. На задоволство, буквално, на секој поединец во Македонија. Но, на огромно задоволство и на првиот човек на ФФМ, Муамед Сејдини кој ќе остане запишан како првиот претседател на фудбалската федерација под чие водство националниот тим е дел од друштвото на најдобрите на Стариот континент. Мина Сејдини, сепак, и бурен период изминативе години на чело на ФФМ па сега, по првичното стивнување на емоциите во Тбилиси, отворено проговорувајќи за историскиот успех, од свој агол…

„Може само да им честитам на фудбалерите за оваа радост која ни ја приредија на сите нас. Покажаа неверојатна сила, храброст и единство, сосема заслужено издвојувајќи се како нови наши спортски херои. Знам под каков притисок поради големите очекувања беа пред натпреварот во Грузија, но го издржаа сето тоа и покажаа големина во Тбилиси. Но, верувајте некако бев убеден во овој успех, уште пред да почнат финалните баражи со Косово и со Грузија во Лигата на нации. Многу труд и енергија беа дадени изминатиот период за да сето тоа се пропушти така лесно.

Среќен сум кога гледам како и Албанците сега со сето срце навиваат за македонската репрезентација…

Во Тбилиси ве понесоа емоциите па се впуштивте и на терен меѓу фудбалерите…

„Ме понесоа емоциите, а ме понесе и нивната радост. Прекрасно беше да се гледа сето тоа… Не можев да се воздржам на единството кое го демонстрираат, на радоста која заеднички ја споделуваат, на песните на терен, на солзите кои заеднички ги делат. Јас најмногу сум горд на заедништвото кое го отсликува оваа репрезентација без разлика на вера и нација. Знаете ли колку ме прави среќен кога гледам како и Албанците во Македонија сега со сето срце навиваат за македонската репрезентација. А, да не се лажеме, не било секогаш така во минатото. Може само да кажам дека успеавме, и на тој план.“

Меѓутоа имаше и „теории на заговори“ во јавноста пред натпреварот со Косово во полуфиналето од Лигата на нации. Под силен товар и притисок беа и репрезентативците Албанци во селекцијата.

„Огромен камен ми падна од срцето кога победи Македонија. Затоа што, без разлика колку јас ја знам вистината, во фудбалот се може да се случи на терен. Не сакам ниту да помислам што се ќе беше ако загубевме, не сакам ниту да замислам на што се ќе беа подложени истите овие фудбалери кои сега се слават. А, фудбал е тоа… секако дека може и да загубат.“

Проголтав многу работи само во интерес на репрезентацијата

Но, не само неофицијални шпекулативни прозивки, имаше и прозивки за начинот на кој ја водите федерацијата, незаинтересираноста за репрезентацијата…

„Добро, проголтав многу работи изминатиов период само и само во интерес на репрезентацијата. Мојата суета ја оставив на страна затоа што знаев дека имаме многу повисоки цели. И верувајте така ќе биде и секогаш во иднина. Молчев иако ме погодија многу нешта, но само затоа што знаев дека нема потреба некој да го нарушува мирот на репрезентацијата, затоа што знам дека трпението ги лечи сите рани. Трпението и заедништвото се клучните моменти кои на крај и не доведоа до овој огромен успех. Единството, меѓу различните ставови и различните карактери, кое владее во репрезентацијата но и во структурите на ФФМ верувајте е клучот Македонија да се најде фудбалски меѓу најдобрите во Европа.“

И капитенот Горан Пандев на прес-конференција отворено истакна дека во моментите кога беше крајно неизвесно неговото доаѓање во Скопје пред мечот со Косово некои од ФФМ не се потрудиле да прашаат и како е, секако алудирајќи на вас.

“Горан Пандев е најголемото име во историјата на македонскиот фудбал, и секој негов став, размислување или сугестија треба не само да се почитува, туку и да ве натера на делување во интерес на фудбалот. Меѓутоа верувајте јас никогаш не сум имал, сакал и инсистирал на директен контакт со фудбалерите за да не се свати на погрешен начин, и од фудбалерите и од јавноста. Можеби е грешка што ете тогаш не остварив директен контакт, но јас така размислувам. А сите знаат дека ФФМ беше максимално инволвирана потегнувајќи бројни релации за да се реши случајот. Во конкретниот случај верувајте цело време бев во тек со ситуацијата. На селекторот, кој секако е контактот со фудбалерите, во неколку наврати му пренесов да се побара се што треба за фудбалерите. Дека подготвени сме и имаме можност да испратиме и приватен авион само да ги донесеме Пандев и Елмас во Македонија. Но, јас ниту сум сакал ниту некогаш во иднина ќе се експонирам меѓу репрезентативците. Никогаш не сум бил ниту во хотел, ниту во соблекувална меѓу нив затоа што сметам дека не ми е таму местото. Тие си имаат свое поле на дејствување, јас свое, но сето тоа единствено кон заедничката цел – успехот кој сега го добивме.”

План за изградба на комплетно нов стадион со капацитет од околу 12.000 седишта

Успехот е тука. ФФМ ќе добие загарантирани 9,25 милиони евра од УЕФА за пласманот на ЕП. Се има ли било каков план и стратегија за инвестирањето на тие средства, кои сигурно ќе бидат и повеќе, за дополнителен развој на македонскиот фудбал?

„Веќе од претходно кажавме дека 30% од средствата или нешто повеќе од три милиони евра ќе бидат награда за фудбалерите кои се најзаслужните за овој успех. Но, секако дополнително ќе бидат сериозно инвестирани пред се за конечно инфраструктурно докомплетирање на стадионите во земјава, иако веќе тоа е стартувано и набрзо ќе заврши во Битола, Прилеп, Штип, Џепчиште, Кавадарци, Охрид… Македонија мора секаде да има стадиони како што треба на кои и секој гледач ќе се чувствува пријатно. Секако неизбежно е и дополнително инвестирање во младите категории затоа што е тоа иднината на фудбалот.“

Се планира ли некаков позначаен проект?

„Постои идеја сега да се изгради стадион до ФФМ. Мојата идеја е да биде со капацитет меѓу 10.000 и 12.000 седишта, и да бида согласно највисоките европски стандарди како би можеле да играат сите репрезентативни селекции. Но, се е тоа засега само план. Нема ништо во моментов конкретно околу тоа, па ќе видиме. Важно е дека овој огромен успех кој ни го подарија фудбалерите мора да го искористиме на најдобар можен начин како Македонија во иднина секогаш би била во континуитет на местото меѓу најдобрите на Стариот континент“.

Интервју за порталот Екипа.мк

Одобрено од ФФМ.

Спорт

Хаос во Барселона, денес уапсен поранешниот претседател Бартомеу, по предходен претрес на канцелариите од финансиската полиција

Avatar

Објавено пред

на

Во акцијата на шпанската полиција по претресот во канцелариите, денес бил уапсен поранешниот претседател на фудбалскиот клуб Барселона – Хосеп Марија Бартомеу, а по претресот во канцелариите, објави шпанското радио Кадена Сер.

Регионалната полиција потврди дека се уапсени неколку лица, а по истрагата на финансиската полиција, пренесува Ројтерс.

Барселона потврди дека биле извршени претреси во канцелариите на клубот, но повеќе детали за самата акција не биле откриени.

Шпанските медиуми објавија дека операцијата е поврзана со минатогодишниот „Барсаж“, во кој клупските власти беа обвинети за одредена кампања на сегашни и поранешни играчи кои беа критички настроени кон клубот и тогашниот претседател Хосеп Марија Бартомеу.

Бартомеу и неговиот одбор на директори минатата година поднесоа оставки поради полемиката околу Лионел Меси.

Новиот претседател на Барселона ќе биде избран следната недела.

ФОТО: metro.co.uk

Прочитај повеќе...

Спорт

(ВИДЕО) Ноќеска од мексиканската лига го имаме евроголот на годината од 45 метри

Avatar

Објавено пред

на

Двата водечки клуба во Мексико остварија победи во 8. коло. Клуб Америка ја пречека Пачука и славеше со 2:0 (2:0), додека Круз Азул покажа зошто е лидер на шампионатот, па успеа да го победи Леон на гости со 0:1 (0:0).

Санчез виде дека гостинскиот голман Устари излезе повеќе отколку што требаше, па го совлада од скоро половина терен. Од оддалеченост од околу 45 метри со прекрасен удар стави гол за паметење…

После тој погодок, Акино ги постави конечните 2:0, а интересно е што стрелецот на овој одличен погодок Санчез, доби црвен картон на крајот од мечот.

Погледнете ги највозбудливите моменти од натпреварот, додека евроголот е на 1 минута и 40 секунди во видеото:

Прочитај повеќе...

Спорт

Ова се најновите фудбалски трансфери во нашата „Втора лига“ исток и запад

Avatar

Објавено пред

на

Вецко Вренцоски (Влазрими) - Кичево

ВТОРА ЛИГА ИСТОК

Брегалница
Дојдоа: Владимир Дујовски (Кит-Го), Муарем Муарем (Работнички), Христијан Торнески (Пелистер)
Заминаа: Сашо Шопоски (Тетекс), Анес Османоски (Борец)

Тиквеш
Дојдоа: Александар Анѓелков, Стефан Костовски (Росоман 83), Кристијан Костовски, Филип Костовски (Силекс), Петар Љамчевски, Едиз Спахиу (Гостивар), Стефан Костов
Заминаа: Ристе Илијовски (Пелистер), Дарко Грозданоски (Силекс), Лука Трајкоски, Ванче Шиков (Борец), Андреј Лазаров (Работнички), Александар Мишов (Академија Пандев), Ристе Размовски (Пелистер), Благој Стојанов (Кожуф), Далибор Костовски (Плачковица)

Кожуф
Дојдоа: Благој Стојанов (Тиквеш), Раде Ристенски (Хохланд), Борче Ужевски (Слога 1934)
Замина: Ристе Каракамишев (Силекс)

Кит-Го
Дојдоа: Бојан Рајков (Вардари), Александер Борха Кордоба (Борец), Кире Трпчевски (Хапоел Ришон), Кристијан Трпчевски (Њу Старс)
Заминаа: Алпај Јусуф (Кадино), Петар Најдов (Победа), Владимир Дујовски (Брегалница)

Саса
Дојдоа: Јовица Радевски (Плачковица), Христијан Вецески (Работнички), Глигор Дончев, Андреј Ричков (Осогово), Филип Димоски (Победа), Дејан Ангов (Беласица)
Заминаа: Христијан Стојановски (Тетекс), Дејан Маркоски (Скопје), Мики Ѓеоргиевски, Филип Гоцевски (Малеш)

Слога 1934
Дојдоа: Дамјан Ивановски (Плачковица), Михаило Митров (Борец), Христијан Кукески (Рененс)
Заминаа: Борче Ужевски (Кожуф)

Осогово
Дојдоа: Матеј Андов (Работнички), Благој Истатов, Никола Спасов, Васко Коцев (Беласица), Христијан Коцев (Кораби), Александар Поповски, Ристе Размовски (Пелистер), Дарио Наумовски (Победа), Сумер Хасан (Дрита)
Заминаа: Христијан Крклински (Црно Буки ЗЛ), Ѓорге Глигоров, Слаѓан Митевски (Силекс), Глигор Дончев, Андреј Ричков (Саса), Методија Велковски (Струга), Димитар Иванов, Силвио Ангеловски (Тетекс), Андреј Ивановски (Детонит), Филип Манасиевски (Борец)

Победа
Дојдоа: Петар Најдов (Кит-Го), Мирко Симјановски (Тетекс), Кирил Неделков (Плачковица), Дарко Грозданоски (Силекс)
Заминаа: Филип Димоски (Саса), Дарио Наумовски (Осогово)

Плачковица
Дојдоа: Далибор Костовски (Тиквеш), Виктор Пешевски (Скопје), Андреј Јошевски (Росоман 83)
Заминаа: Дамјан Ивановски (Слога 1934), Кирил Неделков (Победа), Јовица Радевски (Саса), Бобан Тасевски (Росоман 83)

Росоман 83
Дојдоа: Дарко Божиноски, Илија Ристески (Вардар Н.), Бобан Тасевски (Плачковица), Стефан Тодоровски (Младост 1930), Христијан Тодоровски (Напредок (КР)), Христијан Свртиновски, Борче Макешоски (Јунајтед), Михо Андреевски (Тус 1903)
Заминаа: Александар Анѓелков, Антонио Јанев, Стефан Костовски (Тиквеш), Борче Сркески, Александар Златевски (Делфинес), Борче Димовски, Дарко Мојсовски, Бранко Андонов, Игор Ѓорѓиев, Никола Вареловски (Вардар Н.), Андреј Јошевски (Плачковица)

ВТОРА ЛИГА ЗАПАД

Скопје
Дојдоа: Иван Настевски, Христијан Кировски (Гостивар), Дарио Десниќ (Борец), Михајло Јакимоски (Кораби), Дејан Маркоски (Саса), Филип Лазаревски (Работнички), Филип Стојановски (Пелистер)
Заминаа: Божидар Митревски (Силекс), Изет Ајрулаху (Македонија ЃП), Виктор Пешевски (Плачковица)

Велешта
Дојдоа: Бујамин Асани (Феризај Косово), Бојан Спиркоски (Силекс), Агон Хајредини (Струга), Илбер Лума (Вардари)
Заминаа: Арион Зиба (Струга), Стефан Петрушевски (Охрид)

Гостивар
Дојдоа: Љавдрим Скендери (Тетекс), Јетон Шахини (Дрита), Сејдиахмет Зендели (Влазрими 77), Артан Велиу, Јасир Селмани (Ренова), Премтим Јакупи (Лапи Косово), Дејан Силјановски (Борец), Али Дерала (Арда Спор)
Заминаа: Петар Љамчевски, Едиз Спахиу (Тиквеш), Иван Настевски, Христијан Кировски (Скопје), Ферат Рамани (Шкендија), Адмир Демири

Охрид
Дојдоа: Роберт Митев (без клуб), Аде Мазари (Струга), Стефан Петруѓевски (Велешта)
Заминаа: /

Кораби
Дојдоа: Мргим Дани (Влазрими 77), Арменд Алиу, Валон Незири (Ренова), Енис Садики (Вардари), Нуран Халими (Дрита)
Заминаа: Вулнет Ислами (Ренова), Христијан Коцев (Осогово), Михајло Јакимоски (Скопје), Филип Алексовски (Македонија ЃП), Мурат Адили (Борец)

Влазрими 77
Дојдоа: Мусли Лика (Дрита), Вецко Вренцоски
Заминаа: Мурат Адили (Борец), Мргим Дани (Кораби), Сејдиахмет Зендели (Гостивар), Бесир Исени (Струга), Билал Исени (Шкупи)

Кадино
Дојдоа: Алпај Јусуф (Кит-Го), Никола Димовски, Кристијан Ристовски (Тетекс), Давид Ристовски (Македонија ЃП), Мергим Љутфиу (Вардари)
Заминаа: Ринор Ајдини (Тетекс), Борис Јаќимовски (Беласица)

Тетекс
Дојдоа: Божидар Митревски (Силекс), Ринор Ајдини (Кадино), Димитар Иванов, Силвио Ангеловски (Осогово), Христијан Стојановски (Саса), Сашо Шопоски (Брегалница), Хусеин Демири (А&Н Косово), Донарт Бајрами (Вардари)
Заминаа: Христијан Вецески (Работнички), Валон Зеќири (Дрита), Мирко Симјановски (Победа), Илјаз Цилафи (Беса 1976), Марко Стојчески (Телеоптик), Љавдрим Скендери (Гостивар), Роберт Димитриески, Филип Јовановски, Марио Мицевски, Давор Ѓурчиноски (Љуботен), Никола Димовски, Кристијан Ристовски (Кадино), Кристијан Јовановски (Маџари Солидарност)

Дрита
Дојдоа: Амир Јашар, Дејан Лескароски, Куштрим Таири, Шпенд Асани, Рони Синани, Елмир Алији (Вардари), Валон Зекјири (Тетекс)
Заминаа: Осман Даци (Влазнија Косово), Сумер Хасан (Осогово), Зирап Имери (Ринија 98), Јетон Шахини (Гостивар), Харбин Емини (Сарај), Мусли Лика (Влазрими 77), Орхан Мифтари (Фортуна), Зоран Балдовалиев, Нуран Халими (Кораби)

Вардари
Дојдоа: /
Заминаа: Бојан Рајков (Кит-Го), Амир Јашар, Дејан Лескароски, Куштрим Таири, Шпенд Асани, Рони Синани, Елмир Алији (Дрита), Енис Садики (Кораби), Илбер Лума (Велешта), Халил Бериша, Аган Локи, Егзон Азири (Беса 1976), Ариан Ејупи (Арсими), Мергим Љутфиу (Кадино), Донарт Бајрами (Тетекс)

Извор: MakFudbal.mk

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 4 часа

На денешен ден – 2 март

1824 година – Роден е чешки композитор, диригент и пијанист Бедрих Сметана (Бедрич), чие дело е успешна синтеза на фолклорот...

МакедонијаПред 6 часа

Хороскоп за денес (02.03) вторник

ОВЕН Зафатениот Овен овој месец го очекува исполнување на целите со саканата личност. Ова значи дека овој месец ќе бидете...

Здравје и убавинаПред 11 часа

Започнува сезоната на алергии, полен, реакции и инфекции, овие информации треба да ги знаат тие кои страдаат

Веќе влеговме во периодот на почеток од сезоната на алергии, што предизвикува многу тешкотии кај луѓето кои страдаат од тоа,...

МакедонијаПред 13 часа

Денес повеќе оздравени од новозаболени од Ковид-19, ова е билансот по градови

Во последните 24 часа се направени 1.208 тестирања, а регистрирани се 234 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 99 -Прилеп...

Временска прогнозаПред 13 часа

Месечна временска прогноза – Снегот сеуште неизвесен, март месец може вистински да не изненади

Иако климатолошката пролет започна денеска, сепак сеуште сме календарски зима. Во продолжение следува месечната временска прогноза за овој месец: Според...

СпортПред 14 часа

Хаос во Барселона, денес уапсен поранешниот претседател Бартомеу, по предходен претрес на канцелариите од финансиската полиција

Во акцијата на шпанската полиција по претресот во канцелариите, денес бил уапсен поранешниот претседател на фудбалскиот клуб Барселона – Хосеп...

МакедонијаПред 14 часа

А2 Кичево-Охрид утре со времен прекин поради најавено (минирање) на Пресека

Од АМСМ известуваат дека утре на ден 02.03.2021 (вторник) на патниот правец А2 Кичево – Охрид, на делницата Пресека – с.Врбјани, сообраќајот ќе...

МакедонијаПред 15 часа

РКЕ одлучи од вечерва горивата да поскапат, ова е новата цена

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги пертходната недела донесе одлука со која се изврши зголемување на малопродажните цени на...

Временска прогнозаПред 20 часа

Од денес започнува климатолошката пролет, потоплиот дел од годината

Од денес и официјално започнува климатолошката пролет, што значи  дека полека но сигурно одиме кон топлиот дел од годината. До...

МакедонијаПред 21 час

Денес на пладне Регулаторна ќе донесе одлука за новите цени на горивата

Денес на пладне Регулаторната комисија за енергетика ќе ја објави одлуката за новите цени на нафтените деривати кои ќе стапат...

НАЈЧИТАНИ