Следете не

Култура

Програма за оваа година на Кичевската Коњаница и нешто повеќе за неа

Avatar

Објавено пред

на

Со одлука на Здружението за развој на с.Козица – КОЗИЦА од – Кичево на ден 08.07.2015г во Село Козица, се оформи Коњаница препознатлива по името: МАНАСТИР ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА ПРЕЧИСТА – КИЧЕВСКА КОЊАНИЦА за време на оформувањето присутни беа претставници од Кичевската, Демирхисарската, гостиварската и ресенската околија.

Коњаницата на ден 27.07.2018г со Благослов и свечена заклетва, тргнува од Манастирот Пресвета Богородица Пречиста – Кичево со а на ден 31.07.2018г пристигнува во славното Крушево.

Коњаницата поминува низ повеќе населени места кои гравитираат околу градовите Кичево и Демир Хисар и тоа: Манастирско Доленци, Србјани, Градот Кичево, Другово, Пополжани, Видрани, Брждани, Свињишта, Козица, Белица, Прострање, Велмевци, Илино, Смилево градот Демир Хисар, Прибилци, Журче, Острилци и други села. Патот до Крушево е долг но чест е да се биде дел од оваа коњаница.

Коњаница која се враќа и поминува во најреволуционерите краеви на Македонија и тоа: Кичевскиот, Крушевскиот, Демир Хисарскиот! На овие простори делувале најпознатите Македонски синови кои своите животи ги положиле за својата татковина. Да го зачуваме делото на сите знајни и незнајни јунаци кои се колнеле во крстот и камата и гинеле за Македонија. Целта и патот на оваа коњаница не е само да се стигне до Крушево туку низ секое едно село низ секое место да оддадеме почит на сите херои од овие наши најреволуционерни краишта а ги има премногу.
Накратко за револуционерната историја на Кичевско – Демирхисарската околија, значењето и битната помош на Војводите и Комитите од страна на Манастирот Пресвета Богородица Пречиста-Кичево:
Првите никулци на Македонската Револуционерна Организација започнале со револуционерната работа на Ѓаконт Јосиф на Манастирот Пресвета Богородица – Пречиста, и на учителите на повеќето села.
По направените обиколки и првите контакти со печалбарите по Кичевско -Демирхисарските села Пере Тошев заедно со Јосиф во 1878 година ја формираат првата вооружена чета на чело со Дуко Тасев, а во чии редови бил и Јордан Пиперката од с.Козица. Тие ќе бидат предводници на познатата Брсјачка буна во 1880 година. Исто така, на 2 Август 1903, започнува востание на чело со Арсо Војвода и Јордан Пиперката – Кичевско Демирхисарски ВОЈВОДА.
ПРОГРАМА

ДЕН 1. 26.07.2018година (Четврток)
• Од селото Србјани коњаниците се упатуваат кон место викано Ѓурѓејца за да оддадат почит кон паднатите херои за Македонија т.е. битка единствена која комитите ја добиле после задушувањето на Илинденското востание.
• Пристигнување на коњаниците во Манастирот Пресвета Богородица Пречиста – Кичево

ДЕН 2. 27.07.2018година (Петок)
• 7:30ч Богослужба во Манастирот Песвета Богородица Пречиста Кичево
• 9:30ч Заклетва на Комитите
• 10:30ч Поаѓање од Манастирот Св.Пречиста Богородица низ селото Србјани кон градот Кичево
• 12:00ч Спојување со Мавровската Коњаница кај Здружението на возачи Кичево
• 12:15ч Влегување во Градот Кичево и свечено дефиле.
• 13:00ч Влегување во Црквата Св. Петар и Павле
• 14:30ч Ручек за коњаниците во Ресторанот ЛУНА Кичево
• 15:30ч Поаѓање на којаниците кон селото Козица низ селата Другово, Пополжани, Видрани, Брждани и Свињишта.
• 20:00ч Комитска Вечер во Село Козица

ДЕН 3. 28.07.2017година (Сабота)
o 06:00ч Поаѓање од с.Козица кон с.Велмевци низ селата Белица и Прострање
o 11:00ч Пристигнување во селото Велмевци
o 12:00ч Од селото Велмевци се оди преку селото Големо Илино до Манастирот Св. Илија (Илинска планина)

ДЕН 4. 29.07.2017година (Недела)
• 05:00ч Поаѓање од Илинска Планина Манастир Св. Илија кон Смилево
• 18:00ч Пристигнување во Смилево
• 20:00ч Комитска вечер

ДЕН 5. 30.07.2017година (Понеделник)
• 05:00ч Поаѓање од Смилево кон Прибилци
• 11:00ч Пристигнување на коњаниците во Демир Хисар
• 16:00ч Пристигнување на коњаниците во Прибилци
• 20:00ч Комитска Вечер

ДЕН 6. 31.07.2017година (Вторник)
• 05:00ч Поаѓање на коњаниците од селото Прибилци кон Крушево
• 18:00ч Спојување со Скопската коњаница и влегување во Градот Крушево

ДЕН 7. 01.08.2017година (Среда)
• Свечено Дефиле низ Градот Крушево
ДЕН 8. 02.08.2017година (Четврток)
• Поаѓање кон Мечкин камен и учестување во манифестацијата. 10 дена Крушевска Република

Да е за многу години!Борбата за Македонија никогаш не запира!!!

Култура

Lupin 2 – Продолжението на серијата пристигнува на Netflix побрзо отколку што очекувавте

Avatar

Објавено пред

на

Lupin 2 пристигнува. Netflix веќе најави продолжување на серијата, така што втората сезона ќе биде претставена ова лето на сервисот за стриминг.

Серијата дебитираше во јануари и се базира на романот за Арсен Лупен. Главната улога ја игра Omar Sy, кој го игра Assane Diopa, господин и крадец.

Првата сезона имаше пет епизоди и ја направија George Kay и François Uzan. Наскоро ги престигна Queen’s Gambit и Bridgerton и стана најпопуларна на платформата Netflix.

Прочитај повеќе...

Музика

(ВИДЕО) Влатко Миладиноски посвети песна за својата ќерка во негова изведба, станува збор за безвременската „Те кажувает, бре Илиној моме“

Avatar

Објавено пред

на

Ова неделно попладне нашиот кичевчанец Влатко Миладиноски на својот ЈутТјуб канал објави нов видео запис од безвременската стара македонска песна „Те кажувает, бре Илиној моме“.

Како што пишува Влатко на својата фејсбук страница песната е посветена на својата ќеркичка Илина која во еден миг се појавува во видеото и пријатно ги изненади музичарите

Маестралната изведба и обработка е дело на оркестарот на братот маестро Златко Миладиноски во емисијата „7/8“

Слушнете за што станува збор и уживајте:

Прочитај повеќе...

Култура

Св.Атанасиј – Танасовден зимен, од овој празник сѐ е полесно, нека е за многу години!

Avatar

Објавено пред

на

Денес на 31 јануари е Св. Атанасиј Велики, голем борец за вистинското православие.

Именден празнуваат: Атанас, (доаѓа од грчкото Атанасиос и значи бесмртен), Атанаска, Танас, Тане, Танаска, Насе, Насте…

Нашиот народ два пати го празнува споменот на свети Атанасиј Велики.

На 31/18 јануари се празнува празникот Танасовден ‒ зимен, а на 15/2 мај Танасовден ‒ летен.

Празникот Св. Атанасиј зимен народот го смета за средзимо, па се верува дека главните студови веќе се поминати. Затоа во народното верување тој е победник над силните студови и мразеви кои му се паднале при поделбата на должностите меѓу светците.

Сепак, како предупредување дека зимата не е замината, односно дека студовите можат да изненадат останала пословицата „Атанас фрли кожувот ја врз нас ја врз рас“. Во Гевгелиско мислеле дека Св. Атанас кој е „средзима“ и дека е лесен празник, не е аталија (кобен). Се држел како празник до пладне, а после и да се работи не се сметало за грев. Мислејќи на зимските студови овде се велело дека е тешко до Св. Атанасиј, а после и тој што е за умирање не се предава.

На Свети Атанасиј и денот е веќе подолг. Од 21 декември, кога денот почнува да се зголемува, денот од 31 јануари е подолг за еден час.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 6 часа

Хороскоп за денес [6 март] сабота

ОВЕН Ве очекуваат нови работни обврски кои ќе мора да ги завршите во краток рок. Важна е добрата организација. Емотивно...

СветПред 9 часа

Откриено колку можат честиците од Коронавирусот да преживеат

Група руски научници, предводени од водечкиот истражувач на Институтот за истражување „Гамалеја“, Владимир Гушин, испитале колку честички од коронавирус можат...

МакедонијаПред 13 часа

Новите случаи на Ковид-19 растат, денес од вкупно 3519 тестови – регистрирани се 843 новозаболени, додека починале 11 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.519 тестирања, а...

СпортПред 13 часа

(ФОТО) Официјално започнат мега фудбалскиот стадион во Штип, кој ќе биде спремен за сите меѓународни натпревари

Фудбалската федерација на Македонија преку #hattrick програмата на УЕФА во соработка со општина Штип и Фудбалски клуб Брегалница / Football...

АвтомобилиПред 17 часа

Како автомобил добива 0 ѕвезди на тест?

Тест за судир во кој автомобилот не доби позитивен рејтинг, како што е Suzuki Maruti S-Presso, доби нула ѕвезди затоа...

МагазинПред 17 часа

Новите ажурирања на Chrome ќе бидат објавени наскоро на секои четири недели

Google Chrome обично добива нови одлични одлики на секои шест недели, без разлика дали се работи за безбедност, стабилност или...

СветПред 17 часа

Повик за СЗО да започне нова истрага за потеклото на вирусот

ENЕНЕВА – Група од 26 експерти испратија отворено писмо до Светската здравствена организација (СЗО) во кое бараат нова истрага за...

МагазинПред 17 часа

Google воведува комплетно нова опција

Минатата недела Google ја претстави првата верзија на оперативниот систем Android 12, наменета за програмерите, чија прва бета верзија се...

ЗанимливостиПред 17 часа

Netflix воведе опција „Fast Laughs“ која е конкурент на TikTok

Netflix лансираше нова опција во мобилната верзија, која им дава можност на претплатниците да се смеат без да мора да...

АвтомобилиПред 17 часа

Електричен караван за авантура: Porsche Taycan Cross Turismo

Porsche мисли на сè, па за своите клиенти на кои им треба повеќе простор во автомобилот и со кои повремено...

НАЈЧИТАНИ