Следете не

Случувања

„Протекоа“ информации за здравјето на Шумахер

Објавено пред

на

Неговата состојба сè уште е обвиткана со „превез на тајност“

Тешката животна драма за еден од најдобрите возачи на Формула 1 во неговата историја, повеќекратниот светски шампион Михаел Шумахер, не завршува. Имено, тој во 2013 година доживеа несреќа додека скијаше на француските Алпи. Информациите за неговата состојба се чуваат во тајност, па тој не е виден во јавноста по несреќата. Бидејќи неговиот напредок не се шири во јавноста, навивачите секојдневно стравуваат од нови можни вести, но исто така шпекулираат за состојбата на нивниот омилен спортист. Сега, сепак, во јавноста протекоа нови информации за состојбата на славниот возач, кои семејството се обидува да ги сокрие од јавноста.

Имено, Михаел Шумахер е малку подобар отколку што беше. ‘Тој е буден, дише и срцето има убав ритам. Тој веројатно може да седне, па дури и да направи неколку чекори, но не може да стори повеќе од тоа “, изјави неврологот Ерих Ридерер во документарецот на францускиот ТМЦ.

Иако зборовите на познатиот невролог ги воодушевија обожавателите на Шумахер, оваа состојба, додава тој, може да биде конечна. „Мислам дека ова е најмногу што може да стори. Повредите што ги здобил се трајни и нема процес што би го вратил на старо. Тој е во вегетативна состојба, буден е, но не реагира ‘.

За состојбата на возачот зборуваше и Елизабета Грегорачи, италијанска манекенка и поранешна сопруга на претприемачот Флавија Бријаторе, поранешна сопственичка на Бенетон, за кого Шумахер исто така возеше некогаш. ‘Тој не зборува. Тој комуницира само со очите и само три лица можат да го видат “, рече Елизабет. Иако информацијата не е потврдена, има големи шанси манекенката да ја кажува вистината, бидејќи нејзиниот поранешен сопруг е добар пријател на семејството Шумахер, па затоа треба да се претпостави дека тој и ги дал информациите додека тие се уште биле во брак.

За потсетување, Мајкл имаше сериозна несреќа на скијање во 2013 година кога беше со неговиот син Мик на Алпите. Тој ја удри главата во карпа по што беше пренесен во болницата каде што беше подложен на неколку операции. Тој беше во кома цели шест месеци, а потоа се разбуди во април 2014 година. Тој бил префрлен од болницата на приватна локација, а за него се грижи тим лекари кои, според некои извештаи, чинеле околу 130.000 евра неделно.

 

Временска прогноза

Попоски вонредно најави пеколни температури до 45°C

Објавено пред

на

Топлотниот бран кој е МНОГУ СИЛЕН и изразен во нашата држава ќе се задржи до самиот крај на оваа седмица, исто така ќе продолжи и во текот на следната но со тоа што би можел да биде со уште поголем интензитет.

Имено, нашата територија ова лето се наоѓа под постојано влијание на МНОГУ ТОПЛА  воздушна маса која продира од југ (северните предели на Африка). Истата условува постојано температури од над просекот за овој дел од годината. Температурите до крајот на оваа седмица ќе се искачуваат во интервалот од 35 до 43 степени, а УВ ИНДЕКОСТ ќе има МНОГУ ВИСОКА вредност (9).

Времето постојано ќе биде сончево со мала локална облачност, ќе дува слаб до умерен, повремено на некои места засилен ветер од западен и од северозападен правец. Ветерот особено ќе биде изразен во понеделник и ќе биде врел.

Според моменталните анализи со кој располагаме, во текот на следната седмица температурите Долж Повардарието и во југоисточните предели би се искачиле дури над 45 степени, и би имале температури какви што сме немале. Состојбата и понатаму континуирано ќе се следи па граѓаните навремено ќе бидат информирани.

И во Скопскиот регион температурите денес, како и во текот на следните денови ќе се искачат над 40 степени.

  • ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Граѓаните, особено оние хронично болните и повозрасните  и изнемоштени лица во никој случај да не излегуваат надвор во најтоплиот дел од денот. Исто така граѓаните во ваква ситуација да пијат многу течности.

Автор: Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

Кичево

Мартиал Артс: Утре во Кичево ќе се одржи интернационална ноќ на боречки вештини

Објавено пред

на

Интернационална ноќ на боречки вештини во организација на Матриал Артс Академи клубот од Кичево во спортската сала Јанчица на ден 30.07.2021 со почеток во 17 часот

Се што треба да се знае е дека “Ќе имаме одлични борци во овие дисциплини К1,ММА и Бокс од Македонија,Црна Гора,Албанија,Косово,Босна и Србија и им посакувам среќа на сите натпреварувачи за ПортаМК – рече организаторот и промотер Урим Саити”

– Да се запазат сите Ковид 19 мерки,задолжително носење маска,дезинфекција на влезот,да нема групирање повеќе од четири лица и да се држи растојание од два метри изјави – Координаторот на овој натпревар кичевчанецот Драган Ѓорѓиоски

Прочитај повеќе...

Македонија

МВР со новиот т.н. „ноќен радар“ испиша 200 санкции за брзо возење

Објавено пред

на

Синоќа во периодот од 21.00 (28.07.2021) до 01.00 (29.07.2021) часот  Министерството за внатрешни работи со посебно опремен радар за снимање во ноќни услови, спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 200 возачи. Од нив, 31 возило се движело со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а три возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 14 минути

Попоски вонредно најави пеколни температури до 45°C

Топлотниот бран кој е МНОГУ СИЛЕН и изразен во нашата држава ќе се задржи до самиот крај на оваа седмица,...

КичевоПред 2 часа

Мартиал Артс: Утре во Кичево ќе се одржи интернационална ноќ на боречки вештини

Интернационална ноќ на боречки вештини во организација на Матриал Артс Академи клубот од Кичево во спортската сала Јанчица на ден...

МакедонијаПред 3 часа

МВР со новиот т.н. „ноќен радар“ испиша 200 санкции за брзо возење

Синоќа во периодот од 21.00 (28.07.2021) до 01.00 (29.07.2021) часот  Министерството за внатрешни работи со посебно опремен радар за снимање...

На денешен денПред 8 часа

На денешен ден (29 јули)

1526 – Во кампања против Унгарија, турската армија го зазеде Петроварадин по тринеделна опсада. Турците тогаш ги освоиле соседните градови...

ХороскопПред 14 часа

Хороскоп за денес (29 јули) четврток

ОВЕН Денес ќе бидете преплавени со обврски. Вашиот телефон ќе ѕвони постојано па едвај ќе имате време за себеси. И...

МузикаПред 18 часа

Перо Пандилоски со журка во живо овој петок во ресторан & бар „La Casa“

Овој петок, последен за месец јули, „La Casa“ продолжува најдобриот ритам во градот Кичево, имено одличниот Перо Пандилоски ќе настапи...

КичевоПред 23 часа

(ГАЛЕРИЈА) „Кичевската и Горнореканска Коњаница“ пристигнаа во Кичево

После отслужената Света Божествена Литургија се пристапи кон македонската заклетва, пред свето писмо, кама и револвер. Кичевската Коњаница од дворот...

Временска прогнозаПред 1 ден

ВНИМАНИЕ: Од денес и следните денови следуваат најтоплите денови ова лето и висок УВ индекс

Од денес, па се до крајот на оваа седмица во Македонија следуваат НАЈТОПЛИТЕ ДЕНОВИ и максимумот на овој ЕКСТРЕМНО ТОПОЛ...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден (28 јули)

1330.- Српскиот крал Стефан од Дечани ја победи војската на бугарскиот цар Михаил Шишман во битката кај Велбужде, кој потоа...

ХороскопПред 2 дена

Хороскоп за денес -[ 28 јули ]- среда

ОВЕН Денес не е претерано поволен ден за земање или давање било какви позајмици. Потрудете се да ги чувате своите...

НАЈЧИТАНИ