Следете не

Храна

Пржено пилешко во масло од кикиритки

Avatar

Објавено пред

на

Состојки:

12 делови од кокошка (најубаво да се користат карабатаци и батаци)

1 литар јогурт

1/2 главица кромид, ситно исечен

2 чешниња лук , згмечени и излупени

2 листа од ловор

4 лажички црвена сол

1 лажичка црн бибер

Малку Tabasco сос, доволно за да малку го обои јогуртот

3 чаши брашно

1, 1/2 лажички сенф во прав

3/4 лажички црвен пипер

Масло од кикиритки, за пржење

Подготовка:

1. Исплакнете ги и исушете ги со салфетка деловите од пилешкото. Во голем сад, измешајте ги заедно јогуртот , кромидот, лукот, ловоров лист, 2 лажички сол, 1/2 лажичка црн пипер, и Tabasco сосот. Потопете го пилешкото во маринадата, покријте, и оставете го во фрижидер преку ноќ.

2.Извадете го пилешкото од маринадата и оставете го да се згрее на собна температура пред готвење. Во сад се мешаат брашното, сенфот во прав, 2 лажички сол, црвениот пипер и остатокот од црниот бибер. Земете најлонска кеса и ставете ја мешавината од брашно во неа. Протресете го секое парче од пилешкото едно по едно во кесата се додека целото не се обложи со брашно.

3. Во голема тава ставете поголема количина масло од кикиритки, загрејте ја тавата на 180°Ц. Пополека ставајте од пилешкото во загреаното масло, пржете околу 6 минути, пополека превртете ги парчињата од пилешкото и пржете уште 6 минути, ако сакате пилешкото да добие златно кафеава боја превртете ги уште еднаш.

4. Место на пилешко на жица решетката постави над хартиен бришач обрабени печење состојба да се исцеди. Дозволете на пилешко да се исцеди за 1-2 минути, пред нервира тоа Over (инаку, собира пареа се издига од хартиени крпи и прави влажна, влажен место на вашата пилешки парчиња), тогаш служи топло. Неексплодираните Fried Chicken (ако имате било какви) прави за голем следниве ден-пикник

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Храна

Вкусни полнети пиперки со компир и кашкавал

Avatar

Објавено пред

на

Потребни состојки:

 • 1 кг. пиперки
 • 1- 2 главици кромид
 • 4-5 големи компири
 • 200 гр. кашкавал

Зачини:  вегета, мелен бибер, сол по желба

Потребно време за подготовка: 1 час

На загреано масло се пржи кромидот, претходно ситно исецкан. На страна се лупат компирите и се рендаат, по што се додаваат на пржениот кромид. Во меѓувреме се мијат пиперките и се отстранува нивната внатрешност. На страна се ренда кашкавалот и се додава на смесата. Пиперките се полнат со подготвената смеса и се ставаат во плех за печење. Се печат на 200 степени, половина час.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Храна

Диетален помфрит печен во рерна, неодолив вкус на вашата трпеза!

Avatar

Објавено пред

на

Потребни состојки:

 • 8 средни компири
 • 2 белки од јајца
 • 1,5 лажички чили во прав
 • 1,5 лажички ким
 • 1,5 лажички буковец
 • 2 лажички оригано
 • 1,5 лажички сол
 • маслиново масло

Начин на подготовка:

1. Најпрво излупете ги компирите и исечете ги како помфрит, а рерната загрејте ја на 220 Целзиусови степени. 2. Во еден сад благо изматете ги белките, а во друг измешајте ги сите зачини. 3. Полијте ги компирите со белките.4. Потоа измешајте ги компирите заедно со зачините.5. Тавата намачкајте ја со маслиново масло и ставете ги компирите одозгора.6. Печете околу 40 минути, а повремено на 6-7 минути, промешувајте ги компирите за еднакво да се испечат од сите страни.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Храна

За денес згответе здрав и лесен појадок

Avatar

Објавено пред

на

Појадокот е многу повкусен, ако не треба да мислите на него сонливи наутро. Затоа, еве брз, лесен и здрав појадок кој можете да го спремите од вечерта.

Количина: 1 чинија

Состојки:

 • 125 грама (1/2 чаша) вода
 • 35 грама (1/3 чаша) овесни снегулки
 • 1 мал морков, излупен и исецкан
 • ½ лажица цимет во прав
 • 1 лажица сончогледови семки
 • 70 грама (1/4 чаша) јогурт
 • ½ мало јаболко, сецкано
 • Јаворов сируп (по желба)

Подготовка:

Измешајте ги снегулките, мотковот, циметот, семето и водата. Покријте го садот и оставете го во ладилник да стои во текот на ноќта. Пред да поченете да го јадете, дотурете го јогуртот и ако сакате прелијте го со јаворов сируп.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 11 минута

Денешен Хороскоп (02.06) вторник

ОВЕН Подготвени сте да работите прекувремено и максимално да се посветите на работата за да остварите напредок. Доколку ви се...

МакедонијаПред 11 час

РКЕ одлучи: Од ноќеска по оваа цена ќе точиме гориво

Регулаторната комисија за енергетика си објави новите цени на нафтените деривати кои ќе стапат на сила од полноќ. Малопродажните цени...

МакедонијаПред 12 часа

Денес 89 нови случаи на Корона вирус во нашата држава

Во последното деноноќие бројот на заразени повторно се зголеми. Бројот на нови позитивни случаи на Ковид-19 изнесува 89 случаи и...

КичевоПред 14 часа

Случаи со кучиња скитници како и 186 решенија за изолација, 585 казни за заштитни маски

Во текот на изминатото деноноќие (31.05/01.06.2020 година) на територијата на Македонија на 186 лица им се издадени решенија за изолација,...

МакедонијаПред 17 часа

Од денес започнува уписот на првачињата

Во период од денес, 1 јуни, до 30 јуни, во основните училишта во земјава ќе се запишуваат ученици во прво...

Временска прогнозаПред 22 часа

И денес слично како и вчера, краткотрајни локални врнежи од дожд можна е и ретка појава на грмежи, од четврток стабилизација на времето

Времето денес ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд, особено во западните делови. Можна е и ретка појава...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп (01.06) понеделник

ОВЕН Доаѓате до нови идеи, креативноста ви е денес нагласена и посветете се на тоа. Го променивте мислењето за саканата...

Живот и стилПред 1 ден

Ослободете се од целулитот за само 30 дена

Благодарение на овој рецепт за природен лосион, резултатите ќе ги забележите веќе за 30 дена. Не трошете пари на креми...

МакедонијаПред 1 ден

Бројките не стивнуваат, денес нови 62-ца заболени од Ковид-19 кај нас

Во последните 24 часа направени се 771 тестирање, а регистрирани се 62 нови случаи на Ковид-19 и тоа во: Скопје-24,...

Живот и стилПред 2 дена

Недела е ден за..

Иако многумина ја сметаат неделата за монотон и досаден ден, сепак неделата е онаква каква што ќе направите да биде....

НАЈЧИТАНИ