Следете не

Живот

Пушачи обавезно земајте Б витамин!

Ракот на белите дробови е една од најчестите болести во светот, а речиси 90 отсто од случаите се предизвикани од пушењето. Еве малку добри вести за пушачите: ако се зголеми внесувањето на витамин Б, ќе го намалите ризикот од рак на белите дробови, според истражување спроведено од страна на Меѓународната агенција за истражување на ракот.

Во истражувањата се вклучени околу 400.000 луѓе, а резултатите покажаа дека високите нивоа на витамин Б во крвта го намалува ризикот од рак за 50 проценти, па можеби тоа објаснува зошто некои пушачи не се разболуваат од оваа болест.

Ракот на белите дробови е најчеста болест во светот, а речиси 90 отсто од случаите се предизвикани од пушењето. Годишно умираат од оваа болест повеќе од еден милион луѓе, покажа едно истражување објавено во списанието на Американското медицинско здружение.

Од друга страна, оваа форма на рак влијае на луѓето кои никогаш не пушеле и оние кои веќе долго време се ослободени од овој порок, па поради тоа е спроведено ново истражување од кое е откриено поврзаност помеѓу ниското ниво на витамин Б во телото и појавата на ракот.

“Ние имаме констатирано дека исхрана може да игра клучна улога во спречувањето на ракот на белите дробови”, заклучи авторот на истражувањето Пол Бренан.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 3 часа

Денес сончево со мала умерена облачност, висок УВ до 9 – не очекува топол бран!

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец....

ЗабаваПред 6 часа

Денешен Хороскоп (27 Јуни) Четврток

Овен Работа Имате шанса да ги ставите своите идеи во акција. Ќе ја имате поддршката на лице во знак на...

ЗабаваПред 8 часа

„Check In“: Bionda Band & Addicted 2 U, резервирај за забава!

Бидете дел од домашните збиднувања со „Check In“ Четврток: Bionda Band ●LIVE Петок: Addicted 2 U ●LIVE Резервации на тел:...

СветПред 15 часа

Куче фрлено во катран без грам совест го оставиле да умре, но сепак се спасило (ВИДЕО)

Животните можеби имаат начини да се заштитат себе си, но кога се со луѓето, тогаш може само да веруваат во...

СлучувањаПред 15 часа

(ФОТО) Гушнати татко и ќерка починаа од како не ја препливаа реката за да го остварат сонот

Светот е шокиран од фотографиите објавени во светот денес на безживотните тела на таткото и ќерката кои гушнати лежат на...

НастаниПред 15 часа

Верен другар: Тони Центински со песната за Тоше ги расплака сите, а сцените во позадина ја кинат душата (ВИДЕО)

Тони Цетински одржа концерт за паметење пред полниот Ташмајдан. Публиката во еден глас ги пеела сите хитови на познатиот музичар...

КичевоПред 16 часа

По повод празникот св.Јован Крстител-Иванден во с.Староец ќе се одржи дводневен турнир во мал фудбал

По повод големиот христијански празник св.Јован Крстител – Иванден во кичевското с.Староец традиционално се организира турнир во мал фудбал. За...

КичевоПред 18 часа

ЕВН: Овие кичевски улици ќе бидат два часа без струја

ЕВН известува дека поради планирани зафати на електро дистрибутивната мрежа на ден 26.06.2019 година без електрична енергија ќе останат: Од...

ЗабаваПред 1 ден

Хороскоп за денес (26 Јуни) Среда

ОВЕН Размислувајте однапред при носењето одлуки на деловно поле и важно е некои проекти добро да ги организирате. Со саканата...

МакедонијаПред 1 ден

МВР: „Секогаш ставај кацига кога возиш мотор“ – Разбуди ги добрите сообраќајни навики!

Министерството за внатрешни работи уште еднаш Ве потсетува за сообраќајните правила за возење мотор. Заштитниот шлем го намалува ризикот од...

НАЈЧИТАНИ