Следете не

Технологија

РАБОТАТА НА НАЈПОПУЛАРНАТА СОЦИЈАЛНА МРЕЖА Е ПРЕКИНАТА: Поради Трамп и насилство, серверите за апликацијата се затворени!

Avatar

Објавено пред

на

Google и Apple го избркаа Parler од своите продавници, а Amazon веднаш потоа ја прекина поддршката за хостирање.

Големи проблеми за Parler – Amazon го затвори хостингот за оваа апликација, која за малку ќе престанеше да работи во неделата, 10 јануари.

Сајтот Parler е недостапен, а апликацијата едноставно не вчитува повеќе содржина.

Во писмената изјава пред да го затвори серверот Parler, Amazon Web Service објасни дека не сака да обезбеди услуга на странка, која не е во состојба да ги запре повиците за насилство против другите. Мрежата Парлер стана популарна откако Доналд Трамп го отвори својот профил на неа, а потоа неговите следбеници се преселија на неа.

Изминатата недела имаше многу јавни повици за насилство да продолжат на „Парлер“, што ја напушти мрежата, која инаку се претставува како бесплатна, под критика на критичарите, а нејзините креатори се директно повикани за неуспех во борбата против говорот на омраза и други злодела. нештата.

Трамп имаше и голема кампања „Stop the Steal“ на мрежата „Parler“, која беше исклучително популарна и привлече големо внимание од американските и светските медиуми.

„Google“ и „Apple“ ја отфрлија апликацијата „Parler“ од своите продавници за апликации од истите причини што ги сторија „Amazon“ и „Parler“, доколку наскоро не најдат нови сервери што ќе можат да им служат на огромниот број корисници што ги има сега апликацијата – Парлер ќе го нема засекогаш.

Во времето на лансирање на апликацијата од мобилните продавници, Parler беше најпопуларната апликација во сите категории меѓу бесплатните апликации. Во однос на бројот на преземања, Parler беше дури и попопуларен од TikTok, Facebook и сите други социјални мрежи, кои имаат далеку поголем број активни корисници.

Дали вие користите Parler?

Технологија

КОНЕЧНО ПРАВА ПОМОШ ЗА ВАШИТЕ ЛОЗИНКИ: Ќе ви посочи на грешка и каде може да се случи пропуст!

Avatar

Објавено пред

на

www.androidpolice.com

Полесно и побрзо за побезбедно пребарување.

Google веќе лансираше нова верзија на својот прелистувач што сега ќе им овозможи на корисниците уште полесно да управуваат со лозинките.

Со новата опција, корисниците ќе можат да ги испитаат, идентификуваат и поправат слабите лозинки, сето тоа на едно место.

Корисниците ќе добијат поголема контрола врз лозинките зачувани во Google Chrome, кои доаѓаат од голем број платформи и страници. Google Chrome 88 ќе ви даде „кратенка“ за да ги идентификувате слабите лозинки што можете многу брзо да ги промените. „За да ја потврдите вашата лозинка, кликнете на копчето што се појавува под вашиот профил или рачно напишете chrome://settings/passwords во лентата за адреси“, изјавија од компанијата Google.

Менаџерот за лозинки на Google Chrome веќе може да складира податоци од повеќе платформи и да ве извести дали вашата лозинка е слаба. Новата верзија му овозможува на корисникот брзо и лесно да ги идентификува и поправи слабите лозинки преку поставките на Chrome. “Слабите лозинки ве доведуваат во ризик и треба да ги избегнувате. Во Chrome 88, сега можете да извршите едноставна и комплетна проверка за да идентификувате слаба лозинка и да преземете нешто”, посочува Google.

Новите опции поврзани со безбедноста доаѓаат откако Chrome кон крајот на минатата година измени неколку поставки во својот интернет прелистувач. Меѓу другото, тие им овозможуваат на нивните корисници автоматски да водат до страница или платформа доколку се зачувани информациите за вашата сметка, сето тоа без да ги синхронизираат тие информации преку Chrome.

 

Прочитај повеќе...

Технологија

Другата апликација на Фејсбук има 1,3 милијарди корисници и нема заштита за нивните податоци

Avatar

Објавено пред

на

Во ситуацијата со новите правила на корисникот на WhatsApp, малку луѓе се справиле со Facebook Messenger и податоците што им се достапни „по своја волја“

Начинот на кој популарните мобилни апликации, кои секојдневно ги користиме за да комуницираме, ги користат нашите приватни податоци и контакти е во центарот на вниманието последните две недели, откако WhatsApp ја ажурираше политиката за приватност на корисничките податоци.

Меѓу бројните текстови за тоа што значат новите правила за корисниците, за нивниот „егзодус“ од WhatsApp до Signal и Telegram како алтернативи, малкумина се занимаваа со друга голема апликација за „пораки“, сопственост на Facebook.

Ова го стори деновиве магазинот Форбс, чиј колумнист Зак Дофман, експерт за сајбер безбедност, предупреди дека 1,3 милијарди корисници на Facebook Messenger треба „да го земат WhatsApp како сериозно предупредување“ за безбедноста на нивните податоци.
Messenger, кој настана како дел од Facebook за испраќање приватни пораки, а потоа стана самостоен, е најслабата апликација од ваков вид во однос на заштитата на податоците – бидејќи нема систем за шифрирање пораки.

– Сите добро знаеме дека Facebook живее од нашите податоци. Така плаќаме за таа „бесплатна услуга“. Сепак, некои граници мора да постојат – пишува Дофман.

Со „Facebook Messenger“ не постои енкрипција „end-to-end“, како што е случајот со „WhatsApp“. Врз основа на тоа, WhatsApp може барем да тврди дека „тие не можат да ја видат содржината на корисничките пораки“.

Сепак, тоа не е случај со Messenger, предупредува Дофман и посочува дека „самиот Facebook признава дека ја следи содржината на приватните пораки меѓу корисниците“.

– Facebook дефинитивно ги споделува сите свои метаподатоци со себе! – наведува колумнист на Форбс и го наведува примерот на двајца истражувачи за сајбер безбедност (Томи Миск и Талал Хај Бакр) кои заклучиле дека социјалната мрежа презема приватни датотеки што корисниците ги испраќаат и споделуваат, како и линкови до одредени страници што се наоѓаат во пораките.
– Проблемот со Messenger, кој има пристап до сите приватни информации на корисниците, може лесно да се реши со воведување на „енкрипција end-to-end“ – заклучува Дофман.

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

НЕ КЛИКАЈТЕ на оваа порака, опасен вирус кружи по „Viber“

Avatar

Објавено пред

на

Во текот на вчерашниот ден на популарната социјална апликација „Viber“ кружат пораки со македонски текст дека сте добиле награда пропратена со анкета во линк која доколку ја кликнете директно ќе станете потенцијален праќач (заразен) на сите контакти.

Апел до сите корисници доколку ја добиете оваа форма на порака да ја игнорирате и така да се заштите, додека админстрацијата од „Viber“ не го одстрани овој вирус.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 1 час

АТВА Маркети со неделна акција и супер цени на попуст

Супер неделна акција, за супер неделни цени во АТВА Маркети – Кичево

Временска прогнозаПред 1 час

Најнови метео информации: Од пладне дожд, на планините поинтензивна снежна покривка

Денес од пладневните часови и тоа од запад ќе започнат врнежи од дожд кој ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и во попладневните...

На денешен денПред 8 часа

На денешен ден – 23 јануари

1516.- Умре Фернандо Втори, кралот на Арагон од 1479. Тој ги обедини двете главни пиринејски држави, кои подоцна станаа Шпанија,...

ХороскопПред 10 часа

Дневен Хороскоп (23.01) сабота

ОВЕН Расположени сте за работа, исполнети сте со енергија и ентузијазам. Сепак, од друга страна, вашиот имунитет се намалува. Можеби...

МакедонијаПред 14 часа

Регистрирани 307 нови случаи на Ковид-19 од 1854 тестирања, починале 14 лица, билансот по градови е следен..

Во последните 24 часа се направени 1854 тестирања, а регистрирани се 307 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 137 -Куманово...

СпортПред 17 часа

Сејдини: На клубовите им се заканувале со ваучери

Во Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) денеска беше одржана прес-конференција на која зборуваше првиот човек Муамед Сејдини. Сејдини повика прес-конференција...

КичевоПред 20 часа

СВР Охрид: Вчера во Кичево извршени се 40 контроли на угостителски објекти

Според статистичките податоци на МВР, во изминатото деноноќие, на подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници констатирале 43 прекршоци за неносење...

МакедонијаПред 21 час

Од ноќеска горивата поевтинуваат, ова е новата цена

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги денес соопшти дека бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за...

МакедонијаПред 23 часа

Денес од 12:00 до 16:00 часот закажано минирање на локалитетот од автопат Кичево – Охрид, делница Пресека

Од фирмата МАКТЕК Дооел, известуваат дека денес 22.01.2021 година од 12:00 дo 16:00 часот, стручниот тим на Мактек Дооел ќе...

Временска прогнозаПред 23 часа

Денес облачно со умерен ветер, викендот пред нас идеален за снег на скијачките терени

До крајот на денов времето во државава ќе биде променливо облачно а ќе дува и умерен ветер од јужен правен...

НАЈЧИТАНИ