Следете не

Спорт

Рафаел Надал на три чекори до историја

Avatar

Објавено пред

на

Со победата над Александар Зверев, Новак Ѓоковиќ избори пласман во полуфиналето на „Австралија Опен“, каде ќе ги вкрсти рекетите со најголемото изненадување на турнирот, рускиот тенисер Аслан Карачев. Руските тенисери Андреј Рубvов и Данил Медведев најпрво ќе бараат место во второто полуфинале (05.00 часот), додека Рафаел Надал и Стефанос Циципас (09.30ч.)

Од почетокот на популарниот Ози Опен се зборуваше за проблемот што го има Надал со грбот. И другиот тенисер на светот се пожали дека страда, како и дека не може да служи ни убаво. Тој дуелот од првото коло со Ласло reере го нарече „борба за опстанок“, но стигна до четвртфиналето блесокот. После 3: 0 против српскиот тенисер, тој им одржа лекции на Мајкл Мо и Камерун Норија, а потоа и на Фабио Фоњини, кого многумина го гледаа како отскочна штица за шпанскиот тенисер.

Италијанецот, како и претходните тројца противници на Надал, остана без освоен сет. Така, на доминантен начин, Шпанецот закажа натпревар со Циципас, кој се одмораше во четвртото коло поради повредата на Матео Беретини.

Поради споменатите потешкотии, еден од најдобрите тенисери на сите времиња не играше ниту на АТП купот.

– “Она што се случи со мојот грб многу ме успори. Но, успеав да освојам четири натпревари што ги имав тука и сега имам многу тежок противник пред мене. Haveе морам да играм најдобро што можам. Ќе видиме дали Јас сум способен за такво нешто “.

Тој сепак посочува дека неговите очекувања се менувале како што напредувал турнирот.

“Возбуден сум што ќе играм во четвртфиналето. Ако ја споредам ситуацијата од пред пет дена со сегашната, тоа е различно. Мојата перспектива и нивото на возбуда се целосно променети”.

И покрај големите проблеми, Шпанецот игра одлично, многумина би рекле: „Како во најдобрите денови“. Неговата следна пречка е 22-годишниот Циципас, еден од најперспективните тенисери на денешницата. Тие веќе се сретнаа седум пати, а Гркот славеше само еднаш. Последен пат тие беа лице в лице во Лондон, минатиот ноември. Рафа славеше со 2: 1 (6: 4, 4: 6, 6: 2).

Играа и во Мелбурн. Тоа беше полуфинале во 2019 година, кога Надал го расчисти својот многу помлад колега со 3: 0 (6: 2, 6: 4, 6: 0). На следниот дуел истата година, Циципас го забележа единствениот триумф во кариерата против 34-годишниот тенисер.

Патот на шестиот светски рекет до четвртфиналето беше следен: 3: 0 против lesил Симон, потоа 3: 2 против домашниот тенисер Танаси Кокинакис, додека во третото коло, Швеѓанецот Микаел Имер не зеде ниту еден поставено за 94 минути. Бидејќи го промаши осминафиналето благодарение на повредата на Беретини, тој ќе биде малку поодморен од неговиот следен ривал. Иако Рафа не се испоти искрено против неговите претходни противници, затоа заморот скоро и да нема фактор во борбата за полуфиналето.

Циципас е свесен за тоа што го чека. Пред дуелот со тенисерот кој собра 20 грен слем титули, тој зборуваше исклучиво во суперлативи.

“Тој едноставно игра поинаку од другите тенисери. Тој има талент кој никој друг го нема. Никогаш не сум видел таков играч. Поради неговиот стил, другата половина од вашиот мозок треба да работи понапорно од вообичаеното”.

Рафаел Надал е на пат кон историски подвиг. Доколку слави во Мелбурн, тој ќе стане првиот тенисер во историјата со 21 грен слем титула. Тој во моментов го дели првото место на вечната листа со Роџер Федерер, додека Новак Ѓоковиќ е веднаш под нив со 17 освоени грен слема. Тој го освои Австралија опен само еднаш (2009 година), и јасно е дека е на неколку чекори од историјата поради неговиот неверојатен настап на Ролан Гарос, кој го освои во рекордни 13 наврати. Ќе видиме дали кралот на згура може да постигне невиден ефект врз бетонот. Тој е на вистинскиот пат.

фото: Reuters

Спорт

(ВИДЕО) Србинот Јокиќ со 41 поен го демолираше Портланд на гости, О’Нил со транслатор на српски му порача „Играш одлично“

Avatar

Објавено пред

на

Легендарниот кошаркар на НБА, Шекил О’Нил имаше само пофални зборови за српскиот центар Никола Јокиќ. Асот на Денвер доминираше на натпреварот против Портланд. На гости славеа со резултат 111: 106, а Никола на овој натпревар постигна дури 41 поен.

По импресивната партија, тој ја анализираше играта со легендата на НБА лигата.

Пред да започне разговорот, Јокиќ се пошегува со Шек. Имено, неодамна славниот кошаркар му се обрати на руски јазик, па Никола на шега го праша дали може да зборува на руски или на српски јазик.

Играш одлично“, рече Шек со помош на гугл транслаторот.

По интересен разговор, Јокиќ ги научи колегите на Шек во студиото ТНТ како да кажат „Шек е луд“ на српски јазик.

Погледнете како изгледаше:

/српски курир

Прочитај повеќе...

Спорт

(ФОТО) Ред Бул ги истакна првите фотографии од новиот болид за новата Ф1 сезона

Avatar

Објавено пред

на

Ред Бул ги истакна првите фотографии од новиот болид за претстојната Ф1 сезона. Ознаката на автомобилот е RB16B, е доказ дека автомобилот е еволуција од минатата година е името на самиот автомобил.

Ред Бул е тим кој повремено имаше можност да го предизвика Мерцедес во текот на претходната година, па логично е дека и годинава се очекува многу од нив. На RB16 автомобилот му е додадена наставката Б и со тоа е добиена ознаката RB16B, што значи дека голем дел од компонентите е наследен од минатогодишниот модел. Шефот на тимот, Кристијан Хорнер, објасни дека скоро 60% од деловите биле пренесени од минатогодишниот болид.

Во текот на претходната година, Макс Верстапен и Алекс Албон се бореа претежно со рамнотежата на болидот, така што главното поле за подобрување е рамнотежата, а новиот болид има за задача да биде конкурентен на сите видови патеки што нè очекуваат во календарот . Бидејќи го преземаат развојот на единицата од Хонда, откако Хонда ќе го напушти шампионатот што ќе следи на крајот на сезоната, се очекува тимот да биде целосно посветен на развојот на технологијата. Сепак, токму поради тоа, останува прашањето колку ќе можат да ангажираат и колку ќе и посветат на оваа сезона, особено кога ќе ја земеме предвид големата промена на правилата што не чека.

Како што велат во тимот, тие имале јасна слика за тоа каде се полињата што треба да се санираат, така што таму се заврши најголемиот дел од работата. Покрај новите компоненти, имаме и нов состав на возачи. Макс остана во Ред Бул, додека Албон го загуби возачкото место и ќе го замени Перез, кој го загуби местото од Фетел во Расинг Поинт, сега Астон Мартин. Ова е секако многу интересен амбиент, така што се очекува Перез покрај тоа што е подобар од Албон, да го „направи“ Макс подобар во борбата со Мерцедес пред сè, а фокусот е на освојувањето на титулата во тимскиот шампионат

Прочитај повеќе...

Спорт

Трагедија го погоди хрватскиот ракомет, почина легендарниот Златко Сарачевиќ

Avatar

Објавено пред

на

Страшна трагедија го погоди хрватскиот ракомет. Легендарниот хрватски ракометар Златко Сарачевиќ (59) почина во болницата во Копривница откако му се слоши по победата на Подравка над Локомотива! Додека неговите играчи ја славеа победата над големите конкуренти, Сарачевиќ се чувствуваше слаб. После натпреварот, Сарачевиќ го одведе дома тренерот на голманот Барбара Станчин. Му се слошило на семафорот и Барбара веднаш повикала брза помош, пишува Подравски список.

Лекарите од одделот за итни случаи во Општата болница „Копривница“ го реанимирале цели 40 минути, но за жал, тие можеле само да го прогласат за мртов.

Пред да биде пренесен во болница, Сарачевиќ беше пресреќен со победата на неговиот тим, кој дојде на чекор до титулата.

– Честитки за девојките кои го издржаа сето ова. Морам да признаам дека притисокот беше ненормален. Најважно беше да ги смириме девојките бидејќи од една страна бевме во тешка ситуација што се однесува до Лигата на шампионите и тие порази функционираа. Беше вистинско дерби, Локомотива е вистински тим со седум освојувачи на бронзени медали и штета што немаше публика да види еден супер квалитетен натпревар. На крајот, тие ја решија нашата ширина и квалитетот што сè уште го имаме – рече Сарачевиќ, а тоа беа, за жал, неговите последни изјави.

Тој пристигна на клупата на Подравка во 2018 година, а Подравка неодамна најави заминување на крајот на сезоната кога ќе биде заменет со Невен Хрупец.

Пред тоа, тој ги водеше Загреб, Замет и беше асистент во хрватската репрезентација, а како играч беше познат како фантастично десно крило со разорно лево. На крајот на краиштата, тој беше член на националниот тим кој сензационално го освои олимпиското злато во Атланта во 1996 година под водство на тренерот Велимир Кjaаиќ.

Со Југославија освои бронза на Олимписките игри во Сеул и светско злато во Швајцарија во 1986 година. Тој беше основа на нашата репрезентација на самиот почеток, а со Хрватска го освои светското сребро на Исланд во 1995 година и бронзената во Португалија на Европските шампионати. Играше за Борац од Бања Лука, Медвежак, Ним, Бордо, Кретеј, Истрес, Загреб, Веспрем и Замет.

За жал, Хрватска изгуби уште еден голем хрватски спорт.

ФОТО: Igor Soban/PIXSELL

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 6 часа

Дневен Хороскоп (26.02) петок

ОВЕН Денешниот ден за вас е многу поволен, па може да очекувате дека ќе ги остварите своите цели. Тешко ви...

КичевоПред 8 часа

(ВИДЕО) ОУ „Кузман Јосифоски – Питу“ – Кичево денес одбележа 60 години од своето постоење

ОУ „Кузман Јосифоски – Питу“ – Кичево денес одбележа 60 години од своето постоење. Поради пандемијата со COVID-19 одбележувањето помина...

МакедонијаПред 11 часа

Коронавирус не запира, денес 582 нови случаи, починале 13 лица

Во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 274 -Прилеп...

КичевоПред 13 часа

Кучиња скитници нападнале две малолетни внучиња и баба од Кичево

Портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски ја информира јавноста дека вчера на ден 24.02.2021 година, А.М.(42) од Кичево, во полициската...

МакедонијаПред 17 часа

Утре времен прекин на сообраќај према Охрид, поради минирање

Од АМСМ известуваат дека на ден 26.02.2021 (петок) утре, на патниот правец А2 Кичево – Охрид, на делницата Пресека –...

Временска прогнозаПред 17 часа

Стабилно и суво време, во недела најава за засилен ветер и пад на температурите, ова се деталите..

Продолжува периодот на стабилно, суво и сончево време, повремено со мала локална облачност. До сабота температурите на воздухот ќе бидат...

ГејмингПред 1 ден

Денес по наше време доаѓа „Call of Duty“: Modern Warfare – Сезона 2

Играта која моментално е #trending во светски рамки денес ја започнува втората сезона. Овој Battle Pass нуди нацрти за оружје,...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден – 25 февруари

1570 година – Папата Пиус V ја екскомуницира англиската кралица Елизабета Прва за нејзината поддршка на протестантизмот и англиканската црква....

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп -[ 25.02 ]- четврток

ОВЕН Без сомнение, Овни, сте дале се од себе во работата во последните неколку недели. Како што се приближуваат вашите...

ТехнологијаПред 1 ден

И „Google Maps“ ќе биде со нов интерфејс на „Темен режим“

Корисниците на Google Maps и Android Auto наскоро може да очекуваат нови корисни опции, за почеток, „Гугл мапс“ за Андроид...

НАЈЧИТАНИ