Следете не

Занимливости

Изненадување за сите: Во хотел во Јапонија гостите се пречекани од роботи (ФОТО)

Хотел Хен на chain, чие име во превод значи „Чуден“, е првиот хотел на светот кој наместо персонал има роботи. Поради таа причина влезе и во Гинисовата книга на рекорди.

Првиот е отворен во 2015. година во Нагасаки и стана дел од ланецот. Сега ги има осум во целата земја.

Познато е дека Јапонците сакаат роботи, но гостите навистина се изненадуваат кога на рецепцијата ќе ги пречека робот диносаурус. Во нив се наоѓаат сензори кои ги детектираат движењата и кога гостите се приближуваат до рецепцијата тие ги поздравуваат со Welcome.

Изгледаат како да дошле од филмот Jurassik Park, единствено што на главата имаат мали капи и носат лептир машни. Потоа гостите внесуваат лични податоци во посебен дел. Гостите можат да бираат на кој јазик роботите ќе комуницираат со нив, јапонски, англиски, кинески или корејски.

Во секоја соба се наоѓаат мини роботи под називот Тапиа. Тие изгледаат како BB-8 ОД Војна на ѕвездите и им помагаат на гостите да ги менуваат гласот и програмата.

Дури и рибите кои се наоѓаат во предворјето во аквариумот работат на батерии, а кантите за ѓубре се исто така автоматизирани. Децата посебно сакаат мали роботи во облик на јајца со кои можат да си играат.

Facebook

Последни објави

Забава2 hours ago

Карти за концертот на Влатко Лозаноски во Lounge Bar „Bacardi“ – Кичево

После повеќе од десет години на сцената нашиот кичевчанец Влатко Лозаноски музичар со безброј хитови, три студиски албуми и награди...

Кичево4 hours ago

Петти самостоен музички проект на мултиталентираниот Зоран Стефаноски

Мултиталентираниот  Зоран Стефаноски продолжува да нè воодушевува со своите авторски проекти, а најновиот петти по ред е насловен „Wrath Of...

Временска прогноза10 hours ago

Денес времето ќе биде сончево и топло, температури до 20 степени

Времето во Македонија претпладне ќе биде сончево и топло. Во попладневните часови ќе има услови за локален дожд со грмежи,...

Хумор12 hours ago

УРНЕБЕСНО: Мачкава има обука да обезбедува објекти! (ВИДЕО)

Нема што дополнително да коментираме за оваа мачка, само погледнете го видеото подолу: Инаку, Мачкава работиТ како Обезбедување во продавницава...

Забава16 hours ago

Вашиот редовен хороскоп | 19.3 Вторник

Овен Би можеле да остварите позитивна соработка која би траела на долг рок. Сакате нова љубовна врска и посакувате убави...

Занимливости21 hours ago

Просечен Македонец треба да работи 26 години за еднодневна плата на Хамилтон!

Светскиот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон летоска доби нов договор со екипата на Мерцедес. Хамилтон потпиша двегодишен договор со...

Занимливости23 hours ago

Доколку ја јадете оваа храна, никогаш нема да ве здебели

Еден од најчестите совети кој го слушате е дека би требало да јадете толку храна колку што ви е потребно...

Кичево1 day ago

Лоциран пожар во атарот на с.Поповјани, во тек се мерки за негово гаснење

Вчера на 17-ти март, околу 10 часот, на неколку локации во атарот на кичевското село Поповјани, случен е пожар на...

Македонија1 day ago

Вечерва: Бензините поскапуваат, додека дизелот се намалува!

Регулаторната Комисија за Енергетика тукушто ги објави цените на горивата – и од вечерва на полноќ цените на бензините се...

Македонија1 day ago

Поскапуваат ли повторно горивата?

По речиси две недели од последната промена, Регулаторна комисија за енергетика денес напладне ќе го соопшти новите цени на горивата...

Во тренд