Следете не

Свет

Романија по силниот снег: Илјадници без електрична енергија, затворени училишта и блокирани патишта

Илјадници домови останаа без електрична енергија, одложени се летови, затворени училишта и блокирани патишта поради обилниоте снег што последните денови ја зафати Романија.

Четири авиони на аеродромот во градот Сибиу во централниот дел на државата полетаа денеска со задоцнување од 40 до 70 минути заради снегот и отстранувањето на мразот. Снежната покривка во Сибиу е 20 сантиметри, а в моментот продолжуваат слаби снежни врнежи.

Многу возови беа блокирани од паднати дрвја на шините, а во североисточна Романија, неопходно е да се користат заобиколни патишта. Во округот Хунедоара (Западна Романија), 20 патници биле симнати од воз и пренесени со минибус, поради паднати дрвјата на шините.

Вкупно 260 дрвја паднале врз 36 автомобили, четири електрични столба и два покрива беа урнати, а многу електрични кабли беа искинати.

Градот Лугож во западниот дел на земјата остана вчера без вода и електрична енергија, а ова утро водоснабдувањето е делумно обновено.

Во округот Тимис (Западна Романија) утрово 57 села беа целосно или делумно без електрична енергија. Погодени од тоа се 45.000 лица. Во соседната област Арад, 12.000 луѓе немаат струја во 32 населени места.

Речиси 5.000 домаќинства во Вранча и повеќе од 1.000 во Бузау во Источна Романија исто така се без електрична енергија поради штетите предизвикани од силниот ветер.

Поради големиот снег, сите училишта во округот Тимиш се затворени денеска и утре. Часовите се откажани во 62 училишта во округот Караш-Северин и во 39 училишта во округот Арад во западниот дел на земјата.

Патишта во различни области во Западна и Централна Романија утрово сé уште беа затворени за сообраќај.

Пристаниште Мангалија на Црното Море е затворено поради силен ветер.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

СлучувањаПред 8 часа

ТРАГЕДИЈА ВО КУМАНОВО: Еден полицаец загина, друг се бори за живот, повредени и други лица

Полицаец загина, а друг со тешки повреди е пренесен на клиника по хорор сцена која синоќа се случила во Куманово,...

МакедонијаПред 9 часа

7-ми Мај неработен ден за сите

Доаѓањето на Папата кое е историски настан на 7-ми мај Вторник всушност ќе значи и неработен ден македонските граѓани. Владата...

ЗабаваПред 10 часа

На денешен ден.. (21.04)

753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал градот Рим. 1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес Кабрал пристигнал до брегот на Бразил и го...

ЗабаваПред 18 часа

Дневен хороскоп | 21.04 Недела

Овен Денеска е особено поволен ден за сите оние кои се занимаваат со приватен бизнис. Заработувачката се зголемува. Чувството на...

ЖивотПред 18 часа

БОЖЈО ЧУДО: Јовче по четири години поминати во кома, се разбуди и ќе слави матура со своите другарчиња

Јован Колоски, струшкото детето херој, кој по четири години поминати во кома успеа да се разбуди и да ја победи...

ЗабаваПред 19 часа

(ВИДЕО) Ова нема граници на човечка издржливост, погледнете

КултураПред 21 час

Утре е Цветници: Што треба да знаете за овој празник кој е предвесник на Велигден?

Празникот Цветници познат уште и како Цветоносна недела и Врбица, секогаш е една недела пред Велигден и се празнува во...

СпортПред 22 часа

Ериксен се поблиску до кралскиот клуб

Ѕвездата на Тотенхем, Кристиан Ериксен на лето најверојатно ќе се пресели во Реал Мадрид, ексклузивно пренесува весникот „АС“. Данскиот репрезентативец...

Временска прогнозаПред 24 часа

Утрешниот ден ни носи сонце и стабилно време

Утре преку денот ќе преовладува стабилно и потопло време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб променлив ветер кој...

МакедонијаПред 2 дена

МВР: Викендов ќе работат сите одделенија на Управни Служби

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека сите Одделенија за управни работи ќе работат во сабота и недела (20...

Популарни

Close