Следете не

Спорт

Падна Џошуа, но ќе може ли Руиз и против Вајлдер!?

Објавено пред

на

Енди Руиз го шокираше светот пред 14 дена кога го сруши светскиот шампион Ентони Џошуа.

Мексиканецот освои четири титули шампион на светот во тешка категорија, а единствениот појас кој не е во негова сопственост го држи Деонтај Вајлдер во организација за ВБЦ.

Откако стана шампион на најголемите боксерски организации веќе се размислува за наредните ривали, а ВБЦ со задоволство би видел борба помеѓу Руиз и Вајлдер.

„Ќе зборуваме за тоа кога за прв ќе ги соединиме сите титули. Руиз е првиот Мексиканец со појас во тешка категорија, а војникот од Мексико едноставно мора да ја има и ВБЦ титулата. Одиме да го направиме тоа“, истакна Мендоза.

Меѓутоа ИБФ побара од Руиз да ја брани титулата против Кубрата Пулев, а Ентони Џошуаќе има право на реванш според клазулата во договорот.

Исто така Вајлдер веќе има закажан меч со Луис Ортиз и уште два закажани со Тајсон Фјури, па ќе биде интересно да се види кога најголемите боксерски организации ќе се договорат за евентуално соединување на титулите.

Спорт

Женската репрезентација на Македонија до 19 години несреќно поразена од Романија на првиот контролен меч

Објавено пред

на

Младата женска репрезентација на Македонија до 19 година загуби минимално со 1:0 од соодветната селекција на Романија во рамките на првиот контролен дуел одигран меѓу овие две селекции.
Нашата млада репрезентација предводена од селекторот Астрит Мерко може да жали за претрпениот пораз, со оглед на добрата игра на Македонија и неколкуте добри можности за постигнување гол. Единствениот погодок на средбата беше дело на Ботолеј во 75. минута од средбата.

Вториот контролен натпревар е закажан утре со почеток во 17:00 часот.

Астрит Мерко, предводник на женската репрезентација на Македонија до 19 години.

-Не заслуживме да изгубиме на овој натпревар, но тоа е фудбалот. Пропуштивме неколку изгледни шанси, а противникот имаше голема среќа при постигнувањето на голот. Одигравме добро, борбено, девојките покажаа голема желба за надигрување и натпреварувачки дух. Со ваква игра и со играта од последниот контролен тест против Бугарија, можеме да се надеваме на успешно претставување на претстојниот квалификациски турнир во Белорусија.

Македонија: Берна Кабакчи, Анида Идризи, Едина Сулејмани, Ана Милцеска, Викторија Недева, Ера Стеблева, Теа Божиновска, Теодора Николовска, Оливера Цоклеска, Радица Велкова, Кристина Мојсоска;

Резерви: Александра Јовановска, Емира Мета, Јана Луба Зврлеска, Ангела Зафироска, Миа Головска, Бојана Петкова, Брикена Шаќири, Александра Станисављевска, Сара Евтинџиоска, Стефанија Ристова, Дајана Ристовска;

Селектор: Астрит Мерко

Прочитај повеќе...

Спорт

Шкупи во Чаир се врати на реновираниот стадион од ФФМ

Објавено пред

на

Шкупи по една година повторно се врати на стадионот во Чаир. Од денес стадионот има две модерни трибини, додека свечено го отвори претседателот на ФФМ, Муамед Сејдини, градоначалниците на град Скопје и општина Чаир и останати функционери.

Шкупи на теренот беше доминантен против Борец и оствари триумф од 3-0.

Фото/Текст: Makfudbal.mk

Прочитај повеќе...

Спорт

(ВО ЖИВО) Следете го ракометниот натпревар на РК Кичево против РК Астраион

Објавено пред

на

Моментално нашиот кичевски ракометен клуб “Кичево” игра против екипата на Астраион од првата ракометна лига.

Натпреваров во живо го овозможија нашите партнери од LiveStream.mk & 2С Студио

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 6 часа

Светот на денешен ден (20 септември)

480 п.н.е – Во поморската битка кај островот Саламин во Егејското Море, Грците, под команда на атинскиот генерал Темистокле ги...

ХороскопПред 8 часа

Хороскоп за денес (20 септември) понеделник

ОВЕН Колку и да се согласува човек денес со вас и идеите што ги имате, подеднакво ќе изрази незадоволство, ќе...

СпортПред 8 часа

Женската репрезентација на Македонија до 19 години несреќно поразена од Романија на првиот контролен меч

Младата женска репрезентација на Македонија до 19 година загуби минимално со 1:0 од соодветната селекција на Романија во рамките на...

МакедонијаПред 11 часа

Денес 365 нови случаи на Ковид-19, починале 23 лица

Во последните 24 часа се направени 4.015 тестирања, а регистрирани се 365 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 183...

СпортПред 13 часа

Шкупи во Чаир се врати на реновираниот стадион од ФФМ

Шкупи по една година повторно се врати на стадионот во Чаир. Од денес стадионот има две модерни трибини, додека свечено...

СпортПред 15 часа

(ВО ЖИВО) Следете го ракометниот натпревар на РК Кичево против РК Астраион

Моментално нашиот кичевски ракометен клуб “Кичево” игра против екипата на Астраион од првата ракометна лига. Натпреваров во живо го овозможија...

МакедонијаПред 17 часа

ДПИ затвори угостителски објект во Гостивар, додека сопственикот бил приведен – затекнати биле гости без сертификат за вакцинација

Вчерa на (18.09.2021) во 21:35 часот, полициски службеници на СВР Тетово – Одделение за внатрешни работи Гостивар го лишиле од...

КичевоПред 19 часа

ЕВН Кичево: село Пополжани, Бржани, Свињиште, Козица, Белица, Добреноец, Подвис – Утре без електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре 20.09.2021 година – понеделник, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

Временска прогнозаПред 19 часа

Времето ќе биде променливо облачно и денес, во вторник се очекува по студено време

Во останатиот дел од викендот повторно ќе има услови за локален пороен дожд и грмежи. До понеделник ќе продолжи да...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден (19 септември)

1356.- Англиската војска, предводена од Црниот принц, син на кралот Едвард, ја победи армијата на францускиот крал Jeanан II во...

НАЈЧИТАНИ