Следете не

Мобилни уреди

Samsung Galaxy S10 моделите се погодни за Gaming (ФОТО)

За време на неодамнешниот Unpacked настан дознавме дека Samsung се здружил со креаторите на гејмерскиот енџин Unity за постигнување на подобар гејминг со новата серија смартфони на компанијата – Galaxy S10.

Според податоците на Newzoo, пазарот за мобилни игри генерирал приходи од 63,2 милијарди долари во 2018, што го прави и најголемиот сегмент во гејмерската индустрија.

Во контекст на ова, Galaxy S10 и S10 + нудат сериозно количество системска меморија од 6GB до 12GB и до 1TB меморија за складирање датотеки. Освен тоа, чипсетот вклучува 29% побрз процесор и 37% побрз графички акцелератор во однос на S9. Сето ова ги прави уредите особено погодни за игри, па дури и со најоптоварувачките наслови како Fortnite.

Unity е еден од најпопуларните енџини за развој на игри, а токму за овие игри е оптимизирана новата серија смартфони. Се очекува игрите да работат подобро на Galaxy S10 спрема други модели паметни телефони кои се достапни во моментот.

Гејминг искуството би требало да се доближува повеќе до тоа кај компјутерите и конзолите. Достапни се подобрувања и оптимизации со
користење и на вградената технологија за вештачката интелигенција.

Меѓу останатите параметри кои придонесуваат за одлично гејмерско доживување, се дисплејот кој е со HDR10 + сертификација, и звучните технологии на Dolby.

Достапен е и специјален систем за ладење, кој кај Galaxy S10e и S10 е врз основа на подобрен систем од цевки за ладење, а Galaxy S10+ располага со „vapor chamber“ решение ова овозможува оптимално ладење дури и при сериозни оптоварувања на уредот.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

ЗабаваПред 2 часа

Глупави нешта (part II) – ВИДЕО

ЗабаваПред 7 часа

Трите најпаметни хороскопски знаци: Еден е толку интелигентен што нема шанси да го измамите

Да се биде паметен не е станува збор за интелегенција. Едноставно, некои луѓе знаат како најдобро да ги употребат своите...

Временска прогнозаПред 13 часа

Мај месец динамичен и нестабилен, температури до 30°, но и дожд и грмежи!

Месец мај оваа година треба да биде малку потопол за разлика од изминатата година што значи дека може да очекуваме...

КичевоПред 18 часа

Нашиот храм Св.Петар и Павле организира Велигденски натпревар во повеќе категории

Им се соопштува на сите православни христијани дека 110 повод славењето на големиот христијански празник ВЕЛИГДЕН црквата Свети Апостоли ПЕТАР...

ЗабаваПред 19 часа

Дневен Хороскоп | 19.04 (Петок)

Овен Ако имате желба да ја смените работата, денеска ќе добиете можност за тоа. Бидете храбри и прифатете го предизвикот....

СветПред 22 часа

Во Кина на аеродром на „рендген“ во куферите најдоа дете на скенер (ВИДЕО)

На железничките станици во Кина, слично како на аеродромите, патните торби од патниците се проверуваат со рендген снимка. Токму оваа...

ЗабаваПред 22 часа

Дедово сам си го зема бастунот кога му паѓа, но со финта и тоа пред женска! (ВИДЕО)

Кој би очекувал ваква сцена на еден изнемоштен дедо, гледајте до крај! . Geplaatst door Imam Lud Da Sam Papir...

ЗабаваПред 22 часа

Србин во Саудиска Арабија – „Немој sleep, we played ко курац, not good мајсторе“ (ВИДЕО)

Говорот на српскиот ракометен тренер Бошко Јоловиќ на полувремето од натпреварот на младинците во Саудиска Арабија стана вирален хит на...

ЗдравјеПред 23 часа

3 кафиња во денот ќе ве оддалечат од болести, дознајте повеќе.

Ако одлучите да престанете да пиете кафе тоа може да доведе до сериозни промени во вашето тело. Еве како вашето...

ЗабаваПред 2 дена

Дневен Хороскоп | 18.04 Четврток

Овен Не сте задоволни со моменталната работа, но не сакате да се откажете од сигурноста која ја имате. Добро би...

Популарни

Close