Следете не

Случувања

Се испитуваат луѓе со симптоми од Штип, Куманово, Кичево, Охрид и Тетово, апел до граѓаните да останат дома и движењето да го сведат за најитни потреби

Објавено пред

на

Прес-конференција на министерот Филипче, кој откри дека и луѓе од Штип, Куманово, Тетово, Охрид и Кичево се испитуваат..

Состојбата на пациентите, сите 13 коишто се сместени на Клиниката за инфективни (не ја броиме првата пациентка), се во стабилна состојба, идентична на таа што беше во текот на вчерашниот ден. Првата пациентката од Дебар само е на респираторна машина, но со подобри знаци.

Сите други пациенти се со лесна клиничка слика. Сите се сместени во одделот за изолација.

Имаме 7 нови матерлијали кои се работат, пациенти од Штип, Куманово, Тетово, Кичево и Охрид. Дел од нив биле во Швајцарија, Австрлија и Германија. После неколку денови враќање развиле висока температура. Во текот на денот ќе бидат готови резултатите.

Две родилки исто така се испитуваат, двете од Дебар, кои што се испитуваат. Не се пред пораѓање, но внимателноста е на високо ниво.

Во државата има околу 120 респираторни машини, околу 90 во Скопје. На денешниот координативен состанок донесовме повеќе одлуки.

Целиот медицински персонал, во сите јавно здравствени установи, но и во приватните – ги мобилизираме и ги ставаме на располагање. Благодарност до приватните болници кои ги ставија целосните капацитети на располагање уште минатата недела.

Детската болница во Козле ќе се спреми да прими деца заболени од вирусот. Сите хоспитализирани деца ќе бидат префрлени на клиниката за педијатрија.

Во текот на ноќта во Дебар и Центар Жупа се поминало во мирен ред, немало никакви прекршоци на мерките од Владата. Се дезинфецираат сите возила при влез и излез. Покрај Центар Жупа и Дебар, силно ги замолувам граѓаните на Струга, Охрид и Кичево да се придржуваат до овие правила.

Сите функции на банките се одвиваат најнормално, телеком мрежите преку СМС известуваат за состојбите и изразувам благодарност – стои во интегралниот текст на Министерот за Здравство Венко Филипче.

Кичево

🎵 La Casa: Иван Илиев и Антонио Пејоски викендов со свирка во живо

Објавено пред

на

Кичевскиот комплекс La Casa продолжува со најдобрите забави во градот.

Оваа викенд агенда ќе има дефинитивно романтичен стил.

Петок: Иван Илиев, додека во сабота доаѓа Антонио Пејоски

Резервирајте на време ☎️ 076/223-007 местата се со ограничен број

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Најнови метео вести, викендов следува промена на времето

Објавено пред

на

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и релативно топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 15 до 21 степен.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и релативно топло со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Максималната температура ќе се искачи до околу 18 степени.

Потоа утре ќе се задржи претежно сончево, додека во петок облачноста полека ќе се зголемува, а за време на викендот ќе има повремени локални врнежи од дожд и тоа особено во недела.

Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 16 до 22 степени, додека од недела истите ќе бележат тенденција на пад и тоа поради продор на постудена воздушна маса од север. Во недела исто така ќе дува и умерен, Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец.

/Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

Македонија

Предмалку регистриран земјотрес во западниот дел од државата

Објавено пред

на

Предмалку почувствуван земјотрес во југо-западниот дел од Македонија.

Според ЕМСЦ информациите говорат дека потресот е со јачина од 3.2 степени според Рихтер, со епицентар 66км од Елбасан, Албанија и длабочина од 5км.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 10 часа

Дневен Хороскоп (21 октомври) четврток

ОВЕН Расположението на денот е чиста среќа, драги наши Овни! Уживате во плодовите на вашиот труд. Beе можете да се...

СпортПред 12 часа

(ФОТО) Нашите млади фудбалерки славеа против Фарски Острови

Македонската женска репрезентација до 19 години со триумф против Фарски Острови ги започна квалификациите за пласман во Елитна фаза за...

КичевоПред 15 часа

🎵 La Casa: Иван Илиев и Антонио Пејоски викендов со свирка во живо

Кичевскиот комплекс La Casa продолжува со најдобрите забави во градот. Оваа викенд агенда ќе има дефинитивно романтичен стил. Петок: Иван...

Временска прогнозаПред 1 ден

Најнови метео вести, викендов следува промена на времето

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и релативно топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер...

МакедонијаПред 1 ден

Предмалку регистриран земјотрес во западниот дел од државата

Предмалку почувствуван земјотрес во југо-западниот дел од Македонија. Според ЕМСЦ информациите говорат дека потресот е со јачина од 3.2 степени...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес (20 октомври) среда

ОВЕН Ве очекува подобрување на полето на заработка. Може да се надевате на пресврти на ова поле. Можна е прилика...

КичевоПред 1 ден

Најдобрите омекшувачи за алишта сега достапни по акциска цена во АТВА Маркети – Кичево!

Најдобро покажаните омекшувачи за алишта сега достапни по акциска цена само во АТВА Маркети – Кичево, посетете ги веднаш и...

Здравје и убавинаПред 2 дена

Како да се спречи дехидратацијата во вашиот организам?

За спречување на дехидрацијата Светската здравствена организација препорачува посебен рехидратациски раствор (ОРС). Имено, тој содржи балансирана комбинација на вода, соли,...

МакедонијаПред 2 дена

Од 3,431 тестирања регистрирани 472 нови случаи на Ковид-19, починале 8 пациенти, оздравени 498 луѓе..

Направени се 3.431 тестирања, а регистрирани се 472 новислучаи на КОВИД-19: Скопје – 222, Куманово – 47, Прилеп – 30,...

Социјални мрежиПред 2 дена

„WhatsApp“ со нова функција за префрлање ваши податоци до друг телефон во „offline“ метод без интернет

Можете да ги префрлите вашите податоци на WhatsApp од еден телефон на друг без резервна копија од Google Drive. WhatsApp...

НАЈЧИТАНИ