Следете не

Без категорија

Се сеќавате ли кога бевме деца од WC кога викавме „Готов сум“ ?

Avatar

Објавено пред

на

Се сеќавате ли кога бевме деца, се сеќавате ли на нашите навики тогаш?

– Од WC викавме “Мамо , Готов сум” ;
– Ѕвоневме на вратата на комшијата и бегавме ;
– Гo истуравме цело tic-tac пакетче во уста и од него пиевме вода ;
– Мразевме кога на роденден ќе ни подареа облека наместо играчка ;
– Пиевме сок од јаболка или вишна и се преправавме дека пиеме вино ;
– Гледавме цртани во 7 и 15 а потоа знаевме дека е време за спиење ;
– Најстрашниот човек беше “ Старо Купувам ” ;
– Мижевме кога на ТВ ќе имаше љубовна сцена ;
– Им се плазевме на луѓето кој возеа позади нашиот автомобил ;
– Пушевме грисини ;
– Фаќавме снегулки со јазикот ;
– Гњуревме во када ;
– Кога казната беше да одиме на спиење порано ;
Се правевме дека сме мртви во креветот кога некој ќе влезеше во собата ;
– Правевме шатори од столици и ќебиња ;
– Си игравме купувач и продавач ;
– Читавме стрипови и се разменувавме со нив ;
– Крадевме цреши, јаболка, круши и цвеќиња ;
– Војувавме со децата од другото маало ;
Правевме чатали , стрели и пушки на тапи ;
– Се радувавме на сите вујковци и чичковци од Америка , Германија ;
– Распустот го поминувавме со баба и дедо ;
– Наместо креда кршевме цигли за да цртаме на асвалтот ,
– Крадевме песок и цемент и градевме бункери ;
– Си игравме жмурки , кама ј, џамија , школка , народна ;
– Со брканица се загревавме ;
– Кога трчавме на дождот без никаква цел ;
– Кога раскажувавме филмови на клупа ;
– Кога ги криевме мачињата , поголемите деца да не ги најдат ;
– Цел ден игравме фудбал во прашината и кога ќе се вратевме дома , не не препознаваа ;
– Се пукавме со црвенки ;
– Се враќавме дома само да ни дадат сендвич и пак се враќавме надвор ;
– Кога роднините ќе ни дадеа пари за на флипери ;
– Кога сите бевме во банди и имавме тајни !
Детството на денешното дете се сведува на ТВ , компјутер , плејстејшн, мобилен или на некоја слична технолошка справа !

Сподели ако имаше вакво прекрасно детство !!!
#Детство ❤

– фејсбук статус на Бобан Арангелович

Без категорија

Наскоро преку камера ќе може да се измери пулсот и ритамот на дишење

Avatar

Објавено пред

на

Google додава две важни функции на апликацијата Fit на моделите Pixel – и наскоро ќе ги додаде и на другите телефони со Android.

Имено, со помош на оваа апликација, корисниците ќе можат да го измерат пулсот и да го следат ритамот на дишење во иднина. Овие функции, се разбира, треба да се користат само за следење на општата здравствена состојба и проверка на параметрите, и тие во никој случај не можат да го заменат лекарскиот преглед.

За да ја измерите брзината на дишење (број на вдишувања во минута), доволно е да ја насочите предната камера на телефонот кон главата и градите. За пулсот, треба да го ставите прстот над камерата каде што се наоѓаат сензорите, пренесува порталот The Verge.

Лекарите го бројат бројот на вдишувања кај пациентите забележувајќи колку пати градите се зголемуваат и спуштаат, а апликацијата Fit треба да работи на сличен начин. Ние користиме вештачка интелигенција за да измериме различни параметри и да им помогнеме на луѓето да го одржат најдоброто можно здравје – пишуваат од Google Health.

ФОТО: researchgate.net

Прочитај повеќе...

Без категорија

Eurosport 1 & 2 HD од понеделник на Total TV, вистинско спортско уживање за сите стари и нови корисници..

Avatar

Објавено пред

на

Нашите партнери од РиД Електроника Кичево ги известуваат своите ценети корисници на Тотал ТВ дека заклучно со ден 08.02.2021 понеделник дека позиција (170/171) ќе се емитуваат ултра популарните светски канали на ЕУРОСПОРТ 1 и 2 HD.

Бидете во тек со најактуелните спортски збиднувања само преку најквалитетниот ТВ стрим од Тотал ТВ.

Доколку немаш дома? .. За Кичево и околината информирај се на 070/855 540 или на фан страната РиД Електроника

Прочитај повеќе...

Без категорија

(ФОТО) Кинеската сонда ја испрати првата фотографија од „Марс“ направена на 1,1 милиони километри од планетата

Avatar

Објавено пред

на

Кинескиот вселенски брод Тјанвен-1 ја испрати првата слика од Марс, соопшти денеска Кинеската вселенска агенција. Тијанвен-1 беше лансиран во јули и се очекува да влезе во орбитата на Марс околу 10 февруари, а планот на мисијата е да слета на површината на „црвената планета“, пренесува Гардијан.

Фотографијата е направена на 1,1 милиони километри од планетата.

Тијанвен-1 тежи пет тони и носи ровер кој треба да ја истражува површината на Марс.

Кина се надева дека ќе го спушти роверот во мај во областа Утопија, местото каде што некогаш погоди голем предмет.

Гардијан додава дека Кинезите инвестирале милијарди долари во вселенска програма, која е под надзор на армијата, а нивниот план е да се изгради вселенска станица во орбитата на Земјата до 2022 година.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СлучувањаПред 1 минута

(ВИДЕО) Од низата снимки кои се појавија од земјторесот во Грција, на оваа се гледа морничавиот момент, бутикот се помести од своето земјиште

На социјалните мрежи се појавија и фотографии од срамнети куќи, цркви и други градби, но на новаа снимка најубаво се...

На денешен денПред 18 минути

На денешен ден – 4 март

1152 година – Фредерик I Барбароса е избран за германски крал, наследувајќи го неговиот чичко Конрад III. Подоцна бил еден...

ХороскопПред 2 часа

Хороскоп за денес (4 март) четврток

ОВЕН Се чувствувате како некој да се обидува да ви претставува закана. Победата е можна со голема борба ако истраете....

МакедонијаПред 10 часа

И денеска многу заболени – 807 случаи, додека починале 5 лица

Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 359 -Куманово...

МакедонијаПред 12 часа

Утре продолжува изведувањето на градежни работи на патот А2 Кичево-Охрид каде сообраќајот ќе биде со времен прекин

За утре 04.03.2021 (четврток) АМСМ најавува прекин на сообраќај на патниот правец А2 Кичево – Охрид, на делницата Пресека –...

Здравје и убавинаПред 12 часа

Најновите истражувања покажуваат дека преку очите се раните знаци за Паркинсонова и Алцхајмерова болест кај луѓето

Ново истражување покажува дека мрежницата, која се одвојува од мозокот за време на ембрионалниот развој, содржи слоеви на неврони кои...

СпортПред 13 часа

Македонската футсал репрезентација во петок гостува против Србија, три дена подоцна ќе одиграме реванш во Скопје

Македонската футсал репрезентација во петок против Србија во Врање ќе го одигра натпреварот од третиот круг од квалификациите за Европското...

СлучувањаПред 13 часа

(ВИДЕО) Страшни снимки од силниот земјотрес кој ја погоди Грција предмалку, истиот почуствуван и во делови од нашата држава

Во 11:16 часот Грција беше погодена од силен земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки...

СкопјеПред 23 часа

Денес најавени прекини на електрична енергија во делови од град Скопје

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес на ден 03.03.2021 година – среда, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што...

КичевоПред 1 ден

Неделна акција на прозиводи во АТВА Маркети – Кичево

АТВА Маркети продолжуваат со производите на акција и оваа седмица, купувајте и заштедете!

НАЈЧИТАНИ