Следете не

Свет

Се сруши мост во Кина, за неколку секунди неколку возила се најдоа во вода (ВИДЕО)

Avatar

Објавено пред

на

Две лица се водат за исчезнати откако се сруши мост во Кина, а неколку возила за само неколку секунди завршија во вода.

Полицијата соопшти дека во утринските часови се сруши мост со сообраќајница долга 120 метри.

Спасувачките служби успеале да спасат еден маж од 44- години, а две лица се уште се водат за исчезнати.

На снимките од надзорните камери се глада како се се случи и тоа за само неколку секунди.

Надлежните ќе истражуваат која е причината за несреќата.

Свет

Официјално започна најголемото чистење на океаните во светот

Avatar

Објавено пред

на

Планетата Земја е во опасност. Нашата планета се гуши во ѓубре што го оставаме зад себе. Пластиката ни го убива морскиот живот. Нашите ресурси се во опасност. Што можеме да сториме за тоа?

Неколку компании ги здружија силите во овој процес, а денес имаме доброволци кои го чистат нередот. Прво, да разгледаме некои статистики. Полошо е отколку што некогаш може да замислите.
– Се произведуваат над 300 милиони тони пластика секоја година

– Половина од овие пластични артикли се наменети за еднократна употреба. На пластиката што ја користите неколку секунди треба стотици години да се распаѓа

– Повеќе од 8 милиони тони пластика завршуваат во океаните

– 33% од морските видови се заглавени во пластика
– Над 90% од сите морска храна имаат парчиња пластика во стомакот

– 40% од целата пластика се користи за пакување производи

– Луѓето користат 500 милијарди пластични кеси секоја година или еден милион кеси секоја минута

– Во последната деценија, луѓето произведоа повеќе пластика отколку во изминатите 100 години

Разни водни месо, создавајќи вртливиот вител. Така се заглави целата пластика во оваа област. Пластиката не може да ги направи бреговите и не може да се исчисти. Патот за прв пат е откриен во средината на осумдесеттите години на минатиот век, а се наоѓа помеѓу Калифорнија и Хаваи.

Специјална технологија за расчистување

Силвија Ерл забележува дека океаните треба да се почитуваат и да се грижат, затоа што ние зависиме од нив.

Чистење на океаните се заложи за чистење на океаните и започна огромен проект. Компанијата користи напредна технологија за чистење на пластиката. Постои систем на лебдечки бум дизајниран да ја тестира ефикасноста на овој проект. Беше распоредено од заливот Сан Франциско. Компанијата објаснува дека нивната технологија може да исчисти половина од лепенката на секои пет години.

Силата на системот
Бојан Слат (18) ја основа компанијата во 2013 година. Холандскиот изумител имаше голема мисија напред. Денес, тие користат напредна технологија за расчистување на океаните. Системот опфаќа десетици лебдечки бум кои ќе ја заробат пластиката и ќе ја донесат на брегот. Секој бум може да фати 150.000 фунти пластика годишно.

Системите за бум беа ослободени 1.400 милји до лепенката минатиот октомври. Ова го означи почетокот на процесот и бумите ќе лебдат заедно со струите во форма на U. Системот се движи со струите, што го прави целиот процес многу полесен.

Има мрежа од 10 метри под секој бум. Неговата цел е да собере мали парчиња пластика. Штом се наполни бумот, флота излегува на бум и ја пренесува пластиката на бреговите. Пластиката подоцна се сортира и рециклира. Рибата може да се фати исто така, но од компанијата велат дека пребивањето е доволно мало за рибите да поминат под него без никакви проблеми.

Некои извори откриле дека компанијата ќе ги затвори напорите за расчистување на морињата. Сепак, ништо од ова не е точно. Компанијата објавува новости за успехот. Еден од бумот се распадна и се поправи.

Компанијата ќе ја рециклира и повторно употреби пластиката. Тие подоцна планираат да создадат висококвалитетни телефони, столови, очила за сонце, делови за автомобили и други производи.

Прочитај повеќе...

Свет

Бомба: Мајк Тајсон пуши марихуана од 40.000$

Avatar

Објавено пред

на

Поранешниот американски професионален боксер и светски шампион во тешка категорија, Мајк Тајсон, купи ранч во Калифорнија,  на кој ги  одгледува сите  видови на марихуана.

Тајсон го  разви бизнисот во држава во која употребата на оваа дрога е легална. Му помага пријател и деловен партнер, поранешен играч на НФЛ, Ебен Бритон.

Тајсон  не само што произведува марихуана, туку и ја конзумира. Тој вели дека неговите „роба“ е одлична и тврди дека месечно пуши трева во вредност од  40.000$

Прочитај повеќе...

Свет

(ВИДЕО) Му покажа среден прст на моторџијата, па го погодил со шише, осветата беше брутална!

Avatar

Објавено пред

на

Е[sg_popup id=”25547″ event=”onLoad”][/sg_popup]ден мотоциклист ја снимил сопствената освета на возач на автомобил кој за време на возењето фрлил пластично шише кон мотоциклистот. Снимено со камера која се наоѓала на неговата кацига, ова видео го прикажува возачот на мотор во вожња на отворен пат.

Одеднаш, од неговата лева страна се појавува темно син автомобил, а лицето на совозачкото место го спушта стаклото и на бајкерот му покажува среден праст. Кога бајкерот одлучил да возврати со иста мера, совозачот на него фрла пластично шише полно со вода. Овој потег го разбеснил мотоциклистот кој подготвил брутална освета…

Погледнете:

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МагазинПред 11 час

Хороскоп за денес (25 август) Недела

Овен Не сте дисциплинирани на работа и тоа ви прави проблем на работа со надредените. Поволен период кој носи убави...

КичевоПред 1 ден

АТВА: Се ближат школските денови, бидете подготвени со нов школски прибор!

Нашите партнери од АТВА Маркети за сите кои се школуваат имаат одлична понуда по одлични цени на школски прибор! Посетете...

Живот и стилПред 1 ден

Домашен мелем од само 3 состојки: За 20 дена половината ќе ви биде потенка за 10 сантиметри

Ако сакате фигурата да ја доведете до совршенство, а малку ви недостасува, пробајте го овој домашен мелем од рен. Станува...

Живот и стилПред 1 ден

Бидете добри луѓе и ќе бидете среќни

Добрите работи почнуваат да се случуваат кога ќе се оддалечиме од негативните луѓе. Сите ја знаеме оваа фраза, уште една...

КултураПред 1 ден

Името им се „растркала“ во вселената: Камен на Марс наречен по Ролинг Стоунс

Иако Мик Џегер и Кит Ричардс во познатата песна „I can get no satisfation“ пеат за неможноста да почувствуваат задоволство,...

СпортПред 1 ден

По еден меч од Серија А на МТВ, има преговори за ЛШ на ЕХФ и за Лига 1

Новата сезона во Серија А започнува викендов а Македонската радио телевизија обезбеди ТВ преноси. Ова е официјално потврдено што значи...

МакедонијаПред 1 ден

Денеска е Св. великомаченик Евпал

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 11 август. Денеска е Св. великомаченик Евпал. Евпал...

Временска прогнозаПред 1 ден

Претпладне сончево, попладне можен пороен дожд

Времето претпладне ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Во попладневните часови облачноста ќе се зголемува,...

МакедонијаПред 1 ден

Ова е состојбата на патиштата низ Македонија

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини...

МагазинПред 2 дена

Викенд Хороскоп (24 август) сабота

ОВЕН Пред вас е можност да напредувате на работа и да ги остварите целите кои ги имате од порано. Може...

НАЈЧИТАНИ