Следете не

Кичево

Со зголемува нивото на нашата позната река „Треска“

Објавено пред

на

Врнежите од дожд и снег кои во последните 15 дена се присутни во земјава, придонесоа речните корита да бидат нешто пополни, но поради долготрајната суша нивото на реките се уште е под повеќегодишниот просек. Во тој поглед не е исклучок ни реката Треска, на чиј извор пред неполн месец беа измерени едвај 250 литри во секунда, што е апсолутен минимум измерен во последните неколку децении.

На зголемениот водостој на Треска најмногу му се израдуваа вработените од најголемиот рибник во земјава во село Извор, спортските риболовци и жителите од крајречните села, чие земјоделие е непосредно поврзано со количествата на вода во реката за наводнување на над 1500 хектари ораници.

-Врнежите од дожд и снег кои ги имавме во нашиот регион последните 20-ина дена придонесоа штедроста на изворот на реката Треска незнатно да се зголеми, но уште е под повеќегодишниот просек, кога штедроста на изворот изнесуваше над 1000 литри. Во моментов штедроста се движи помеѓу 400—500 литри вода во секунда, но ако и овој месец немаме доволно врнежи од дожд и снег, количините на вода од изворот можат повторно да се намалат. Инаку за нашиот рибник за нормална работа се потребни барем 700 литри кои се уште ги немаме, затоа и денес во базените вршиме аерација на водата, односно збогатување со кислород и така ќе биде се додека дотокот на вода е под неопходниот минимум-вели Душко Радески, одговорен на рибникот во село Извор.

Покрај вработените од рибникот и жителите во крајречието предупредуват дека минирањата кои наскоро треба да се изведат над самиот извор на Треска, можат трајно да ја влошат состојбата на самиот извор.

-Состојбата со изворот на реката Треска може трајно да се влоши, бидејќи на 15-ина метри од самиот извор треба да се извршат минирања за трасата на новиот автопат. Големите потреси при овие минирања, може да предизвикаат и тектонски пореметувања на дел од локалитетот, кои може да придонесат да има уште помала штедрост на изворот и нарушување на биодиверзитетот по целото течение на некогаш полноводната река- загрижено зборуваат жителите од крајречните села. Се бара експертско мислење, што може да се случи на овој микро простор по планираните минирања.

Текст: Зоран Антоски

Кичево

Најбараните производи сега на акција во АТВА Маркети

Објавено пред

на

Кичевскиот најснабден маркет АТВА повторно со акција на најбараните производи по екстра цени!

Акциската цена на производите ќе трае една седмица, односно до 2 февруари.

Прочитај повеќе...

Кичево

Кичево: Вчера во стан на ул. „11 Септември“ настанал пожар, повредени лица нема..

Објавено пред

на

Архива @porta.mk

На 23.01.2023 година во ОВР Кичево било пријавено дека на 22.01.2023 година во 18.30 часот во стан на улица „11 Септември“ во Кичево, сопственост на С.С. (48), настанал пожар.

Повредени лица за среќа нема, а интервенирала Територијалната противпожарна единица од Кичево.

За порта.мк известува портпаролот на СВР Охрид, г-дин Стефан Димоски.

Прочитај повеќе...

Кичево

ЕВН КЕЦ Кичево: Најавени прекини на електрична енергија во следните кичевски локалитети

Објавено пред

на

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 24.01 – вторник, ЕВН КЕЦ Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување на електрична енергија ќе имаат домаќинствата во следните кичевски локалитети:

  • ТС Техника, бул. Илинден кратки прекини на почеток и крај на планираниот прекин: Жито Караорман, Лопушник, Комуналец, Македонски шуми (Од 09:00 до 13:00 часот)
  • Дел од ул. 4-ти јули (Ламели), Жито маркет, пекара Сара и др. (Од 13:00 до 15:00 часот)

Напомена: Времетраењето „од-до“ може да зависи од ефикасноста на работата.

За нашиот медиум известува ЕВН Македонија.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп9 часа

Хороскоп за недела (5 февруари)

ОВЕН Многу работи денес ќе зависат од начинот на кој се однесувате кон другите. Меѓу другото, оние од вас кои...

Свет11 часа

Илон Маск на суд ги победи акционерите на „Tesla“

Судот во Сан Франциско го ослободи извршниот директор на Tesla, Илон Маск, кој беше обвинет за заблуда на инвеститорите во...

Македонија18 часа

На ГП Деве Баир жители на Бугарија недолично се однесувале и се обиделе физички да ја нападнат полицијата

Околу 12.45 часот на Граничниот премин Деве Баир дошло до нарушување на јавниот ред и мир од страна на Г.З...

Гејминг22 часа

„Global Game Jam Македонија“ – викенд по 11-ти пат во Скопје и Битола

Викендов од вчера до 5-ти февруари во Скопје и Битола по 11ти пат се одржува „Global Game Jam Македонија“. Како...

Временска прогноза23 часа

Од вечерва поларна воздушна маса и олуен ветер на нашата територија

Почнувајќи од денес попладне и навечер, па во текот на следната седмица територијата на Македонија ќе биде под влијание на...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (4 февруари)

ОВЕН Денес е идеално време Овенот да им објасни за се на сите за што размислувал во изминатите три недели....

Македонија1 ден

Мин. за земјоделство, шумарство и водостопанство одобри лов на дива свиња до крајот на месец март, ова се деталите..

Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство со цел продолжување на мерките од страна на Агенцијата за храна и ветеринарство врз...

Спорт2 дена

Одржана меѓународна работилница поврзана со клупскиот лиценцен систем, во организација на УЕФА и ФФМ

Оваа година ФФМ прославува уште еден јубилеј, а тоа е 20 години од постоењето и имплементирањето на клупскиот лиценцен систем....

Македонија2 дена

Поради агресивно однесување, СВР Охрид приведе жител на Албанија

На 02.02.2023 во 21.10 часот, полициски службеници од СВР Охрид го привеле Л.П.(55) од Република Албанија затоа што на регионалниот...

Скопје2 дена

Осум средни училишта од Скопје денеска добиле закана за поставен експлозив

Денеска (03.02.2023) околу 11:40 часот во СВР Скопје е пријавено дека на електронска адреса на осум средни училишта во Скопје...

НАЈЧИТАНИ