Следете не

Технологија

Сега можете да го „замолчите“ оној што постојано ве нервира засекогаш

Avatar

Објавено пред

на

Сега можете да го „замолчите“ оној што постојано ве нервира засекогаш
Досега, корисниците можеа да ја користат опцијата Mute, со услов да се поправа 8 часа, една недела или една година.

Најпопуларната апликација за разговор во светот во последно време сè повеќе се обидува да ги подобри своите функции и да воведе нови опции. Па сега доби нова опција, која корисниците долго ја чекаа.

Така, на WhatsApp конечно ќе можете да ги „замолчите“ пораките, односно контактите што ве нервираат со чести пораки.
Досега, корисниците можеа да ја користат опцијата Mute, со услов да се поправа 8 часа, една недела или една година. По истекот на тоа време, WhatsApp автоматски ќе дозволи контактот повторно да напише во индивидуален разговор или во група, што на многумина не им се допаѓаше навистина.

Меѓутоа, сега е можно да се „замолчи“ засекогаш, односно трајно да се оневозможи одреден контакт за понатамошно испраќање пораки. Секако, секогаш имате опција да дозволите „замолчениот“ контакт да комуницира повторно.

Новата Mute опција се активира со отворање на разговорот или групата во која се наоѓа лицето што сакате да го блокирате, кликнување на горниот десен агол на неговото име и потоа избирање: Mute notifications > Always.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Мобилни уреди

Apple подготвува нешто сосема ново?

Avatar

Објавено пред

на

Нема време за губење – покрај серијата iPhone 13, Apple, наводно, веќе работи и на целосно нов производ, нов, флексибилен телефон.

Велиме „наводно“ затоа што сè е сè уште на ниво на гласини, но толку многу пати е докажано дека каде што има чад, има и оган.

Како што пренесува кинескиот „Economic Daily News“, повикувајќи се на една од компаниите во дистрибутивниот ланец, „Apple“ веќе ги нарача првите примероци на кои може да тестира како функционираат шарките за новиот флексибилен уред.

Се наведува дека компанијата има намера да направи таков издржлив телефон, што може да издржи повеќе од 100.000 отвори и затворања. Овие уреди треба да се соберат во Кина, а еден од најголемите партнери треба да биде Samsung.

Како друг голем партнер (иако срамежливо) се споменува Nippon, со кого Apple веќе соработувал на лаптопи. Според кинеските медиуми, презентацијата е планирана две години, а сè уште не е познато дали телефоните ќе имаат OLED или microLED екрани, како и какви било други спецификации.

Купертино сè уште не ги коментирал овие обвинувања, па затоа не добивме официјална потврда. Од друга страна, никој дури и не одговори да го демантира тоа, па затоа е сосема можно дека ова не е само шпекулација.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Технологија

Хакерот кој некогаш го „провалувал“ Windows стана експерт за сајбер безбедност на Twitter

Avatar

Објавено пред

на

Една од причините зошто Twitter реши да ангажира поранешен хакер е поради голем број на хакерски напади од јули оваа година, кога беа компромитирани голем број на славни профили на Twitter.

21Haker, експерт за сајбер безбедност и еден од членовите на поранешната хакерска организација L0pht, позната по некогаш јавно објавување алатки за хакирање на оперативниот систем Windows, е назначен за шеф на безбедноста на Твитер.

Peiter Zatko, попознат по неговиот хакерски прекар „Муџ (Mudge)“, ќе го предводи одделот за сајбер безбедност на најпознатата платформа за микроблогирање во светот, по официјалното претставување за околу два месеци, бидејќи претходно беше спроведена целосна безбедносна ревизија на Twitter, според Reuters.

Доаѓањето на 49-годишниот „Mudge“ беше поздравено од извршниот директор на компанијата, Џек Дорси, кој исто така го најави неговото назначување.

Поранешниот хакер, патем, не е сосема нов во светот на деловното работење, бидејќи претходно работел за DARPA (Агенција за напредни истражувачки проекти за одбрана – агенција на Министерството за одбрана на САД задолжена за развој на нови технологии за војската) и Google.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

Андроид телефоните трошат мобилни податоци без знаење на корисникот!

Avatar

Објавено пред

на

Google е сè поконтроверзен за начинот на деловно работење. Во најновата заговор, откриено е дека телефоните со Android разменуваат околу 260 MB мобилни податоци секој месец без знаење на корисникот.

Според обвинителите во Сан Хозе, САД, Google ги користи дозволите за мобилни податоци за да пренесува кориснички податоци на своите сервери преку услугите на Google. Ова откритие го направија оставајќи телефон Андроид со исклучена опција Wi-Fi, но со вклучени мобилни податоци.

Секој ден, телефонот имаше пропусна моќ од 8,88 МБ податоци, а околу 95% од таа размена на податоци се одвиваше со серверите на Гугл. Приближно, околу 390 пати на ден, се разменуваа податоци.

Она што телефонот го испратил до серверите на Google се параметрите за употреба на мрежата Wi-Fi, потоа податоците за отворените апликации и другите параметри важни за работата на Android. Обвинителите исто така тврдат дека сето ова можело да почека додека не се вклучи Wi-Fi, но Google избрал да го стори тоа преку мобилни податоци.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 8 минути

Времето денес ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд до недела каде врнежите ќе бидат со поголем интензитет

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени локални врнежи од дожд, претежно во западните делови, ќе дува умерен, вдолж...

ХороскопПред 7 часа

Голем Хороскоп за денес [03.12] – четврток

ОВЕН Работа: На деловен план работите ќе бидат одлични. Добриот крај на претходната година ќе продолжи и вашата работа ќе цвета....

МакедонијаПред 10 часа

(ФОТО) Вечерва сопрен камионџија на патот Прилеп-Кавадарци, возел со 2,44 промили алкохол во крвта

Вечерва околу 17:45 часот полициски службеници од мобилната сообраќајна единица на МВР на патот Прилеп-Кавадарци го приведоа Е.В.Б (49) од...

МакедонијаПред 11 час

Ковид-19 денес: 946 нови случаи од 2564 тестирања, починати се 33 лица, ова е билансот по градови..

Во последните 24 часа се направени 2564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 426 -Куманово...

Живот и стилПред 11 час

(ВИДЕО) Видео за 2020 година е делото на „DigitalBox“ – „Со љубов од Париз“, љубовна приказна каква што секој би посакал

Како што се ближи крајот на годината, време е да избереме еден видео запис на заљубен млад брачен пар. Видеото...

МакедонијаПред 15 часа

Пред нас нов неработен ден

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98...

СкопјеПред 16 часа

Силен земјотрес предмалку почуствуван во Скопје

Силен земјотрес го потресе Скопје, но и целата земја и предизвика вознемиреност кај граѓаните. Според податоците од ЕМСЦ, епицентарот на...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес (02.12) среда

ОВЕН Месечинта ви најавува дека сега ја имате потребната сила да успеете да се справите со сите дневни задачи и...

КичевоПред 1 ден

(ФОТО) Од птичја перспектива кичевскиот булевар и Китино Кале формираат ружа?

Дали сте знаеле дека ако го погледнеме нашиот град од птичја перспектива, главниот булевар („Ослободување“) и Китино Кале формираат РУЖА🌹...

МакедонијаПред 1 ден

Денеска 1069 нови случаи на Ковид-19, починале 29 лица

Во последните 24 часа се направени 3012 тестирања, а регистрирани се 1069 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 489 -Куманово...

НАЈЧИТАНИ