Следете не

Спорт

Кичевчанецот Сејдини ја доби поддршката за свој четиригодишен мандат, „Додека сум во ФФМ чесноста ќе биде препознатлив начин на работа“

Avatar

Објавено пред

на

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) денес го доби петтиот претседател во историјата и тоа во името на Муамед Сејдини, познатиот спортски работник по потекло од Кичево.

Најуспешниот претседател во историјата на македонскиот фудбал денес доби четиригодишен мандат.

УЕФА и ФИФА го поздравија изборот на Муамед Сејдини.

Македонскиот фудбал оди напред, така што на денешното собрание сите присутни делегати вкупно 52 во хотел „Александар Палас“ гласаа за нов мандат од 2021 до 2025.

Интегралниот текст на Сејдини ви го пренесуваме во целост:

Драги пријатели и соработници,

Најнапред сакам да ја искажам мојата благодарност до сите Вас за укажаната довербата.

Честа да се биде претседател на Фудбалската федерација на Македонија е голема. Вашата поддршка ме обврзува да продолжам да го давам својот максимум за развој на македонскиот фудбал.

Благодарност до претседателот на ФИФА Џани Инфантино за убавите зборови на поддршка. Тоа е голема работа за нас и ќе се трудиме да бидеме во чекор со светските фудбалски трендови кои вие ги применувате.

Благодарност до УЕФА за извонредната соработка. Среќни сме што имаме одличен партнер во УЕФА на чело со нашиот драг пријател, Александар Чеферин.

Годината 2020. на фудбалски план ќе ја паметиме по нашиот најголем успех и пласманот на нашето прво Европско првенство. Потврдивме дека кога се работи искрено и мотивирано резултатите не изостануваат.

Во тој правец ќе продолжиме и во следниот период. На најдобрата репрезентација им ги овозможуваме најдобрите услови за работа, а поголем мотив за нив од настап на Европското првенство мислам дека не постои. Им посакувам многу успех во Букурешт и Амстердам и дај Боже одново да се радуваме на големи резултати.

Поддршка, техничка, финансиска и логистичка, како и досега ќе добијат и сите други национални селекции. Тоа е нашата репрезентативна база и ќе продолжиме да ги надградуваме младинските селекции и Академијата на ФФМ.

Фудбалската федерација на Македонија секогаш ќе ја помага својата база. А, Општинските фудбалски Сојузи се нераскинлив дел од нашето семејство. Ве повикувам да разговарате, да се борите, да работите заеднички.

Ги повикувам и охрабрувам клубовите од Македонската лига. Вклучете се активно во организацијата на натпреварувањата. Како и досега, секогаш ќе ја имате мојата и поддршката на федерацијата за формирање на Ваше здружение за организација на натпреварите.

За тој чекор, ниту некогаш сум бил противник, ниту ќе бидам. Тоа е натпреварување на клубовите и доколку сметате дека треба да го организирате преку свое здружение ја имате мојата целосна поддршка. ФФМ ќе помогне во таа насока на начин на кој заеднички ќе одлучиме.

Во најтешката година од секој аспект, успеавме самостојно да го организираме натпреварувањето во македонските лиги. Сите клубови беа ослободени од трошоци за официјални лица, а во младинските, женските и футсал лигите, федерацијата ги покриваше и другите трошоци.

Согласно стратешкиот план на нашата федерација ќе продолжиме во таа насока. Со поддршка од УЕФА и хет-трик програмата за развој верувам дека уште повеќе ќе ја засилиме соработката со институциите, сѐ со цел развој на фудбалската инфраструктура која ја има клучната улога во развојот на фудбалот.

Драги пријатели,

Додека јас сум претседател на оваа федерација, чесноста и отвореноста ќе бидат особини кои нѐ красат. Вратата на Фудбалската федерација секогаш ќе ви биде отворена.

Дајте Ваш придонес да бидеме горди на репрезентацијата, да бидеме горди на младите селекции, да бидеме горди на нашите клубови, нашите тренери, судии, фудбалски великани.

Денеска е големиот христијански празник – Прочка.

Јас сум муслиман, но и во нашата вера, откако ќе прости, човекот ќе има кроткост, трпение, смирение и човекољубие. Простете ако грешев.

Ви благодарам, ви посакувам здравје и успех.

Спорт

Македонската футсал репрезентација вечерва со директен пренос на МРТ3 игра против Романија

Avatar

Објавено пред

на

Македонската футсал репрезентација вечерва во 18:00 часот (директен пренос на МРТ 3) против Романија во Темишвар (ги затвора квалификациите за пласман на Европското првенство.
„Ќе одиграме натпревар без притисок. Шансите за ЕП ги загубивме на последниот меч против БиХ во Скопје по несреќениот и неправеден пораз од 2:3. На овој натпревар, исто така, ќе бидеме драстично ослабени заради неиграњето на неколкумина стандардни првотимци (Даниел Де Соуза, Леовски, Глигоров, Мицевски, Зибери), како и фактот дека ќе недостасуваат во однос на дуелот со БиХ и капитенот Ранготов, првиот голман Петровски и Сулејмани“.
– „Ова е шанса за некои помлади играчи да ги покажат своите квалитети во еден натпревар без резултатско значење за нас, посебно што голем дел од нив прв пат го облекуваат репрезентативниот дрес. Мораме веќе да создаваме нова репрезентација за следниот циклус, што беше и моја примарна цел“.
„Романија ќе биде комплетна, секако дека е голем фаворит со нивниот квартет Бразилци, но зошто да не се обидеме растеретени да направиме ново изненадување и да го продолжиме континуитетот на добри игри во овие квалификации. Да не заборавиме дека до минатото коло бевме во сериозна игра за пласман на ЕП и само немањето среќа во последните 15-на секунди против БиХ не оддалечи од шансата за пласман на големо натпреварување“.
„Можам да ветам дека сите играчи кои се тука во Темишвар со нетрпение очекуваат да го дадат својот максимум и сигурен сум дека нема да ги разочараме љубителите на спортот во нашата земја“ – изјави селекторот на македонската футсал репрезентација Васко Скендеровски
Прочитај повеќе...

Спорт

Нашата репрезентација до 19 години победи против Црна Гора во првиот контролен меч, вториот е закажан за утре

Avatar

Објавено пред

на

Репрезентацијата на Македонија до 19 години славеше победа против Црна Гора во рамките на првата контролна средба одиграна меѓу овие две селекции.

На тренинг центарот „Петар Милошевски “, нашите фудбалери одиграа добар натпревар и сосема заслужено славеа победа со 2:0. Во првите 45 минути пропуштивме неколку добри прилики за постигнување гол. Отпорот на противникот го скршивме во второто полувреме. Во 54’ пенал за избраниците на селекторот Влатко Гроздановски, сигурен од белата точка беше Грегори Давков. Конечните 2:0 беа дело на Фета Бехар во 69’. Нашата селекција за овој натпревар беше ослабена со неиграњето на неколкумина стандардни репрезентативци.

МАКЕДОНИЈА: 1. Стефан Тасев, 2. Дарио Јовановски, 3. Грегори Давков, 4. Самет Реџепи, 5. Андреј Стојчевски, 6. Ване Крстевски, 7. Бехар Фета, 8. Христијан Јосифовски, 9. Михаил Талевски, 10. Октај Ракипи, 11. Љупче Кудев;

ЦРНА ГОРА:1. Иван Радовиќ, 2. Милан Радовиќ, 5. Никола Вукотиќ, 6. Неманја Бозовиќ, 8. Јован Дашиќ, 9. Виктор Џукановиќ, 10. Алекса Цетковиќ, 11. Дамјан Мугоша, 13. Кристијан Ернек, 14. Милун Јоковиќ, 20. Василије Делибашиќ;

Вториот контролен натпревар на истите селекции е закажан на 15 април со почеток од 11 часот.

Прочитај повеќе...

Спорт

Легендарниот кичевски „ФК Напредок“ пред згаснување, се апелира за било каква помош

Avatar

Објавено пред

на

Еден од легендарните фудбалски клубови во Македонија, име кое често пати ги полнеше стадионите, своевремено прволигаш и финалист во купот од 2004 година денес се соочува со црна судбина, без спонзори, без никаква поткрепа.

Дел од луѓето кои му останаа верни на клубот преку официјалната фејсбук страна апелираат за било каква помош, во спротивно, клувот ќе згасне за секогаш.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СветПред 10 минути

Британските научници истражуваа која вакцина дава повеќе антитела во организмот

Првото истражување на британските научници, кое директно го спореди имунолошкиот одговор на вакцините Фајзер и Астразенека, откри слично ниво на...

МакедонијаПред 3 часа

Денеска 949 нови случаи на Коронавирус, починале 33 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а...

ТехнологијаПред 4 часа

Неколку паметни трикови за Windows 10 оперативниот систем кои сигурно не сте ги знаеле

Според „Мајкрософт“, повеќе од милијарда уреди користат Windows 10. Скоро шест години по неговото објавување, сигурни сме дека сè уште...

СпортПред 5 часа

Македонската футсал репрезентација вечерва со директен пренос на МРТ3 игра против Романија

Македонската футсал репрезентација вечерва во 18:00 часот (директен пренос на МРТ 3) против Романија во Темишвар (ги затвора квалификациите за...

КичевоПред 7 часа

ЕВН КЕЦ Кичево: Најавен прекин на електрична енергија од половина час во следните кичевски села утре

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре на ден 15.04.2021 година – четврток, ЕВН КЕЦ Кичево ќе работи на терен, така што...

КичевоПред 8 часа

Во Кичево пронајдена неексплодирана граната, од ДЗС е безбедно подигната

Вчера на ден 13.04.2021 година во 12:30 часот во ОВР Кичево пријавено е дека на автопатот во изградба Кичево-Охрид, во...

Социјални мрежиПред 15 часа

Новата политика на приватност од „WhatsApp“ може да биде нелегална?

WhatsApp се соочува со бурни реакции откако објави дека сака да ја ажурира својата политика за приватност со измени што...

СпортПред 20 часа

Нашата репрезентација до 19 години победи против Црна Гора во првиот контролен меч, вториот е закажан за утре

Репрезентацијата на Македонија до 19 години славеше победа против Црна Гора во рамките на првата контролна средба одиграна меѓу овие...

КичевоПред 20 часа

Највкусното мени од „Bacardi Lounge Bar“ до вашата сакана дестинација, брзо и било каде во Кичево, порачајте веднаш!

Поради актуелнита мерка за затворање на угостителските објекти која стапи на сила од 7 април до 20 април, преку нашиот...

На денешен денПред 20 часа

На денешен ден – 14 април

1629 година – Роден е христијанскиот математичар и астроном Кристијан Хајгенс. Открил прстен околу Сатурн и конструирал часовник со нишало....

НАЈЧИТАНИ