Следете не

Секс и врски

СЕКС ЗА ВРЕМЕ НА ЦИКЛУСОТ: Еве зошто е добро да водите љубов кога имате менструација

Објавено пред

на

Сега ќе ве разубедиме дека водењето љубов за време на оние денови е полн погодог за понежната половина.

Жените го избегнуваат, а мажите пак лудуваат по секс за време на циклусот. И покрај тоа што звучи валкано и крваво, може да помине и не така страшно. И не само тоа сега ќе ве разубедиме дека водењето љубов за време на оние денови е полн погодог за понежната половина.

Еве неколку факти кои говорат за тоа:

ГРЧЕВИ

Доколку имате неиздржливи болки за време на ПМС, тогаш пробајте да ги излечите со секс. Не ви се верува но грчевите нагло се намалуват, и нема ништо да почувствувате тој месец доколку му дозволите на вашиот партнер интимно да ви помогне. Телото се ослободува, за време на оргазмот лачи окситоцин и допамин кои се далеку појаки од било кој аналгетик.

ЛУБРИКАНТ

Кога ќе споменете менструација, наместо да помислите на крв, помислете на тоа дека тоа е вашиот природен лубрикант. И покрај тоа што за време на циклусот течноста добива црвена боја, многу мал процент од неа е крв. Оние жени кои имаат протешкотии со влажнење ова е одлична можност за уживање.

ХОРМОНИТЕ

Хормоните кај жените посебно се активират пред и по циклусот. Па така не е чудно кога кај нив се забележува голема и честа желба за секс во тој период. А кутрите поради малку крв се откажуваат од задоволството.

ЗАЈАКНУВАЊЕ НА ВРСКАТА

Ако жената се опушти и има секс за време на циклусот тоа ја зајакнува врската, бидејќи не би се согласила да има односи со секого во вакви услови. Тоа ги зближува повеќе партнерите.

Магазин

Жените кои глумат оргазам повеќе се наклонети кон неверство

Објавено пред

на

Иако мажите често се обвинети за глумење во креветот, жените се оние кои предничат кога станува збор за лажирање оргазам.

Ако ја „фатите“ вашата дама како глуми оргазам, најпрво запрашај се, зошто тоа го прави, а потоа дали позади тоа стои некој друг „човечки фактор.

Лажниот оргазам не е само показател дека во врската нешто не е како што треба, туку може да биде јасен знак дека жената е неверна. Неодамна спроведено истражување покажува дека жените кои се склони кон глумењето на оргазми, често имаат тенденција да бидат и прељубници.

Студијата која е спроведена во соработка со припаднички на понежниот пол покажува дека колку што 50 отсто од жените кои го лажираат оргазмот, тоа го прават за да не го повредат и разочараат партнерот. Сепак, тоа не само што негативно влијание врз односите и квалитетот на врската, но, исто така, ги потикнува жените да бидат неверни.

Иако мажите често се обвинети за глумење во креветот, жените се оние кои предничат кога станува збор за лажирање оргазам, но и покрај тоа не успеваат да ги надминат мажите на листата на неверства. Тие во оваа трка го завземаат непобедливото прво место

 

 

Прочитај повеќе...

Магазин

Прекинете ја караницата на наједноставен начин

Објавено пред

на

Наше мислење е дека не постои ниту еден пар на светот кој не се кара, макар и за ситници. За да ја прекинете или ублажите караницата потребни ви се само добри реченици и сè ќе биде во ред.

Наместо да си галамите еден на друг сè додека прозорите не се скршат, обидете се да го прашате партнерот што можете да направите за да го решите проблемот којшто настанал. На тој начин ќе почнете нормален разговор со нормален тон.

Ако се карате веќе подолго време, најдобро решение е да му понудите на партнерот заедно да ја гледате омилената серија. На тој начин ќе знаете дека и по караницата нормално ќе функционирате.

Додека се карате со партнерот кажете му дека е згоден кога е лут. Каков и да е, сигурно ќе му изнудите насмевка на лицето.

Прашајте го партнерот што тој чувствува додека се расправате. На тој начин подобро ќе ги увидите потребите на другиот и можеби ќе престанете да се карате.

Доколку караницата започнала поради некоја ситница, најдобро е да се запрашате дали е тоа поважно од вас двајца. Ако сфатите дека не е, ќе ви биде лесно да го решите проблемот кој го имате.

Прочитај повеќе...

Магазин

9 тајни за долга и среќна љубов

Објавено пред

на

Отсекогаш сте се воодушевувале на складните парови кои прекрасно функционираат, но не сте успеале да ја откриете тајната на успешна врска? Еве неколку корисни совети:

 

Простувајте – И на вас и на вашиот партнер ви е потребна сигурност. Двајцата сакате да се чувствувате сигурно и задоволно еден покрај друг, па затоа и добрата врска се темели врз меѓусебно разбирање и простување.

Бидете економични – Парите се, може да се каже, едни од главните предизвикувачи на конфликти. Потрудете се правилно да го распоредите домашниот буџет. Не трошете повеќе отколку што имате, не влегувајте во минус и не купувајте непотребни работи.

Поделете ги обврските – Ако домашните обврски не се правилно распоредени, ќе дојде до кавга. Секој член на семејството, вклучувајќи ги и вашите партнери, треба да има свои задолженија и совесно да ги извршува. Така, кога ќе ги завршите сите работи, ќе имате повеќе време еден за друг. А и за одмор.

Не се расправајте пред децата – Пред децата морате да бидете единствени. Дури и ако вашиот партнер не се снаоѓа баш најдобро со деца, без оглед на нивната возраст, охрабрувајте го да се занимава што повеќе со нив. Не го/ја критикувајте пред нив, туку тоа правете го насамо.

Разбијте ја здодевноста – Запамтете дека здодевноста е обично синоним за лутина. Ако чувствувате дека со неа/него ви е здодевно, запрашајте се зошто се лутите. Не би било лошо да го преиспитате и вашето однесување, зошто најверојатно и вие нему/нејзе не сте му/ѝ секогаш забавни.

Слушајте што ви зборува – Натерајте го партнерот да ве слуша такашто ќе му покажете колку го цените неговото целосно внимание. Меѓутоа, морате да му возвраќате со иста мера и да покажете интерес за она што тој го говори.

Контролирајте се – Научете да дебатирате. Не е суштината да изговорите нешто што не би сакале некој вас да ви рече. Контролирајте што ви излегува од уста и внимателно бирајте зборови.

Не драматизирајте околу се’ и сешто – Прифатете ги работите кои не можете да ги промените. Не драматизирајте ако нешто не иде според замисленото, а вие на тоа не можете да влијаете, зошто нервозата ќе ја пренесете и на партнерот. Заштедете ја енергијата за она што е навистина важно за вас, партнерот и семејството.

Желбите во склад со можностите – Не заборавајте дека двајцата ќе се менувате како што минува времето. Затоа, дури и ако мислите дека го разбирате или дека некои работи сте ги расчистиле, еднаш годишно проверете дали некој од вас сменил мислење за некоја важна работа.
Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 2 часа

Денеска спарно време со топол ветер, викендов дестабилизација

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и понатаму натпросечно топло со умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено на некои...

На денешен денПред 8 часа

На денешен ден (17 септември)

1580 година – Роден е Франциско Гомез де Квеведо и Вилегас, голем писател на Златното доба на шпанската литература и...

ХороскопПред 10 часа

Хороскоп за денес (17 септември) петок

ОВЕН Денот е идеален за воспоставување нови деловни партнерства и за работа во која учествуваат повеќе од две лица. Се...

МакедонијаПред 14 часа

Коронавирус денеска, вкупно 557 новозаболени, починале 28 пациенти

Во последните 24 часа се направени 3.885 тестирање, а регистрирани се 557 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 268...

СпортПред 18 часа

Македонската репрезентација до 17 години поразена од Србија, додека повозрасните одиграа нерешено со Унгарија

Репрезентацијата на Македонија до 18 години и на вториот контролен натпревар против Унгарија во Ѓер одигра нерешено 2:2. Двете селекции...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден (16 септември)

1380.- Умре францускиот крал Шарл V Мудриот. Тој се качи на престолот во 1360 година, а во Стогодишната војна успеа...

ХороскопПред 1 ден

Денешен Хороскоп (16 септември) четврток

ОВЕН Не се потценувајте, туку поставете си цели што е потешко да се постигнат, бидејќи само тогаш ќе бидете целосно...

СпортПред 1 ден

Кај македонските фудбалски репрезентативци до 17 години владее позитивна енергија пред мечот со Србија

Македонската репрезентација до 17 години предводена од селекторот Тони Јакимовски денеска на тренинг центарот „Петар Милошевски” се подготвуваше за утрешниот...

МакедонијаПред 2 дена

Денес нови 617 заразени од Ковид-19, починале 32 лица – најмладите во билансот се од Кичево и Македонски Брод

Во последните 24 часа се направени 4.621 тестирање, а регистрирани се 617 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 314...

СпортПред 2 дена

Андонова: Не очекуваат два тешки натпревари. Шансата ќе ја бараме против селекцијата на Австрија

Женската А репрезентација на Македонија денеска го одработи последниот тренинг пред заминувањето за Англија за воведниот меч од квалификациите за...

НАЈЧИТАНИ