Следете не

Спорт

Шампионот Игор Стефановски-Иџе заборавен од државата, нула денари за него и неговиот успех во автомобилизмот

Avatar

Објавено пред

на

Македонскиот натпреварувач во автомобилски трки и европски шампион на ридски патеки, Игор Стефановски – Иџе ја обвини Агенцијата за млади и спорт АМС за неспортски потези, бидејќи не добил ниту денар од редовните средства од буџетот.

Во отворено писмо до јавноста тој порача дека е срамно како единствена причина поради неговата натпреварувачка пауза е тоа што бил заборавен од институцијата задолжена за развојот на спортот.

-Македонското сонце секогаш ќе го осветлува покривот на мојот болид, но со ваквите неспортски потези Агенцијата за млади и спорт (АМС) не заслужува спортска промоција во иднина од моја страна.

Наместо Агенцијата за млади и спорт да биде најголемиот сојузник на врвните спортисти, таа стана најголемата пречка за постигнување на врвни спортски резултати. Срамно е за институцијата која ме има прогласено за најдобар спортист на Македонија за 2014 година, која ми го има доделено највисокото Национално спортско признание и тоа како резултат на моите спортски успеси, оваа година и оваа натпреварувачка сезона, едноставно да ме заборави.

Во услови кога ја имам најголемата поддршка од мојот народ, отсуствува институционалната поддршка. Несвојствено е како најтрофејниот македонски автомобилист од вкупно ????милиони денари кои се доделени на Автомобилистичка федерација за 2019 година да добие 0 (нула) денари од редовните буџетски средства и од средствата од Игрите на среќа!!!

Секојдневно добивам безброј пораки од моите македонски фанови со прашањето: Зошто не се натпреварував во европскиот шампионат и дали ќе може да ме гледаат и наредната сезона на најпознатите европски трки каде пред две години бев претендент за титула?

Едноставно е срамно да се каже дека единствената причина за мојата натпреварувачка пауза е тоа што сум заборавен од единствената институција во Македонија која е задолжена за развојот на спортот и поддршка на македонските спортисти – порача Стефановски. Тој најави и прес конференција наскоро, каде ќе ги обелоденел деталите за односот кон него и неговиот тим од страна на АМС.

Спорт

(Во живо) NBA All stars во фрлање тројки штотуку ќе започне, следете тука во живо

Avatar

Објавено пред

на

Вчера тимот на САД беше подобар од екипата  на Светот со 151:131 во мечот на Ѕвездите во подем со кој почна Ол стар викендот во „Јунајтед Центар“ во Чикаго.

Наградата за МВП во натпреварот насловен како „Rising Star“ ја понесе кошаркарот на Шарлот Мајлс Бриџс кој воедно реализира 20 поени, по пет скока и асистенции и три „украдени“ топки.

Во 2018 година, тој беше избран како 12-ти пик на Лос Анџелес Лејкерс и веднаш беше разменет со хорнетси.

Најефикасен, пак, во победничкиот состав беше Ерик Паскал со 23 коша, прв стрелец кај „странците“ во НБА лигата беше Канаѓанецот Ер Џеј Берет со 27 поени.

Во секој момент очекуваме да започнат натпреварите во тројки и во забивање, а главниот натпревар во Ол стар

Следете ја манифестацијата тука:

Прочитај повеќе...

Спорт

(ФОТО) Кичевчани со македонски знамиња на „Камп Ноу“ во Барселона денес во еден глас со навивачите!

Avatar

Објавено пред

на

Хетафе важи за еден од најнезгодните и најцврстите тимови во шпанската Примера, а избраниците на Бордалас го оправдаа таквиот епитет и ова попладне на „Камп Ноу“, откако доста скапо ја продадоа кожата против фаворизираниот тим на Кике Сетиен.

Домаќините мечот го добија со 2:1 и не дозволија гостите да ги изненадат, а на наше задоволство ве известуваме дека на трибините се вееше Македонско знаме, имено нашите сограѓани Јовица Милошески и Славче Спасеноски од трибините го следеа мечот а официјалната фејсбук страница која ја следат речиси 2 милиони луѓе на нивно задоволство објавија дека меѓу навивачите пристигнаа и Македонците.

 

Прочитај повеќе...

Спорт

Ф1: Ова е новиот болид на Мерцедес АМГ Петронас „W11“, германците со надеж за двојна круна сезонава!

Avatar

Објавено пред

на

Тимот на Мерцедес АМГ Петронас ги објави првите слики од својот нов болид „W11“, кој ќе го користат пилотите во новата сезона во Формула 1 шампионатот. Во германскиот состав веруваат дека болидот ќе им донесе нова „двојна круна“ како минатата сезона.

Тандемот пилоти, Луис Хамилтон и Валтери Ботас на патеката „Силверстоун“ со посебни гуми и услови го пробаа болидот.

Официјална промоција, болидот „W11“ ќе има во текот на следната недела, но германскиот состав поради љубителите на мото спортот ги објавија првите слики.

Минатата сезона помина во комплетна доминација на Мерцедес. Хамилтон ја освои титулата, а во конструктори германскиот тим беше прв со голема предност во однос на ривалите.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 18 минути

Вработените во „Синохидро“ од Кичево стравуваат од коронавирус, кинезите доаѓаат од одмор

Стравот меѓу македонските работници на кинеската компанија „Синохидро“ не го намалува ниту тоа што нивните кинески колеги, по враќањето од...

ХранаПред 3 часа

Пржено пилешко во масло од кикиритки

Состојки: 12 делови од кокошка (најубаво да се користат карабатаци и батаци) 1 литар јогурт 1/2 главица кромид, ситно исечен...

ХороскопПред 18 часа

Хороскоп за денес (18.02) вторник

ОВЕН Иако вашите очекувања не се преголеми, денес е неповолен ден за вас, па тешко дека ќе успеете да остварите...

МакедонијаПред 21 час

Да го спасиме Андреј и да донираме за непречено да се храни и расте

Андреј Ѓорѓиоски од Прилеп роден на 25.02.2015 година мора најбрзо да замине на опеpaциja Colostoma Bipolaris односно да се решат...

МагазинПред 22 часа

Фчерашни Новости: Дознајте што погребаа во најновата епизода која е достапна тука

Животот покрај среќни, понекогаш е исполнет и со тажни моменти. Фчерашни новости успеаа еден таков трогателен момент да доловат во...

КичевоПред 1 ден

Кичевчанец на ул. Рудничка вчера бил нападнат од куче скитник

На 16.02.2020 во 21.00 часот во Полициската станица Кичево, А.Ј.(33) од Кичево пријавил дека на ул.„Рудничка“ во Кичево бил каснат...

МакедонијаПред 1 ден

Мало покачување на цената на горивата од ноќеска

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство...

Временска прогнозаПред 2 дена

Преку ден топло, ноќите ладни. Од четврток промена на времето, следуваат нови дождови и снег на планините

Во следните два дена ќе преовладува сончево и топло време со пораст на дневната температура. Во среда облачноста ќе се...

ХороскопПред 2 дена

Дневен Хороскоп (17.02) понеделник

ОВЕН Ќе оставите многу позитивен впечаток при нов деловен разговор. Може да очекувате поволна фаза на работа. Личност која живее...

ХранаПред 2 дена

Тортата со кафе и ореви веднаш ќе ве освои, направете ја!

Потребни состојки: 7 јајца 1 маргарин 100 гр. кокосово брашно 200 гр. шеќер 100 гр. шеќер во прав 1 ванилин...

НАЈЧИТАНИ