Следете не

Свет

Киднапирање како на филм со шокантен пресврт снимено на камера (ВИДЕО)

На улиците во центарот на Москва, тројца киднапери, го киднапираа рускиот бизнисмен Вјачаслав Васјуков, извлекувајќи го од неговиот автомобил Porsche и внесувајќи го во нивната Лада.

По киднапирањето, киднаперите барале откупнина во висина од 20 милиони рубљи (отприлика 300.000 евра). Но, Васјуков очигледно го искористил неговото искуство од бизнис преговорите, па уште во самата нивна Лада, лично се договорил со киднаперите да им исплати еден милион рубљи и да им даде два автомобили.

Е сега, оваа киднаперска драма не завршува тука, туку има уште поневеројатен пресврт. Кога киднаперите пристигнале пред домот на Васјуков, за тој да ги земе парите и да им ги предаде нив, Вјачеслав некако успеа да им побегне на киднаперите и да се пикне во неговата домашна гаража. Таму имало еден Mercedes во негова сопственост, со кој тој се засилил и се забил во Ладата од киднаперите.

Дополнително, Васјуков во тој автомобил имал и оружје, па отворил оган кон киднаперите. Гужвата го привлекла вниманието на случајните минувачи кои веднаш ја повикале полицијата, која успеала да уапси еден од тројцата киднапери кој се им признал.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

ЗабаваПред 33 минути

Откриен изгледот на новата серија 1 на BMW

Во пресрет на премиерата закажана за 27 мај, BMW на својот Instagram профил објави тизер фотографија на која јасно се...

КичевоПред 8 часа

Тешка сообраќајка во близина на с.Другово – Кичево помеѓу мотор и тешко товарно возило

Поради случена сообраќајна несреќа на патот према Охрид, пред клучката што ги поврзува Демир Хисар и Битола – сообраќајот е...

СветПред 8 часа

За 16 секунди исчезнуваат 16.000 тони челик снимено на камера! (ВИДЕО)

„Кулата Мартин“ е облакодер во Пенсилванија (поточно не Е, туку БЕШЕ) кој беше срушен за само 16 секунди. Станува збор...

СпортПред 10 часа

Зидан ја започна реконструкцијата на Реал Мадрид

Екипата на Реал Мадрид го продолжи договорот со уште еден првотимец, додека навивачите нетрпеливо чекаат трансфер-бомби со кои ќе може...

Временска прогнозаПред 15 часа

Викендот може да се планира, ќе имаме летни температури!

Полека но сигурно летото ни доаѓа а тоа може да се забележи по поизразениот топол бран кој кај нас ќе...

ЗабаваПред 20 часа

Дневен Хороскоп | 23.05 Четврток

ОВЕН Ќе имате слободно време повеќе од обично, а тоа ви е потребно. Искористете го овој ден за да се...

КичевоПред 1 ден

(ВИДЕО) Вака си поминаа кичевските матуранти од ОСУ „Мирко Милески“ – Кичево

Честитки за вашата матура ви посакуваме се најдобро во животот и успеси во понатамошните скалила на едукација. Утре на другарска...

СветПред 1 ден

Германија е-тротинетите ги брка од тротоарите и ги вклучува во сообраќајот

Германскиот Горен дом од Парламентот потврди дека на предлог на министерот за транспорт, Андреас Шауер, електричните тротинети од тротоарите се...

МакедонијаПред 2 дена

Веќе возиме поскапи горива, за тие што не се информираа – еве ги цените!

На бензинските на Лукоил и Макпетрол бензините поскапеа за 1 денар, а дизелот за 2 денари по литар. Бензинот 95...

ЗабаваПред 2 дена

Хороскоп за денес (22.5) Среда

ОВЕН Пред вас е добар ден во кој ќе успеете да реализирате сѐ што ќе замислите. Имате сѐ повеќе проблеми...

НАЈЧИТАНИ

Close