Следете не

Здравје и убавина

Што се случува во организмот кога не пиеме доволно вода?

Avatar

Објавено пред

на

Ова може да има трагични ефекти врз телото. Проверете ја нашата галерија и видете ги ефектите од дехидрираноста. Секој десетти човек вели дека не сака обична вода. Дури 80% не пијат доволно. Вреди да се запамети дека водата нема калории, а е важна за здравјето на целиот организам и треба да сочинува 2/3 од течноста што ја пиеме.

Што се случува кога ќе заборавиме на неа?

Хипертензија
Крвта е составена од 98% вода. Кога телото е дехидрирано, крвта се згуснува. Пресекот на крвните садови се стеснува и крвниот притисок расте.

Формирање на брчки
Кога не пиеме доволно вода, изложени сме на неконтролирано зголемување на телесната тежина и го забрзуваме процесот на стареење, што доведува до формирање на брчки. Исто така дехидрираниот организам доведува до дехидрирање на кожата. Ова пак води до испукани усни, акни, псоријаза, па дури и егзема.

Замор и поспаност
Според истражувањето, дури и благата дехидрација може да доведе до замор и поспаност. Кога нивото на водата во телото е исполнето, чувството исчезнува.

Ревматски болки
Може да се каже дека водата ги подмачкува зглобовите. Го намалува триењето во нив. Хроничната дехидрација предизвикува триење на зглобовите, што доведува до воспаление.

Болки во стомакот и запек
Водата го навлажнува дигестивниот тракт. Кога нема доволно вода, храната останува во цревата, што предизвикува запек. Сувите ѕидови на стомакот почесто се иритираат од дигестивните сокови, што доведува до болки во стомакот.

Проблеми со концентрацијата
Мозокот е составен од 75% вода. Недостатокот на вода резултира со намалена концентрација и проблеми со краткотрајна меморија. На пример, имаме проблем да запомниме едноставни информации.

Здравје и убавина

Истражувачи откриле што ја намалува плодноста на жената во староста

Avatar

Објавено пред

на

Според најново истражување, природната плодност на жената флуктуира помеѓу издигнувања и падови во форма на инверзна U-крива делумно поради природните грешки во хромозомите на човечките јајце клетки.

За да разбереме што тоа значи, мора прво да се осврнеме на основната репродуктивна биологија. За разлика од мажите чија сперма почнува да се формира кога ќе навлезат во пубертет, жените се родени со јајце клетки кои ќе ги имаат во текот на целиот свој живот, а кои се несозреани сè додека личноста нема менструален циклус.

Кога тие се „заспани“, еден вид на молекуларно лепило ги држи нивните хромозоми заедно. Подоцна, кога  созреваат, хромозомите се двојат, но колку што жената е постара, толку е поголем ризикот тој „лепак“ предвремено да ослабе.

Со испитување на 3000 јајце клетки од девојчина и жени на возраст од 9 до 43 години, истражувачите од универзитетот во Копенхаген откриле дека оние на тинејџерите и на жените во нивните 30-ти и постари имале хромозомни грешки, или анеуплоидија, кои „резултираат со геномска нерамнотежа и губиток на бременоста“. И во двата случаи, хромозомните грешки ја зголемувале шансата јајце клетките да бидат исфрлени без оплодување, и функционирале како еден вид на „молекуларен часовник“, осигурувајќи се дека само најдобрите од нив ќе бидат оплодени.

Кога тинејџерите созреваат во жени во нивните 20-ти, нивните јајце клетки стануваат поздрави и хромозомните грешки исчезнуваат. Но, како што наследниот материјал кој го има во „лепакот“ почнува да се распаѓа, се појавуваат хромозомни грешки кои можат да доведат до Даунов синдром кај новороденчињата, или до неплодност кај постарите жени.

На истражувачите уште не им е целосно јасно зошто плодноста го има овој циклус, но имаат две теории. Од едната страна е старосниот спектар, со што самиот организам ги спречува младите девојки да затруднат пред нивните тела да се целосно развиени (на пр. да имаат пошироки колкови за породување), а од другата страна е „хипотезата на баба“, каде жените ја губат способноста за репродукција за да можат да ги подржуваат другите жени и деца во нивната фамилија или социјален круг.

Истражувачите сметаат дека што поголемото разбирање како функционира женската плодност може да им помогне на лекарите како да ја третираат и да даваат совети во врска со неплодноста.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Девет чекори до рамен стомак

Avatar

Објавено пред

на

Без оглед колку сме стари, секогаш сакаме да имаме рамен стомак, така што нашите фустани да се вклопат совршено и така што кога ќе седнеме можеме убаво да ги исправиме грбот без да го скриеме стомакот со раце или некоја подлога.

Ако имате волја да го поставите стомакот во ред, еве девет важни чекори за да помогнете.

Внимателно алкохолот – сите ние го поврзуваме пивото со надуен стомак, но всушност сите алкохолни пијалоци можат да ве натераат да постапувате на тој начин.

Скокни спортски пијалоци – Освен ако професионално не спортувате, овие пијалоци содржат премногу вештачки засладувачи, натриум и други соли за да имаат корист.

Не е само гас од грав – ке k, карфиол и брокула имаат ист ефект врз вашиот дигестивен систем.

Елиминирајте ја преработената соја – тој е хемиски сличен на естрогенот и предизвикува надуеност и зголемување на телесната тежина.
Намалете го внесот на кофеин – иако е добро познат диуретик, една од последиците од конзумирање на многу кофеин е дехидрираноста, што може да ве натера да се надуе – затоа мора да ве разочараме, затоа што колку помалку кофеинот, толку подобро, комеполитски.хр наведува.

Почитувајте го ритамот на вашето тело – вашиот дигестивен систем има ритам – тој е поактивен преку ден и побавен во текот на ноќта – затоа, ако доцна доцна јадете голем или калоричен оброк, не правете фаворизи.

Јадете влакна на вистински начин – диета богата со растителни влакна е добра, сите знаеме дека тоа, но не треба да биде претерано – наутро јадете храна богата со растителни влакна, пијте многу вода за оброк и не заборавајте да се движите после.

Ограничете ја количината на месо што јадете – покрај тоа што е најтешко за варење, антибиотиците што им се даваат на животните можат да направат да се чувствувате надуеност и надуеност.

Напуштете го пушењето – пушењето го прави вашиот стомак да се надуе на три различни начини – го зголемува внесувањето на воздухот (буквално), токсините од цигари можат да предизвикаат воспаление во цревата, што ги прави подуени, а пушењето убива „добри“ бактерии во вашиот дигестивен систем што да ви помогне побрзо да ја разградите храната.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Пробајте солена вода за здрав утрински ритуал

Avatar

Објавено пред

на

По утрото денот се познава – затоа потрудете се утрото да го започнете со нешто добро за себе и здравјето на целиот организам! Овој едноставен утрински ритуал може да ви помогне во тоа.

Почетокот на секој ден може да биде стресен, осебено доколку не сме наспани, ако знаеме дека не очекуваат многу обврски или сме во исчекување да се случи нешто важно. Меѓутоа, ништо од ова не е причина секое утро да не направиме нешто за своето здравје.

Постојат многу начини на кои би можеле да го чуваме нашето здравје и на добар начин да го започнеме денот. Некои луѓе сакаат да се занимаваат со физичка активност штом се разбудат, па така во раните утрински часови одат на трчање, пливање или некој друг тренинг, додека други најпрво здраво ќе појадуваат.

Секако дека се ова здрави утрински ритуали, но без оглед на нив – ова мора да ви премине во навика: Чаша топла солена вода на празен стомак!

Иако звучи премногу едноставно, овој пијалок има огромен позитивен ефект на здравјето на организмот.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ВидеоПред 5 часа

(ВИДЕО) Сте се запрашале што има внатре во медузите?

Природата и инстинктите се чудесна работа. Затоа што досега сигурно не сте имале можност да видите што се крие под...

ХороскопПред 6 часа

Дневен Хороскоп (13.11) Среда

ОВЕН Може да очекувате дека ќе добиете нови идеи кои ќе ви бидат многу значајни за започнување на бизнис. Ви...

ВидеоПред 7 часа

(ВИДЕО) Турски фармер ставил озвучување 1.800€ во својот трактор и сега е главна атракција на нивата

Кога Мурат Карлеоглу (30), земјоделец од турската провиниција Ајдин, се враќа од нивата, цело село знае за тоа. Имено, тој...

ВидеоПред 9 часа

(ВИДЕО) 7 најчуди градови во светот, за кои не сте слушнале дека постојат

Во светот има навистина чудни места, кои не сте ни знаеле дека постојат, а не би ви паднало ни на...

МузикаПред 12 часа

(ВИДЕО) „Километри“ од нашиот кичевчанец Лозано е украле, а пеачот се такмичел на фестивал!

Косовскиот пејач Кораб Шаќири ја украл музиката од песната „Километри“, еден од најголемите хитови на популарниот пејач Влатко Лозаноски – Лозано. Шаќири со песната на...

МагазинПред 13 часа

Фчерашни: За што се караа во законодавниот дом, ќе дознаете во најновата епизода

Во новата епизода ќе дознаеме и кој го налути Номче уредникот и зошто!? Што успеа да сними Менде гибнатиот и...

Временска прогнозаПред 16 часа

Облачно време со врнежи, дожд ќе има до четврток

Времето во Република Македонија ќе биде облачно со врнежи од дожд и со повремено засилен југоисточен ветер. Пообилни врнежи на...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес (12.11) Вторник

ОВЕН Доаѓате до нови идеи, креативноста ви е денес нагласена и посветете се на тоа. Го променивте мислењето за саканата...

КичевоПред 2 дена

Старица од Кичево сред бел ден била нападната од куче-скитник и се здобила со повреди

Вчера на ден 10.11.2019 во 15:00 часот во Полициската станица Кичево, К.Х.(76) од Охрид пријавила дека во близина на градските...

МагазинПред 2 дена

Идеја за ручек: Полнет сладок компир

Еве идеја за брз и вкусен ручек. Состојки: Четири слатки компири со средна големина Сол и бибер Цимет, јогурт, путер,...

НАЈЧИТАНИ