Следете не

Занимливости

Швалерско „корона“ писмо за разбивање монотонија

Avatar

Објавено пред

на

Оженет маж запознава убава девојка и се договара да ја помине ноќта со неа за 500 евра. Утрото, по заедничката ноќ, и рекол дека нема доволно кеш во него и дека ќе и каже на секретарката да и испрати чек со уплата на име „Наем на стан“ штом стигне во канцеларијата.

На пат кон работа сфаќа дека се кае, дека целиот секс не вредел толку пари, така што и кажал на секретарката да спреми чек на 250 евра, и, и’ го кажал следново објаснение кое требала да го приложи со чекот:

Почитувана госпоѓо,

Во прилог е вашиот чек на износ од 250 евра на име „наем на стан“. Не ви го праќам износот кој го договоривме однапред, затоа што кога се договараме сметав дека:

1. Станот претходно не бил користен
2. Дека е добро загреан
3. Дека ќе биде доволно мал за да се чувствувам во него пријатно како дома.

Меѓутоа сфатив дека порано веќе сте имале подстанари, греењето не работи, а станот е премногу простран.

Срдечен поздрав.

Откако го примила чекот, дотичната госпоѓица веднаш му го вратила со следното објаснување:

Почитуван господине,

Пред се, не знам зошто сте мислеле дека така убав стан би можел да биде неограничено долго празен. Што се однесува до вашата жалба за топлината во станот, греењето функционира совршено добро, ако знаете како да го вклучите. Кога ја споменавте пространоста, станот е со нормална големина. Доколку вие немате доволно намештај за да го пополните, немојте да го обвинувате сопственикот на станот.

Ве молам да го испратите договорениот износ за станарината, во спротивно ќе бидам приморана да ја контактирам вашата моментална станарка.

Срдечен поздрав!

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Забава

Ова е најскапото куче во светот, чини 2 МИЛИОНИ ДОЛАРИ (ФОТО)

Avatar

Објавено пред

на

Рекордот за најскапо продадено куче на сите времиња го држи Тибетски мастиф. Златниот тибетски мастиф е продаден за неверојатни 1,9 милиони долари.

Веќе подолго време, многумина се прашуваат која е тајната и зошто оваа раса вреди толку многу. Се покажа, имено, дека тибетскиот мастиф е крајно лојален и лојален на шефот до смрт, пренесува порталот „Цдм“.

Тој е подготвен да се соочи со сите ѕверови, а номадските племиња во Азија го користеле за лов и како чувар на овци од волци, леопарди, мечки… Денес тој е многу редок ѕвер, па стана статусен симбол.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Забава

Не смеете да ги правите овие 6 работи пред спиење!

Avatar

Објавено пред

на

Шест изненадувачки работи што не треба да се прават пред спиење, инаку ве чека непроспиена ноќ!

ТОПОЛ ТУШ – Ја крева температурата, а со тоа и нивото на енергија. Затоа ве разбудува и не се препорачува пред спиење.

ЧОКОЛАДА – Неколку часа пред спиење е прифатливо да се јаде чоколадо. Темното чоколадо има многу кофеин и шеќер, што исто така влијае на будењето.

АЛКОХОЛ – Не се препорачува консумирање на вакви пијалоци пред спиење, затоа што алкохолот е течност што може да создаде потреба да одите во тоалетот цела ноќ.

ТРЕНИНГ Многу е подобро да се оди на побавна физичка активност, на пример јога, отколку силна рекреација непосредно пред спиење.

ЧАЈ – Содржи кофеин исто како кафето. Хидратацијата е важна, но подобро е да ја префрлите во утринските часови.

СМС – Или која било друга форма на комуникација, исто така, го нарушува и доведува до преписка до доцна во ноќта.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Забава

Исчистете ги запушените синуси со допир на прст за само 20 секунди

Avatar

Објавено пред

на

Запушените синуси не се забавни. Тие предизвикуваат главоболки, го отежнуваат дишењето, помалку слушате (затоа што е потешко да се изедначи притисокот).

Сепак, можете да ги исчистите за 20 секунди со едноставна акупресура, без вдишување на топла пареа, без инхалатори (кои ја уништуваат слузницата на долг рок), и најдобро од сè, овој трик функционира дали причината за запушените синуси е настинка, алергии или нешто друго.

Притиснете го јазикот против непцето, поставете го прстот помеѓу веѓите и притиснете.Оставете го 20 секунди и вашите синуси ќе почнат да се расчистуваат. Кога ќе го притиснете јазикот, не насочувајте кон одредено место, туку притиснете го целото непце. Кога го опуштате јазикот, треба да почувствувате мало движење во задниот дел на грлото.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 2 часа

Пороен дожд и грмежи скоро секаде во пладневните часови

Од пладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи на повеќе места. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во...

ХороскопПред 4 часа

Дневен Хороскоп (15.08) сабота

ОВЕН Ве очекуваат некои деловни промени кои на почеток нема да ви се допаднат. Ново познанство е пред вас кое...

МакедонијаПред 13 часа

8 новозаболени од Кичево, вкупно 160 денес на државно ниво

Во последните 24 часа се направени 2172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 38 -Тетово...

КултураПред 15 часа

Денес започнуваат Богородичните пости, еве што не треба да се јаде за време на постите

„За разлика од она што повеќето мислат и чувствуваат, периодот на духовната напрегнатост, Богородичниот пост, е време на радост, затоа...

МакедонијаПред 15 часа

Сообраќај во прекин на регионалниот пат с.Галичник – Маврово поради изведување градежни работи, детали..

ЈП Македонија Пат подружница Скопје почнувајќи од 14.08.2020 год.ќе изведува градежни работи на пат (асфалтирање) на регионален пат Р-2238 с.Галичник – Маврово. Асфалтирањето...

СветПред 16 часа

Рекордни 282 новозаразени лица во Австрија

Во Австрија во последните 24 часа евидентиран е нов рекорден број новозаразени со коронавирус, кој сега достигна дури 282. Од...

СветПред 16 часа

На фрлените маски им се потребни до 450 години за да се распаднат

За еднократна употреба лична заштитна опрема (ППЕ) значително придонесува за веќе сериозната криза со загадување на пластика, предупредуваат експертите. Се...

На денешен денПред 16 часа

На денешен ден (14.08)

Историски настани (14 август) 1248 год. Започна изградбата на катедралата во Келн. 1385 год. Со победата на битката кај Алjубарота,...

ХороскопПред 1 ден

Денешен Хороскоп (14.08) петок

ОВЕН Може да очекувате промени на деловно поле. Се разочаравте во саканата личност. Пред вас е период во кој ќе...

КичевоПред 1 ден

Утре времен прекин на водоснабдување во овие кичевски улици и населби

JП Комуналец- Кичево ги известува корисниците на вода за пиење дека утре на 14.08.2020 година петок од 08:00-14:00 часот, ќе...

НАЈЧИТАНИ