Следете не

Случувања

Шведска признава дека нема знаци на колективен имунитет

Avatar

Објавено пред

на

СТОХОЛМ – Шведска призна дека нема индикации дека во таа земја се развил колективен имунитет, што го забавува ширењето на коронавирусот затоа што расте бројот на нови инфекции.

“Прашањето за колективен имунитет е тешко. Не гледаме знаци на имунитет кај популацијата што сега би го забавило ширењето на инфекцијата”, рече главниот шведски епидемиолог Андерс Тегнел, кој е творец на стратегијата за коронавирус во Шведска, што не вклучува карантински мерки.

Швеѓаните биле повеќе изложени на вирусот отколку нивните соседи во нордискиот регион, а секој трет жител на Стокхолм има антитела, покажуваат неодамна објавените податоци, пренесува Блумберг.

Шведска не воведе рестриктивни мерки против ширењето на вирусот и се потпира на доброволна усогласеност со препорачаните мерки. Но, земјата сега бележи меѓу пет и седум илјади нови случаи на вирус на корона секој ден.

Како резултат, владата сега воведе некои ограничувачки мерки, како што е забрана за собирање повеќе од осум лица на јавно место и забрана за продажба на алкохол по 22 часот. „Здравјето и животот на луѓето се уште се во опасност, а опасноста расте“, рече премиерот Стефан Ловен во неодамнешното обраќање.

Во новиот бран на пандемија, болничките капацитети во Шведска се пополнуваат побрзо и побрзо, а бројот на пациенти на кои им е потребна интензивна нега расте.

Временска прогноза

Од вечерва доаѓаат нови дождови, како и снег на пониските места

Avatar

Објавено пред

на

Претстојната вечер и ноќ од запад ќе се прошират нови уште ПОИНТЕНЗИВНИ врнежи и тоа на пониските места од дожд, додека на планините врнежите ќе бидат од снег и снежната покривка ќе продолжи да се зголемува, особено на планинските места со надморска височина од над 1300, 1400 метри и тоа претежно во западните предели.

Ќе дува засилен, повремено на некои места СИЛЕН ветер од јужен и од југозападен правец и истиот повремено ќе достигнува брзина од околу 90 км/час. Максималните дневни температури денес ќе се искачуваат во интервалот од 6 до 13 степени, додека утре истите ќе бидат малку повисоки и ќе се искачуваат во интервалот од 6 до 16 степени во најтоплите предели од државава.

Утре во текот на денот ќе има краткотраен престанок на врнежите, меѓутоа доцна попладне и навечер од запад ќе започнат нови врнежи од дожд и снег на планините, поради продор на студена воздушна маса во вторник врнежи од снег ќе има и на пониски места. Детална анализа околу ова следува понатаму.

Автор: Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

Македонија

Утре делови од Скопје и Охрид со времен прекин на електрична енергија поради работа на електродистрибутивната мрежа

Avatar

Објавено пред

на

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 25.01.2021 година – понеделник, ЕВН ќе работи на терен, така што прекини во снабдување на електрична енергија ќе имаат домаќинствата од следните планирани места:

КЕЦ Скопје Аеродром

АЕРОДРОМ: бул. Јане сандански згради бр. 86, 88 и 90 (Од 09:00 до 12:00 часот)

КЕЦ Скопје Васил Главинов

БУТЕЛ: ул. Гоце Стојчевски зграда бр.5 влез 1-3, Ул. Лазо Москов зграда бр.2 влез 1-4 (Од 08:00 до 09:00 часот)

КЕЦ Охрид

Дел од ул. Беќир Али Риза (према училиштето Братство Единство) (Од 09:00 до 10:00 часот)
Дел од село Долно Коњско, горниот дел на селото, горна мала. (Од 11:00 до 15:30 часот)

Извор: Струја.мк

Прочитај повеќе...

Македонија

Нови 347 случаи на Ковид-19 денес, починати 11 лица

Avatar

Објавено пред

на

Во последните 24 часа се направени 2013 тестирања, а регистрирани се 347 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 179
-Куманово 24
-Тетово 14
-Прилеп 5
-Гостивар 8
-Штип 13
-Битола 1
-Велес 11
-Охрид 18
-Струмица 7
-Кавадарци 13
-Струга 4
-Кочани 8
-Кичево 4
-Свети Николе 2
-Гевгелија 1
-Дебар 4
-Ресен 1
-Крива Паланка 3
-Берово 4
-Делчево 10
-Пробиштип 5
-Виница 1
-Богданци 3
-Крушево 1
-Демир Капија 2
-Пехчево 1

Починати се 11 лица, пет пациенти од Скопје (35, 75, 65, 81 и 74г.), еден пациент од Штип (80г.), еден од Велес (82г.), од Струмица (78г.), од Кавадарци (55г.), еден пациент од Валандово (63г.),и еден пациент од Пехчево (93г.). Еден е починат вон, останатите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 378 оздравени пациенти од:
-Скопје 270
-Куманово 13
-Тетово 11
-Прилеп 15
-Гостивар 4
-Штип 5
-Битола 3
-Велес 6
-Струмица 9
-Кавадарци 8
-Струга 1
-Кочани 4
-Кичево 5
-Свети Николе 2
-Гевгелија 2
-Неготино 4
-Ресен 3
-Крива Паланка 4
-Радовиш 3
-Берово 2
-Богданци 1
-Кратово 1
-Крушево 1
-Пехчево 1

Досега во земјата се направени вкупно 441.134 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 90471, бројката на оздравени пациенти е 76423, на починати е 2779, а бројот на активни случаи изнесува 11269.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 2 часа

Од вечерва доаѓаат нови дождови, како и снег на пониските места

Претстојната вечер и ноќ од запад ќе се прошират нови уште ПОИНТЕНЗИВНИ врнежи и тоа на пониските места од дожд,...

Живот и стилПред 3 часа

Според Саманта Џонс ова се 10-те клучни животни совети

Познатата Саманта, „кралица на добрите времиња и луд живот“, актерката Ким Катрал е родена на 21 август 1956 година. Познатата актерка зад...

МакедонијаПред 4 часа

Утре делови од Скопје и Охрид со времен прекин на електрична енергија поради работа на електродистрибутивната мрежа

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 25.01.2021 година – понеделник, ЕВН ќе работи на терен, така што прекини во...

СпортПред 9 часа

По ремито, домашните навивачи од фудбалскиот клуб „Сао Пауло“ ги каменуваа играчите и минибусот

Можеби малку се оладивме од навивачките страсти заради целата ситуација со ковид пандемијата, но во Бразил нема запирање. Тоа го...

ХороскопПред 12 часа

Хороскоп за денес (24.01) недела

ОВЕН Овој викенд Овените може да имаат прилично реален пристап кон своите емоции. Чувствителноста ќе излезе на виделина преку едно...

Здравје и убавинаПред 14 часа

Преку јадење на банани се опушта нервниот систем кај човекот

Бананите поседуваат многубројни лековити својства и имаат моќ да ги ублажуваат симптомите на многу болести, освен што имаат пријатен вкус,...

МакедонијаПред 21 час

Нови 347 случаи на Ковид-19 денес, починати 11 лица

Во последните 24 часа се направени 2013 тестирања, а регистрирани се 347 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 179 -Куманово...

КичевоПред 21 час

ОВР Кичево: Вчера 29 возачи возеле со брзина над дозволената во акциската контрола

На 22.01.2021 во периодот од 12 до 18. часот, полициската станица за безбедност во патниот сообраќај Кичево спроведе акциска контрола...

СпортПред 24 часа

(ВО ЖИВО) Play Station: Кој ќе не претставува на еЕУРО2021 во фудбал

Кој ќе биде македонскиот претставник на квалификациите за еЕУРO2021 🇲🇰 🎮 Проследете го преносот во живо ТУКА

КичевоПред 1 ден

За Кичево: Млекара „Маврово“ вработува дистрибутер и работници за производство

Поради зголемување на капацитетот Млекара „Маврово“ распишува оглас за вработување на луѓе кои ќе бидат во редовен работен однос на...

НАЈЧИТАНИ