Следете не

Свет

Женава си ја искористи фонтаната за одмивање (ВИДЕО)

Avatar

Објавено пред

на

Свет

Во Шкотска со дронови пренесуваат ковид вакцини и медицински материјал

Avatar

Објавено пред

на

Во Шкотска, потточно во областа Аргиле и островот Бут, беспилотни летала „дронови“ се користат за прв пат во Велика Британија да носат примероци и тестови за Ковид-19 и друг медицински материјал, пренесува Би-Би-Си.

Би-Би-Си наведува дека по тестирањето во текот на минатата година, овој проект е проширен и дека медицинскиот товар сега се транспортира на растојание од 64 километри и дека персоналот на Националната здравствена служба (НХС) сега има пристап до беспилотни летала, прв од ваков вид во Велика Британија.

Беспилотни летала можат да носат товар до три килограми и да ги покриваат растојанијата побрзо отколку по пат или вода во овој дел на Шкотска, а операторот на беспилотни летала „Скајпортс“ доби дозвола од Агенцијата за цивилно воздухопловство за овие летови, пренесува Би-Би-Си

ФОТО: heartofasia.af

Прочитај повеќе...

Свет

Олабавување на Ковид-19 мерките во Британија, од средина на мај до 10,000 гледачи на фудбалските трибини?

Avatar

Објавено пред

на

Британскиот премиер Борис Џонсон денес претстави план за олабавување на строгите заштитни мерки во четири фази, почнувајќи од 8 март, кога сите училишта повторно ќе започнат со работа, до 21 јуни, кога треба да бидат укинати сите ограничувања, под услов епидемиолошката состојба да го дозволи тоа, објави Би-Би-Си.

Според планот на Џонсон, од 8 март, корисниците на домови за стари лица ќе можат да добиваат посети, но само една, најавена однапред, додека другите граѓани ќе можат да се сретнат со едно лице кое не припаѓа на нивното домаќинство на отворено.

Од 29 март граѓаните ќе можат да ги напуштат своите куќи и станови без ограничувања, но сепак се препорачува да не патуваат од местото на живеење, а забраната за патување во странство ќе биде во сила. Од тој ден, исто така, ќе ви биде дозволено да играте тенис и кошарка на отворено, како и пливање во надворешни базени.

Британската влада денес објави дека до средината на мај, до 10.000 навивачи можат да присуствуваат на фудбалски натпревари, како дел од олеснителните мерки за заштита од вирусот корона.

На стадионите со капацитет од повеќе од 40 000 места, ќе биде дозволено присуство на до 10 000 навивачи. Smallerе се дозволи до четвртина од капацитетот на помалите спортски објекти.

Владата соопшти дека ќе започне истражување за тоа како да се организираат спортски настани без социјално дистанцирање, користејќи средства како тестирање.

Во декември, до 2.000 лица имаа дозвола да присуствуваат на стадионите во Англија, но подоцна истиот месец, јавноста повторно беше забранета за влез поради ширење на нов вид на вирусот корона.

Втората фаза на ублажување на мерките се очекува не пред 12 април, кога сите трговски објекти, фризерски салони, библиотеки и музеи, како и градините на кафулињата и рестораните повторно ќе започнат со работа, со ограничување на бројот на гости.

Третиот чекор од планот на Џонсон треба да се спроведе околу 17 мај, кога ќе бидат укинати најголемиот број забрани поврзани со личен контакт на отворено, додека во затворен простор на членови на не повеќе од две домаќинства ќе им биде дозволено да се дружат, односно максимум од шест лица на маса.во угостителски објекти.

Во таа фаза ќе бидат отворени хотели, спортски сали и затворени сали за вежбање, затворени спортски сали ќе можат делумно да ги полнат трибините, додека на најголемите фудбалски стадиони ќе може да се сместат до 10 000 гледачи или до четвртина од капацитетот.

„Сепак, нема да се водиме според датумите, туку според епидемиолошките. „Ако тие бидат поволни, сите ограничувања ќе бидат укинати најрано на 21 јуни“, рече Џонсон.

Прочитај повеќе...

Свет

КОГА ЛУЃЕТО ЌЕ ОДАТ НА МАРС? Сè зависи од една одлука на Америка, експертите тврдат дека е поблиску отколку што мислиме!

Avatar

Објавено пред

на

Совршеното слетување на Perseverance минатата недела стана петтиот ровер на НАСА кој стигна до Марс

Иако човечкото патување до Марс е технички близу, веројатно е далеку со децении поради неизвесно финансирање.

Вернер Фон Браун, креаторот на програмата Аполо, започна да работи на мисија на Марс веднаш по слетувањето на Месечината во 1969 година, но планот, како и многу други по него, не се движеше подалеку од таблата за цртање.

Што го прави Марс толку тежок? За почетници, растојание. Астронаутите би морале да поминат 225 милиони километри до Марс, и тоа кога двете планети се релативно блиску една до друга.

Треба да се има на ум дека астронаутите на долго патување со месеци се соочуваат со два големи здравствени ризици: зрачење и микрогравитација. Првиот го зголемува ризикот од развој на рак подоцна во животот, а вториот ја намалува густината на коските и мускулната маса. Значи, ако нешто тргне наопаку, сите здравствени проблеми мора да се решат на самата планета.

„Научниците научија многу од претходните мисии на Месечината од летовите на астронаутите и престојот во вселенските станици“, рече Jonathan McDowell од Центарот за астрофизика Harvard-Smithsonian.

Тој вели дека општите идеи за тоа како да се информира мисијата на Марс постојат, но деталите недостасуваат.

„Еден начин да се намали изложеноста на зрачење е да се забрза патувањето“, рече научникот Laura Forczyk, објаснувајќи дека ова би можело да вклучува употреба на нуклеарен термички погонски систем што создава многу поголем притисок од конвенционалните ракети со хемиски погон.

Друга опција може да биде изградба на вселенско летало со залихи на вода што ќе го впие вселенското зрачење.

На Марс исто така е потребно да се најде начин да се дише во атмосфера со 95 проценти јаглерод диоксид. Упорноста, заради техничка демонстрација, има инструмент што го претвора јаглерод диоксидот во кислород. Зрачењето исто така ќе биде предизвик на планетата поради нејзината многу тенка атмосфера и недостатокот на заштитна магнетосфера. Затоа, тие ќе треба да изградат засолништа или дури и да ги закопаат.

Политичка волја

Експертите се согласуваат дека најголемата пречка е политичката волја на американскиот претседател и Конгресот.

„Ако човештвото како вид, особено американските даночни обврзници, одлучат да одвојат големи суми пари, би можеле да бидеме на Марс до крајот на 2030-тите“, рече Мекдауел. Тој не смета дека тоа ќе се реализира дотогаш, но би бил изненаден ако тоа не се случи една деценија подоцна. Форчик се согласува.

Претседателот Бајден сè уште не ја изнесе својата визија за Марс, а НАСА се соочува со ограничувања на буџетот и веројатно нема да ја исполни својата цел да се врати на Месечината во 2024 година, што требаше да биде отскочна даска за црвената планета.

Musk и SpaceX

НАСА може да биде загрозена од SpaceX, компанијата на Elon Musk. За летот кон Марс, милијардерот развива ракета од следната генерација, иако два прототипа експлодираа спектакуларно на последните тестови.

„Можеби на почетокот изгледа лошо, но дава вредни информации“, изјави Skot Hubbard, поранешен висок функционер на НАСА, кој сега е предавач на Стенфорд. Тој посочува дека SpaceX може да си го дозволи тоа, но НАСА како владина агенција не може.

Затоа, SpaceX на крајот би можел да има предност пред НАСА, но дури и најбогатиот човек на светот не може да ја финансира целата мисија на Марс само.

Хабард смета дека јавно-приватно партнерство е најверојатната опција. SpaceX може да обезбеди превоз, а НАСА може да реши и други проблеми.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 5 часа

Денеска 554 нови случаи на Ковид-19, починале 8 лица

Во последните 24 часа се направени 3.477 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 258 -Кавадарци...

СпортПред 8 часа

(ФОТО) Новата трибина на фудбалскиот стадион во Охрид е во завршна фаза

Новата трибина од стадионот “Билјанини извори” во Охрид е во последната фаза од изградбата.

МагазинПред 10 часа

Sony подготвува нов PS5 VR headset

Sony конечно алудира на тоа како PlayStation VR ќе се развива за PS5. Производителот на конзолата ги откри првите детали...

МагазинПред 10 часа

Facebook развива алатки за борба против експлоатацијата на деца

Facebook објави дека тестира повеќе алатки за да и помогне на социјалната мрежа да спречи луѓето да споделуваат содржина што...

МагазинПред 10 часа

Twitter доби Super Follows и Communities функции

Twitter додаде две нови функции на својата платформа. Првата е Super Follows, и тоа е прва премиум функција на компанијата....

МагазинПред 10 часа

Android 12 носи иновации: Олеснува испраќање на СМС пораки

Google неодамна воведе нова верзија на оперативниот систем Android – Android 12. Една од интересните карактеристики се однесува на начинот...

АвтомобилиПред 10 часа

Ова е нов знак што ќе ги краси автомобилите на Peugeot

Peugeot е една од најстарите активни марки на автомобили, која од 1850 година е украсена со грб украсен со глава...

Социјални мрежиПред 16 часа

Овој е можниот проблем за вчерашниот пад на сервисите од „Месинџер и Инстаграм“ – каде пораките воопшто не се праќаа

Бројни корисници пријавија проблем со популарните Месинџер и Инсатаграм, каде пораките било невозможно да се пратат – тоа го потврди...

МакедонијаПред 16 часа

Кобното утро на 26 февруари, на денешен ден почина Македонскиот претседател Борис Трајковски, шест члена на делегацијата и двајца пилоти, вечна слава!

На денешен ден во кобното утро на 26.02.2004 – владиниот авион – Кингер, се урна помеѓу селата Хусковичи и Ротимље,...

ХороскопПред 23 часа

Дневен Хороскоп (26.02) петок

ОВЕН Денешниот ден за вас е многу поволен, па може да очекувате дека ќе ги остварите своите цели. Тешко ви...

НАЈЧИТАНИ